Autor Wątek: Podwyżki 2024  (Przeczytany 666624 razy)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.457
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #100 dnia: Lipiec 16, 2023, 17:26:18 »
To ja od siebie dorzucę temat informatyki. Od lat  temat systematycznie rozrasta się w PSP a my działamy w totalnej partyzantce. Problem oczywiście tkwi w finansach, zatrudnić na stanowisko cywilne nie ma szans (nie ta kasa)  a I wykorzystać funkcjonariusza też coraz trudniej (,bo nikt nie jest głupi a kasa musi się zgadzać).
Mianowicie jeśli ktoś się ujawni ze swoimi umiejętnościami to co my obecnie możemy mu zaproponować, parę stów więcej?
Należy wreszcie realnie spojrzeć na posiadane kompetencje ludzi wykonujacych określone zadania (biorąc pod uwagę rynek cywilny) i uczciwie zacząć wyceniać ich pracę.
Jako przykład podam iż okóło roku temu realizując pewne zadania udało mi się "ujawnić " młodego który podjął się pewnych kwestii w zakresie teleinformatyki.
 Efekt młody po wykonaniu zadania (dwa tygodnie roboty) dostał 500 zł brutto DM na 1 miesiąc "przy czym jego robota warta była około 9 tys zł (wycena firmy zewnętrznej). Oczywiście młody po otrzymaniu tej zawrotnej kwoty stracił chęć do pomocy i od teraz zna się tylko na strażackim rzemiośle. Totalnym kuriozum jest że tydzień później zarówno 01 jak i 02 otrzymali DM na 3 miesiące za sprawne przeprowadzenie tego zadania.
Tak wiec jeśli w PSP nie odejdziemy od modelu, w ktorym stawia się tylko na wykształcenie pożarnicze oraz że za robotę wykwalifikowanego specjalisty dziedzinowego przy okazji strażaka nagrody odbiera komendant to nie wróżę naszej formacji niczego dobrego.

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #101 dnia: Lipiec 16, 2023, 19:05:46 »
To ja od siebie dorzucę temat informatyki. Od lat  temat systematycznie rozrasta się w PSP a my działamy w totalnej partyzantce. Problem oczywiście tkwi w finansach, zatrudnić na stanowisko cywilne nie ma szans (nie ta kasa)  a I wykorzystać funkcjonariusza też coraz trudniej (,bo nikt nie jest głupi a kasa musi się zgadzać).
Mianowicie jeśli ktoś się ujawni ze swoimi umiejętnościami to co my obecnie możemy mu zaproponować, parę stów więcej?
Należy wreszcie realnie spojrzeć na posiadane kompetencje ludzi wykonujacych określone zadania (biorąc pod uwagę rynek cywilny) i uczciwie zacząć wyceniać ich pracę.
Jako przykład podam iż okóło roku temu realizując pewne zadania udało mi się "ujawnić " młodego który podjął się pewnych kwestii w zakresie teleinformatyki.
 Efekt młody po wykonaniu zadania (dwa tygodnie roboty) dostał 500 zł brutto DM na 1 miesiąc "przy czym jego robota warta była około 9 tys zł (wycena firmy zewnętrznej). Oczywiście młody po otrzymaniu tej zawrotnej kwoty stracił chęć do pomocy i od teraz zna się tylko na strażackim rzemiośle. Totalnym kuriozum jest że tydzień później zarówno 01 jak i 02 otrzymali DM na 3 miesiące za sprawne przeprowadzenie tego zadania.
Tak wiec jeśli w PSP nie odejdziemy od modelu, w ktorym stawia się tylko na wykształcenie pożarnicze oraz że za robotę wykwalifikowanego specjalisty dziedzinowego przy okazji strażaka nagrody odbiera komendant to nie wróżę naszej formacji niczego dobrego.

Jak dobrze policzyłem 4 RAZY był przeprowadzona nabór do wydziału informatyki i łączności w KW PSP w Lublinie, w wymaganiach wpisane min. Technik, nawet nie studia wyższe to masz odpowiedz.

Offline Artur0888

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #102 dnia: Lipiec 16, 2023, 19:12:38 »
Informatyka to obecnie największa bolączka formacji. Coraz więcej zadań dla stricte informatyków zaznajomionych z sieciami, administracją komputerami czy wirtualizacją. Niestety o ile KW i KM mają do tego celu komórki dedykowane, to powiaty są skazane na "nieetatowe" stanowiska. Ludzie wykonują to "w wolnym" czasie od innych zadań, nie jest im to wynagradzane. Nie wspominam o stopniach alarmowych CRP, gdzie od początku wojny w Ukrainie poszczególni ASI muszą być w ciągłej dyspozycji, a aby reagować na ewentualne incydenty bezpieczeństwa. Kolejna kwestia służbowe telefony komórkowe, indywidualny służbowy dostęp do Internetu? Wielu z nich może liczyć co najwyżej na służbowego laptopa, bo bez niego nawet nie będą w stanie pomóc zdalnie, gdy są poza służbą, a awarie się zdarzają.
Temat rzeka tak naprawdę, a brak na to rozwiązań.
Jest to kwestia nad którą należy pochylić się natychmiast, bo już jest za późno. Jest wielu informatyków z wykształceniem w służbie i sam fakt, że WBI nie może takich ściągnąć do siebie o czymś świadczy...

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.457
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #103 dnia: Lipiec 16, 2023, 20:49:27 »
Problem w tym że musimy rozwiązać to systemowo gdyż PSP nie ma szans konkurować finansowo z rynkiem prywatnym.
Zajmuję się tą dziedziną prywatnie i służbowo, znam możliwości finansowe swojej KM i wiem że ich na mnie nie stać. Oczywiście ogarniam temat dla swoich na zasadzie wolontariatu tylko wszystko do czasu.  Kiedyś przecież odejdę, lub dajmy na to atmosfera zgęstnieje i się zwiesze.
Profesjonalna formacja nie może funkcjonować w oparciu o dobrą wolę i chęć funkcjonariusza , musimy myśleć perspektywicznie i jeśli nie jesteśmy w stanie pozyskać ich z rynku to należy wyspecjalizować się na etapie SGSP lub SA, nie musimy wymyślać koło od nowa wystarczy czerpać z wzorców WP.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2023, 20:53:24 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #104 dnia: Lipiec 16, 2023, 21:47:34 »
Profesjonalna formacja nie może funkcjonować w oparciu o dobrą wolę i chęć funkcjonariusza , musimy myśleć perspektywicznie i jeśli nie jesteśmy w stanie pozyskać ich z rynku to należy wyspecjalizować się na etapie SGSP lub SA, nie musimy wymyślać koło od nowa wystarczy czerpać z wzorców WP.
Szybciej Słowacja wyśle słonia na księżyc niż szkoły pożarnicze się zreformują.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.457
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 16, 2023, 22:01:39 »
To nie jest problem tylko szkół, to leży też w mentalności samych strażaków.  Ile jest płaczu że kwatermistrz, informatyk, księgowa itd dostali stopień. Teraz wyobraź sobie że SGSP kończy gość w specj. Informatyk który straży posmakował jak w WP 28 dni.  Ileż by to było analiz na temat tego czy jest równie wartościowym oficerem?.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2023, 22:13:11 wysłana przez pb11 »

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 371
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 16, 2023, 22:48:24 »
Nie musimy zatrudniać informatyków. Może outsourcing załatwiłby sprawę. Dobrze napisana umowa, na poziomie KW. Tak tylko myślę.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 520
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 16, 2023, 23:03:36 »
To wysyłaj słonie - odnieśliście największy sukces - podwyżkę uposażeń podhorów i kadetów. Czym to jest jak nie reforma znienawidzonych przez Ciebie szkół. Chciałeś je zaorać a to ludzie Twojej linii wsparli dziennych płacąc im spore pieniądze za coś co jest Twoim zdaniem do wykoszenia. Jak rozumiem to chwalisz. Ta hipokryzja sięga kosmosu jak te słowackie słonie.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.457
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 16, 2023, 23:51:26 »
Nie musimy zatrudniać informatyków. Może outsourcing załatwiłby sprawę. Dobrze napisana umowa, na poziomie KW. Tak tylko myślę.

Outsourcing 24/7 w zakresie softwaru i hardwaru w różnej specyfice poszczególnych kp km. O matko to dopiero byłby koszt. 
Na przykładzie mojego rynku umowa wsparcia dostępność w zakresie 5 h miesięcznie w godzinach 7-16 , konieczność fizycznej obecności  wiąże się  z dopłatą za dojazd (kilometrówka +czas) . Taka standardowa umowa dla mikrofirm to  600 netto. 5h dostępność  od 7 do 23 + soboty x 2,  5h dostępność od 7 do 7  plus niedziele i święta x 3.

I na moim rynku nie są to jakoś wywindowane ceny dodatkowo umowy nie określają czasu podjęcia naprawy a 5 h to wielkie nic przy ilości zadań i sprzętu w przecietnej km/kp.
 
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2023, 00:25:18 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 17, 2023, 05:53:52 »
To wysyłaj słonie - odnieśliście największy sukces - podwyżkę uposażeń podhorów i kadetów. Czym to jest jak nie reforma znienawidzonych przez Ciebie szkół. Chciałeś je zaorać a to ludzie Twojej linii wsparli dziennych płacąc im spore pieniądze za coś co jest Twoim zdaniem do wykoszenia. Jak rozumiem to chwalisz. Ta hipokryzja sięga kosmosu jak te słowackie słonie.
O żołdzie już się wypowiadałem i zdania nie zmieniam... Słowacki słoń sam się pojawi w w okolicach 2028-2030 to wtedy będzie musiała zapaść decyzja co dalej rezygnujemy z kształcenia zaocznego czy dziennego  :wacko: I skończy się to tak, że dzienne kształcenie oficerów przejdzie do historii i dwie szkoły aspirantów... Albo przestaniemy szkolić tych co są w służbie a wtedy ci z braku perspektywy rozwoju zaczną odchodzić :wacko:
PS. z mojej perspektywy im dłużej czekamy z reformą tym lepiej już teraz bo będzie ona bardziej drastyczna
Teraz wyobraź sobie że SGSP kończy gość w specj. Informatyk który straży posmakował jak w WP 28 dni.  Ileż by to było analiz na temat tego czy jest równie wartościowym oficerem?.
I kto najgłośniej płacze... Właśnie absolwenci SGSP. W 2016 01 KM został mój kolega miał wtedy 28 lat służby i skończone zaoczne studia inżynierskie  (mundurowe na SGSP) i była pewna grupa oficerów która tytułowa go chorąży bo nie uznawała ZSI za pełnoprawne studia oficerskie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 17, 2023, 06:33:55 »
To wysyłaj słonie - odnieśliście największy sukces - podwyżkę uposażeń podhorów i kadetów. Czym to jest jak nie reforma znienawidzonych przez Ciebie szkół. Chciałeś je zaorać a to ludzie Twojej linii wsparli dziennych płacąc im spore pieniądze za coś co jest Twoim zdaniem do wykoszenia. Jak rozumiem to chwalisz. Ta hipokryzja sięga kosmosu jak te słowackie słonie.
O żołdzie już się wypowiadałem i zdania nie zmieniam... Słowacki słoń sam się pojawi w w okolicach 2028-2030 to wtedy będzie musiała zapaść decyzja co dalej rezygnujemy z kształcenia zaocznego czy dziennego  :wacko: I skończy się to tak, że dzienne kształcenie oficerów przejdzie do historii i dwie szkoły aspirantów... Albo przestaniemy szkolić tych co są w służbie a wtedy ci z braku perspektywy rozwoju zaczną odchodzić :wacko:
PS. z mojej perspektywy im dłużej czekamy z reformą tym lepiej już teraz bo będzie ona bardziej drastyczna
A co z chlopakami np jak ja? Gdzie jedyna furtka dostania sie do PSP byla szkola bo przy naborach nie mialem "plecow" .... A nie przepraszam tylko przy podciaganiu  :cooo:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 17, 2023, 06:47:26 »
A co z chlopakami np jak ja? Gdzie jedyna furtka dostania sie do PSP byla szkola bo przy naborach nie mialem "plecow" .... A nie przepraszam tylko przy podciaganiu  :cooo:
Plecy to już raczej mitologia czasów zamierzchłych (w temacie naborów) bo teraz bywa, że do rozmowy dochodzi mniej ludzi niż jest miejsc.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Tomala7777

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 496
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 18, 2023, 10:54:58 »
Kolega Eqinox pisał że 1% podwyżki dla budżetówki to 1 mld zł z budżetu. Jaki jest koszt w przyszłym roku programu 800 plus, wrośnie o 24mld. I teraz najlepsze zz chciały 24% czyli 24 mld ale oczywiście nie ma kasy :gwiazdki: :szalony:.. Zamiast dać ludziom godnie zarobić lepiej dać w program który nic nie daje, a najlepsze jest to że po ogłoszeniu 800+ słupki poparcia spadają.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
  • KM PSP
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 18, 2023, 12:05:13 »
Kolega Eqinox pisał że 1% podwyżki dla budżetówki to 1 mld zł z budżetu. Jaki jest koszt w przyszłym roku programu 800 plus, wrośnie o 24mld. I teraz najlepsze zz chciały 24% czyli 24 mld ale oczywiście nie ma kasy :gwiazdki: :szalony:.. Zamiast dać ludziom godnie zarobić lepiej dać w program który nic nie daje, a najlepsze jest to że po ogłoszeniu 800+ słupki poparcia spadają.

Wiesz.to. idzie z innego worka, więc nie można tego tak porównywać 🤣🤣🤣

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 18, 2023, 19:27:15 »
Kolega Eqinox pisał że 1% podwyżki dla budżetówki to 1 mld zł z budżetu. Jaki jest koszt w przyszłym roku programu 800 plus, wrośnie o 24mld. I teraz najlepsze zz chciały 24% czyli 24 mld ale oczywiście nie ma kasy :gwiazdki: :szalony:.. Zamiast dać ludziom godnie zarobić lepiej dać w program który nic nie daje, a najlepsze jest to że po ogłoszeniu 800+ słupki poparcia spadają.
Wiesz.to. idzie z innego worka, więc nie można tego tak porównywać 🤣🤣🤣
Kurcze stuk i puk którzy uważają, że na MSWiA kończy się budżetówka... 800+ trafi do 7,5 mln ludzi i będzie kosztować tyle co podwyżka dla 1,5 (2 zależy kto i jak liczy) mln budżetówki... A koszt ten sam.
To są @simek92 inne worki i przekonasz się moim zdaniem znacznie szybciej niż ci się wydaje jeśli 92 to rok twojego urodzenia to nawet na dużą niekorzyść :rofl: Żeby nie było nie mam żadnych nowych informacji po prostu jestem realistą. Tak jak wiem na co poszły nasze dodatkowe podwyżki 2023... W takich sprawach kto by nie rządził to decyduje pragmatyzm a jak czytam o obciążeniu czymś o chemikach i nurkach itp... Panowie zastanówcie się... Świat tak nie działał nie działa i działać nie bedzie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
  • KM PSP
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 18, 2023, 21:41:48 »
No ciekawe czy podwyżka na 800+ jest tak bardzo potrzebna jak wyrównanie naszych wynagrodzeń. Cóż, kupujemy ludzi nie patrząc na to, jakie to przyniesie konsekwencje. Wszystkie te fundusze covidove, pomocowe itd nie były w budżecie, więc są środkami typu Gierek i być może szybciej niż ja się przekonasz, że zadłużyli nas okropnie. Ale wy, ZZ będziecie się cieszyć, bo przecież dają. Może trzeba było zrezygnować z podwyższania świadczenia wychowawczego, ale wtedy kto by głosował na jedyną słuszną partię.
Czyli wg Ciebie mamy nic nie dawać chłopakom w grupach specjalistycznych, bo świat tak nie działa? Może idź już na emeryturę, bo podejście to masz gorsze, niż w tych znienawidzonych przez Ciebie strażackich szkołach ( ale w sumie nie dziwi mnie to, bo większość reprezentantów twojego związku ma podobne, niskie kwalifikacje i abyście dali jak najwięcej$$$) Może w ogóle zlikwidujmy grupy. W prywacie to taki chemik czy informatyk jest wynagradzany na bardzo wysokim poziomie, a u nas to motyw raz na 3 miesiące i miłe słowo (dopóki coś nie nie zepsuje).

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 18, 2023, 22:21:53 »
Czyli wg Ciebie mamy nic nie dawać chłopakom w grupach specjalistycznych, bo świat tak nie działa? Może idź już na emeryturę, bo podejście to masz gorsze, niż w tych znienawidzonych przez Ciebie strażackich szkołach ( ale w sumie nie dziwi mnie to, bo większość reprezentantów twojego związku ma podobne, niskie kwalifikacje i abyście dali jak najwięcej$$$) Może w ogóle zlikwidujmy grupy. W prywacie to taki chemik czy informatyk jest wynagradzany na bardzo wysokim poziomie, a u nas to motyw raz na 3 miesiące i miłe słowo (dopóki coś nie nie zepsuje).
Ponad 2 dekady Ci co wymyślali i dokładali obowiązki w PSP i tworzyli szumne ratownictwa specjalistyczne i nawet grosza na wypłaty dla tych ludzi nie załatwili to nagle teraz S ma się nad tym pochylać? S ma się godzić na to aby się to odbyło kosztem reszty strażaków... Już się zaczyna pojawiać to pojęcie prowincja...
Otóż nie... Ktoś to wprowadził i złotówki na to nie dał na wynagrodzenia baaa na funkcjonowanie dali gorsze... I nagle teraz wszyscy strażacy mają się na to zrzucić to ja mówię NIE.
NIE mówię wszystkim którzy chcą sobie bokiem urywać kasę z ogólnej podwyżki...
Dla jasności jest to moje prywatne prowincjonalne zdanie. Tylko na wszystko trzeba patrzeć całościowo... Jeśli mamy tak się bawić to relatywnie najsłabiej zarabiają strażacy warszawscy (do siły nabywczej ludzi w tym mieście)  i słychać głosy o nowym dodatku dla kierowanym do funkcjonariuszy tam w kwocie bardzo znacznej (wraz z dodatkiem stołecznym na pewno rozmieni 3000) to od tego może zacznijmy... Zacznijmy różnicować ludzi od miejsca pracy zobaczymy co z tego wyjdzie... Potem grupy specjalistyczne... Potem kwalifikacje....

 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 18, 2023, 22:34:33 »
Ciekawy pomysł z różnicowaniem odnośnie pracy w mieście a na powiacie. Tylko prawda jest taka że koszty życia nie tylko w Warszawie są wysokie a tu mówimy tylko o stolicy. Myślę że w Poznaniu czy Krakowie specjalnie taniej nie jest w Krakowie ceny mieszkań i kosztów życia najszybciej w Polsce idą w górę.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 18, 2023, 22:39:31 »
Ciekawy pomysł z różnicowaniem odnośnie pracy w mieście a na powiacie. Tylko prawda jest taka że koszty życia nie tylko w Warszawie są wysokie a tu mówimy tylko o stolicy. Myślę że w Poznaniu czy Krakowie specjalnie taniej nie jest w Krakowie ceny mieszkań i kosztów życia najszybciej w Polsce idą w górę.
Ten pomysł jest oparty nie dokonca o wielkość miasta a o problemy z naborami i może się okazać, że po Warszawie będzie Zielona Góra a Kraków nigdy  i nie chodzi o PSP a o całe MSWiA.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline wneku6

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 18, 2023, 23:24:00 »
Czytam to forum od czasu do czasu od kilku lat i widzę że kolega Eqinox stara się być specjalistą od wszystkiego jednocześnie pokazując jak bardzo nie ma pojęcia o pewnych kwestiach w których się wypowiada stąd zadam proste pytanie: Eqinox, pracowałeś na SGRChem? Bo jeśli nie to podaruj nam tych spostrzegawczych komentarzy, które pokazują, że nie masz pojęcia jak wygląda sama praca w SGRChem, przemysł chemiczny i to co dzieje się poza Strażą.

A co się dzieje opowiem krótko na swoim przykładzie. Pracuje w przemyśle chemicznym i odpowiadam za kwestie bezpieczeństwa przemysłowego dla pewnej sporej korporacji. Mam nieregulowany czas pracy, nową C klasę do dyspozycji, wszystkie sprzęty typu laptopy, telefony, dostęp do literatury i norm. O wynagrodzeniu nie będę pisał aby nie robić niepotrzebnie zamieszania. Jedynie wspomnę, że jest ono waloryzowane co rok o średni wzrost cen usług i towarów o co nawet nie musze się prosić i upominać. I nie pisze o tym żeby tutaj się przechwalać, tylko po to abyście mieli świadomość jakie są realia. I jest to efektem tego, że sektor niepubliczny jest w stanie wyłożyć duże pieniądze i środki na fachowców w swoich dziedzinach.
Fachowców których my tak samo potrzebujemy w PSP, bo ratownictwo chemiczne w dzisiejszych czasach to cholernie ciężki temat do którego czasami nie wiadomo jak dobrze podejść i trzeba się cieszyć, że jeszcze nie mieliśmy typowego zdarzenia typu CBRNe w Polsce bo skończyłoby się prawdopodobnie popłochem i paniką.
I jeśli sądzisz, że nie ma problemu i że przecież wszystko jest okej, że na jednostkach mamy ledwie pojedyncze sztuki ludzi wykształconych branżowo (którzy z reguły są pasjonatami) przy takich potężnych zagrożeniach, to jest to nic innego jak ignorancja połączona z przyzwoleniem na to, aby działa się dalej partyzantka, w której jedni próbują drugich uczyć podczas doskonalenia zawodowego chemii. I jeszcze dobrze jak się trafi ktoś po mundurowej albo cywilnej SGSP bo jest szansa, że bardziej złapie temat. A my od zwykłych Strażaków oczekujemy, że będą znać się na wszystkim i najlepiej na wysokim poziomie.

Jesteśmy niekonkurencyjni jako PSP i to jest po prostu fakt. Tak samo potrzebujemy obrytych branżystów i to też jest fakt. I dotyczy się to nie tylko SGRChem. I tu serio nie ma o czym dyskutować. Jak nie mamy kasy, to spróbujmy stworzyć inne warunki, aby zachęcić.
I nikt tutaj nie wymaga od ZZ, aby rozwiązywały tego rodzaju problemy. Tak mamy skonstruowaną formację, że te SGRy są i być powinny bo nie wyobrażam sobie, aby każda jednostka miała realizować działania na jednakowo dobrym poziomie z każdego rodzaju ratownictwa.

Pozdrawiam!

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.380
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #120 dnia: Lipiec 19, 2023, 06:35:52 »
Czytam to forum od czasu do czasu od kilku lat i widzę że kolega Eqinox stara się być specjalistą od wszystkiego jednocześnie pokazując jak bardzo nie ma pojęcia o pewnych kwestiach w których się wypowiada stąd zadam proste pytanie: Eqinox, pracowałeś na SGRChem? Bo jeśli nie to podaruj nam tych spostrzegawczych komentarzy, które pokazują, że nie masz pojęcia jak wygląda sama praca w SGRChem, przemysł chemiczny i to co dzieje się poza Strażą.
A co się dzieje opowiem krótko na swoim przykładzie. Pracuje w przemyśle chemicznym i odpowiadam za kwestie bezpieczeństwa przemysłowego dla pewnej sporej korporacji. Mam nieregulowany czas pracy, nową C klasę do dyspozycji, wszystkie sprzęty typu laptopy, telefony, dostęp do literatury i norm. O wynagrodzeniu nie będę pisał aby nie robić niepotrzebnie zamieszania. Jedynie wspomnę, że jest ono waloryzowane co rok o średni wzrost cen usług i towarów o co nawet nie musze się prosić i upominać. I nie pisze o tym żeby tutaj się przechwalać, tylko po to abyście mieli świadomość jakie są realia. I jest to efektem tego, że sektor niepubliczny jest w stanie wyłożyć duże pieniądze i środki na fachowców w swoich dziedzinach.
Fachowców których my tak samo potrzebujemy w PSP, bo ratownictwo chemiczne w dzisiejszych czasach to cholernie ciężki temat do którego czasami nie wiadomo jak dobrze podejść i trzeba się cieszyć, że jeszcze nie mieliśmy typowego zdarzenia typu CBRNe w Polsce bo skończyłoby się prawdopodobnie popłochem i paniką.
I jeśli sądzisz, że nie ma problemu i że przecież wszystko jest okej, że na jednostkach mamy ledwie pojedyncze sztuki ludzi wykształconych branżowo (którzy z reguły są pasjonatami) przy takich potężnych zagrożeniach, to jest to nic innego jak ignorancja połączona z przyzwoleniem na to, aby działa się dalej partyzantka, w której jedni próbują drugich uczyć podczas doskonalenia zawodowego chemii. I jeszcze dobrze jak się trafi ktoś po mundurowej albo cywilnej SGSP bo jest szansa, że bardziej złapie temat. A my od zwykłych Strażaków oczekujemy, że będą znać się na wszystkim i najlepiej na wysokim poziomie.
Jesteśmy niekonkurencyjni jako PSP i to jest po prostu fakt. Tak samo potrzebujemy obrytych branżystów i to też jest fakt. I dotyczy się to nie tylko SGRChem. I tu serio nie ma o czym dyskutować. Jak nie mamy kasy, to spróbujmy stworzyć inne warunki, aby zachęcić.
I nikt tutaj nie wymaga od ZZ, aby rozwiązywały tego rodzaju problemy. Tak mamy skonstruowaną formację, że te SGRy są i być powinny bo nie wyobrażam sobie, aby każda jednostka miała realizować działania na jednakowo dobrym poziomie z każdego rodzaju ratownictwa.
Wszystkie instytucje od UM, UW, Marszałkowiskie WIOSie, PINBy itd... Cała budżetówka potrzebuje fachowców ale jej na to nie stać bo musiało by się to odbyć kosztem reszty.
PSP też na to nie stać i nie dajmy sobie wmówić że jest inaczej. Dlaczego chemicy? Przecież ostatnio najwięcej pracy mieli ratownicy medyczni (około 2000 osób w PSP) są jeszcze nurkowi, wysokościowcy,  techniczni, poszukiwacze no i najbardziej medialni GFFFV... Wiesz, że razem to może być połowa PSP (sytemu zmianowego).
Co do możliwości rozwoju (zachęty) to są one rekordowe masz cytat z biuletynu PSP za 2021: Inżynierów pożarnictwa 284 prawie 323 SPK a techników pożarnictwa 799 (razem 1406), biuletynu za 2022 nie ma... Więc przy zatrudnieu na poziomie 30249 funkcjonariuszy oznacza to, że 4,6% funkcjonariuszy w jednym roku podniosło kwalifikacje (wiem, że inżynierka trwa 4 lata).   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 580
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #121 dnia: Lipiec 19, 2023, 07:21:08 »
Ciekawy pomysł z różnicowaniem odnośnie pracy w mieście a na powiacie. Tylko prawda jest taka że koszty życia nie tylko w Warszawie są wysokie a tu mówimy tylko o stolicy. Myślę że w Poznaniu czy Krakowie specjalnie taniej nie jest w Krakowie ceny mieszkań i kosztów życia najszybciej w Polsce idą w górę.
Ten pomysł jest oparty nie dokonca o wielkość miasta a o problemy z naborami i może się okazać, że po Warszawie będzie Zielona Góra a Kraków nigdy  i nie chodzi o PSP a o całe MSWiA.
Czy taki pomysł był omawiany na szczeblach centralnych w KG lub MSWiA?

Offline wneku6

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #122 dnia: Lipiec 19, 2023, 07:37:56 »
Za każdym razem chemię podaję jako przykład, który znam z własnego podwórka, a nie jako jedyną grupę którą należy uprzywilejować.

Czyli puentując nie ma problemu, a wręcz w drugą stronę; jest tak świetnie, że nic nie trzeba zmieniać?
I piszesz, że jako przedstawiciel ZZ jesteś absolutnie przeciwny, dawaniu czegokolwiek specjalistom skoro ma to być zabrane ze wspolnej puli. To po co być w grupie? Po co znać się na czymś więcej niż zwykłe strażakie rzemiosło, skoro według Twojego podejścia wszystkim niezależnie od wiedzy i wykształcenia należy się to samo. Czy to nie jest już klasyczny socjalizm?

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
  • KM PSP
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #123 dnia: Lipiec 19, 2023, 14:49:56 »
No to może.zamiast wydawać na banery, podwyżki dla posłów, samorządowców, OSP które jeździ 10 razy do roku, festyny KGW itd, zacząć przeznaczać te pieniądze na prawdziwe ratownictwo, a nie wiejskie potańcówki. Wydaję mi się kolego @Equinox że Ty chyba boisz się ludzi wykształconych w PSP, bo mogliby się okazać mądrzejsi od Ciebie.
Tak mnie ciekawi od kiedy istnieje KSP i czy jak wprowadzono do straży grupy specjalistyczne, to ZZ nie miały nic do gadania. Jakoś odnoszę takie wrażenie, że jak trzeba zawalczyć o fachowców i kasę dla grup, to nagle zz chowają głowę w piasek. Wiadomo, lepiej co roku walczyć o marne procenty, przynajmniej coś się dzieje, a tak to jest zbyt mało medialny temat.
I nie, w PSP nie jest świetnie jak się niektórym wydaje, bo w niektórych rejonach kraju nawet podstawy ratownictwa są poniżej jakiegokolwiek poziomu.

Offline wneku6

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Podwyżki 2024
« Odpowiedź #124 dnia: Lipiec 19, 2023, 15:44:44 »
Wydaję mi się kolego @Equinox że Ty chyba boisz się ludzi wykształconych w PSP, bo mogliby się okazać mądrzejsi od Ciebie.

Po wpisach kolegi Equinox odnoszę bardzo podobne wrażenie. W końcu ludzie wykształceni są zagrożeniem, bo przecież są świadomi swojej wartości i jeszcze coś chcą do tego. Dlatego lepiej aby było ich jak najmniej, resztą łatwiej sterować. Do tego dodajmy stosowaną na forum przez Equinox starą dobrą zasadzę "dziel i rządź" czyli wrzucanie różnych tematów i wpisów które mają Strażaków podzielić i w których torpeduje on osoby mówiące o problemie i szukające rozwiązań.
Najlepiej przecież jest jak jest, a my Strażacy powinniśmy się nie odzywać i nie chcieć rozwoju naszej formacji, tak aby była jeszcze lepsza i lepsza. Equinox na tym polegają Twoje działania jako przedstawiciela ZZ? Jeśli tak to próbujesz nas jako PSP uwsteczniać.

I nie mówcie, że nie ma pieniędzy na to, aby ludziom zapłacić za stanowiska i ich awansować doceniając wykształcenie, skoro są środki ambulanse o których Pan Komendant mówił w ilościach przekraczających 2000, są środki na jeżdżące labo 2 razy po 12 mln zł, są środki na doposażanie Strażaków w sprzęt ratowniczy i osobisty.
Chcemy mieć ratowników medycznych w służbie - dajmy im coś w zamian za to że chcieli się uczyć i kształcić, stwórzmy satysfakcjonujące stanowiska dla nich albo awansujmy ich w inny sposób. U mnie na JRG ratownicy medyczni pracujący w systemie z ważnymi uprawnieniami stanowią ok. 5 % obsady i jest ich i tak więcej niż w reszcie jednostek w KM razem wziętych. To takie duże liczby?
Tak samo u mnie Strażacy z pełnym wykształceniem chemicznym stanowią ok. 4 % całej JRG. W skali Komendy to około 0,6 % Ale według obliczeń Equinox to przecież połowa.
Inwestujemy w sprzęt, więc inwestujmy też w ludzi to wtedy sami będą chcieli się rozwijać i szkolić, dając im jakieś alternatywy bo uparliśmy się, że w PSP liczy się tylko wykształcenie pożarnicze i żadne inne. 

Inwestujemy w sprzęt, więc inwestujmy też w ludzi to wtedy sami będą chcieli się rozwijać i szkolić, dając im jakieś alternatywy bo uparliśmy się, że w PSP liczy się tylko wykształcenie pożarnicze i żadne inne.

I znowu oprę się na swoim przykładzie.
Mam wykształcenie chemiczne i dodatkowo mam zrobione cywilne SGSP. Aby w SGR zająć jakieś rozsądne stanowisko specjalistyczne czyli starszy ratownik specjalista muszę zostać oficerem.
Żeby zostać oficerem muszę zrobić SPK. Wszyscy wiemy, że jest to dla zwykłego Strażaka z podziału rzecz prawie niemożliwa. No to co, pozostaje poczekać z 15-17 lat na aspirantkę (bo tyle się czeka w dużej KM).
Będąc aspirantem do oficera jeszcze brakuje. Więc trzeba zrobić SPK (i tak jak wcześniej pozostaje to prawie niemożliwe) albo ponownie zrobić 4 letnią inżynierkę na SGSP już jako aspirant XD.
I tylko po to, aby mając wykształcenie chemiczne i cywilne SGSP dostać stanowisko starszego ratownika specjalisty w SGRChem. Nie wierzę że nie da się tego uprościć i sprowadzić do jakiegoś poziomu logiki i opłacalności, nie mówiąc już o marnowaniu potencjału, czasu, pieniędzy i miejsc na szkoły osobom którym bardziej się to może przydać.
I tak samo jest z ratownikami medycznymi i wszystkimi innymi specjalistami którzy chcą dostać jakieś rozsądne stanowisko w ramach grupy specjalistycznej, mając już wykształcenie branżowe i pożądane w PSP.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2023, 07:33:42 wysłana przez Butel »