Autor Wątek: badania lekarskie - jak i co  (Przeczytany 967117 razy)

Offline milka77701

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #125 dnia: Luty 11, 2010, 11:44:36 »
No to może i ja zadam pytanie skoro tu tyle fachowców.
Młody chłopak od urodzenia zapalony strażak uparcie dążył do celu, aż tu znienacka dość przykra wiadomość guz rdzenia przedłużonego nieznaczne objawy neurologiczne. Guz nadaje się do usunięcia operacyjnego.  Teraz pytanie czy po zabiegu jeśli chłopak nabierze sił i wróci w pełni do zdrowia czy komisja przy naborze na samym starcie go odrzuci???  
To tak ja tez jestem po operacji i nie robili żadnych problemów, co prawda operacja była nie groźna i 5 lat temu ale blizna na brzuchu mała pozostała. jeżeli pod względem neurologicznym wszystko będzie ok to nie powinno być większych problemów ale o tym zadecyduje lekarz.

Offline strazak_lz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #126 dnia: Luty 22, 2010, 19:33:31 »
Witam !
Mam pytanie, czy jest możliwość uwzględnienia moich badań, wyników z testu sprawnościowego oraz moich kwalifikacji przez inna Komendę. W Komendzie, z której zostałem skierowany na chwile obecną nie ma wolnego etatu, a ewentualne przyjecie jest związane z odejściem jakiegoś strażaka na emeryturę. Proszę o pomoc gdyż nie wiem co robić, cierpliwie czekać czy szukać innej Komendy.

Offline mistrz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 10, 2010, 15:36:50 »
Witam !!!!

Byłem dzisiaj u laryngologa sprawdzić czy mam prosta przegrodę nosowa. Lekarz stwierdził ,że jest lekko przekrzywiona ale nie powoduje to upośledzenia drożności .Mówił ,że prostować nie trzeba po w żaden sposób mi to nie przeszkadza.Mam pytanie czy komisja lekarska w CSPSP lub SGSP przepuściłaby  mnie z takim mankamentem????

Offline PatiMDP

  • Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 292
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 10, 2010, 16:14:12 »
Ze mną w szpitalu na laryngologii była dziewczyna co chciała startować do CSPSP i właśnie była na prostowaniu przegrody. Nic fajnego... Mówiła, że bez tego jej nie przyjmą, ale to było 3 lata temu. Krzywa przegroda znacznie utrudnia oddychanie przez nos, tak jak trzeci migdałek.

Co do sytuacji z rdzeniem przedłużonym to jeśli nie będzie miał kłopotów z równowagą to komisję przejdzie, to czasem pozostaje po ingerencji w tej okolicy. Ja 3 lata temu miałam operację neurologiczną (ale coś innego) i teraz zimą, byłam na ostatniej wizycie i pytałam się lekarza czy przebyta choroba pozwala mi na działania w straży, odpowiedział, że z jego strony nie ma zastrzeżeń.
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 10, 2010, 18:39:53 »
Mam pytanie czy komisja lekarska w CSPSP lub SGSP przepuściłaby  mnie z takim mankamentem????

To pytanie do komisji lekarskiej, nie do Forum.  -_-
Zależy na jakiego lekarza trafisz i co w jego opinii będzie upośledzeniem drożności, a co nie.
W praktyce idealnie prostą przegrodę ma niewiele osób.

Jeśli to faktycznie niewielkie przekrzywienie, to myślę że nie powinno być problemów.
Takie wnioski nasuwają się po moich rozmowach z kolegami na kompanii, jak i własnych doświadczeniach.  :rolleyes:

Offline mistrz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 10, 2010, 19:16:15 »
ok dzięki za odpowiedzi .  Ale jednak pójdę jeszcze do MSWiA i tam się jeszcze podpytam laryngologa czy coś z tym zrobić , póki  mam jeszcze czas . I nawet mogę przeżyć największy ból byle żeby być dobrym i zdrowym :straz:  :straz: :straz: :straz:

Nit nie mówił ,że będzie łatwo!!!!!

Pozdrawiam

Offline wicher69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 22, 2011, 13:37:15 »
Czy na badanich krwi i moczu sprawdzają poziom testosteronu albo obecność metabolitów pochodzących z rozkładu sterydów?

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #132 dnia: Marzec 22, 2011, 13:50:11 »
sprawdzają...

Offline wicher69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #133 dnia: Marzec 22, 2011, 14:00:35 »
Hehe, jeżeli nie widziałeś wyników tych badań to nie wiesz czy sprawdzają. Zresztą, nawet jakby ktoś widział, to pewnie nie powie które wskazania czego dotyczą, bo trzeba w tym siedzieć. Nie sądzę, żeby mieli takie testery jak MKOL. Zapytam się lekarza na wszelki wypadek.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 14:05:31 wysłana przez wicher69 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #134 dnia: Marzec 22, 2011, 14:23:32 »
Zapytam się lekarza na wszelki wypadek.

Znaczy na jaki? Koksujesz się czy co?

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #135 dnia: Marzec 22, 2011, 19:08:02 »
Czy wykrycie psychotropów w krwii (np. THC) jest równoważne z otrzymaniem - N - niezdolny ??

Pozdrawiam.

Offline lupasss

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #136 dnia: Marzec 22, 2011, 20:47:57 »
Nie muszą robić specialnych testów zeby wiedzieć czy palisz trawkę czy nie. Jednak w zwykłym badaniu krwi trawka nie wyjdzie. Jesli chodzi o sterydy, to tutaj już jest bardziej pod górkę. Jak wiadomo hormony mogą podnosić wiele wskazników w badaniu krwi, co może zainteresować lekarza, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Jesli chodzi o specialne badania na Sterydy czy środki dopingujące to nie ma mowy. Jedno takie badanie kosztuje ok 20 tyś zł i z tego co sie orientuje w Polske nie przeprowadza sie takich badań, dlatego np na Tour de Pologne pojawiają sie kolarze, któzy w życiu nie pojawili by sie na Tour de France czy Giro di Italia gdzie takie badania są codziennością.

Offline wicher69

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #137 dnia: Marzec 22, 2011, 21:25:34 »
@lupasss
Zupełnie nie zgodzę się z Tobą co do wypowiedzi w kwestii sterydów. Po pierwsze, odnośnie kolarzy masz na mysli doping, a nie sterydy. Doping obejmuje: doping wydolnościowy(EPO, transfuzja krwi itp.) i farmakologiczny( w jego skłąd wchodzą między innymi sterydy anaboliczne). U kolarzy przede wszystkim szukają doping wydolnościowego. Żeby wykryć sterydy wystarczy zrobić proste badania na poziom hormonów. Gwarantuję Ci, że z miejsca potrafię powiedzieć na podstawie badań czy coś brałeś w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Tak więc wszystko zależy od tego co chcą sprawdzić. Jeżeli badają pracę nerek, poziom cukru we krwi, czy wydzielanie enzymów wątrobowych to nie ma szans, żeby coś znaleźli.  Na Mistrzostwach Polski Juniorów robili takie badania. Trenowałem dystans 200m i tam kilka osób się spidowało. Nie wiem czy ktoś zwraca uwagę, ze osoby które odnoszą spektakularne zwycięstwo albo znacznie poprawiają wyniki idą po wygranej z jakimś panem na zapleczę? To nie jest trener chcący pogratulować podopiecznemu :) Wchodzi się do toalety i oddaje mocz do pojemnika. Tak samo jest zresztą na Olimpiadzie(tam mają profesjonalne testery). Reasumując, muszą chcieć to sprawdzić- mieć specjalne odczynniki podczas analizy krwi i proste testery podczas badania moczu.

Rafałek

  • Gość
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #138 dnia: Kwiecień 27, 2011, 19:15:19 »
A co ze skolioza?? Od razu dyskwalifikacja?

Offline skalim1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #139 dnia: Kwiecień 28, 2011, 20:46:30 »
A co ze skolioza?? Od razu dyskwalifikacja?

Zależy w jakim stopniu, najlepiej idź do lekarza ogólnego, wyjaśnij jaka jest sytuacja i poproś żeby zerknął na kręgosłup.

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #140 dnia: Kwiecień 28, 2011, 21:36:00 »
A co ze skolioza?? Od razu dyskwalifikacja?
jak nie masz pozawijanego kręgosłupa to będzie ok...

Offline M1cHaL11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
  • Kraśnik
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #141 dnia: Kwiecień 29, 2011, 00:04:09 »
Myślę że lekką skoliozę ma każdy... nie ma ludzi bez garba chociaż mam kolegę ze skrzywieniem kręgosłupa w drugą stronę... Tak jak skalim1 napisał, zależy od stopnia wady...

Offline sb11

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #142 dnia: Maj 10, 2011, 21:38:14 »
Pytanie do kolegów.

Czy na badaniach u ortopedy robione są USG kończyn, kolan tj. mam na myśli miejsca połączone więzadłami?

Pozdrawiam.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #143 dnia: Maj 10, 2011, 21:55:28 »
tak,a neurolog robi biopsję mózgu :szalony:  Nie boj nic. Nie robią. w każdym razie nie robili.

Offline mastterrr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwiec 01, 2011, 22:54:26 »
Temat o badaniach, więc pytanie odemnie. Zamierzam startować do SA PSP, ale niejestem pewien czy wszystko okej z moim wzrokiem, oraz kręgosłupem. Wystarczy ortopeda i zwykły okulista.? Pisaliście o MSWiA. Gdzie lepiej isć.? Mieszkam w okolicach katowic.

Offline Sylwek185

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #145 dnia: Czerwiec 14, 2011, 13:44:52 »
Idziesz do okulisty i ortopedy i sprawdza czy wszystko z Tobą ok. Jeśli masz wady to możesz zerknąć sobie do Dziennika Ustaw, tam są normy, czy z daną wadą jesteś Zdolny - Z, czy Nie zdolny - N. Szukaj na forum, tu jest naprawde wiele

Offline kamilos2904

  • Cel:SGSP plan B:SAPSP
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 192
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #146 dnia: Czerwiec 26, 2011, 12:28:30 »
Temat o badaniach, więc pytanie odemnie. Zamierzam startować do SA PSP, ale niejestem pewien czy wszystko okej z moim wzrokiem, oraz kręgosłupem. Wystarczy ortopeda i zwykły okulista.? Pisaliście o MSWiA. Gdzie lepiej isć.? Mieszkam w okolicach katowic.
I proponuje prywatnie bo normalnie to miły raczej nie będzie:P

Offline mellucci

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 50
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #147 dnia: Czerwiec 27, 2011, 15:37:31 »
dolanczam sie do kolegi bo czekam na rozmowe kwalifikacyjna i moze  mnie tez to bedzie czekac odp w szczegółach

Offline Straszak13

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #148 dnia: Czerwiec 27, 2011, 17:49:42 »
jest troche tych lekarzy do zalatwienia.... (laryngolog, okulista, neurolog, dermatolog, chirurg, ekg, pulmonolog, spirometria,rtg, dentysta, psychiatra, psycholog, krew, mocz i na koniec lekarz ogólny) chyba tyle... o ile dobrze pamietam

mi udało sie wszystkich zalatwic w jeden dzien ale do tego doszedl jeszcze psycholog i pozniej stajesz na komisji dopiero....

calosc czyli wszystkie badania i orzeczenie komisji.... zajeło mi 3 dni, jezeli nie miales problemów ze zdrowiem to nie powinienes miec problemów aby przejsc lekarzy gorzej z psychologiem, ja nie mialem problemów ale z tego co slyszałem to potrafi czasem sie przyczepic.

powodzenia....pozdrawiam

Offline Yetoslaw

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: badania lekarskie - jak i co
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 02, 2011, 10:42:44 »
niewie ktos moze jak to jest z tym badaniem moczu bo przytrafilo mi sie kiedys zapalic co nie co zielonego i badaja obecnosc takich srodkow mozna za to wylecies?? tak wogule to juz dostalem sie do sapsp poznan czekam tylko na badania ale jeszcze niewiem kiedy gdzie itp dostane jakis list czy cos wie ktos moze??

niewie i mógłby sie nauczyć pisać bo pisze byle jak co pokazałem na tym przykładzie. leniom zasłaniającym się dysleksją i niedojdom STOP w Straży
« Ostatnia zmiana: Lipiec 02, 2011, 19:34:55 wysłana przez robn »