Autor Wątek: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany  (Przeczytany 63540 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 26, 2006, 11:37:57 »
Troche źle mnie zrozumieliście, tak na marginesie to nie mam 50 lat. 

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 01, 2006, 20:17:57 »
Szanowni druhowie, a szczególnie OSP Milicz, GUCIO zadał w miarę proste pytanie, które ktoś z kolei zadał jemu i zamiast uzyskania sensownej odpowiedzi, dowiedział się o Waszych marzeniach jak byście chcieli odgrywać „KOJAKA” .
Otóż uzyskanie zezwolenia na uprzywilejowanie w ruchu drogowym pojazdu samochodowego odbywa się na zasadzie postępowania administracyjnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zgodnie z art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, o czym była mowa wyżej, (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), zezwolenia Ministra SWiA na używanie pojazdów jako uprzywilejowanych w ruchu drogowym wydawane są jedynie w przypadkach wykorzystywania tych pojazdów w akcjach związanych BEZPOŚREDNIO z ratowaniem życia ludzkiego. Zgodnie z dotychczasową linią orzecznictwa Naczelnego Sadu Administracyjnego dotyczy to stałego i bezpośredniego wykorzystania pojazdów, nie zaś w hipotetycznych sytuacjach, które mogą wystąpić w nieokreślonej przyszłości. Nie istnieje praktyka wydawania zezwoleń na uprzywilejowanie w ruchu drogowym innych pojazdów.
Musicie wiedzieć potencjalni „KOJACY”, że nawet takim służbom jak Pogotowie Energetyczne, Pogotowie gazowe itp. na nowo wprowadzane do Pogotowia ... samochody do  Ministerstwo życzy sobie opinii Komendanta Wojewódzkiego Policji i Komendanta Wojewódzkiego PSP. Myślę, że już „jesteście w domu”, a szczególnie forumowicz GUCIO. Żaden Komendant Wojewódzki ani Policji, ani PSP, nie zaopiniuje pozytywnie takiego „twora”.
Szanowny OSP Milicz z racji, że należysz do szacownej organizacji Ratownictwo Społeczne Krajowej Sieci Ratunkowej, to zbytnio nie  afiszuj na forum, gdyż ktoś kto para się w PSP operacją i łącznością, to miał już możliwość wyrobić sobie zdanie na temat założyciela tej organizacji i prób podrywania autorytetu dla PSP, w imię swych partykularnych interesów i niezaspokojonych ambicji. Dodam, że nawet nie będę na ten temat polemizował, gdyż szkoda na to mego czasu.
Starałem się rozwiać Wasze wątpliwości, jeżeli to się udało, to będę usatysfakcjonowany i nieco spokojniejszy o bezpieczeństwo na drogach, kiedy STRAŻAK – RAMBO będzie podążał do strażnicy. Pozdrawiam wszystkich Druhów pozytywnie zakręconych, ale w sposób umiarkowany i cywilizowany. Z poważaniem Wiarus.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 02, 2006, 11:06:11 »

Otóż uzyskanie zezwolenia na uprzywilejowanie w ruchu drogowym pojazdu samochodowego odbywa się na zasadzie postępowania administracyjnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zgodnie z art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, o czym była mowa wyżej, (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), zezwolenia Ministra SWiA na używanie pojazdów jako uprzywilejowanych w ruchu drogowym wydawane są jedynie w przypadkach wykorzystywania tych pojazdów w akcjach związanych BEZPOŚREDNIO z ratowaniem życia ludzkiego. Zgodnie z dotychczasową linią orzecznictwa Naczelnego Sadu Administracyjnego dotyczy to stałego i bezpośredniego wykorzystania pojazdów, nie zaś w hipotetycznych sytuacjach, które mogą wystąpić w nieokreślonej przyszłości. Nie istnieje praktyka wydawania zezwoleń na uprzywilejowanie w ruchu drogowym innych pojazdów.

Tak więc "KOJACKU" słuchaj bo jak narazie to widać że ty jesteś "KOJACKIEM" wię ten samochód o którym mowi gucio to ma być właśnie do tych celów tu nikt nie mówi żeby to auto afiszowało się kogutem czy czymś takim chłop poprostu chce dojechać na czas do remizy a będąc w akcji ratowania życia zdrowia i mienia ludzkiego jesteś już w akcji jak odebrałeś zgłoszenie a Gucio właśnie odebrał tel czy peagera i juz w tym momencie jest uczestniczącym w akcji lub działaniu ratowniczym.
Drogi kolego po twojej wypowiedzi wychodzi na jedno że jesteś strażakiem zawodowym nie mającym żadnego pojęcia o roli społecznej w życiu i funkcjonowaniu działalności OSP poprostu nienawidzisz organizacji prowadzących działalność społeczna na tle ratowniczym a co WY zawodowcy byście zrobili bez nas społeczników??? Wielkie ZERO!!!! przelicz sobie ile jest zawodowych strażaków a ile ochotników napomniałeś również o Krajowej Społecznej Sieci Ratunkowej a poprostu o jej założycielu więc już ci wyjaśniam że Ten Pan nie jest niczemu nic winny ten Pan ma bardzo duże pojęcie o ratownictwie a przedewszystkim o łączności to Dzięki temu Panu została zmodernizowana łączność w PSP POLICJI i innych służbach ratowniczych co widać na dzień dzisiejszy zdaje egzamin. A jak chcesz to wejdz sobie na stronkę o pracy sieci www.ratownictwo.org tam sie wszystkiego dowiesz zobacz również ilu ludzi nam ufa itd.Więc Pozdrawiam i zapraszam na stronkę.PAMIęTAJCIE NIE WOLNO LEKCEWAŻYĆ SPOŁECZNIKÓW  co za darmo lub za psie pieniądze ratują życie ludzkie.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 02, 2006, 11:53:41 »
PAMIęTAJCIE NIE WOLNO LEKCEWAŻYĆ SPOŁECZNIKÓW  co za darmo lub za psie pieniądze ratują życie ludzkie.
Zgadzając się z powyższym, to trochę zwolnij i nie krzycz niepotrzebnie. O ile dobrze czytałem Twoje wypowiedzi, to Ty również jesteś zawodowym strażakiem.
Wiarus - w moim odczucie - próbował podsumować wątek i skończyć niepotrzebne bicie piany. Temat od strony prawnej i praktycznej został wyjaśniony i dyrdymały a może by... itd. mijają się chyba z celem > spróbój wyobrazić sobie każdego członka OSP, WOPR, GOPR i innych podobnych jadącego prywatnym samochodem na sygnale  ^_^ :rolleyes:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 02, 2006, 12:38:52 »
Tak jestem również zawodowym strażakiem ale bardziej uwagę przywiązuję do strażactwa Ochotniczego i społecznego działania na rzecz ratownictwa to jest moja pasja a pracę zawodową traktuję tylko jako pracę;)
Jestem zwolennikiem ruchu społecznego.
Wiem że kolega chciał wyjaśnić pewne rzeczy ale niepotrzebnie nie znając rzeczy poruszył temat Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej ale oki spoko juz po temacie a nawiasem mowiąc co byscie powiedzieli jakby kolega Gucio sobie pomalowal auto na czerwono przekazał w użytkowanie OSP ale sam by płacił paliwo koszty amortyzacji i ubezpieczenia ale by sobie nim jezdził jeżeli jest taka potrzeba do OSP na alarm i sprawa ropzwiązana.
Dobra skończmy już ten temat bo cała brać strażacka się pokłóci i co wtedy bedzie.
Ja zakańczam temat i prosze Gucia lub Administratora o zamknięcie tego tematu.
Pozdrawiam wszystkich jeżeli kogoś bardzo zraniłem moimi wypowiedziami to przepraszam .
Pozdrawiam wszystkich .

Offline gucio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 203
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 02, 2006, 14:50:15 »
Kilka słów wyjaśnień:
1. Oczywiście pytanie, które podałem na początku dotyczyło mnie, a tylko celowo zmieniłem - kto i po co pytał z racji tego, że Wy jako odpowiadającu nie skupilibyście się na tym co w pytaniu, tylko jak przypuszczałem (i się sprawdziło) zaczelibyście temat od du...py strony :mellow:
1. Wszyscy (oprócz kilku z Was) jesteście w błędzie, a to dlatego, że istnieje taka możliwość, ale jest to bardzo długa,żmudna - i co najważniejsze - KOSZTOWNA!!! "operacja".
2. Sam wielokrotnie dzwoniłem do MSWiA - wydział koncesji i zezwoleń - właśnie w tej sprawie. I naprawdę, gdybym nadal chciał i drążył ten temat - to pozwolenie na używanie tegoż samochodu osobowego jako uprzywilejowany - poprostu bym uzyskał...( oczywiście, tylko wtedy gdybym spełnił takie kryteria:
-Art. 53 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, że zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na używanie pojazdów samochodowych jako uprzywilejowanych w ruchu drogowym wydawane są w przypadkach wykorzystywania tych pojazdów w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego.

Wniosek o wydanie zezwolenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na użytkowanie pojazdu samochodowego jako uprzywilejowanego w ruchu drogowym, skierowany do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu wnioskodawcy, powinien zawierać uzasadnienie z którego wynikać będzie jednoznacznie, że pojazd spełnia wymogi ustawowe do jego uprzywilejowania w ruchu drogowym, tzn. będzie używany stale w akcjach związanych bezpośrednio z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego. Ponadto do wniosku należy dołączyć:

1. uwierzytelnioną kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu proponowanego do uprzywilejowania w ruchu drogowym,
2. uwierzytelnioną kopię, aktualnego odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
3. kopię zaświadczenia o nadaniu numeru „regon”,
4. inne dokumenty, z których będzie wynikać, że świadczone przez wnioskodawcę usługi związane są z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego, np. umowy zawarte z zakładami opieki zdrowotnej (należy dołączyć również statut zakładu), z jednostkami Policji lub Państwowej Straży Pożarnej.

Wszelkie kopie dokumentów muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem. Uprawnionym do uwierzytelniania dokumentów jest organ, który wydał dokument, albo notariusz. Organ dopuszcza dokonanie poświadczenia przez radcę prawnego lub adwokata -

 oraz użył argumentów, które podałem w rozmowie telefonicznej z pracownicą wydziału MSWiA  - jakie to są argumenty??? No cóż - pozostawię tu 3 kropki, bo zamierzam się ubiegać o to pozwolenie, a gdybym Wam zdradził, to niestety nie mógłbym uzyskać go, bo wszyscy jak grzyby po deszczu rzucili by się - by także dostać rzeczone pozwolenie... A jak sami zauważyliście groziło by to paraliżem komunikacyjnym samochodów prywatnych w roli uprzywilejowanych!!!
3. Ktoś z Was przytaczał, że skoro strażacy z PSP, czy Panowie policjanci nie mają tego przywileju to dlaczego akurat ochotnik miałby ten przywilej - to odpowiadam Wam, że widocznie mało się starali ^_^...

Kończę ten temat, bo odpowiedź na pytanie, które zadałem na początku już dawno uzyskałem, więc nie widzę potrzeby dalszego drążenia go tutaj na forum. Jeśli ktoś się nie zgadza z tym co napisałem - trudno - macie takie prawo. Niniejszym także ogłaszam wszem i wobec, że więcej w tym temacie nie zabiorę już zdania, a więc wszelkie pytania i sugestie pod tym co napisałem wyżej -  kierujcie pod mój numer gg - 5248802.

Z wyrazami głębokiego szacunku

dh gucio :mellow:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2006, 15:06:58 wysłana przez gucio »

Offline kondi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 07, 2006, 16:41:36 »
Cień, gdzie ty żyjesz. Jak to OSP nie może być właścicielem samochodów ?

Offline wiarus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 08, 2006, 20:00:15 »
Co prawda deklarowałem, że nie będę polemizował, ale trudno wstrzymać się od zabrania ponownie głosu, jak się czyta takie wywody i banialuki przedstawiane przez OSP Milicz.. Otóż objawił się nam nowy uzdrowiciel ratownictwa, największy SPOŁECZNIK IV Rzeczpospolitej to druh OSP Milicz.. Przy okazji dokonał niesamowitego odkrycia, że jestem strażakiem zawodowym. Jestem i to sporo. I powiem więcej, jestem SPOŁECZNIKIEM jak to nazwałeś, od czasu, kiedy Ty chłopie na chleb mówiłeś „pep” i pod stołem łaziłeś. Jeżeli ktoś obraża strażaków ochotników – to właśnie Ty to uczyniłeś szanowny OSP Milicz. Z perspektywy mogę określić, w d..... byłeś g .... widziałeś. Ach faktycznie z osiągnięć dokonanych w Wojskowej Straży Pożarnej, a szczególnie prowadzonych tam działań ratowniczych można silić się na temat oceny tych z terenu, którzy długie lata maja za sobą zarówno w Zawodowej Straży Pożarnej (PSP) i w OSP.
Przy okazji dowiedziałem się, kto w Polsce uratował łączność w PSP i Policji, dzięki komu ona istnieje ????. Otóż pragnę Cię poinformować, że ja znam tę organizację i kreowane zasługi z powodzi w 1997 roku już mnie nie rajcują, bo ja tam działałem bezpośrednio i wiem coś na ten temat. Podobnie było w 2001 r w Gdańsku oraz wzdłuż Wisły.
Tylko RATOWNIKU NAD RATOWNIKAMI zadaj sobie przy okazji pytanie, dlaczego tak szacowna organizacja, nie znalazła uznania w wielu poważnych instytucjach. Ta organizacja ze swą postawą roszczeniową i pretensjonalizmem zatrzymała się w latach 90 i tam tkwi. Popatrz na terminy. Popatrz na podziękowania i referencje, są pisane z automatu, na jedno kopyto, na jedną modłę. Czy można uznać je za wiarygodne, skoro nie są skanowane z oryginału?. Nic dodać nic ująć, a zaglądający na jej stronę niech najlepiej ocenią sami.

Offline strazakskoczow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 06, 2007, 13:01:27 »
Witam!!! Mieszkam 1,5 kilometra od strażnicy i jeżdżę autem na alarm. Czy są jakieś przepisy abym mógł dojechać szybciej ponieważ mam po drodze dwa skrzyżowania a moja remiza mieści sie w centrum miasta i inne samochody mnie nie puszczają a wiem ze w Niemczech w OSP  strażacy mają zamontowane sygnały na samochodach. Pozdrawiam!!!


Zanim zadasz pytanie przeglądani forum. 
Scalono dwa wątki. Pozdrawiam Moderator.

« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2007, 16:22:54 wysłana przez MGNACZUS »

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 06, 2007, 13:19:14 »
Przepisów pozwalających na taką jazdę nie ma, trzeba ryzykować. A co do tych Niemiec, to nie wydaje mi się, a wręcz wątpię, nie spotkałem się nigdy. A u nas, mimo wielu absurdalnych przepisów wprowadzanych w życie, mam nadzieję, że nikt takiej głupoty nigdy nie uchwali, nie chciałbym wtedy po drogach jeździć. A poza tym, wątek ten przewijał się już na tym forum i był maglowany.

Masz rację, temat „maglowany”.
Pozdrawiam Moderator

« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2007, 16:27:17 wysłana przez MGNACZUS »

Offline OSP Żarnowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 06, 2007, 16:04:16 »
Witam Druhów - nie ma na razie żadnego przepisu, który upoważniałby członków OSP do montowania w samochodach prywatnych sygnałów dzwiękowych o zmiennym tonie. Jadąc na alarm trzeba pzrestrzegać   wsztstkich przepisów Ruchu Drogowego, a powiem więcej musimy zachować szczególną ostrożność, nawet jeżeli jedziemy już do akcji pojazdem uprzywilejowanym! Pozdr.

Offline strazakskoczow

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 07, 2007, 12:27:57 »
Witam !!! To wszystko jest chore!!! w Niemczech strażacy ochotnicy normalnie mają zamontowane sygnały i koguty i podczas alarmu siadają do aut wyciągają koguty na dach włączają sygnały i jadą. W końcu jadą ratować ludzi a nie jeżdżą sobie jak chcą. POZDRAWIAM!!!

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 07, 2007, 13:50:49 »
Przepisu takowego nie ma.
Jeśli wystawisz "bombe" na dach to grozi Ci mandat, ew. sprawa w sądzie i utrata koguta (zabiorą Ci)
Druga sprawa to taka, że jak (PRZY ZACHOWANIU SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI!!) przejedziesz przez skrzyżowanie na czerwonym i "zgarną cię niebiescy" to zależy na kogo trafisz, ale jak się wytłumaczysz i będą wyrozumiali to Cię puszczą bez mandatu...
Ale to też nie jest regułą.
Ja mieszkam 1,2 od remizy i też mam skrzyżowanie ze światłami i też wielokrotnie przejeżdżałem na czerwonym koło komisariatu i nikt mi nic nie zrobił. (Fakt faktem, że w małym miasteczku wszyscy "funkcjonariusze" się zanają - mniej lub bardziej i nikt do nikogo nie będzie strzelał jak wyje syrena i ktoś (strazak) przejedzie na czerwonym)

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 12, 2007, 12:20:55 »
Odkryłem w sieci film na którym w czasie alarmu jeden z niemieckich strażaków montuje na dachu swojego samochodu żółtą tabliczkę z napisem "Freiwillige feuerwehrman" co znaczy "strażak ochotnik" i tak właśnie jedzie na alarm. Może takie coś zdałoby egzamin i w naszym kraju? Jeśli sygnalizacja świetlno dźwiękowa dla poszczególnych strażaków odpada to czemu nie to? Może w korkach ulicznych i na skrzyżowaniach nic nie pomoże ale przyczepienie tabliczki z napisem np "STRAZAK OSP" wybawiłoby wielu z nas od problemu z policją. Według mnie pomysł jest co najmniej ciekawy i warty przemyśleń, szczególnie dla strażaków-ochotników z większych miejscowości. Poniżej zamieszczam link filmu do którego się odniosłem.

http://pl.youtube.com/watch?v=hOxLblcnXoA
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 12, 2007, 12:46:04 »
wydaje mi się że taka tabliczka w dużym stopniu by nam pomogła choćby właśnie przed policją :wacko:
miałem raz taki incydent jechałem na alarm pożar mieszkania więc trzeba było troszkę przycisnąć pedał gazu, z daleka widziałem policjanta mierzącego do mnie z suszareczki na szczęście miałem koszarówke na przednim siedzeniu zdążyłem tylko pokazać przez szybę napis STRAŻ i było widać uśmiech na twarzach policjantów a tak co musiał bym się zatrzymać tłumaczyć legitymację pokazywać no chyba że 
przewiuzł bym  ich na gwizdkach pod samą remizę hehe ^_^   

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 12, 2007, 17:32:05 »
Hmmmmmm  tak po łepkach przeczytałem co prawda cały wątek od początku . Ale jeśli idzie o możliwość uzyskania pozwolenia na uprzywilejowanie prywatnego pojazdu , trochę oszustwem , ale bez problemu idzie to załatwić .

Gorzej jak idzie o uargumentowanie celowości użycia i tu można by długo dyskutować .

Pozdrawiam  tak naprawdę jak to zrobić jest opisane w tym wątku , tylko czytajcie między wierszami .     

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 12, 2007, 20:24:44 »
Odkryłem w sieci film na którym w czasie alarmu jeden z niemieckich strażaków montuje na dachu swojego samochodu żółtą tabliczkę z napisem "Freiwillige feuerwehrman" co znaczy "strażak ochotnik" i tak właśnie jedzie na alarm. Może takie coś zdałoby egzamin i w naszym kraju? Jeśli sygnalizacja świetlno dźwiękowa dla poszczególnych strażaków odpada to czemu nie to? Może w korkach ulicznych i na skrzyżowaniach nic nie pomoże ale przyczepienie tabliczki z napisem np "STRAZAK OSP" wybawiłoby wielu z nas od problemu z policją. Według mnie pomysł jest co najmniej ciekawy i warty przemyśleń, szczególnie dla strażaków-ochotników z większych miejscowości. Poniżej zamieszczam link filmu do którego się odniosłem.

http://pl.youtube.com/watch?v=hOxLblcnXoA

Z czymś podobnym spotkałem się w Londynie. Tyle, że sprawa dotyczyła lekarzy. Lekarz jadąc do chorego – nie chodzi oczywiście o pogotowie – chodzi o lekarza jadącego z domową wizytą. Zakłada na dach koguta koloru zielonego. Kierowcy widząc w lusterku błyskające zielone światło na dachu ustępują pierwszeństwa. Wypytałem w temacie. Nie zwalnia to kierowcę z obowiązku przestrzegania przepisów (czerwone światło, prędkość).
Nie jestem jednak zwolennikiem wydawania pozwoleń na „koguty” na prywatnych samochodach ochotnikom. Zgroza. Wyobrażacie sobie, do jakich nadużyć mogłoby dochodzić?
Co do prywatnego samochodu zarejestrowanego jako uprzywilejowany. Sprawa możliwa – mamy w kraju prywatną OSP. Jakoś im się udało zarejestrować.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 12, 2007, 21:17:46 »
Dlatego MGNACZUS nie napisałem jak to zrobić . Fakt jest taki jednak, że każdy jak jest obrotny i pokombinuje dostanie pozwolenie z Ministerstwa .  :wacko:

Tylko nie piszcie że się nie da , bo się da i miałem taki przykład w swojej miejscowości.   

PZDR

strażak79

  • Gość
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 13, 2007, 05:55:43 »
rozbroiły mnie teksty typu "jako jedyny kierowca muszę zdąrzyć, jadę z drugiego końca miasta itp." Nikt nic nie musi!!! Jesteśmy społecznikami a nie służbą.
Ja sam mieszkam dość daleko od remizy i mszę przejechać przez kilka świateł co w szczycie nie jest łatwe ale nigdy nie jadę na złamanie karku bo wtedy mogę nigdzie nie dojechać.
Poprostu część z Was wpada w jakąś paranoję. "Ja muszę jechać bo sobie nikt bezemnie nie da rady"

Kiedy ściągają mne z dyżuru domowego to nikt nie każe mi jechać na złamanie karku do JRG mam bezpiecznie dojechać i nikt nie wyda mi pozwolenia na kogut w prywatnym aucie mimo że jestem funkcjonariuszem państwowym. Zresztą nawet bym go nie chciał bo jazda alarmowa to nie tylko przywilej ale i cholerne ryzyko.
Pozdrawiam nadgorliwców.

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 09, 2007, 20:27:15 »
powinniśmy się zastanowić czy warto dlatego że to nie jest zabawka ja jestem kierowcą od paru ładnych lat i jazda alarmowo nie jest czymś przyjemnym pod względem bezpieczeństwa na drodze i tak jak jezdzimy alarmowo "nie walimy na pałe" 3 razy się trzeba zastanowić co się robi niż popełnić błąd
polecam zostać przy zwykłym autku:) pozdrawiam
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #70 dnia: Luty 03, 2008, 14:19:17 »
Jak wam się wydaje jadąc na akcje (syrenę) jak wg mnie powinniśmy być jakoś oznakowani zeby inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli że to nie jakiś wariat pod wpływem % czy trawki a człowiek jadący kogoś/coś ratować.

Ja często jadę mrugając długimi i używając klaksonu jak potrzeba. A Wy??
Miejscowi się orientują gorzej z innymi ostatnio jakiś idota zamiast zjechać to mnie blokował  :wacko:


@ Funkcja "szukaj". Czasami warto jej użyć!
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2008, 15:21:40 wysłana przez MGNACZUS »
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #71 dnia: Luty 03, 2008, 14:36:43 »
Prawo o ruchu drogowym reguluje poruszanie się po polskich drogach pojazdów uprzywilejowanych.
Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602.
Rozporządzenie Ministra SWiA............... w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów wykorzystywanych do celów specjalnych Dz. U. nr 262 poz. 2614 i 2615.

Offline Sgt.Jacob

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #72 dnia: Luty 03, 2008, 15:11:22 »


Myślę że mlody prezes nie miał na myśli pojazdu uprzywilejowanego. Tu bardziej chodzi o alternatywne sposoby oznakowania pojazdów. W Niemczech np. ochotnicy umieszczają na dachu swojego samochodu żółtą tabliczkę z napisem "Freiwillige Feuerwehrman" i wcale nie są uprzywilejowani...
http://pl.youtube.com/watch?v=hOxLblcnXoA
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2008, 15:23:05 wysłana przez MGNACZUS »
"Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia" Albert Einstein

Offline tomusosp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #73 dnia: Luty 03, 2008, 15:19:29 »
Witam
Koledze nie chodziło oto by podawać ustawy bo on zapewne doskonale o tym wie. Ale chciał byśmy się wypowiedzieli na ten temat swoim zdaniem.
Myślę ,ze powinniśmy być oznakowani , nie jako pojazd uprzywilejowany ale by ludzie wiedzieli,że się speszysz by kogoś uratować i z dobrej woli Ci z jechać. Bo jak jedziesz walisz długimi , trąbisz no to zaraz ludzie za telefony łapią i dzwonią ,że jedziesz pijany.A jak byś miał charakterystyczny znak ,że jesteś z OSP to już inna sprawa.
Pozdrawiam.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: czy samochód prywatny mogę zarejestrować jako samochód uprzywilejowany
« Odpowiedź #74 dnia: Luty 03, 2008, 15:32:55 »
Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych uregulowań prawnych, aby strażak ochotnik mógł "gonić" do remizy na sygnał syreny swoim samochodem prywatnym, czyli musi stosować się do obowiązujących przepisów. To co jest w Niemczech może jest dobrym rozwiązaniem. Moim zdaniem dając takie możliwości ochotnikom w Polsce, których jest ponad 500 tys., zwiększyłoby dodatkowo zagrożenie na naszych drogach. Z kulturą jazdy Polska jest 100 lat za Niemcami!!!