Autor Wątek: Gaszenie aut elektrycznych  (Przeczytany 1861 razy)

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 306
Gaszenie aut elektrycznych
« dnia: Kwiecień 19, 2024, 21:00:20 »
Moi drodzy, aut elektrycznych przybywa. Procedura lepsza lub gorsza jest. Spotkałem się niedawno natomiast z teorią przedstawiona przez jednego z wykładów ów AP, że procedura jest błędna. Auta powinny być gaszone prądem zwartym z odległości min 5 m przy małym przepływie. Duży przepływ 10 m. Rozproszony prąd prawie zabroniony. Jak to jest w końcu ? Ma ktoś jakieś rzetelne opracowanie?

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 264
Odp: Gaszenie aut elektrycznych
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 19, 2024, 21:49:47 »
Na czym ten wykładowca opierał swoją teorię? Większość aut elektrycznych paląc się nie powoduje większego zagrożenia dla ratowników niż pojazdy napędzane ON, PB itd.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Gaszenie aut elektrycznych
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2024, 16:39:50 »
Dalej trochę błądzimy i macamy a pewnych rzeczy jak w wielu innych dziedzinach nie umiemy sobie poukładać taktycznie.

Pan wykładowca pewnie ma trochę racji i korzysta z teorii rezystancji prądu zwartego wody jak się domyślam. Ale problemów z podejściem do samochodu elektrycznego jest o wiele więcej. Np. substancje na które jesteśmy narażeni, a których nie da się dekontaminować w pralce jeśli w ogóle jest to możliwe. Niestety KG zabroniło przerywania procesu zachodzącego w baterii. Więc zostaje bezpiecznie asystować z dużej odległości. Temat ciekawy ale jeszcze dużo przed nami ale nie jestem przekonany że wiemy gdzie zmierzamy. 

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 831
Odp: Gaszenie aut elektrycznych
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2024, 18:24:45 »
Po tej akcji w Warszawie chyba najlepszą opcją było by kontrolowane wypalanie tego typu pojazdów , ale to tylko moje zdanie  :P