Służba > Forum ochotników

Jak Założyć Osp

(1/5) > >>

bulon:
No własnie jak ???
ustawa, materialy, instrukcje?? gdzie je znalezc?? ktos z was juz to robil???

bulon:
Ej no chłopaki naprawde niewiecie?? Witold na ciebie najbardziej chyba licze:)

ogniomiszcz:
E tam od razu nie wiecie:)). Czekałem, że może ktoś z prężnych działaczy (np. Druh Marek) się wychyli.
Wprawdzie nie za bardzo się na tym znam i nigdy nie zakładałem OSP ale postaram się roztłumaczyć. Jak ktoś wie, że jest inaczej niech mnie poprawi.
Zgodnie z art.19 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991r. o ochronie przeciwpożarowej - Ochotnicza Straż Pożarna funkcjonuje na podstawie Ustawy - Prawo o stowarzyszeniach (ustawa z dnia 7 kwietnia 1989r. Dz.U. nr.20 poz.104 z późniejszymi zmianami), natomiast szczegółowe zadania i organizację ochotniczej straży pożarnej określa statut.
A zarejestrować stoważyszenie to już przecież bułka z masłem :) Oto niezbędne warunki:
1/. minimum 15 osób pragnących założyć osp,
2/. opracować i przyjąć statut osp,
3/. wybrać zarząd i komisję rewizyjną,
4/. złożyć wniosek o zarejestrowanie osp w sądzie wojewódzkim (wydział cywilno-rejestrowy) z następującymi załącznikami :
a/ lista założycieli,
b/ wykaz członków zarządu,
c/ statut osp wraz z uchwałą przyjęcia go przez walne zebranie,
d/ protokół z walnego zebrania założycielskiego.
Ochotnicza Straż Pożarna po procedurze rejestrowej uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć swoją działalność na podstawie zarejestrowanego statutu.

No i już możesz walczyć. Powodzenia. Chcesz więcej szczegółów?

PS. Bulon, chcesz założyć OSP na Pradze? :))

 

bulon:
jasne ze chce bo bede ja zakladal:) nie na pradze tylko poprostu w wawie. no dobra- jest juz stowarzyszenie ktore nazywa sie osp i co dalej. jak stac sie jednostka strazacką

ogniomiszcz:
Ja dokładnie tego nie wiem (pisałem, że nie znam strony praktycznej) - musi odpowiedzieć jakiś działacz OSP albo ktoś kto już to robił. Może po weekendzie odpowie ktoś bardziej zorientowany. Narazie poczytaj TO i TO
Ale nie liczyłbym na to, że będzie łatwo  B) . Trzeba liczyć w większości na swoje siły i układy -  zdobyć lokal, wyposażenie a potem uzyskać status jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego - długa droga.
Życzę powodzenia.

PS. A może się zapiszę do Twojego OSP :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej