Autor Wątek: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych  (Przeczytany 27537 razy)

Offline ck13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 20, 2023, 18:08:16 »
Będąc przy temacie podnoszenia żołdu powinno się wyjaśnić kwestie płatności przez strażaków w służbie stałej kierowanych na studia w SGSP.
Znieść opłaty dla strażaków kierowanych na studia lub zobligować komendy do płatności poprzez odpowiednie regulacje prawne. Po podwyżkach student dzienny będzie otrzymywał żołd w wysokości zbliżonej do uposażenia nie ponosząc kosztów utrzymania oraz opłat za szkołę. Powstanie rażąca dysproporcja w stosunku do strażaka w służbie stałej, który ponosi koszty związane z kształceniem.

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 21, 2023, 23:04:51 »
Będąc przy temacie podnoszenia żołdu powinno się wyjaśnić kwestie płatności przez strażaków w służbie stałej kierowanych na studia w SGSP.
Znieść opłaty dla strażaków kierowanych na studia lub zobligować komendy do płatności poprzez odpowiednie regulacje prawne. Po podwyżkach student dzienny będzie otrzymywał żołd w wysokości zbliżonej do uposażenia nie ponosząc kosztów utrzymania oraz opłat za szkołę. Powstanie rażąca dysproporcja w stosunku do strażaka w służbie stałej, który ponosi koszty związane z kształceniem.
Strażak w służbie stałej kierowany na studia na SGSP, od jakiegoś czasu, nie ponosi kosztów czesnego oraz powinien dostać delegację. Tak miało być dla wszystkich. Komendanci mieli się podporządkować i w ten sposób postępować.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 22, 2023, 12:59:15 »
Też tak słyszałem.
Gdzie płaci się za szkołę?

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 22, 2023, 16:08:57 »
Teraz lepiej spytać gdzie się nie płaci - bo na szczęście coraz mniej jest komend, gdzie strażacy muszą ponosić koszty związane ze skierowaniem. Aczkolwiek prawdzie trzeba oddać, że aktualne rozporządzenie pozwala komendantowi nie płacić za czesne, ale delegacje (a więc koszty przejazdu, zakwaterowania, wyżywienia) muszą być płacone.

Offline Lacobic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 22, 2023, 19:15:38 »
Też tak słyszałem.
Gdzie płaci się za szkołę?

Łódzkie do tej pory tylko delegacje, od tego roku delegacja plus około 1/5 dopłaty ze strony komendanta do czesnego….

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 23, 2023, 12:06:07 »
Też tak słyszałem.
Gdzie płaci się za szkołę?

Łódzkie do tej pory tylko delegacje, od tego roku delegacja plus około 1/5 dopłaty ze strony komendanta do czesnego….

Pismo KG z jesieni nie poprawiło sytuacji chłopaków jeżdżących na szkołę? Wiem że po tym piśmie sytuacja wielu osób, którym komendant nie płacił czesnego się poprawiła. U mnie nie ma problemu na szczęście - płacona zarówno delegacja jak i czesne (faktura za czesne wystawiana od razu na komendę).

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 306
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 23, 2023, 12:52:02 »
Też tak słyszałem.
Gdzie płaci się za szkołę?

Łódzkie do tej pory tylko delegacje, od tego roku delegacja plus około 1/5 dopłaty ze strony komendanta do czesnego….

Pismo KG z jesieni nie poprawiło sytuacji chłopaków jeżdżących na szkołę? Wiem że po tym piśmie sytuacja wielu osób, którym komendant nie płacił czesnego się poprawiła. U mnie nie ma problemu na szczęście - płacona zarówno delegacja jak i czesne (faktura za czesne wystawiana od razu na komendę).

Takich komend jest więcej 😉

Offline mlasppsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 24, 2023, 23:12:59 »
Też tak słyszałem.
Gdzie płaci się za szkołę?

Łódzkie do tej pory tylko delegacje, od tego roku delegacja plus około 1/5 dopłaty ze strony komendanta do czesnego….

Pismo KG z jesieni nie poprawiło sytuacji chłopaków jeżdżących na szkołę? Wiem że po tym piśmie sytuacja wielu osób, którym komendant nie płacił czesnego się poprawiła. U mnie nie ma problemu na szczęście - płacona zarówno delegacja jak i czesne (faktura za czesne wystawiana od razu na komendę).
U mnie zaczęli płacić czesne ale uwalili delegacje :)

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 25, 2023, 07:53:26 »
Policz sobie co się lepiej opłaca - bo zgodnie z przepisami delegacja jest akurat obowiązkowa przy takim skierowaniu - czesne to dobra wola komendanta.

Offline ck13

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 25, 2023, 13:19:07 »
W małopolsce też nadal część strażaków pokrywa koszty czesnego mimo deklaracji KG

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 28, 2023, 09:05:44 »
No i jak? Marzec za pasem i chyba nie dostaną?

Offline krzysztofh

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
  • Pozdrawiam wszystkich Strażaków
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 28, 2023, 09:48:01 »
Też tak słyszałem.
Gdzie płaci się za szkołę?

Łódzkie do tej pory tylko delegacje, od tego roku delegacja plus około 1/5 dopłaty ze strony komendanta do czesnego….

Witam
Dzisiaj jadę na naradę roczną do KW PSP Łódź i wyjaśnię sprawę.
Proszę pisać gdzie jeszcze nie płaci się za szkoły !!
Polecenia były jasne, więc chcielibyśmy wiedzieć.

Pozdrawiam
Krzysztof Hejduk

Offline Martino

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 42
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 28, 2023, 21:56:03 »
Też tak słyszałem.
Gdzie płaci się za szkołę?

Łódzkie do tej pory tylko delegacje, od tego roku delegacja plus około 1/5 dopłaty ze strony komendanta do czesnego….

Witam
Dzisiaj jadę na naradę roczną do KW PSP Łódź i wyjaśnię sprawę.
Proszę pisać gdzie jeszcze nie płaci się za szkoły !!
Polecenia były jasne, więc chcielibyśmy wiedzieć.

Pozdrawiam

Mazowieckie.

Offline domin

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4

Offline luksi12

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 570
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 08, 2023, 20:52:39 »
Z projektu wynika ze ten zold nie musi wynosic okolo 2.5-3 tys a znacznie znacznie wiecej, w zaleznosci od postepow w nauce czy funkcji pelniacej w szkolnych murach :straz: wkoncu strazackie szkoly nie musza sie wstydzic przed wojskowymi!

Offline Misiek1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 17, 2023, 15:00:54 »
Połowa marca nadal brak większego żołdu, choć 01 wspominał że prawdopodobnie będzie z wyrównaniem to prawdopodobnie nie będzie ani wyrównania ani podwyżki nie doczekam :rofl:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 17, 2023, 18:31:07 »
Połowa marca nadal brak większego żołdu, choć 01 wspominał że prawdopodobnie będzie z wyrównaniem to prawdopodobnie nie będzie ani wyrównania ani podwyżki nie doczekam :rofl:
Twój wpis mnie utwierdza, że idea kształcenia dziennego to choroba w PSP masz link do przepisu w którym jak wół stoi, że będzie wyrównie od stycznia ale nie ty wiesz lepiej.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 17, 2023, 20:25:40 »
 :milcz:
Połowa marca nadal brak większego żołdu, choć 01 wspominał że prawdopodobnie będzie z wyrównaniem to prawdopodobnie nie będzie ani wyrównania ani podwyżki nie doczekam :rofl:
Twój wpis mnie utwierdza, że idea kształcenia dziennego to choroba w PSP masz link do przepisu w którym jak wół stoi, że będzie wyrównie od stycznia ale nie ty wiesz lepiej.

I koleś zostanie w lipcu mł. asp. Współczuć kolegom na zmianie jaka trafi… „kwiat pożarnictwa”   :gwiazdki: :szalony:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 17, 2023, 20:28:33 »
Połowa marca nadal brak większego żołdu, choć 01 wspominał że prawdopodobnie będzie z wyrównaniem to prawdopodobnie nie będzie ani wyrównania ani podwyżki nie doczekam :rofl:
Twój wpis mnie utwierdza, że idea kształcenia dziennego to choroba w PSP masz link do przepisu w którym jak wół stoi, że będzie wyrównie od stycznia ale nie ty wiesz lepiej.

Taka choroba, że sam z niej skorzystałeś.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.140
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 17, 2023, 20:31:41 »
Twój wpis mnie utwierdza, że idea kształcenia dziennego to choroba w PSP
Znacznie groźniejsza i bardziej zakaźna choroba PSP to upolitycznione związki zawodowe i ich członkowie, którzy karierę związkową traktują jako trampolinę do koryta i gwarancję nietykalności, wpływając jednocześnie na obniżanie wymagań kwalifikacyjnych, aby na legalu zająć ciepłe posadki bez "niepotrzebnego" wysiłku. W tym zakresie odniesienia do słusznie minionych czasów i nieistniejących już państw są jak najbardziej na miejscu.
O jakim wyrównywaniu szans rozmawiamy w aspekcie nowego przepisu kwalifikacyjnego? Kto komu zabrania się uczyć? Każdy wybiera taką ścieżkę kariery jaką chce. Nikt nikomu nie broni startować na szkoły dzienne, a jak ktoś woli od zera to też nie ma przeszkód. Tyle że w tym przypadku to raczej system kwalifikacji i naboru na zaoczne i podyplomowe formy kształcenie jest (i za znienawidzonej PO też był) patologią, której nikt nie chce zakończyć - wszyscy wiedzą dlaczego. Na te szkoły / studia powinny być po prostu egzaminy - właśnie żeby wyrównać szanse. Ludzie potrzebują stabilności zasad, ale nie takich, że kto bliżej żłoba ten dzieli.

@Eqinox nie odbieraj tego osobiście. Cytat wykorzystałem tylko do uzmysłowienia czytelnikom gradacji chorób :).

Co do podwyższania żołdu w szkołach uważam, że ustalanie max. pułapu powyżej najniższej płacy krajowej netto, w obecnym czasie, gdzie ludziom brakuje na podstawowe potrzeby, jest zwyczajnie niemoralne.

« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2023, 20:49:30 wysłana przez ogniomiszcz »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #95 dnia: Marzec 17, 2023, 21:21:37 »
Taka choroba, że sam z niej skorzystałeś.
Pisałem już ze 3 razy o ty czemu do straży poszedłem... Ile wtedy wynosiło bezrobocie w moim powiecie ale jak ładnie poprosisz to odnajdę dokładnie co napisałem i powtórzę.
Znacznie groźniejsza i bardziej zakaźna choroba PSP to upolitycznione związki zawodowe i ich członkowie, którzy karierę związkową traktują jako trampolinę do koryta i gwarancję nietykalności, wpływając jednocześnie na obniżanie wymagań kwalifikacyjnych, aby na legalu zająć ciepłe posadki bez "niepotrzebnego" wysiłku. W tym zakresie odniesienia do słusznie minionych czasów i nieistniejących już państw są jak najbardziej na miejscu.
O jakim wyrównywaniu szans rozmawiamy w aspekcie nowego przepisu kwalifikacyjnego? Kto komu zabrania się uczyć? Każdy wybiera taką ścieżkę kariery jaką chce. Nikt nikomu nie broni startować na szkoły dzienne, a jak ktoś woli od zera to też nie ma przeszkód. Tyle że w tym przypadku to raczej system kwalifikacji i naboru na zaoczne i podyplomowe formy kształcenie jest (i za znienawidzonej PO też był) patologią, której nikt nie chce zakończyć - wszyscy wiedzą dlaczego. Na te szkoły / studia powinny być po prostu egzaminy - właśnie żeby wyrównać szanse. Ludzie potrzebują stabilności zasad, ale nie takich, że kto bliżej żłoba ten dzieli.
@Eqinox nie odbieraj tego osobiście. Cytat wykorzystałem tylko do uzmysłowienia czytelnikom gradacji chorób :).
Co do podwyższania żołdu w szkołach uważam, że ustalanie max. pułapu powyżej najniższej płacy krajowej netto, w obecnym czasie, gdzie ludziom brakuje na podstawowe potrzeby, jest zwyczajnie niemoralne.
Tak bo 90% generałów w PSP to związkowcy... A nie czekaj to absolwenci dzienni jedynej słusznej szkoły  :rofl: :rofl: Ciekawe jak patrząc na skale która choroba jest groźniejsza  :wacko:
Co do naboru dziennego i uczciwości ... To były roczniki gdzie blisko 1/4 pochodziła z jednego województwa patrz cud  :rofl:

Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.446
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #96 dnia: Marzec 17, 2023, 21:30:08 »
Wypowiem się odnośnie egzaminów na szkoły PSP zaoczne.
  Otóż w latach 2008 2012 służyłem w woj. ,  które takowe egzaminy wprowadziło. Wprowadziło po naciskach organizacji związkowej, która widziała problem w tym iż 30 % dostępnych miejsc na szkołę z  automatu wpadło w system codzienny (takie było porozumienie) . Uznano że jest to nieuczciwe i zz wypracowały nowe rozwiązanie, mianowicie test do którego mógł podejść każdy kto znajdował się w tzw. rezerwie kadrowej, lub miał docelowe stanowisko asp lub ofi. ewentualnie komendant podpisał mu zgodę na udział w teście. W zasadzie każdy kto miał chęć i ochotę mógł się sprawdzić. Osoby które pisały test były wciągane na listę w kolejności uzyskanych wyników, (lista odrębna dla każdej kp/m). Miejsca na szkoły były przydzielane na poszczególne komendy na podstawie stopnia ukadrowienia danej jednostki organizacyjnej. Taka Idylla trochę. Oczywiście koniec końców komendant mógł zablokować taką osobę i puścić kolejną z listy ale musiał to dogłębnie uzasadnić wykazując dlaczego pierwszy się nie nadaje. Wyniki egzaminu obowiązywały tylko na dany rok szkolny i aby ukręcić spekulacje baza pytań była powszechnie dostępna tylko masakrycznie obszerna.

Pierwszy rok obowiązywania porozumienia to był prawdziwy szok , w drugim zaczęły się rozmowy o potrzebie zmian a w trzecim porozumienie przestało obowiązywać.

I teraz pytanie dla czytajacych. Kto naciskal i w konsekwencji doprowadził do likwidacji przyjętych rozwiązań argumentując że wprowadzone rozwiązanie nie sprawdziło się.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #97 dnia: Marzec 17, 2023, 22:01:45 »
Wypowiem się odnośnie egzaminów na szkoły PSP zaoczne.
  Otóż w latach 2008 2012 służyłem w woj. ,  które takowe egzaminy wprowadziło. Wprowadziło po naciskach organizacji związkowej, która widziała problem w tym iż 30 % dostępnych miejsc na szkołę z  automatu wpadło w system codzienny (takie było porozumienie) . Uznano że jest to nieuczciwe i zz wypracowały nowe rozwiązanie, mianowicie test do którego mógł podejść każdy kto znajdował się w tzw. rezerwie kadrowej, lub miał docelowe stanowisko asp lub ofi. ewentualnie komendant podpisał mu zgodę na udział w teście. W zasadzie każdy kto miał chęć i ochotę mógł się sprawdzić. Osoby które pisały test były wciągane na listę w kolejności uzyskanych wyników, (lista odrębna dla każdej kp/m). Miejsca na szkoły były przydzielane na poszczególne komendy na podstawie stopnia ukadrowienia danej jednostki organizacyjnej. Taka Idylla trochę. Oczywiście koniec końców komendant mógł zablokować taką osobę i puścić kolejną z listy ale musiał to dogłębnie uzasadnić wykazując dlaczego pierwszy się nie nadaje. Wyniki egzaminu obowiązywały tylko na dany rok szkolny i aby ukręcić spekulacje baza pytań była powszechnie dostępna tylko masakrycznie obszerna.
Pierwszy rok obowiązywania porozumienia to był prawdziwy szok , w drugim zaczęły się rozmowy o potrzebie zmian a w trzecim porozumienie przestało obowiązywać.
I teraz pytanie dla czytajacych. Kto naciskal i w konsekwencji doprowadził do likwidacji przyjętych rozwiązań argumentując że wprowadzone rozwiązanie nie sprawdziło się.
Przecież to oczywiste wtedy podczas rządów PO-PSL jak zawsze najważniejsza i najbardziej wpływowa była Solidarność Strażaków wiec doszło do spotkania ówczesnego Premiera z Przewodniczącym KSP i to uzgodnili... Wtedy też doszli do tego, że PSP będzie konkurencją dla NASA i wyśle pierwszą załogową misję na Marsa (sorry za ten sarkazm ale na forum nawet repitilanie w PSP nie działają może to będzie skuteczne)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.140
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 17, 2023, 22:04:57 »
Co do naboru dziennego i uczciwości ... To były roczniki gdzie blisko 1/4 pochodziła z jednego województwa patrz cud  :rofl:
O ile się nie mylę to od kilkunastu lat nie ma egzaminów na dzienne oprócz sprawnościowych, które są podobno viderejestrowane ... to co? Matury oszukane czy w liceach fałszowali stopnie?
Zejdźmy na ziemię. Nie pisałem nic o generałach bo żeby zostać generałem (a w zasadzie objąć generalskie stanowisko) trzeba mieć jaja. Ja nie o takich ciepłych stołkach piszę. I żeby było jasne, nie mam nic przeciw studiom zaocznym. Choć moim zdaniem są łatwiejsze niż dzienne, to niewątpliwie wymagają większego zaangażowania organizacyjno-finansowego i wyrzeczeń od studenta, który często musi się oderwać od życia i codziennych i rodzinnych obowiązków. Pisałem o patologicznym systemie naboru, ewentualnie można jeszcze czepić system finansowania.
Egzaminy czy jakiekolwiek kwalifikacje musiałyby być z dala od łapek szeroko pojętych władz partyjnych i związkowych. Anonimowość, jasny system punktacji + niezależna nieregionalna komisja.

Wracając do żołdów to czy ktoś wie jakie są losy tego rozporządzenia? Bo jakoś faktycznie ucichło a RCL ostatnio nie jest zbyt cennym źródłem informacji.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Podwyżka żołdu w szkołach pożarniczych
« Odpowiedź #99 dnia: Marzec 17, 2023, 22:07:45 »
O ile się nie mylę to od kilkunastu lat nie ma egzaminów na dzienne oprócz sprawnościowych, które są podobno viderejestrowane ... to co? Matury oszukane czy w liceach fałszowali stopnie?
Zejdźmy na ziemię. Nie pisałem nic o generałach bo żeby zostać generałem (a w zasadzie objąć generalskie stanowisko) trzeba mieć jaja. Ja nie o takich ciepłych stołkach piszę. I żeby było jasne, nie mam nic przeciw studiom zaocznym. Choć moim zdaniem są łatwiejsze niż dzienne, to niewątpliwie wymagają większego zaangażowania organizacyjno-finansowego i wyrzeczeń od studenta, który często musi się oderwać od życia i codziennych i rodzinnych obowiązków. Pisałem o patologicznym systemie naboru, ewentualnie można jeszcze czepić system finansowania.
Egzaminy czy jakiekolwiek kwalifikacje musiałyby być z dala od łapek szeroko pojętych władz partyjnych i związkowych. Anonimowość, jasny system punktacji + niezależna nieregionalna komisja.
Wracając do żołdów to czy ktoś wie jakie są losy tego rozporządzenia? Bo jakoś faktycznie ucichło a RCL ostatnio nie jest zbyt cennym źródłem informacji.
I masz rację a czy ja pisałem, że to było teraz system jest patologiczny i tyle... Ty a dalej są pierwsze badania w szkole? W sensie psychlogopsychiatra?
Co do rozporządzenia to wejdzie w życie  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.