Autor Wątek: Dowódca OSP - wyjazd do działań bez szkolenia  (Przeczytany 7498 razy)

Offline Turbol

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 46
Dowódca OSP - wyjazd do działań bez szkolenia
« dnia: Sierpień 17, 2023, 11:28:45 »
Pytanie, może jest na nie prosta odpowiedź, ale nie mogę jej znaleźć.
OSP zostaje zadysponowane do wypadku. Na miejscu działają już siły PSP. Czy zastęp z OSP może zostać zadysponowany na miejsce bez członka OSP posiadającego "Szkolenie Kierującego
Działaniem Ratowniczym dla Strażaka Ratownika Ochotniczych Straży Pożarnych". Spotkałem się z interpretacją, że jeżeli jest KDR z PSP na miejscu, lub z innej JOP to OSP może dojechać bez "dowódcy". Ktoś zna wykładnię prawa w tym zakresie?

Co ciekawe samo "Szkolenie Kierującego ... " nazwane jest w oficjalnym programie "Dowódca OSP", a zgodnie z rozporządzeniem ws. ksrg zastęp to [...] "w tym dowódca". Dobrze wiemy, że KDR i dowódca to dwa zupełnie inne pojęcia.

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.300
Odp: Dowódca OSP - wyjazd do działań bez szkolenia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 17, 2023, 14:10:08 »
No odpowiedź nie jest oczywista.

Teoretycznie na akcji mamy jednego Karata i wszystko się zgadza. I tak bym to w prosty sposób interpretował.

Z drugiej strony przy większych akcjach gdzie nie działamy jakby wspólnie nad jednym zadaniem, są odcinki bojowe i są zadania dla poszczególnych zastępów już to nie jest takie oczywiste.
Teoretycznie dalej dowodzi Karat za pośrednictwem DOB itd. pytanie tylko czy jak powierza wówczas zadanie zastępowi np. zbudowanie PCW które może być samodzielne realizowane nie pod bezpośrednim nadzorem nie powinien mieć świadomości, że powierza je osobie bez kwalifikacji dowódcy. Bo mimo wszystko ktoś w tym zastępie musi podejmować decyzje i nadzorować różne czynności. Np. dalej trzymając się PCW, czy członkowie zastępu zastosują wymagane ŚOI. Dlatego minimum KDR  powinien mieć świadomość, że ma do czynienia z zastępem bez dowódcy z uprawnieniami.     

Jest to sytuacja odmienna od sytuacji gdzie OSP dotrze na miejsce akcji jako pierwsze i np. mówimy o zagrożeniu życia. Wówczas mimo wszystko możemy brać pod uwagę stan wyższej konieczności itp. że jednak tych dwóch strażaków z KPP może uratować życie nawet jak niema KDR.   

Offline Turbol

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 46
Odp: Dowódca OSP - wyjazd do działań bez szkolenia
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 17, 2023, 14:34:19 »
W PSP sprawa jest powiedzmy dość prosta - stanowiska służbowe powiązane z kwalifikacjami - dowódca nie równa się zawsze KDR. Podczas dojazdu sekcji - mamy dowódców (sekcji, zastępu) z których jeden staje się KDR-em, a drugi pozostaje dowódcą, czy inne podobne kombinacje. Jest stanowisko - zatem mówić możemy o kimś takim jak dowódca. Z OSP wyjeżdża zastęp, który z definicji musi mieć dowódcę - ale jakie kwalifikacje trzeba spełnić żeby być dowódcą OSP? Kierowanie działaniami rozpoczyna się w momencie przyjazdu, skoro są siły z PSP, ktoś już działaniami kieruje. Może tak samo ma się sytuacja wyjazdu pojazdu z PSP, którego obsadę stanowi tylko jeden strażak?

Poruszyłeś temat większych akcji - podział na OB obecnie przewidują przepisy tylko dla poziomu taktycznego i strategicznego, a na poziomie interwencyjnym mowa jedynie o "przydzielaniu zadań dla rot lub pododdziałów;". Pododdział to m. in. zastęp, który musi mieć dowódcę, więc wracamy do początku i pytania, kto to jest dowódca, w tym przypadku w OSP.

Stan wyższej konieczności to już zupełnie inna bajka i w naszym przypadku też jest to specyficzne. Zasadniczo interweniujemy w większości przypadków, gdzie zachodzi "stan wyższej konieczności", ale po to mamy pewne zasady i przepisy, żeby robić to najbezpieczniej jak tylko można. A też o jakim wykroczeniu mowa przy wyjeździe OSP bez dowódcy, skoro to nie wykroczenie, więc nie ma nawet podstaw do korzystania z kontratypu stanu wyższej konieczności.

Chodzi mi tylko i wyłącznie o zapisy/przepisy/dokumenty, które mówią o tym, że zastęp z OSP musi wyjechać z "uprawnionym" dowódcą.

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 439
Odp: Dowódca OSP - wyjazd do działań bez szkolenia
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 17, 2023, 16:45:46 »
W zasadzie temat jest szczególnym przypadkiem omawianego już tu:
https://www.strazak.pl/index.php/topic,31853.0.html
i nie wiedzę potrzeby posiadania szkolenia przez jednego z członków zastępu, by taki mógł wyjechać.

Offline MIKO

 • Global Moderator
 • *
 • Wiadomości: 4.300
Odp: Dowódca OSP - wyjazd do działań bez szkolenia
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 17, 2023, 17:53:43 »
Słuchajcie ale trochę zaczynacie mieszać uważam niesłusznie.
Prawnie wydaje się że zasada jest analogiczna w OSP jak w PSP.  Kurs nie czyni cię Dowódcą OSP.

OSP to Stowarzyszenie który działa między innymi na podstawie statutu, ewentualnie innych przyjętych regulaminów itd.
Co z tym związane Naczelnik OSP kieruje jednostką w zakresie podziału bojowego jednostką i do niego należy wyznaczać dowódców.
Bo oczywiście kurs upoważnia ale wyznaczenie dowódców w jednostce to ostatecznie zadanie Naczelnika.

Np. mam st.bryg w OSP który skłócony jest z wszystkimi członkami PB mogę powierzyć mu dowodzenie nimi ?  Albo ktoś akurat jest w ciągu alkoholowym :) :)  i co z tego że nie wolno ale może chce jeździć i dowodzić. No jakaś ta rola prawna i statutowa tego Naczelnika gdzieś tam musi być. 

Offline Robert777

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 13
Odp: Dowódca OSP - wyjazd do działań bez szkolenia
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2023, 11:13:10 »
Zgadzam się. Ja też myślę, że wyznaczenie dowódców należy do naczelnika

___________________________________________
tu we Wrocławiu zrobisz licówki porcelanowe

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2023, 08:51:37 wysłana przez Robert777 »