Autor Wątek: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę  (Przeczytany 10293 razy)

Offline hellfire67

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Walczy ktoś też z forumowiczów albo ktoś ma rozeznanie w temacie? Roszczenie przedawni się  1 marca 2026 roku.

Byli mundurowi masowo składają pozwy przeciwko skarbowi państwa. Powodem jest decyzja rządu Mateusza Morawieckiego o przesunięciu waloryzacji wynagrodzeń ze stycznia na marzec 2023 r., co wpłynęło na wysokość ich emerytur. Funkcjonariusze czują się oszukani i zapowiadają walkę w sądach. "Poczułem się, jakby na koniec napluto mi w twarz" — mówi jeden z nich w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

całość
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/byli-mundurowi-id%C4%85-do-s%C4%85du-poczu%C5%82em-si%C4%99-jakby-napluto-mi-w-twarz/ar-AA1RDuJy
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2025, 15:42:49 wysłana przez hellfire67 »

Offline hellfire67

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 18, 2025, 15:37:27 »
Podobny artykuł
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/s%C4%85dy-zasypane-pozwami-by%C5%82ych-funkcjonariuszy-w-sprawie-emerytur-rz%C4%85d-pis-nas-oszuka%C5%82/ar-AA1SuNLA

W skrócie:
Wygląda na to, że mundurowym pozostaje walka w sądzie. Czasu na składanie pozwów nie zostało jednak dużo. Prawnicy toczą spór o to czy roszczenia przedawnią się 31 grudnia tego roku, czy też pozwy można będzie składać do końca lutego przyszłego roku. Nadchodzące dni, ewentualnie tygodnie to z pewnością ostatni dzwonek na złożenie pozwu. Funkcjonariusze mają o co walczyć, bo kwoty, o jakie może wzrosnąć emerytura, wahają się od ok. 300 do nawet 700 zł.
...
Narzekają jednak, że władze poszczególnych służb, zamiast przyznać im rację, odwołują się do wyższej instancji. I na wspomniane odsyłanie z drogi sądowej na administracyjną lub odwrotnie.

Popytałem w kancelarii wymienionej w artykule: w PSP nie ma tego problemu bo według ustawy o PSP takie spory rozstrzyga sąd pracy. Potrzebne są: rozkaz o zwolnieniu ze służby w związku z przejściem na emke i dwa wyliczenia emerytury, którą dostaliśmy i ta którą powinniśmy dostać wraz z podwyżką przesunięta na 1 marca. Jeśli kadry odmówią to sąd wystąpi o to.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2025, 15:41:14 wysłana przez hellfire67 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2025, 11:27:48 »
Z tego co wiem pod egidą Solidarności  (Podkarpackiej Sekcji Pożarnictwa) planowane jest kierowanie sprawy do sądu. Dobry adwokat już dogadany pozostaje kwestia ilu będzie chętnych bo to wpłynie na cenę jednostkową ale sprawę pilotuje Marcin wiceprzewodniczący Sekcji.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.


Offline pepek1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Z ręką na sercu jeszcze mamy urazy do tego jakie mamy emerytury? Ehhhh :wall:

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Nie, nie mamy. Ale do takiej zagrywki jaką zrobił PiS, to już tak.
Jeżeli uważasz, że wszystko jest ok, to może chciałbyś aby co roku robić podwyżki od marca pomijając odchodzących na emeryturę.

Offline pepek1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 267
Pewnie może tak zostać to można odchodzić w grudniu , moi rodzice mają po 2300 i 1950 emki serio. Resztę zostawię dla was wszystkich  :gwiazdki:

Offline KLAWY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 522
Pewnie może tak zostać to można odchodzić w grudniu , moi rodzice mają po 2300 i 1950 emki serio. Resztę zostawię dla was wszystkich  :gwiazdki:
No i ? Znam osoby mające  1350pln a i znam co mają 18000pln- i co z tego? Jeżeli w 2023roku była celowo wprowadzona zmiana ( a uważam, że tak wtedy postąpili rządzący PiS), było to krzywdzące dla odchodzących na emkę. Tym samym mają prawo do ubiegania się o wyrównanie i ponowne przeliczenie świadczeń.

Offline hellfire67

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2026, 02:10:33 »
Po 2 miesiącach ZER przysłał odpowiedź odmowną o przeliczeniu emerytury i sugeruje się zwrócić do komendy macierzystej.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 9.480
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 17, 2026, 06:41:08 »
Po 2 miesiącach ZER przysłał odpowiedź odmowną o przeliczeniu emerytury i sugeruje się zwrócić do komendy macierzystej.
I ma rację bo strażacy którzy poszli na drogę sądową, pozwanymi są KM/KP PSP-Skarb Państwa.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2026, 06:47:20 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 940
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 17, 2026, 12:09:20 »
Wstyd mi za takich ludzi, którzy pracowali w strukturach PSP. Jakby brakowało wam na chleb to okej, ale macie tak wysokie emerytury które ludziom w życiu nie śniły…. :gwiazdki:

Offline nygus

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 386
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 17, 2026, 17:28:00 »
Wstyd mi za takich ludzi, którzy pracowali w strukturach PSP. Jakby brakowało wam na chleb to okej, ale macie tak wysokie emerytury które ludziom w życiu nie śniły…. :gwiazdki:
Za to ja kompletnie nie rozumiem tego typu podejścia. Prawo jest równe dla wszystkich. Skoro wyszło na to, że Państwo bezprawnie próbowało wyrolować określoną grupę społeczną, to należy się im ten zwrot jak psu buda.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline koreks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2026, 21:58:58 »
Wstyd mi za takich ludzi, którzy pracowali w strukturach PSP. Jakby brakowało wam na chleb to okej, ale macie tak wysokie emerytury które ludziom w życiu nie śniły…. :gwiazdki:
Za to ja kompletnie nie rozumiem tego typu podejścia. Prawo jest równe dla wszystkich. Skoro wyszło na to, że Państwo bezprawnie próbowało wyrolować określoną grupę społeczną, to należy się im ten zwrot jak psu buda.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Kogo państwo oszukało? Brak podwójnej waloryzacji to oszukanie kogoś? Czy może jednak odchodzenie w taki sposób to oszukiwanie państwa - czyli nas wszystkich?

Offline hellfire67

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2026, 23:25:50 »
Po 2 miesiącach ZER przysłał odpowiedź odmowną o przeliczeniu emerytury i sugeruje się zwrócić do komendy macierzystej.
I ma rację bo strażacy którzy poszli na drogę sądową, pozwanymi są KM/KP PSP-Skarb Państwa.
zy
To teraz pozywać swoją ex KP/KM czy jak pisze w piśmie z ZERu czy pozew do Sądu w Warszawie Wydział Ubezpieczeń Społecznych i oni przekierują do właściwego Sądu Pracy ze względu na miejsce służby/zamieszkania?

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Odejście na emeryture w lutym 2023 - mundurowi walczą w sądzie o podwyżkę
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2026, 17:34:02 »
Cytuj
To teraz pozywać swoją ex KP/KM
teraz to roszczenie ze stycznia czy lutego 2023 podlega przedawnieniu, oczywiście zlożyć pozew możesz ale pozwany czyli KM/P raczej podniesie zarzut przedawnienia (przynajmniej powinien)