Autor Wątek: Koniec służby  (Przeczytany 5894 razy)

Offline PanCerny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Koniec służby
« dnia: Maj 13, 2023, 11:58:19 »
Cześć strażacy!

Mam pytanie, a raczej prośbę o pomoc.
Czas odejść do cywila z firmy. Powody są osobiste, ale do rzeczy. Jak to wygląda? Ktoś już przez to przechodził, na co zwrócić uwagę, żeby się to czkawką nie odbiło w cywilu? Raport do komendanta napisałem, ale jeszcze czekam na złożenie. W przepisach wyczytałem, że to od złożenia do zwolnienia 3 miesiące i wolny.
Przesłużyłem sobie 10 lat, niestety na nowych zasadach emerytalnych i nie mam ochoty tracić dalej zdrowia i życia. Nawet się wykształciłem w tym kierunku, ale już wystarczy.

Pozdrawiam! :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 13, 2023, 14:59:01 »
Cześć strażacy!

Mam pytanie, a raczej prośbę o pomoc.
Czas odejść do cywila z firmy. Powody są osobiste, ale do rzeczy. Jak to wygląda? Ktoś już przez to przechodził, na co zwrócić uwagę, żeby się to czkawką nie odbiło w cywilu? Raport do komendanta napisałem, ale jeszcze czekam na złożenie. W przepisach wyczytałem, że to od złożenia do zwolnienia 3 miesiące i wolny.
Przesłużyłem sobie 10 lat, niestety na nowych zasadach emerytalnych i nie mam ochoty tracić dalej zdrowia i życia. Nawet się wykształciłem w tym kierunku, ale już wystarczy.

Pozdrawiam! :)
Dziwny wpis a mógł byś zadać pytanie wprost na które oczekujesz odpowiedzi?
Bo PSP zapłaci ZUS da ci świadectwo pracy i tyle...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 13, 2023, 15:05:25 »
Tak jak wyżej, składasz raport, za odsłużone lata jeśli Komendant Cię nie przekona do pozostania zostaną zapłacone składki, zdasz co do zdania i z uzgodnioną datą zostanie rozwiązany stosunek służbowy - tylko tyle i aż tyle.

Offline PanCerny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 13, 2023, 15:28:41 »
Chodzi mi o to, czy komendant robi problemy, czy na siłę chce trzymać oferując gruszki na wierzbie, czy po prostu bierze papier, podpisuje i można odejść bez problemu?

@mpolskie, dziękuję :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 13, 2023, 15:41:23 »
Chodzi mi o to, czy komendant robi problemy, czy na siłę chce trzymać oferując gruszki na wierzbie, czy po prostu bierze papier, podpisuje i można odejść bez problemu?

@mpolskie, dziękuję :)
Ile masz lat życia?
Zależy wszystko z jakim 01 masz doczynienia...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 13, 2023, 15:42:29 »
Kwestia tego, czy komendant będzie chciał trzymać "na siłę" jest bardzo mocno indywidualna - także o tym nawet nie ma co dyskutować.

Offline PanCerny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 13, 2023, 16:23:03 »
mam 34 lata, także jeszcze na tyle młody, żeby zdążyć, przebranżowić się :D

O komendanta pytam, ze względu na to, że nie wiem, jakie jest parcie na trzymanie strażaków w formacji z góry. W policji, jak wiem od kolegów tak nie ma, rzucają papier i znikają.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 13, 2023, 17:54:38 »
mam 34 lata, także jeszcze na tyle młody, żeby zdążyć, przebranżowić się :D
O komendanta pytam, ze względu na to, że nie wiem, jakie jest parcie na trzymanie strażaków w formacji z góry. W policji, jak wiem od kolegów tak nie ma, rzucają papier i znikają.
Nie wiem czy jesteś z nami do końca szczery ale powiem ci co ja bym zrobił będąc twoim 01. Uznał bym, że chcesz na mnie wymusić jakieś zachowanie i grzecznie podziękował za współpracę i poprosił o raport z uzasadnieniem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 13, 2023, 22:44:55 »
A po co uzasadnienie. "Z przyczyn osobistych" i tyle wystarczy. A jak bardzo będzie chciał uzasadnienie, to można podać takie argumenty, że sam stwierdzi, że "te fragmenty" są niepotrzebne.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 13, 2023, 22:54:48 »
KG już nie raz powtarzał, że zapłaci ZUS jak ktoś chce odejść. Także jak to mówią, see you soon :straz:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 13, 2023, 23:14:06 »
A po co uzasadnienie. "Z przyczyn osobistych" i tyle wystarczy. A jak bardzo będzie chciał uzasadnienie, to można podać takie argumenty, że sam stwierdzi, że "te fragmenty" są niepotrzebne.
Właśnie o "te fragmenty" mi chodziło  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 14, 2023, 07:17:13 »
Cześć strażacy!

Mam pytanie, a raczej prośbę o pomoc.
Czas odejść do cywila z firmy. Powody są osobiste, ale do rzeczy. Jak to wygląda? Ktoś już przez to przechodził, na co zwrócić uwagę, żeby się to czkawką nie odbiło w cywilu? Raport do komendanta napisałem, ale jeszcze czekam na złożenie. W przepisach wyczytałem, że to od złożenia do zwolnienia 3 miesiące i wolny.
Przesłużyłem sobie 10 lat, niestety na nowych zasadach emerytalnych i nie mam ochoty tracić dalej zdrowia i życia. Nawet się wykształciłem w tym kierunku, ale już wystarczy.

Pozdrawiam! :)

Czy w tym pytaniu nie jest ukryta prośba o poradę? Jeżeli naprawdę służba Ciebie męczy i nie masz lepsze zajęcie - to uważam, że tego wpisu by nie było,  Czymkolwiek się  kierujesz, nie rób tego pod wpływem silnych emocji,  takie decyzje warto rozważyć parokrotnie. Życzę powodzenia,

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 14, 2023, 21:36:38 »
Kwestia tego, czy komendant będzie chciał trzymać "na siłę" jest bardzo mocno indywidualna - także o tym nawet nie ma co dyskutować.

Nie słyszałem, aby komendant kogoś trzymał na siłę proponując Bóg wie co. Kładziesz papier i wio. Na Twoje miejsce już chętnych nie brakuje. W PSP tak jest. A Ty się zastanów, bo wielu już odeszło,  a potem płacz. W cywilu tak kolorowo nie jest. Tu masz kase co m-c plus dodatki, urlop, możliwość dodatkowego zarobkowania itd. System też spoko. Zresztą sam wiesz jak jest.  Stabilizacja. No , ale to twój wybór. Te gadki, że w cywilu jest eldorado to trochę na wyrost

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 14, 2023, 21:57:53 »
Kwestia tego, czy komendant będzie chciał trzymać "na siłę" jest bardzo mocno indywidualna - także o tym nawet nie ma co dyskutować.

Nie słyszałem, aby komendant kogoś trzymał na siłę proponując Bóg wie co. Kładziesz papier i wio. Na Twoje miejsce już chętnych nie brakuje. W PSP tak jest. A Ty się zastanów, bo wielu już odeszło,  a potem płacz. W cywilu tak kolorowo nie jest. Tu masz kase co m-c plus dodatki, urlop, możliwość dodatkowego zarobkowania itd. System też spoko. Zresztą sam wiesz jak jest.  Stabilizacja. No , ale to twój wybór. Te gadki, że w cywilu jest eldorado to trochę na wyrost

Potwierdzam z tym cywilem. Radzę policzyć ile się zarabia średnio.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 15, 2023, 09:12:13 »
Jak służę, to tylko kilku się zwolniło (większość musiała) nie doczekawszy się emerytury. Nie było z tym problemów, papier z odpowiednim artykułem, lekko nadszarpnięty budżet komendy po opłaceniu ZUS-u żegnamy i się nie znamy. Natomiast mam mega polewkę z chłopów co ledwo 15 lat dociągnęli, rzuca kwit na emkę i czeka aż 01 go będzie prosił czy wręcz przekupywał awansami i Bóg wie czym jeszcze, bo przecież on taki zajebisty komandos jest. Ich mina była bezcenna jak dostawali decyzję i lecieli z "golasa"  :szalony: Jak rozmawiam z emerytami, to 99% z nich by wróciło dosłużyć do pełnej, a tak w lidelku czy innej mrówce, sobie stoi jako komandos ochrony. Taka jest rzeczywistość.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 15, 2023, 11:31:30 »
Jak służę, to tylko kilku się zwolniło (większość musiała) nie doczekawszy się emerytury. Nie było z tym problemów, papier z odpowiednim artykułem, lekko nadszarpnięty budżet komendy po opłaceniu ZUS-u żegnamy i się nie znamy. Natomiast mam mega polewkę z chłopów co ledwo 15 lat dociągnęli, rzuca kwit na emkę i czeka aż 01 go będzie prosił czy wręcz przekupywał awansami i Bóg wie czym jeszcze, bo przecież on taki zajebisty komandos jest. Ich mina była bezcenna jak dostawali decyzję i lecieli z "golasa"  :szalony: Jak rozmawiam z emerytami, to 99% z nich by wróciło dosłużyć do pełnej, a tak w lidelku czy innej mrówce, sobie stoi jako komandos ochrony. Taka jest rzeczywistość.
99 procent by wróciło i zapewne te ambulanse obsadzili nowe. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Tu chłopak na nowych zasadach to trochę jednak inaczej na to patrzy niż Ci na starych. U nas na razie mało odchodzi, ale już w Policji to naprawdę masowy odpływ.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 15, 2023, 14:55:49 »
Jak służę, to tylko kilku się zwolniło (większość musiała) nie doczekawszy się emerytury. Nie było z tym problemów, papier z odpowiednim artykułem, lekko nadszarpnięty budżet komendy po opłaceniu ZUS-u żegnamy i się nie znamy. Natomiast mam mega polewkę z chłopów co ledwo 15 lat dociągnęli, rzuca kwit na emkę i czeka aż 01 go będzie prosił czy wręcz przekupywał awansami i Bóg wie czym jeszcze, bo przecież on taki zajebisty komandos jest. Ich mina była bezcenna jak dostawali decyzję i lecieli z "golasa"  :szalony: Jak rozmawiam z emerytami, to 99% z nich by wróciło dosłużyć do pełnej, a tak w lidelku czy innej mrówce, sobie stoi jako komandos ochrony. Taka jest rzeczywistość.
99 procent by wróciło i zapewne te ambulanse obsadzili nowe. Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Tu chłopak na nowych zasadach to trochę jednak inaczej na to patrzy niż Ci na starych. U nas na razie mało odchodzi, ale już w Policji to naprawdę masowy odpływ.
A to my mamy ambulanse w straży? Pierwsze słyszę.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 15, 2023, 15:51:48 »
Mamy i to sporo... Pleszew, CS PSP itd

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 15, 2023, 17:15:48 »
99 procent by wróciło i zapewne te ambulanse obsadzili nowe.
Chodzi chyba o te co mają być dopiero na stanie PSP   :cooo:
Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.
Właśnie, wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, a u sąsiada trawa jest bardziej zielona i lepiej rośnie.
Tu chłopak na nowych zasadach to trochę jednak inaczej na to patrzy niż Ci na starych. U nas na razie mało odchodzi, ale już w Policji to naprawdę masowy odpływ.
Kolegom w niebieskich mundurach się nie dziwię akurat. Policja od 1990 roku walczyła ze swoją przeszłością (Milicją Obywatelską) i jak już społeczeństwo zaczęło ufać tej formacji, to przyszły trutnie z ula i wszystko spieprzyły  :wall:
Tym samym policjanci nie chcą już w takiej służbie być. Jeszcze trochę i strażacy też powiedzą "DOŚĆ!".
A w dobrej sytuacji są ci z Was, którzy przyjęci zostali na starych zasadach i nabyli już prawa emerytalne.
Chociaż ostatnie zapowiedzi trutniów obciążające budżet państwa mogą niestety mieć wpływ na nasze emerytury - brak kasy w skarbcu...
A autorowi wątku radzę (mimo wszystko) dobrze się zastanowić, bo tutaj pensja jest pewna co miesiąc. A u tzw. "Januszy biznesu" bywa różnie.
Si vis pacem, para bellum

Offline hellfire67

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 29, 2023, 13:41:54 »
Cytat: A autorowi wątku radzę (mimo wszystko) dobrze się zastanowić, bo tutaj pensja jest pewna co miesiąc. A u tzw. "Januszy biznesu" bywa różnie.

Może autor wątku zamierza pracować za granicą np. Niemcy choć tam "Januszy biznesu" też nie brakuje i okrytych złą sławą agencji pośrednictwa pracy.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 29, 2023, 14:26:32 »
A autorowi wątku radzę (mimo wszystko) dobrze się zastanowić, bo tutaj pensja jest pewna co miesiąc. A u tzw. "Januszy biznesu" bywa różnie.
  :rofl:
No juz SA pierwsze samorządy które nie maja na pensje bo musiały za inwestycje z Polskiego Ladu zapłacić a zwrotu brak. Inne biodra chwilowki aby łatać budżet. Nauczyciele z opoznieniem dostaje... Więc czy ta pewna pensja jest?

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Koniec służby
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 29, 2023, 16:36:29 »
Fakt. Masz rację.
Jednak uważam, że nasza pensja jest bardziej pewna, niż u prywaciarza.
Niemniej jednak autor wątku jest dorosły i zrobi tak, jak uważa.
Si vis pacem, para bellum