Autor Wątek: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych  (Przeczytany 27153 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 19, 2023, 21:21:13 »
Kto nigdy nie był na dziennej szkole nie powinien zabierać głosu w tym temacie. KROPKA.
Druga sprawa, na szkołach dziennych też są OJCOWIE dzieci  i też walczą o jak największą ilość czasu wolnego aby wspomóc MATKĘ swoich dzieci. 5 lat temu jak byłem na szkołę to jednemu urodziły się bliźniaki kiedy był na 2-3cim.
Trzecia... Odpaliłem sobie grafik ze szkoły i przez 42 miesiące miałem 322 służby i odwody(odwód to siedzisz na dupie ze szkoły nigdzie nie możesz wyjść i jesteś chłopcem na posyłki dla oficera dyżurnego) to daje 7.6 służby na miesiąc. Wychodzi o około 2-3zl za godzinę. Jak ktoś mówi że szkoła daje żreć to przed podwyżka jedzenie było średnie albo słabe, a w sałatach trafiały się robaki itp. Była podwyżka "talerzyka" i jakość oraz ilość się poprawiła ale przyszła inflacja i znowu bieda. Podwyżka się należy. KROPKA. Podwyżka będzie, trzeba być cierpliwym.
PS. Powinni zrobić wyrównanie od 2014 roku  :wacko:
Po pierwsze BYŁEM  :wacko:
Po drugie to na drugim roku nie znał pojęcia antykoncepcja czy też nie znał realiów a może miał je w czterech literach ?
Po trzecie wychodzi mi z prostej matematyki biorąc tylko 6 służb miesięcznie, że w JRG SGSP jest obsada większa niż komendach II kategorii (a tam bywa i po 6 JRG) bo służy prawie 79 osób każdego dnia (6 służb razy 400 podchorążych razy 12 miesięcy dzielone na 365 dni) a odwód to kolego w PSP nazywa się dyżur domowy i od dekad nic za to nie ma  :wacko:
Co do podwyżki to się zgadzam będzie ale powinna być bez żadnego wyrównania lub co najwyżej od marca jak w całej PSP 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 19, 2023, 21:40:39 »
Wiem że byłeś 😎
Nie ma 100% antykoncepcji 😎
Za wezwanie z dyżuru domowego płacą 😎
Pamiętam taką jedną sytuację z pierwszego roku... Cała kompania uczyła się do kolosa z chemii i akurat tego dnia miałem odwód. Oficer dyżurny zadysponował nas na prośbę jakiegoś wykładowcy do pomocy w wycinaniu kartek... Ja kolosa ujebałem, nie byłem dopuszczony do egzaminu w pierwszym terminie co skutkowało brakiem awansu w stopniu i minimalnej podwyżce raptem 20zl to chyba wtedy było.
Nie wiem jak jest teraz dokładnie ale kilka lat temu po jednej osobie jeździło się na jednostki KM w Warszawie oraz do Piaseczna i Otwocka. Plus newralgiczne terminy typu ŚDM, szczyt NATO itp nawet po 2-4 osoby na jedną jednostkę Warszawską. Podwyżka musi być bo przynajmniej będzie z czego odłożyć na wkład własny do kawalerki jak Cię KG wyrzuci 500km od domu...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 19, 2023, 21:49:22 »
Podwyżka musi być bo przynajmniej będzie z czego odłożyć na wkład własny do kawalerki jak Cię KG wyrzuci 500km od domu...
Podwyżka będzie i Ty to dobrze wiesz bo jeśli przepis jest na takim etapie to oznacza, że prawdopodobieństwo wejścia jest 99,8%... Ale 500 km od domu to niedługo nie KG a życie będzie wyrzucać i to zapewne też pomału zaczniesz zauważać   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 19, 2023, 22:21:32 »
Nie ma 100% antykoncepcji 😎
Powiedz to studentom którzy płacą za studia, bo ten z Twojego przykładu to pewnie dostał niemały zasiłek pod warunkiem, że chciało mu się uczyć.
Pamiętam taką jedną sytuację z pierwszego roku... Cała kompania uczyła się do kolosa z chemii i akurat tego dnia miałem odwód. Oficer dyżurny zadysponował nas na prośbę jakiegoś wykładowcy do pomocy w wycinaniu kartek... Ja kolosa ujebałem, nie byłem dopuszczony do egzaminu w pierwszym terminie co skutkowało brakiem awansu w stopniu i minimalnej podwyżce raptem 20zl to chyba wtedy było.
Kartki były zapewne na konfetti dla pewnego byłego ministra  :rofl:  Powinieneś pozwać go do sądu (oficera dyżurnego i ministra) o odszkodowanie.



Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 20, 2023, 11:45:21 »
Na szczęście ten etap mam za sobą i korzystam z wolności 😁
Podwyżka żołdu jest potrzebna ale z drugiej strony szkolnictwo dzienne powinno zostać wygaszone na rzecz stopniowego podnoszenia kwalifikacji wraz z rosnącym doświadczeniem zawodowym.

Offline Hassoz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #130 dnia: Marzec 20, 2023, 19:20:59 »
Szanowni Panowie,
jestem podchorążym i lektura tego tematu poruszyła mnie na tyle, żeby odnieść się z mojej perspektywy do poruszonych wątków.
Uważam że podwyżka jest słuszna i na uczciwym do naszego zakresu obowiązków poziomie.
Każdy rzuca kwotami 3000zł, 4000zł, a tak na prawdę kwoty deklarowane w rozporządzeniu zaczynają się od 2500zł na pierwszym roku do około 3500zł na ostatnim.
Wyższy jest dodatek za naukę, ale też i wyższe są wymagania. Jeśli kiedyś za średnią powyżej 4.0 (czyt. dobre wyniki w nauce) otrzymywałem dodatek w wysokości 5zł na miesiąc, to pozostawało mi to nazwać żartem. Teraz wymagania się zwiększyły do średniej 4.2 i co ważne ZALICZENIA wszystkich PRZEDMIOTÓW W PIERWSZYM TERMINIE, mimo że panują różne opinie co do poziomu nauki na szkole, uzyskanie kompletu zaliczeń za pierwszym podejściem nie jest sprawą tak prostą, a zaproponowany dodatek za dobre i bardzo dobre wyniki w nauce jest dobrym motywatorem do nauki. Jednocześnie spodziewam się, że tego typu rozwiązanie wywoła "dręczenie" wykładowców, co z kolei wpłynie na zwiększenie przez nich wymagań - skutek, wydaje mi się z mojej perspektywy, pozytywny.
Mówicie Panowie o dyżurach domowych i porównujecie je do dyżurów w Centralnym Odwodzie Operacyjnym, ale podczas dyżuru domowego ma swobodę działania przy zachowaniu dyspozycyjności, natomiast odwód zobligowany jest do przebywania na terenie koszar, nie można wyjść nawet do sklepu za płot. Poza tym w ostatnim czasie był wielokrotnie dysponowany do działań. Wyjazdy na warszawskie dworce, gdzie trafiały się nawet kilka razy w tygodniu, przy jednoczesnym zachowaniu gotowości odwodu operacyjnego, odbywających się zajęciach akademickich, pozostałych służbach. To nie było łatwe, ale nikt wtedy nie protestował, tylko robił to co do niego należało. Do tego jeszcze dyspozycje do szpitala tymczasowego na stadionie narodowym, gdzie przez kilka tygodni porządkowano łóżka i całe wyposażenie. Wyjazd nad Odrę do odłowu śniętych ryb. Nie było tego mało.

Mamy też służby, nie tylko na szkole, codziennie 13 podchorążych pełni służbę na szkolnym JRG, a są też wyjazdy na JRG KM PSP Warszawy jak i powiaty ościenne. Jest to średnio 3-4 służby podziałowe na miesiąc, do tego służby na biurach przepustek, nie jest ich wiele, ale zawsze to jakieś zobowiązanie. Poza tym nauka. Nie jest to trudne, ale wymaga poświęcenia czasu.

Kolejny mały punkt - kompania reprezentacyjna. Obchodziliśmy w ubiegłym roku 30 powołania PSP, spora ilość funkcjonariuszy chyba zdaje sobie sprawę jak duża ilość treningów była przeprowadzana przed tą uroczystością. Obchody Narodowego Święta Niepodległości, obchody Dnia Strażaka, tam nie idzie się z marszu, ćwiczy co najmniej miesiąc wcześniej, dobrze to wiecie. A to nie są jedyne uroczystości, na których widać można podchorążych, czy kadetów.

Sporo głosów mówi że za dużo nam zaoferowano, ale każdy będąc na naszym miejscu by się cieszył takimi zmianami. Prawda, jeden wszystko przebaluje, drugi wyda na głupoty, ale trzeci zainwestuje w siebie, w rozwój, może odciąży rodziców, będzie miał za co pojechać w góry czy na wakacje. Odpoczynek też jest potrzebny.
Mogłoby zostać jak jest, ale wtedy, kiedy ktoś dostaje 400zł a potrzebuje więcej to odpuszcza naukę, woli poświęcić dzień, dwa, żeby pójść i zarobić parę złotych.
Szedłem do tej szkoły wiedząc że kokosów tam nie dostanę, że po szkole też nie będzie zarobków, które zwalają z nóg, jednak skoro chciałem takiej pracy, uważam że będzie dawała mi satysfakcję więc zarobki to nie wszystko. Teraz może pojawiłby się argument "młody ale jak przyjdzie się samemu utrzymać to zobaczysz jednak że pieniądze się liczą", ale przed chwilą pisaliście że pchorki nie potrzebują kasy na utrzymanie, bo szkoła daje im wikt i opierunek, to jak to jest.
Pieniądze są ważne bo nie da się bez ich odpowiedniej ilości wyżyć, ale też przecież co to za życie bez pracy z satysfakcją.
Mi ta kasa pozwoli na zdobywanie nowych uprawnień, na które nigdy bym sobie nie mógł pozwolić, część z nich jest typową zajawką niezwiązaną ze strażą, a część ma realne przełożenie na działania w straży.
WAT dostaje znacznie więcej pieniędzy, zawsze było to dla nas policzkiem, teraz też dysproporcja będzie wyraźna, ale ja nie wiem co chłopaki na akademiach wojskowych robią, może więcej, może mniej, takie pieniądze dostają i nikt tutaj nie wyrzuca, że zarabiają za dużo. To ponowię pytanie przedmówcy - Czym różni się podchorąży wojskowy i w straży? Czym kadet i elew? Mundurem, zakresem wiedzy, specjalizacją, ale chyba jeden i drugi powinien za pierwszy cel mieć służbę ojczyźnie, przecież jeden i drugi dobrowolnie wybrał swoją ścieżkę i przez ten wybór nie może pozwolić sobie na lekceważenie swoich obowiązków.

Więc Panowie, nie obraźcie się że podchorąży tak was nazwie - koledzy, nie bądźcie złośliwi. Nikt wam nie ujmuje od ust, żeby dać nam.
Nie róbcie atmosfery wcześniej wspomnianego psa ogrodnika, cieszcie się że coś się zmienia, i pracujcie na poprawę warunków w formacji, pod każdym względem, kadrowym, koleżeńskim, bo te zmiany zaczynają się też od nas.
Pozdrawiam i życzę wszystkim najlepszych przełożonych, kokosów na koncie i satysfakcji z pracy ;)
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2023, 19:48:52 wysłana przez Hassoz »

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #131 dnia: Marzec 21, 2023, 09:26:23 »
Hassoz, ale nie chodzi o to, że podwyżka się nie należy, bo chyba każdy uważa, że to co dostajecie teraz to jakiś ponury żart. Bardziej chodzi o podejście co niektórych, "kiedy, kiedy i jeszcze raz kiedy..." Jeżeli strażak jest w szkole dziennej, to musiał zdać maturę, a takie zachowanie świadczy, że Ci ludzie nie potrafią korzystać ze zdobytej wiedzy, a może nie potrafią nawet czytać ze zrozumieniem. Bo skoro rozporządzenie jeszcze się nie zostało opublikowane, to logicznym jest, że nikt nie jest w stanie na tak postawione pytanie odpowiedzieć. A projekt rozporządzenia jest ogólnie dostępny i każdy kto tylko nie czeka na "podane na tacy", jest w stanie go przeczytać i chyba zrozumieć.

Offline Hassoz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #132 dnia: Marzec 21, 2023, 15:04:23 »
Jeśli nie chodziło o wysokość, to skąd wcześniej pojawiały się żale o dysproporcje w zarobkach?
Rozporządzenie jest dostępne na RCL i już w pierwszy dzień przeczytaliśmy i przyjęliśmy do wiadomości. Zarzuca się nam brak zaradności, a przecież to parę innych osób wyrzucało że będziemy dostawać kwoty 4500zł, ale trzeba wejść głębiej w to zagadnienie, żeby uświadomić sobie że takie kwoty to będzie skala 2-3 osób na całe grono słuchaczy szkół. Średnia 4,5 i komplet zaliczeń w pierwszym terminie na studiach magisterskich, to już nie takie hop siup i z marszu się tego nie dostanie.
Rozumiem i też potępiam podejście osób, które nie potrafią sobie radzić samodzielnie, znam takich wiele, ale spokojnie, każdy kiedyś będzie musiał dorosnąć i radzić sobie w swojej sytuacji. Szkoła to miejsce gdzie jeszcze nie każdy musi być samodzielny, dostanie jeść, dostanie kasę, ma gdzie spać, ma powiedziane co i kiedy ma robić, ale potem już przyjdzie życie, że trzeba będzie radzić sobie samemu. Jak ktoś nie "dojrzał" przed szkołą, zrobi to w jej trakcie, lub po niej. Pewne jest że każdego życie kiedyś zmusi do bycia samodzielnym.

A jeśli ktoś jest w błędzie to należy go z niego wyprowadzać, ale nie patrzeć przez pryzmat na całe środowisko.

Offline domin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #133 dnia: Kwiecień 21, 2023, 10:27:20 »
No i co? Mija 1.5 miesiąca od ogłoszenia projektu w RCL i od  tego czasu cisza. Chyba nici z podwyżki.

Offline Misiek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #134 dnia: Kwiecień 21, 2023, 13:07:17 »
No pisali wczesniej że ma wejść w 3 kwartale chyba, z wyrównaniem od stycznia  :rofl: :rofl: :rofl:

Offline Misiek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #135 dnia: Maj 17, 2023, 17:42:07 »
Co z tym żołdem?

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #136 dnia: Maj 17, 2023, 21:30:10 »
Co z tym żołdem?
Zapytaj 01 na Fejsie to poznasz odpowiedź.

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #137 dnia: Czerwiec 07, 2023, 15:33:13 »
Ptaszki ćwierkają, że rozporządzenie podpisane, ktoś coś wie?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #138 dnia: Czerwiec 07, 2023, 16:34:15 »
Ptaszki ćwierkają, że rozporządzenie podpisane, ktoś coś wie?
Już bliżej niż dalej...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #139 dnia: Czerwiec 19, 2023, 19:49:05 »
https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000113401.pdf

Młodzi możecie liczyć kasę xd bo rozporządzenie podpisane.

Offline MajsonoVsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #140 dnia: Czerwiec 19, 2023, 20:34:41 »
No i wyrównanie od stycznia więc troche kasy na wakacje będzie dla młodzieży. Tylko nie przepijcie wszystkiego :gwiazdki: :wacko:

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #141 dnia: Czerwiec 20, 2023, 10:29:27 »
Te szumnie zapowiadane ok 4000zł brutto dla kadeta czy podchorążego w świetle opublikowanego rozporządzenia wygląda chyba jeszcze gorzej niż odtrąbiona 8% PODWYŻKA od lipca tego roku.

Offline Hassoz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #142 dnia: Czerwiec 20, 2023, 21:26:27 »
Wygląda jak wygląda, wreszcie jest jakaś zmiana.
Dziwne jest tylko nie zastosowanie tych przeliczników jak było w poprzedniej wersji rozporządzenia, za kilka lat sytuacja będzie podobna...
Pułap 4000 bardzo ciężki do osiągnięcia, tylko dla nielicznych.
Nie mniej jednak bez nauki i bez żadnych dodatkowych funkcji jest wciąż godna kasa.
Życzę każdemu żeby miał tyle % wzrostu uposażenia  :straz:

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 567
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #143 dnia: Czerwiec 20, 2023, 23:42:21 »
Nie zapominajmy ze przychodza do szkoly najczesciej 19 latkowie, wiec na prawde te 2k+ zoldu to bardzo godziwa stawka nawet na dlugie lata. Jak ja konczylem pare lat temu SA to byli ze mna 24-25 latkowie ktorzy mieli zony... Wiec szkoda gadac co oni mogli zaoferowac swoim wybrankom przez te dwa lata, poza oczywiscie swoja nieobecnoscia w zyciu codziennym

Offline bartas 2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 134
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #144 dnia: Czerwiec 22, 2023, 09:21:25 »
Koledzy, kadeci i podchorążowie czekali na te zmiany od 27 lat ! Warto docenić to, że kolejna zaległa sprawa została załatwiona pozytywnie! Tym, którzy nadal marudzą radzę przejść się na spacer albo wziąć do jakiejś konstruktywnej roboty. Pozdrawiam serdecznie i gratuluje naszej młodzieży strażackiej.

Offline domin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #145 dnia: Lipiec 03, 2023, 16:25:08 »
Ktoś już dostał wyrównanie? Dzisiaj mija 14 dni od podpisania rozporządzenia.

Offline MajsonoVsky

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 67
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #146 dnia: Lipiec 03, 2023, 16:55:25 »
Ktoś już dostał wyrównanie? Dzisiaj mija 14 dni od podpisania rozporządzenia.
Spokojno, pewnie dostaniecie z lipcowym żołdem. Dzis dopiero weszło w życie..  ^_^

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #147 dnia: Lipiec 15, 2023, 08:42:14 »
Koledzy, kadeci i podchorążowie czekali na te zmiany od 27 lat ! Warto docenić to, że kolejna zaległa sprawa została załatwiona pozytywnie! Tym, którzy nadal marudzą radzę przejść się na spacer albo wziąć do jakiejś konstruktywnej roboty. Pozdrawiam serdecznie i gratuluje naszej młodzieży strażackiej.

Dziękujemy!

Offline domin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #148 dnia: Lipiec 15, 2023, 09:13:20 »
Ktoś już dostał wyrównanie? Dzisiaj mija 14 dni od podpisania rozporządzenia.
Spokojno, pewnie dostaniecie z lipcowym żołdem. Dzis dopiero weszło w życie..  ^_^
Jednak z lipcowym żołdem też nie przyszło

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #149 dnia: Lipiec 15, 2023, 11:42:52 »
Ale zdajecie sobie sprawę, że rozporządzenie wyszło z mocą wsteczna od stycznia 23 i dostaniecie górę kasy w ramach wyrównania? Bo to będzie kilkanaście tysięcy na głowę.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.