Autor Wątek: Zaćma a dalsza służba  (Przeczytany 2221 razy)

Offline desilva

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Zaćma a dalsza służba
« dnia: Marzec 24, 2024, 18:48:13 »
Czołem wszystkim! Moje pytanie związane jest z wadą wzroku - czy zaćma i jedyny sposób leczenia a wieć operacja wpływa na dalsze wyniki badań okresowych? Funkcjonariusz 42 lata... Oczywiście zakładamy, że operacja przebiega pomyślnie i wzrok się poprawia, ale wiadomo podczas operacji usuwa się zmętniałą soczewkę i wszczepia sztuczną - czy to jest jakieś późniejsze przeciwskazanie do służby w systemie zmianowym? Czy pozostaje system codzienny, a może tutaj też niestety pojawi się problem? Czy ktoś lub z Waszych kolegów spotkał się z podobnym problemem? Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2024, 19:10:05 wysłana przez desilva »

Offline ww112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 24, 2024, 19:46:21 »

Offline desilva

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 24, 2024, 20:06:47 »
Właśnie jest to trochę niezrozumiałe...z tabeli wynika:
"Choroby rogówki, tęczówki, ciała rzęskowego, soczewki ciała szklistego upośledzające czynność oka" -----> N czyli niezdolny.

Natomiast w objasnieniach mamy zapis: "Do § 13, 14 i 15. Funkcjonariuszy z istotnym upośledzeniem funkcji narządu wzroku lub/i nawracającym lub
postępującym przebiegiem choroby, nierokującym poprawy, należy kwalifikować jako niezdolnych.
Stan po operacji zaćmy powinien być oceniany według tych paragrafów po upływie 6 miesięcy od zabiegu".

Więc trudno to jednozancznie ocenić, stąd moje pytanie do Was.

Offline Strazakstrazak123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2024, 20:52:08 »
Myśle że dobrze że powstał ten wątek gdyż od dawna chodziło mi po głowie aby go poruszyć. Jako że mamy nowego 01 może warto w końcu zabrać się za tą bardzo poważną sprawe. Do czego dąże - do tego aby wziąć się za uregulowanie takich spraw i wprowadzeniu w każdej komendzie stanowiska dka takich właśnie osób. Wyobraźmy sobie przykładową sytuacje. Pracujesz w psp powiedzmy 20 lat. Jesteś doświadczonym funkcjonariuszem, wyszkolonym i znającym psp w każdym aspekcie. Kosisz trawę - odninasz sobie przypadkowo palca - czy naprawde jesteś do zwolnienia??? Czy kolega który poruszył temat nie nadaje się już do psp? Miałeś wypadek przy akcji. Uszkodziłeś noge czy oko- nie nadajesz sie do psp - no chyba coś jest nie tak. Czy nie można wprowadzić w każdej komendzie takiego stanowiska gdzie diświadczeni funkcjonariusze po takich właśnie przypadkach mogliby nadal pracować i móc dalej wykorzystywać swoją wiedzę zdobywaną przez lata? Panie komendancie - prosze się do tego odnieść. Takie stanowisko było by bardzo pomocne i potrzebne aby funkcjonariusze z doświadczeniem z małym uszczerbkiem jak opisany mogli nadal służyć bez żadnych obaw

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2024, 21:45:52 »
Dla nich, chory człowiek, strażak, to śmieć. Oni badania przejdą nawet z głową pod pachą a na strażaków z PB mają wywalone. Smutne ale prawdziwe.

Offline PROTECTOR

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2024, 07:25:38 »
A czy  nie można w końcu stworzyć takiego systemu prawnego dotyczącego badań, aby nie traktować jednakowo osobę w wieku na przykład 25 lat i mającą 50 lat? Przecież to prawie niemożliwe, aby człowiek w późniejszym wieku miał tak samo dobry stan zdrowia jak na początku służby.

Offline GOO1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2024, 12:57:23 »
Operacja zaćmy nie jest przeszkodą w służbie. Po 30 dniach wracasz do pracy w straży jak do każdej innej. Widzisz wielokrotnie lepiej niż przed zabiegiem więc to poprawa a nie pogorszenie twoich możliwości.

Offline linkapol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 30, 2024, 20:49:56 »
Właśnie jest to trochę niezrozumiałe...z tabeli wynika:
"Choroby rogówki, tęczówki, ciała rzęskowego, soczewki ciała szklistego upośledzające czynność oka" -----> N czyli niezdolny.

Natomiast w objasnieniach mamy zapis: "Do § 13, 14 i 15. Funkcjonariuszy z istotnym upośledzeniem funkcji narządu wzroku lub/i nawracającym lub
postępującym przebiegiem choroby, nierokującym poprawy, należy kwalifikować jako niezdolnych.
Stan po operacji zaćmy powinien być oceniany według tych paragrafów po upływie 6 miesięcy od zabiegu".

Więc trudno to jednozancznie ocenić, stąd moje pytanie do Was.

A co z cukrzycą ? Choroba XXI wieku czy można pełnić służbę w PSP mając cukrzycę? Co oznacza skrót B/C w tabeli przy cukrzycy, bo nie mogę znaleźć.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 223
Odp: Zaćma a dalsza służba
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2024, 21:08:01 »
Cytuj
Co oznacza skrót B/C w tabeli przy cukrzycy, bo nie mogę znaleźć.

kategoria B – „zdolny do służby z ograniczeniem”, która oznacza, że stwierdzono choroby lub ułomności, które zmniejszają jego sprawność fizyczną lub psychiczną, mogąc mieć wpływ na jego zdolność do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku;
kategoria C – „niezdolny do służby”, która oznacza, że stwierdzono choroby lub  ułomności, które uniemożliwiają pełnienie służby

do oceny przez komisję