Autor Wątek: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym  (Przeczytany 4716 razy)

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« dnia: Czerwiec 02, 2023, 10:36:37 »
Witam serdecznie.

Mam parę pytań odnośnie rozliczania czasu służby:

1. Jak podchodzicie do wpisywania w ECS służb strażaków systemu codziennego, którzy pełnią służby na podziale bojowym? Jak tworzycie sprawozdania, skoro taki funkcjonariusz nie generuje "nadgodzin", a pełni służby ?
2. Co z godzinami które strażacy mający dodatek funkcyjny generują poza służbą? Komisje sędziowskie OSP, spotkania, ćwiczenia? Jak to rozliczacie?
3. Czy strażacy podziału bojowego wpisują się u Was w liście obecności dwa razy? W dzień rozpoczęcia służby i w dzień zakończenia służby?

Pozdrawiam i liczę na merytoryczne odpowiedzi.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2023, 11:29:01 »
Na 1 nie odpowiem, bo u nas codziennie nie schodzą na podział.
Ad.2 Godziny przepracowane są ewidencjonowane, natomiast nie jest wypłacana za nie rekompensata za przedłużony czas służby - za to wszystko jest właśnie funkcyjny.
Ad.3 Wpisują się raz, jeśli z różnych przyczyn strażak nie będzie pełnił służby przez 24h robi się stosowną adnotację, pozwalającą stwierdzić faktyczny czas służby. Ale służyłem w jednostce, gdzie 11 zażyczył sobie, żeby podpisywać listę 3 razy, co 8 godzin 😂

Offline Grinch998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2023, 12:30:24 »
1. Codzienni (bez funkcyjnego) schodzą na służby, ale aktualnie odbierają te nadgodziny w czasie wolnym. Jeśli nawet w danym miesiącu wyjdą z godzinami na plus to mają czas do końca okresu rozliczeniowego aby to odebrać. W ewidencji mają wtedy wpisane po prostu 0 godzin służby danego dnia. Sprawozdania - zależy jakie, czy miesieczne czy półroczne. Miesięczne wykazujemy faktycznie wypracowane nadgodziny, ile z tego zostało odebrane i jaki jest rzeczywisty stan na koniec miesiąca. Półroczne to wiadomo, wykazujemy tylko to co faktycznie jest nadgodzinami i idzie do wypłaty/odebrania w kolejnym okresie.
2. Jak przedmówca, wykazuje się to normalnie, po prostu nie jest to płacone bo za to mają funkcyjny.
3. Podpisują się tylko raz, jeśli musieli wyjść wcześniej bądź zostać dłużej robi się adnotację np. + 2h

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2023, 12:57:30 »
Rozumiem, że to odbieranie godzin przez 8-mio godzinnych, tak, aby na koniec okresu rozliczeniowego być na 0 jest "życzeniem" waszego 01, bo w żadnym przepisie prawnym czegoś takiego nie ma. Skoro 01 wypłaca ekwiwalent za "nadgodziny" strażakom zmianowym, ta na takich samych zasadach powinien wypłacić 8-mio godzinnym, którzy nie "przenoszą" godzin do wykorzystania w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2023, 16:48:25 »
1. Codzienni (bez funkcyjnego) schodzą na służby, ale aktualnie odbierają te nadgodziny w czasie wolnym. Jeśli nawet w danym miesiącu wyjdą z godzinami na plus to mają czas do końca okresu rozliczeniowego aby to odebrać. W ewidencji mają wtedy wpisane po prostu 0 godzin służby danego dnia. Sprawozdania - zależy jakie, czy miesieczne czy półroczne. Miesięczne wykazujemy faktycznie wypracowane nadgodziny, ile z tego zostało odebrane i jaki jest rzeczywisty stan na koniec miesiąca. Półroczne to wiadomo, wykazujemy tylko to co faktycznie jest nadgodzinami i idzie do wypłaty/odebrania w kolejnym okresie.
2. Jak przedmówca, wykazuje się to normalnie, po prostu nie jest to płacone bo za to mają funkcyjny.
3. Podpisują się tylko raz, jeśli musieli wyjść wcześniej bądź zostać dłużej robi się adnotację np. + 2h
Strażacki czynnik T w najgorszym wydaniu.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mlasppsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2023, 22:59:20 »
Witam serdecznie.

Mam parę pytań odnośnie rozliczania czasu służby:

1. Jak podchodzicie do wpisywania w ECS służb strażaków systemu codziennego, którzy pełnią służby na podziale bojowym? Jak tworzycie sprawozdania, skoro taki funkcjonariusz nie generuje "nadgodzin", a pełni służby ?
2. Co z godzinami które strażacy mający dodatek funkcyjny generują poza służbą? Komisje sędziowskie OSP, spotkania, ćwiczenia? Jak to rozliczacie?
3. Czy strażacy podziału bojowego wpisują się u Was w liście obecności dwa razy? W dzień rozpoczęcia służby i w dzień zakończenia służby?

Pozdrawiam i liczę na merytoryczne odpowiedzi.
Może głupie pytanie ale wyszedłem w tym półroczu ponad 50 h ponad normatyw nadgodzin (240). Nie mam możliwości ich odebrać (8godzinni nie wchodzą na podział). Przepadają? Dawno nie miałem takiej sytuacji.
W przepisie bodaj jest słowo klucz że może zostać udzielone wolne w następnym okresie rozliczeniowym, ale jakie są fakty?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2023, 23:08:34 wysłana przez mlasppsp »

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 03, 2023, 01:01:17 »
Moim zdaniem fakty są takie, że Ustawa o PSP jasno określa kiedy można przekroczyć kolokwialnie mówiąc "maksymalną liczbę godzin" - w przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej. Nie wydaje mi się żeby taka była u Was wprowadzona, jak dla mnie osoby, które dopuściły do ułożenia grafiku w sposób, że strażak przekroczył 48h godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym (stąd wynika ta maksymalna liczba godzin) złamały wprost Ustawę i narażają się na odpowiedzialność. Jeśli działa u Ciebie jakaś organizacja związkowa poproś ich o zapytanie Komendanta na jakiej podstawie strażakowi przedłużono czas służby powyżej ustawowego limitu 48h tygodniowo w okresie rozliczeniowym - na takie rzeczy trzeba reagować.
Nie bez powodu w trakcie działań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy wprowadzono specjalną ustawę, która pozwoliła na przekroczenie tych 48h tygodniowo - ale to był opisany konkretny przypadek.
Przeczytaj sobie Art. 35 Ustawy o PSP, szczególnie pkt 9-10. Ja nie znajduję tam przesłanek, które pozwoliłyby Ci na wypracowanie takiej liczby godzin. Zaczekaj czy może wypowie się w temacie Eqinox, jest oblatany w takich sprawach, może potwierdzi albo zdemontuje moją opinię.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 03, 2023, 08:23:38 »
Może głupie pytanie ale wyszedłem w tym półroczu ponad 50 h ponad normatyw nadgodzin (240). Nie mam możliwości ich odebrać (8godzinni nie wchodzą na podział). Przepadają? Dawno nie miałem takiej sytuacji.
W przepisie bodaj jest słowo klucz że może zostać udzielone wolne w następnym okresie rozliczeniowym, ale jakie są fakty?
Żadne pytanie nie jest głupie chyba, że dotyczy zostawania oficerem  :rofl: Po pierwsze kto wprowadził zasady, że 8 godzinni nie schodzą na PB? Jest ona idiotyczna a nawet w niektórych przypadkach szkodliwa np. dowódca JRG i jego zastępca którzy w przepisach są wprost wskazani jako przejmujący dowodzenie i z formalnego punktu widzenia to oni kierują JRG i powinni tak "robić aby było dobrze" Ingerowanie 01 i 02 ot tak dla zasady to moim zdaniem jeśli dojdzie do załamania prawa to przekroczenie uprawnień bo nadzór nad czymś nie oznacza kierowania czymś ale tak jak mówiłem strażacki czynnik T. Twój problem to dwie służby dowódców JRG na PB nawet jak mają funkcyjny to to biorą tą służbę w dniach poniedziałek-czwartek i odbierają 8 przez końcem czerwca i zero lipy.
Nie istnieje żaden przepis który powoduje przepadek twoich nadgodzin więc z całym szacunkiem to twój przełożony ma problem nie ty albo zapłaci albo odda a jak to ubierze w "papier" to już kwestia ekwilibrystyczna.  Co do interpretacji zapisów art. 35 to jest na forum burzliwa dyskusja moja i @pb11  :kwit:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2023, 08:51:58 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2023, 08:29:56 »
Moim zdaniem fakty są takie, że Ustawa o PSP jasno określa kiedy można przekroczyć kolokwialnie mówiąc "maksymalną liczbę godzin" - w przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej. Nie wydaje mi się żeby taka była u Was wprowadzona, jak dla mnie osoby, które dopuściły do ułożenia grafiku w sposób, że strażak przekroczył 48h godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym (stąd wynika ta maksymalna liczba godzin) złamały wprost Ustawę i narażają się na odpowiedzialność. Jeśli działa u Ciebie jakaś organizacja związkowa poproś ich o zapytanie Komendanta na jakiej podstawie strażakowi przedłużono czas służby powyżej ustawowego limitu 48h tygodniowo w okresie rozliczeniowym - na takie rzeczy trzeba reagować.
Nie bez powodu w trakcie działań związanych z pomocą uchodźcom z Ukrainy wprowadzono specjalną ustawę, która pozwoliła na przekroczenie tych 48h tygodniowo - ale to był opisany konkretny przypadek.
Przeczytaj sobie Art. 35 Ustawy o PSP, szczególnie pkt 9-10. Ja nie znajduję tam przesłanek, które pozwoliłyby Ci na wypracowanie takiej liczby godzin. Zaczekaj czy może wypowie się w temacie Eqinox, jest oblatany w takich sprawach, może potwierdzi albo zdemontuje moją opinię.

Brałeś jakiś urlop w tym półroczu?

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2023, 09:56:45 »
U mnie całe zmiany mają przekroczone ale to z powodu nieobsadzonych wakatów. Biura schodziły na służby i prawie każdym miesiącu brali ich naście. Niestety poligony, szkolenia i urlopy wygenerowały multum godzin powyżej 48 tygodniowo. Zachowanie ciągłości służby najważniejsze.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 03, 2023, 11:20:23 »
U mnie całe zmiany mają przekroczone ale to z powodu nieobsadzonych wakatów. Biura schodziły na służby i prawie każdym miesiącu brali ich naście. Niestety poligony, szkolenia i urlopy wygenerowały multum godzin powyżej 48 tygodniowo. Zachowanie ciągłości służby najważniejsze.
Strażacki czynnik T :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 03, 2023, 11:34:04 »
Duplikat
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2023, 11:39:38 wysłana przez Maxx »
Tricks are for kids.

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 03, 2023, 11:37:46 »
Żadne pytanie nie jest głupie chyba, że dotyczy zostawania oficerem  :rofl: Po pierwsze kto wprowadził zasady, że 8 godzinni nie schodzą na PB? Jest ona idiotyczna …
Idiotyczna to jest sytuacja, kiedy muszą schodzić.
Ktoś dał dupy przy układaniu harmonogramu, daje sobie wchodzić na głowę przez załogę, albo z chciwości trzyma nieprzyzwoitą liczbę wakatów, opóźniając robienie naborów jak się tylko da. I jest fajnie, dopóki z KW nie padnie polecenie „redukować nadgodziny”. I wtedy pojawia się pomysł, żeby ten syf posprzątali 8godzinni. Nawet chwilę się nie zastanawiając jakie są konsekwencje, a są takie. Weź mi wytłumacz jeden z drugim, jak mam zrobić zaplanowaną robotę, z której jestem rozliczany pierdylionem sprawozdań do KW, skoro po każdej służbie w podziale mam 16 albo 24 godziny do odebrania w naturze? To są 2-3 dni w tygodniu. W małej komendzie nikt nie zrobi za mnie mojej pracy, będzie czekała na mnie w postaci kupki papierów, jak wrócę z wolnego. To nie podział, gdzie po służbie bierzesz dupę w troki i masz do następnej służby wszystko w tyle. Zazwyczaj nie ma sytuacji, że jakaś robota czeka specjalnie na ciebie i nikt inny jej nie ruszy.
Chciałbym, żeby pomysłodawcy z KW też poprzychodzili na służby, to może na własnej skórze by się przekonali. Co prawda nie do końca, bo tam w wydziałach siedzi po kilka albo kilkanaście osób, więc nie ma problemów z zastępowaniem (chyba, że dzwonisz w problematycznej sprawie, to wtedy zawsze „to robi koleżanka, jest na wolnym, ja nic nie wiem, proszę zadzwonić w przyszłym tygodniu”).
Ostatnia rzecz, 8-godzinni to strażacy drugiego sortu? Bo na to wychodzi, kiedy jedna grupa może dostawać kasę za nadgodziny, a druga nie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2023, 11:46:06 wysłana przez Maxx »
Tricks are for kids.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 03, 2023, 12:06:48 »
Idiotyczna to jest sytuacja, kiedy muszą schodzić.
Ktoś dał dupy przy układaniu harmonogramu, daje sobie wchodzić na głowę przez załogę, albo z chciwości trzyma nieprzyzwoitą liczbę wakatów, opóźniając robienie naborów jak się tylko da. I jest fajnie, dopóki z KW nie padnie polecenie „redukować nadgodziny”. I wtedy pojawia się pomysł, żeby ten syf posprzątali 8godzinni. Nawet chwilę się nie zastanawiając jakie są konsekwencje, a są takie. Weź mi wytłumacz jeden z drugim, jak mam zrobić zaplanowaną robotę, z której jestem rozliczany pierdylionem sprawozdań do KW, skoro po każdej służbie w podziale mam 16 albo 24 godziny do odebrania w naturze? To są 2-3 dni w tygodniu. W małej komendzie nikt nie zrobi za mnie mojej pracy, będzie czekała na mnie w postaci kupki papierów, jak wrócę z wolnego. To nie podział, gdzie po służbie bierzesz dupę w troki i masz do następnej służby wszystko w tyle. Zazwyczaj nie ma sytuacji, że jakaś robota czeka specjalnie na ciebie i nikt inny jej nie ruszy.
Chciałbym, żeby pomysłodawcy z KW też poprzychodzili na służby, to może na własnej skórze by się przekonali. Co prawda nie do końca, bo tam w wydziałach siedzi po kilka albo kilkanaście osób, więc nie ma problemów z zastępowaniem (chyba, że dzwonisz w problematycznej sprawie, to wtedy zawsze „to robi koleżanka, jest na wolnym, ja nic nie wiem, proszę zadzwonić w przyszłym tygodniu”).
Ostatnia rzecz, 8-godzinni to strażacy drugiego sortu? Bo na to wychodzi, kiedy jedna grupa może dostawać kasę za nadgodziny, a druga nie.
Te dwa zdania pogrubione moim zdaniem się wykluczają więc przekaż w jakiś inny sposób swoją myśl  :rofl: lub wyjaśnij bo czego nie rozumiem.
PS. strażacy 8-godzinni są strażakami 2 sortu i mówię to z perspektywy 14 roku na 8 godzin  :kwit: Kiedyś było inaczej jak ja przechodziłem na system codzienny.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2023, 12:11:33 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 03, 2023, 12:42:56 »
Moją myśl tłumaczy alternatywa:
MUSZĄ, żeby innym redukować nadgodziny, wtedy nie dostaną ani grosza, bo sednem tego pomysłu jest odbieranie w naturze
albo
MOGĄ, jeśli to robią z własnej woli, żeby wypracować płacone nadgodziny.

Jak ktoś chce, a koledzy z podziału nie mają z tym problemu, to niech robi płacone nadgodziny.
Jak ktoś musi, bo taki jest pomysł z KW, i robi to za frajer, to nie jest OK.
Co do post scriptum, to wiem, że tak jest. To źle świadczy o sposobie zarządzania kadrą.
Tricks are for kids.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 03, 2023, 12:54:14 »
Moją myśl tłumaczy alternatywa:
MUSZĄ, żeby innym redukować nadgodziny, wtedy nie dostaną ani grosza, bo sednem tego pomysłu jest odbieranie w naturze
albo
MOGĄ, jeśli to robią z własnej woli, żeby wypracować płacone nadgodziny.
Jak ktoś chce, a koledzy z podziału nie mają z tym problemu, to niech robi płacone nadgodziny.
Jak ktoś musi, bo taki jest pomysł z KW, i robi to za frajer, to nie jest OK.
Co do post scriptum, to wiem, że tak jest. To źle świadczy o sposobie zarządzania kadrą.
OK, rozumiem.
A w której KW z czystej ciekawości wpadli na pomysł aby tak nie bójmy się tego słowa "szmacić" kadrę codzienną? No bo wychodzi na to, że oficer w biurze ma gorszą alternatywę niż stażysta na podziale (i żaden z nich sobie tej alternatywy nie wybierał)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 03, 2023, 22:15:41 »

PS. strażacy 8-godzinni są strażakami 2 sortu i mówię to z perspektywy 14 roku na 8 godzin  :kwit: Kiedyś było inaczej jak ja przechodziłem na system codzienny.

W punkt. A dlaczego tak jest? Może ktoś nam wytłumaczy  :straz: :straz: :straz:


A w której KW z czystej ciekawości wpadli na pomysł aby tak nie bójmy się tego słowa "szmacić" kadrę codzienną? No bo wychodzi na to, że oficer w biurze ma gorszą alternatywę niż stażysta na podziale (i żaden z nich sobie tej alternatywy nie wybierał)


Serio nie wiesz w którym województwie? "oficer w biurze ma gorsża alternatywę niż stażysta na podziale" - cytat czerwca  :straz: :mellow:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 03, 2023, 22:36:14 »
Serio nie wiem! Niech ktoś to wreszcie napisze!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 06, 2023, 11:18:06 »
To ja też zapytam może ktoś odpowie mi wprost, czy strażak będący na dodatku funkcyjnym, generujący w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny może w tym samym okresie wybrać wolną (zieloną w SECS) służbę? np w kwietniu wypracował 48 godzin ponadnormatywnych to w maju odbierze dwie wolne służby, a jeśli ich nie wybierze i na koniec czerwca będzie mieć 48 godzin ponadnormatywnych to już nie ma zgodnie z przepisami ich wypłacić albo wybrać w drugiej połowie roku? to że nie ma ich możliwości wypłaty bądź wybrania w kolejnym okresie rozliczeniowym jest dla mnie jasne, pytanie czy w tym samym okresie rozliczeniowym można je wybierać czy nie?

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 06, 2023, 11:30:26 »
To ja też zapytam może ktoś odpowie mi wprost, czy strażak będący na dodatku funkcyjnym, generujący w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny może w tym samym okresie wybrać wolną (zieloną w SECS) służbę? np w kwietniu wypracował 48 godzin ponadnormatywnych to w maju odbierze dwie wolne służby, a jeśli ich nie wybierze i na koniec czerwca będzie mieć 48 godzin ponadnormatywnych to już nie ma zgodnie z przepisami ich wypłacić albo wybrać w drugiej połowie roku? to że nie ma ich możliwości wypłaty bądź wybrania w kolejnym okresie rozliczeniowym jest dla mnie jasne, pytanie czy w tym samym okresie rozliczeniowym można je wybierać czy nie?
Eee znaczy się strażak będący na funkcyjnym nie ma żadnych nadgodzin ....po to jest ten dodatek żeby wyczesać z nadgodzin PB.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 06, 2023, 14:19:14 »
To ja też zapytam może ktoś odpowie mi wprost, czy strażak będący na dodatku funkcyjnym, generujący w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny może w tym samym okresie wybrać wolną (zieloną w SECS) służbę? np w kwietniu wypracował 48 godzin ponadnormatywnych to w maju odbierze dwie wolne służby, a jeśli ich nie wybierze i na koniec czerwca będzie mieć 48 godzin ponadnormatywnych to już nie ma zgodnie z przepisami ich wypłacić albo wybrać w drugiej połowie roku? to że nie ma ich możliwości wypłaty bądź wybrania w kolejnym okresie rozliczeniowym jest dla mnie jasne, pytanie czy w tym samym okresie rozliczeniowym można je wybierać czy nie?
Wg mnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby strażak 8-mio godzinny na funkcyjnym mógł odebrać "nadgodziny" wypracowane w bieżącym okresie rozliczeniowym. Bo jeżeli nie może, to na jakiej podstawie? I jak to się ma do sytuacji, gdy ten sam strażak idzie na służbę 24 godz. np. w poniedziałek. Zgodnie z rozporządzeniem po służbie trwającej 24 godziny musi mieć minimum 24 godziny wolnego - czyli przynajmniej wtorek wolny - więc MUSI odebrać nabyte podczas tej służby godziny.
A pytanie z innej beczki. Czy strażacy z systemu zmianowego będący na funkcyjnym mogą u Was odbierać nadgodziny w bieżącym okresie rozliczeniowym? Jeśli oni mogą, to 8-mio godzinni też.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 06, 2023, 14:22:21 »
To ja też zapytam może ktoś odpowie mi wprost, czy strażak będący na dodatku funkcyjnym, generujący w danym okresie rozliczeniowym nadgodziny może w tym samym okresie wybrać wolną (zieloną w SECS) służbę? np w kwietniu wypracował 48 godzin ponadnormatywnych to w maju odbierze dwie wolne służby, a jeśli ich nie wybierze i na koniec czerwca będzie mieć 48 godzin ponadnormatywnych to już nie ma zgodnie z przepisami ich wypłacić albo wybrać w drugiej połowie roku? to że nie ma ich możliwości wypłaty bądź wybrania w kolejnym okresie rozliczeniowym jest dla mnie jasne, pytanie czy w tym samym okresie rozliczeniowym można je wybierać czy nie?
Wg mnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby strażak 8-mio godzinny na funkcyjnym mógł odebrać "nadgodziny" wypracowane w bieżącym okresie rozliczeniowym. Bo jeżeli nie może, to na jakiej podstawie? I jak to się ma do sytuacji, gdy ten sam strażak idzie na służbę 24 godz. np. w poniedziałek. Zgodnie z rozporządzeniem po służbie trwającej 24 godziny musi mieć minimum 24 godziny wolnego - czyli przynajmniej wtorek wolny - więc MUSI odebrać nabyte podczas tej służby godziny.
A pytanie z innej beczki. Czy strażacy z systemu zmianowego będący na funkcyjnym mogą u Was odbierać nadgodziny w bieżącym okresie rozliczeniowym? Jeśli oni mogą, to 8-mio godzinni też.

Co do Twojego pytania to nie nie mogą i właśnie z ich powodu pytam, co do tego że 8-mio godzinny na funkcyjnym musi mieć wolne po służbie to nie pomyślałem o tym w sten sposób i jest to ciekawy argument dla 01

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 06, 2023, 14:54:05 »
Kiedy powstają przysłowiowe nadgodziny?.
Nie mogą bo ? .
 Tylko i wyłącznie decyzja 01chce to da nie to nie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2023, 15:06:32 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 06, 2023, 16:59:47 »
Kiedy powstają przysłowiowe nadgodziny?.
Nie mogą bo ? .
 Tylko i wyłącznie decyzja 01chce to da nie to nie.
Moim zdaniem taka złośliwość 01 to działanie na granicy prawa bo w OSR było szczegółowo opisane po co jest dodatek funcyjny.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Rozliczanie czasu służby na dodatku funkcyjnym
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 06, 2023, 18:41:24 »
OSR może tylko sprecyzować co autor chciał mieć na myśli przed wprowadzeniem aktu prawnego. Jednakże autor  mógł nie zadbać odpowiednio i profesjonalnie o zapisy w akcie prawnym… po wejściu w życie aktu prawnego OSR można zwyczajnie osrać.