Autor Wątek: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest  (Przeczytany 15021 razy)

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 15, 2006, 11:31:51 »
Uważam, że całe to zamieszanie wokół uwzględnionego w rozporządzeniu tytułu "inżyniera" jest postrzegane zbyt głęboko. Moim skromnym zdaniem, zapis ten wiąże się li tylko z tym, że kursy doszkalające będą prowadzone w SGSP, przez wykładowców SGSP i w związku z tym, że SGSP jest było nie było uczelnią techniczną, a co za tym idzie część przedmiotów które mogą wejść do programu szkolenia może wymagać wiedzy stricte technicznej (Wytrzymałość Konstrukcji Maszyn, Budownictwo,  Matematyka, Fizyka, Chemia, Analiza Zagrożeń, Termodynamika, Hydromechnika itp) powoduje, że aby móc uczestniczyć w zajęciach na kierunku dowódczym należy już pewien poziom wiedzy z tych zagadnień posiadać, uzyskawszy ją wcześniej na innej uczelni technicznej, co po jej ukończeniu zawsze jest potwierdzone nadaniem tytułu inżyniera np. budownictwa. Nie jest to wcale żadna dyskryminacja licencjatów lub magistrów innych uczelni, tylko realia wynikające z zakresu materiału przewidzianego do przyswojenia na uczelni jaką jest SGSP. Dodam, że z pewnością nikt nie przyjąłby absolwenta SGSP na kurs doszkalający w uczelni humanistycznej, którego ukończenie uprawniałoby do  uzyskania tytułu lekarza. Dodam też, że częstym zjawiskiem jest konieczność zaliczania dodatkowych przedmiotów zmieniając uczelnię nawet jeśli była i obecna miały taki sam lub podobny (równoważny) profil.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 15, 2006, 23:20:28 »
W tym całym zamieszaniu wyjaśnijcie mi jedną rzecz, bo z tego co czytam to co komentarz to inny punkt widzenia. Czy chodzi o „inżyniera” czyli trzeba mieć ukończoną uczelnię techniczną, czy o „inżyniera po kierunku przydatnym w PSP” czyli trzeba mieć ukończony określony kierunek na  uczelni technicznej.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline pastor

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 16, 2006, 01:05:55 »
Liczą się UKŁADY i ZNAJOMOŚCI

Offline robard

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 955
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 18, 2006, 21:19:15 »
nowy napisał:
Cytuj
W tym całym zamieszaniu wyjaśnijcie mi jedną rzecz, bo z tego co czytam to co komentarz to inny punkt widzenia. Czy chodzi o „inżyniera” czyli trzeba mieć ukończoną uczelnię techniczną, czy o „inżyniera po kierunku przydatnym w PSP” czyli trzeba mieć ukończony określony kierunek na  uczelni technicznej.

Moim zdaniem "inżynier", bez jakichkolwiek podtekstów, chodzi tylko o ukończoną uczelnię techniczną.
"Uczciwy człowiek szuka prawdy, kłamca jest patologicznie wszechwiedzący"

Prawo Oczekiwań - negatywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki. Pozytywne oczekiwania rodzą negatywne wyniki.

Offline podk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • http://
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 19, 2006, 18:58:36 »
Dużo się mówi o przeszkoleniu zawodowym, ale nikt nie pisze, która uczelnia i kiedy rozpoczyna się nabór na I semestr ?
 

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 24, 2006, 20:42:35 »
@azotox

Cytat art. 4 z ustawy zmieniającej ustawę o PSP dotyczy:
art.28 - czyli kto może być strażakiem
art.36 - czyli jeżeli minister wymyśli ostrzejsze kwalifikacje dla danego stanowiska a ja ich nie mam to pozostaję na stanowisku.
Łopartologicznie tak to rozumię.
Ustawa weszła i muza gra kto miał jakieś zaniskie kwalifikacje to utrzymał stanowisko itd. Tylko to niedziała w nieskończoność.

Obecne rozporządzenie wydane jest na podstawie art.53 ust. 3 i winno dotyczyć tak jak dyspozycja ustawy przeszkoleń na pierwszy stopień oficerski.

Władowano tam jeszcze jakiś kurs dla osób związanych z działalnością operacyjną.

Kłopot w tym, że knota ktoś Ministrowi Dornowi podstawił "wyższe wykształcenie i tytuł inżyniera." Zamiast i jakby było lub po sprawie i zgłoszenie do moderatora że temat zamknięty. Kolejny raz w publikatorze słowo lub robi wielką różnicę. Nietakdawno było: ...lub czasopisma...
Zresztą knotów jest więcej bo to wyższe i inżynier z rozporządzenia to muszą być po kierunku przydatnym w PSP, a jeśli tak to gdzie w rozporządzeniu mowa co przydatne a co nie przydatne. Oj Pan Minister się nie popisał, może nie on ale podawacze dokumentów do podpisu to się wygłupili.
To się teraz kupy nijakiej nie trzyma.


Offline azotox

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 394
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 26, 2006, 08:54:43 »
Cytuj
Tylko to niedziała w nieskończoność.
możesz to rozwinąć?

Offline bravo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 26, 2006, 20:57:37 »
faktycznie, ale jaja starsi strazacy powinni pamietac taki program w radiu "60 min. na godzinę" tam tez wystepowal magister i inzynier smiechu bylo co nimiara. dobre potem mozna przejsc np. tylko inzynier z elektryki, mechaniki lub ..hutnictwa. bravo.W naszej wiosce jeden chlopczyk zrobil licencjat z ratownictwa medycznego - to dobre jest dla strazy, czy nie bo moze lepszy jest cytowany wyzej (oczywiscie z szacunkiem) technolog zywienia. Co ta KG tak przyczepila sie do tych inzynierow - jezeli przeszkolenie to moze i magister albo licecjat tez bedzie mogl je ogarnac znaczy przyswoic znaczy ogolnie poradzi sobie - ale tak na powaznie to na co to wszystko??
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2006, 21:22:55 wysłana przez bravo »

Offline firemanpsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 27, 2006, 16:01:18 »
A co za strażakami, którzy ukończyli Inżynierie Bezpieczeństwa Pożarowego w SGSP -studia cywilne i są aspirantami ? Czy będą liczyć na awans na pierwszy stopień oficerski? nie ma o tym mowy w nowym rozporządzeniu. :huh:

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 02, 2007, 18:22:50 »

@Azotox
Cytuj
Cytuj
Tylko to niedziała w nieskończoność.
możesz to rozwinąć?

Pisząc "Tylko to niedziała w nieskończoność" miałem na myśli sytuację taką, że w której np.: w dniu wejścia noweli ustawy mł.kpt. (uzysakny w drodze aspirant + studia cywilne 5 letnie ukończone tytułem magistra) zajmował stanowisko d-ca zastępu. Ustawa, a właściwie nowela ustawy w art.4 stwierdza, że jak w dniu wejścia w życie zmiany ustawy o PSP nie masz kwalifikacji do zajmowania danego stanowiska to zajmujesz je nadal.

Czyli stanowisko d-cy zastępu przez tego pana jest zachowane ( żeby nie było że nie przewiduje kobiet :) kobieta też by zachowała to stanowisko :)).
Uprawnienia te posiada tylko na obecnie zajmowanym stanowisku, w przypadku chęci jego zmiany musi spełnić już pełne wymagania określone przepisami.
Nie jest tak, że tenże d-ca zastępu w pionie operacyjnym może awansować lub być wyznaczany na niższe stanowisko jak się komu podoba. Otóż nie posiada uprawnienia tylko na tym stanowisku na którym zastała go zmiana ustawy o PSP.

Ten sam jednak człowiek w myśl obecnie obowiązujących przepisów, w przypadku jak mu dasz nowy akt mianowania np. na d-cę sekcji już nie posiada kwalifikacji musi iść na kurs uprawniający do działań operacyjnych ale....
.... nie może na ten kurs być skierowany gdyż nie jest inżynierem hehe.

Co ciekawe ten sam gość jakby pozostał aspirantem (choć tytuł technika posiada cały czas) może zajmować stanowisko zarówno d-cy sekcji jak i wyżej przecież może nawet do d-cy JRG awansować.


Jakbym taki przepis wymyślił to sam siebie bym zdymisjonował.



Offline damian50

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 04, 2007, 20:34:59 »
witam wszystkieNIe zdaem matury i mam wykształcenie srenie jestem po wojsku i chciałbym zostac strazakie ale nie chciałbym isc do zadnej szkoły..........czy jest to mozeliwe?????????prosze o odp :huh: :huh:

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 04, 2007, 21:42:54 »
Damian50 Odpowiadam -_-
Cytuj
witam wszystkieNIe zdaem matury i mam wykształcenie srenie jestem po wojsku i chciałbym zostac strazakie ale nie chciałbym isc do zadnej szkoły..........czy jest to mozeliwe?HuhHuh??prosze o odp huh huh
Sorki...ale z taką pisownią  :angry: Raczej i napewno nie!!! Coś Cię te szkoły wszelkie męczą chyba?
Powodzenia ^_^
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline andrej

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 06, 2007, 11:07:05 »

Zaczeła się tkz łapanka i zbieranie ilości chętnyc na przeszkolenie.
Mam pytanie odnośnie przeszkolenia zawodowego, czy aspirant z tytułem inżyniera (cywilne) ma prawo odbyć i być skieroway przez komendanta na przeszkolenie związane z kierowaniem działaniami ratowniczymi.
Zgodnie z rozporządzeniem powinien posiadać mianowanie na stałe;posiadać skierowanie od przełożonego uprawnionego do mianowania;posiadać tytuł zawodowy technika pożarnictwa lub dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w tym zawodzie;
posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy inżyniera.
Czy to przeszkolenie jest dla funkcjonariuszy już będących oficerami którzy mają podnosić kwalifikacje :huh: - takie są opinie w mojej KP. Jeszcze jedno ... czy wymagane jest stanowisko oficerskie.


Offline rafaello

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 06, 2007, 16:21:58 »
Liczą się UKŁADY i ZNAJOMOŚCI
maja racje oby byli z zz solidarnoosc lu z inych p.....ow

Offline dezerter112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 08, 2007, 13:02:02 »
Witam
Na poczatek taki maly przykladzik
Dwoch asp. "x" i "y" ktorzy ukonczyli ta sama SCHP zostalo powolanych w tym samym czasie do tej samej jednostki. Po paru latach sluzby zostali d-cami zastepu a po nastepnych d-cami sekcji. Po nastepnych 3 latach asp. "y" postanowil podniesc swoje kwalifikacje zawodowe i za zgoda komendanta udal sie na studia cywilne (np. prawo). Skonczyl studia uzyskujac dyplom mgr i po roku zostal mianowany na stopien  ml. kpt. Minely kolejne dwa lata zmienila sie ekipa przy korycie. Nowa wladza wniosla nowe standardy zawodowe i etyczne i nikt ich nie jest w stanie przekonac ze "biale jest biale a czarne jest czarne - i na odwrot tez"  :wacko:
Po zmanie zaspisow ustawowych juz ml. kpt. tylko moze zachowac stanowisko na ktorym sie znajduje i stopien a  asp. "x" moze dalej awansowac i w stanowisku i w stopniu.
Czy nie powinno byc tak, jesli juz pan "y" nie ma wystarczajacych kwalifikacji zawodowych do zajmowania wyzszych stanowisk w podziale to czy  asp. "x" tym bardziej nie powinien ich nieposiadac. Moze ustawodawca powinien zmienic przepis i wyznaczyc te stanowiska tylko dla "prawdziwych" oficerow po szkole warszawskiej.
I jeszcze jedno pytanie- jesli "pol" oficer nie moze awansowac/byc skierowany na przeszkolenie zawodowe/ na stanowiska zwiazane z kierowaniem dzialaniami, to czy po przeniesieniu do komendy na stanowisko administracyjne moze awansowac juz na podstawie ustawowego czasookresu przewidzianego na uzyskanie stopnia kapitana??

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 10, 2007, 13:19:27 »
@andrej w rozporządzeniu masz wszystko jak na dłoni.

tekst rozporządzenia: http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20062211626&type=2&name=D20061626.pdf
 w § 2.1 pkt 1 masz wymagania do pierwszego stopnia oficerskiego, w pkt 2 tego paragrafu masz doczynienia z przeszkoleniem oficera "niepełnosprawnego"  do wymogów przepisów co do działąń ratowniczych. 

Offline misiopro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 11, 2007, 12:29:04 »
Witam wszystkich zainteresowanych w tym temacie. Mam pewngo radzaju problem związany ściśle z moją osobą, może ktoś mi odpowie na moje pytanie.
Spełniam wszystkie wymagania aby być skierowanym na przeszkolenie oficerskie. Aktualnie zajmuję etat oficerski (nie wiem czy to ważne) od 15 stycznia tracę go i zostaję na etacie aspiranckim. Czy w związku z tym mogę być skierowany na w/w przeszkolenie czy nie?
Kadry odpowiadają mi że nie ponieważ nie będę zajmował etatu oficerskiego.
Czekam na wasze odpowiedzi, jeśli zna ktoś rozwiązanie.
Pozdrawiam.

Offline dezerter112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 12, 2007, 00:21:36 »
Jeśli możesz to napisz co to ma być za etat

Offline misiopro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 12, 2007, 09:11:35 »
Krótko mówiąc zostaję kwatermistrzem w KP.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 12, 2007, 10:35:37 »
misiopro a w jakiej KAT. jest Twoja komenda?

Offline misiopro

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: rozporządzenie o przeszkoleniu zawodowym - już jest
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 12, 2007, 12:01:19 »
Moja KP jest III kategorii