Autor Wątek: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)  (Przeczytany 3293 razy)

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« dnia: Luty 05, 2023, 13:03:13 »
Witam
Na wstępnie przepraszam, że zakładam nowy temat ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Wygląda on następująco. Moja żona posiadała mieszkanie, które było jej własnością przed naszym ślubem. Pobierałem dodatek, ponieważ nie spełniało ono warunków 7m2 pomieszczeń mieszkalnych na członka rodziny. Żona sprzedała mieszkanie i przeprowadziłem się wraz z nią do domu jej rodziców. Złożyłem nowy papier o dodatek za brak lokalu. Kwatermistrz, pierwsza odpowiedź: nie należy się bo zrzekłem się mieszkania, co okazało się nie prawdą, ponieważ mieszkanie nie było moje tylko żony i ona postanowiła je sprzedać, druga odpowiedź: dopisać jaką zajmuje powierzchnię mieszkalną, co zrobiłem i miało się na tym zakończyć. Ku mojemu zdziwieniu otrzymałem pismo, że mam dostarczyć dokumentację przedstawiająca rzuty poszczególnych kondygnacji i jeśli liczba pomieszczeń mieszkalnych przekroczy 7m2 na osobę to nie otrzymam dodatku. Dodam, że nie posiadamy żadnego tytułu prawnego do tego lokalu. Jest to dom teściów, inni koledzy z pracy, którzy też mieszkają u teściów nie musieli dostarczać takich rzeczy. Z góry dziękuję za każdą podpowiedź zanim odpowiem na pismo które dostałem

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2023, 13:22:07 »
A co tu odpowiadać. Kwatermistrz trąba to i szuka dziury w całym. Zapytaj go na piśmie czy to z jego kieszenie idzie równoważnik, że się tak przy.. :fiuu:

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2023, 13:23:36 »
Odpowiedz z uwagi na brak tytułu prawnego nie posiadam dokumentacji projektowej w związku z powyższym załączam rysunek odręczny i namaluj kwadrat (koniecznie bez linijki) i napisz ten metraż który wcześniej podałeś  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2023, 14:55:24 »
Tylko dlaczego kwatermistrz wymaga ode mnie rzutów wszystkich kondygnacji ? Zastanawia mnie również jeśli dodatek przysługuje mojej rodzinie tj. 3 osoby a każe mi przeliczyć pomieszczenia mieszkalne razem z moim teściami czyli 5 osób. Czyli tak naprawdę liczba pokoi mieszkalnych nie może przekroczyć wg niego 35 M2 a dodam że jest to dom więc może być ciężko żeby tego nie przekroczyć.

Offline wojtek111

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2023, 15:42:41 »
Tylko dlaczego kwatermistrz wymaga ode mnie rzutów wszystkich kondygnacji ? Zastanawia mnie również jeśli dodatek przysługuje mojej rodzinie tj. 3 osoby a każe mi przeliczyć pomieszczenia mieszkalne razem z moim teściami czyli 5 osób. Czyli tak naprawdę liczba pokoi mieszkalnych nie może przekroczyć wg niego 35 M2 a dodam że jest to dom więc może być ciężko żeby tego nie przekroczyć.
Metraż nie ma tu żadnego znaczenia, choćby dom miał nawet 300 metrów to Ty lub żona nie posiadacie tytułu prawnego to dodatek Ci się należy jak psu buda.
Kwatermistrz nie zna podstawowych przepisów, według jego interpretacji musiałbyś pewnie mieszkać pod mostem żeby ci przyznać dodatek.
A mieszkanie jeśli nie spełniało warunków, to nie było lokalem mieszkalnym w myśl ustawy czyli nie miałeś czego się zrzec bo nie posiadałeś lokalu spełniającego warunki określone w ustawie.
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2023, 15:53:49 wysłana przez wojtek111 »

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.260
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2023, 19:04:31 »
Szanowny kolego;
     Proponuję zainwestować w pomoc prawną zewnętrzną (czyli adwokat, radca prawny) za którą trzeba troszkę zapłacić (na podstawie własnego doświadczenia wiem że warto w sporze z "betonem"). Wtedy masz pewność, że dokument który dostanie od Ciebie kwatermistrz z zakładam powołaniem się na "błędy formalne", "niewłaściwe interpretacje" poczynione przez stronę służbową ze wskazaniem odpowiednich przepisów - napisane "językiem prawniczym" wywoła odpowiedni skutek.
    Czyli możesz się spodziewać, że kwatermistrz zasięgnie/poprosi o wystawienie na piśmie (aby mieć chronioną d..pę) opinii prawnej w Twojej sprawie od zatrudnionego w komendzie radcy prawnego. Jak radca prawny komendy jest "cienki jak polsilwer" lub robi kopiuj-wklej w pismach to pomimo faktów może upewnić tego kwatermistrza a tym samym 01 że wszystko jest ok. Wtedy ponownie udajesz się do radcy prawnego, ponownie płacisz za poradę i drugie pismo (o ile dalej jesteś przekonany o swojej racji na podstawie przepisów a nie wewnętrznego przekonania), które drogą służbową składasz do przełożonego wyższego szczebla czyli 01kw. I czekasz na c.d.n.
pozdrawiam
ps.
   znam sytuację w której strażak zakwestionował opinię prawnika komendy, już opierało się o założenie sprawy sądowej przez komendę temu strażakowi, ale 01 który się w trakcie kilkunastu miesięcy zmienił na innego 01 poprosił swojego kumpla prawnika o przeanalizowanie dokumentów. I w tej komendzie był potem nowy radca prawny.  Sprawa nie dotyczyła dodatku za brak lokalu.

Offline franekdolas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 05, 2023, 21:03:35 »
kolego.. zapewne jesteś młodym pracownikiem i dla tego kwatermistrz próbuje Ci pokazać ze to on jest ważniejszy.. Powiedz mu ze dasz rady dostarczyć jakiejkolwiek dokumentacji dotyczącej domu, bo to nie jest twój dom.. Powiedz mu ze Teść nie chce wpuścić cie do pomieszczeń żebyś mógł je pomierzyć.. A jak tłumaczyłeś ze to na polecenie kwatermistrza z pracy, to teściu odparł że '' powiedz swojemu kwatermistrzowi żeby odjeb..ł  się od mojego domu bo ch..j go to powinny obchodzić cudze nieruchomości.. To nie jest Twój dom wiec nic do niego nie masz.. Napisz raport do 01 o przyznanie mieszkaniówki i zarejestruj go w sekretariacie.. jak nie będą chcieli dac to zażądaj odmowy na piśmie.. Tez radze w razie czego isć do radcy prawnego albo jeszcze lepie do adwokata.. oni znają rożne chwyty... dodatek należy ci się bezapelacyjnie..

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2023, 08:58:51 »
A jeśli jesteś w S to poproś o kontakt do prawnika związkowego. Dostaniesz to samo ale za darmo :)

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2023, 17:02:46 »
Kolego, tak jak to wszystko wcześniej było powiedziane - nie masz tytułu prawnego do tego mieszkania i na tym się to powinno zakończyć. Tak wyglądają przepisy - możesz mieszkać działkę obok komendy, ale jeśli nie posiadasz tytułu prawnego do lokalu to równoważnik Ci się należy.

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2023, 19:51:05 »
Dzięki wszystkim za odpowiedź. Zasięgnąłem wiedzy w innych komendach i faktycznie jest coś na rzeczy, że zaczynają bardziej weryfikować oświadczenia mieszkaniowe. Co do mojego podwórka to nikt inny w mojej komendzie nie musiał składać jak narazie takich rzeczy, więc będę działał bo nikogo nie oszukuje i uważam, że mi się należy.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2023, 20:30:04 »
Na moje oko jest to szukanie oszczędności...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2023, 21:39:52 »
Na moje oko jest to szukanie oszczędności...

A może po prostu to jest efekt podniesienia kwoty równoważnika? Tam zabierzemy, to będzie dla innych.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2023, 22:14:30 »
Zgadzam się z Eqinoxem, od siebie dodałbym tylko, że widzę ostatnio na terenie swojego województwa (zaznaczam, że to tylko moje subiektywne odczucie), że jest więcej odmownych decyzji w przypadkach kiedy równoważnik jak najbardziej przysługuje - tak jakby Komendanci liczyli, że ktoś nie będzie chciał się odwoływać i a nuż uda się nie dać dodatku i zaoszczędzić trochę grosza.

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 07, 2023, 18:22:04 »
Taka jedna myśl przyszła mi jeszcze do głowy. Jeśli napisałabym, że teściowa użyczyła mojej rodzinie pokój wielkości 19m2 i korzystam tylko z tego pokoju. To nie musiałbym robić jakiś pomiarów innych pomieszczeń a równoważnik za brak lokalu nadal by mi się należał ponieważ pokój 19m2 nie spełnia warunków.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 07, 2023, 19:39:53 »
Taka jedna myśl przyszła mi jeszcze do głowy. Jeśli napisałabym, że teściowa użyczyła mojej rodzinie pokój wielkości 19m2 i korzystam tylko z tego pokoju. To nie musiałbym robić jakiś pomiarów innych pomieszczeń a równoważnik za brak lokalu nadal by mi się należał ponieważ pokój 19m2 nie spełnia warunków.
Umowa użyczenia to tytuł prawny  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 07, 2023, 20:20:52 »
Taka jedna myśl przyszła mi jeszcze do głowy. Jeśli napisałabym, że teściowa użyczyła mojej rodzinie pokój wielkości 19m2 i korzystam tylko z tego pokoju. To nie musiałbym robić jakiś pomiarów innych pomieszczeń a równoważnik za brak lokalu nadal by mi się należał ponieważ pokój 19m2 nie spełnia warunków.
Umowa użyczenia to tytuł prawny  :rofl:

Tak wiem ale nawet jeśli będę posiadał tytuł prawny do tego pomieszczenia to nie będzie ono spełniało warunków, czyli nie będzie lokalem mieszkalnym w myśl ustawy. Chcę wyczerpać wszystkie możliwości zanim odpowiem na pismo od komendanta

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 07, 2023, 20:29:07 »
Skoro masz umowę użyczenia to możesz wpuścić komisje z komendy na wizytację a oni coś stwierdza w protokole np. Że jest 7 pokoi a 5 lokatorów  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kufus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Dodatek za brak lokalu- pomocy :)
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 07, 2023, 20:58:41 »
A jeśli jesteś w S to poproś o kontakt do prawnika związkowego. Dostaniesz to samo ale za darmo :)
1. Zrób to co napisał Radca.
2. Osobiście napisałbym, że "ponieważ nie posiadam prawa do lokalu w którym mieszkam, nie jestem w stanie wejść w posiadanie jakiejkolwiek dokumentacji budynku".