Autor Wątek: Dyscyplina służbowa  (Przeczytany 10266 razy)

Offline kemotb5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Dyscyplina służbowa
« dnia: Styczeń 04, 2023, 11:20:36 »
Witam

Mam pytanie w sprawie dyscypliny służbowej.

Jestem na służbie na SK, dostaję do robienia statystykę (tabelkę) - polecenie służbowe, popełniam błędy liczbowe w tabelce, kończę w danym dniu, melduję o wykonaniu godz. 15, na drugi dzień po zdaniu służby, przebieram się, a przełożony każe mi przyjść do siebie, odpowiadam że jestem po służbie i idę do domu - i tu pierwsze pytanie czy odmowa przyjścia do niego do biura może być traktowane jako niewykonanie polecenia służbowego?
Dalej mimo to idę się spytać, jestem przebrany, informuje mnie że są błędy w tabelce i że mam zostać i poprawić, odpowiadam że nie zostanę bo jestem po służbie - czy to może być traktowane jako odmowa wykonania polecenia służbowego, jeżeli jestem po służbie?

Czy wykonanie polecenia zrobienia tabelki ze statystyką i jeżeli robię w niej błędy - może być traktowanie jako niewykonanie polecenia?

Oczywiście broń boże że te błędy specjalnie zrobiłem, a po służbie mi się spieszyło.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 04, 2023, 12:25:04 »
Może poproś przełożonego o polecenie pozostania po służbie żeby był papier na wpisanie nadgodzin? pytanie czy wtedy dalej będzie kazał Ci zostać i poprawić

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2023, 12:54:20 »
We wrześniu jeden członków mojej sekcji wygrał przed komisją dyscyplinarna sprawę w podobnej tematyce. Skończyło się na jednej sprawie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:07:23 »
Na PSK w mojej KP tez jest taki cyrk.

Podpierają to tym…
§ 2. 6. Do czasu wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru nie wlicza się, nie dłuższego niż 30 minut, czasu niezbędnego do bezpośredniego przygotowania się do służby i jej przekazania następnej zmianie, a w szczególności przyjęcia lub zdania dokumentacji z przebiegu służby, sprzętu i wyposażenia.

Przez to dyżurni PSK rzadko koncza sluzbe o czasie. A jak jeden na sile nie chciał zostać to dostał od naczelnika polecenie pisania notatki do komendanta w stylu „dostałem takie polecenie, ale popełniłem takie i takie błędy” :rofl: :rofl:

Offline kemotb5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:14:28 »
heh, ale to było już po oficjalnym zdaniu służby u komendanta i godz. jakoś koło 8:30

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:19:27 »
Jakieś represje Cię z tego powodu spotkały ze nie zostałeś?

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:24:41 »
Pytać równie dobrze może przełożony służbowy, bo nie jest pewien czy karać ;)

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:31:11 »
Pytać równie dobrze może przełożony służbowy, bo nie jest pewien czy karać ;)

Tok rozumowania rodem z „bezpieczeństwa”  :rofl:

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:32:18 »
Niestety tak się tu zdarza.

Offline kemotb5

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:35:06 »
panowie bądźmy poważni, ja jako przełożony nigdy bym nie próbował za coś takiego karać, akurat nie jestem przełożonym nikogo, pytam bo przekazywano mi że może być wszczęte postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2023, 14:01:35 »
Wszcząć można zawsze. A zdecyduje Komisja. W tej sprawie bez papierów się nie wypowiem.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 446
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2023, 16:39:26 »
Witam

Mam pytanie w sprawie dyscypliny służbowej.

Jestem na służbie na SK, dostaję do robienia statystykę (tabelkę) - polecenie służbowe, popełniam błędy liczbowe w tabelce, kończę w danym dniu, melduję o wykonaniu godz. 15, na drugi dzień po zdaniu służby, przebieram się, a przełożony każe mi przyjść do siebie, odpowiadam że jestem po służbie i idę do domu - i tu pierwsze pytanie czy odmowa przyjścia do niego do biura może być traktowane jako niewykonanie polecenia służbowego?
Dalej mimo to idę się spytać, jestem przebrany, informuje mnie że są błędy w tabelce i że mam zostać i poprawić, odpowiadam że nie zostanę bo jestem po służbie - czy to może być traktowane jako odmowa wykonania polecenia służbowego, jeżeli jestem po służbie?

Czy wykonanie polecenia zrobienia tabelki ze statystyką i jeżeli robię w niej błędy - może być traktowanie jako niewykonanie polecenia?

Oczywiście broń boże że te błędy specjalnie zrobiłem, a po służbie mi się spieszyło.
Twój przełożony to betoniarz, idiota i pacynka własnych przełożonych.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2023, 17:22:44 »
Witam

Mam pytanie w sprawie dyscypliny służbowej.

Jestem na służbie na SK, dostaję do robienia statystykę (tabelkę) - polecenie służbowe, popełniam błędy liczbowe w tabelce, kończę w danym dniu, melduję o wykonaniu godz. 15, na drugi dzień po zdaniu służby, przebieram się, a przełożony każe mi przyjść do siebie, odpowiadam że jestem po służbie i idę do domu - i tu pierwsze pytanie czy odmowa przyjścia do niego do biura może być traktowane jako niewykonanie polecenia służbowego?

Słowem w sedno. Ale i tacy się zdarzają….
Dalej mimo to idę się spytać, jestem przebrany, informuje mnie że są błędy w tabelce i że mam zostać i poprawić, odpowiadam że nie zostanę bo jestem po służbie - czy to może być traktowane jako odmowa wykonania polecenia służbowego, jeżeli jestem po służbie?

Czy wykonanie polecenia zrobienia tabelki ze statystyką i jeżeli robię w niej błędy - może być traktowanie jako niewykonanie polecenia?

Oczywiście broń boże że te błędy specjalnie zrobiłem, a po służbie mi się spieszyło.
Twój przełożony to betoniarz, idiota i pacynka własnych przełożonych.


Słowem w sedno. Ale i tacy istnieją.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2023, 19:04:20 wysłana przez rocky323 »

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2023, 17:45:13 »
Panie kolego Kemotb5. Ciekawa przygoda :rofl:
Następnym razem rób tabelkę dłużej, sprawdzaj 4 razy itp. Nikt nad Tobą  z batem nie stoi i nie narzuci Ci " czasu " w jakim masz zrobić tabelkę.
Co do zostawania po służbie - zostań raz do 12 rób tabletkę i potem poproś o wpisanie nadgodzin. Potem niech komendant rozliczy tego co kazał Ci zostać i wypracować nadgodziny- sam sobie strzeli w kolano.
Nikt nie ma prawa zatrzymać Cię w służbie dłużej z powodu " takiej pierdoły " jak tabelka.
Widać ,że są jeszcze ludzie w służbie którzy myślą że dla każdego straż to całe życie  :rofl:

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2023, 20:33:18 »
Skoro za naprawienie tabelki ma doliczyć godziny to za jej wykonanie w godzinach służby powinien mieć odliczony czas na jej sporządzenie, bo zrobił źle. Jaki to bideny strażak... Taki przełożony, który wymaga, żeby coś było zrobione dobrze to #$&$. To jest właśnie podejście w tych czasach. Ma dostać nadgodziny za to, że zrobił coś źle. Tym sposobem każdy tak zrobi i godzinki będą leciały. Zameldował o wykonaniu zadania a go nie wykonał i to ten co od niego wymaga jest ten zły... dokąd to wszystko zmierza?

[edit]


(...) nie narzuci Ci " czasu " w jakim masz zrobić tabelkę.
(...)
" takiej pierdoły " jak tabelka.
(...)
Od razu widać, że nie wiesz o czym piszesz.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2023, 20:49:34 wysłana przez in_flames »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.136
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2023, 21:00:54 »
Skala problemu faktycznie co najmniej na poziomie komisji dyscyplinarnej, no ale jakie relacje w firmie - takie problemy.
Taka  mała sonda:
W tabelce były podwyżki dla strażaków, a to przełożony ją spieprzył i jak nie poprawi to podwyżek nie będzie.
Powinien zostać poprawiać - czy nie?
Ma wpisać nadgodziny - czy nie?
Warto zaznaczyć, że było już po fajrancie i był przebrany.
Daliśmy się zwariować i najprostszych problemów nie umiemy rozwiązywać po ludzku.


Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2023, 21:05:12 »
@ognimiszcz u mnie poważny oficer miał dyscyplinarkę, za to, że wykonał polecenie z-cy KW i z-cy KG natomiast co innego mu kazał zastępca KP i tego nie wykonał ponieważ polecenie generowało się automatycznie a szczegółowy sposób realizacji mieli przedstawić na szczeblu województwa i kraju. Wstyd jakich mało. 
Natomiast każdy powinien sobie zdawać, że komisja nie równa się kara  :rofl: :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2023, 21:09:19 »
A wg mnie jest inaczej. Strażak zrobił to jak napisał o godzinie 15.00 czyli przełożony który siedzi do 15.30, mógł to sprawdzić i wskazać bledy ale zapewne juz stał w blokach startowych do domu i przyszedł następnego dnia i na zmianie służby dopiero sprawdzał.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2023, 22:15:41 wysłana przez rocky323 »

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2023, 21:27:45 »
Panie In flames. Ty tak poważnie ?
Może faktycznie nie czaisz co miałem na myśli pisząc, żeby kolega został po 24 godzinach i robił tabelkę na nowo, więc Ci wyjaśnię: jeśli kolega by zostal do 12 i robił tabelkę a potem poprosił o nadgodziny ( do czego miał by prawo ) to ten co kazał mu zostać i poprawiać nieszczęsną tabelkę dostał by po dupie za zatrzymanie kolegi w służbie po 24 godzinach z powodu " tabelki " . A kolega tylko by mu w tym pomógł " grzecznie wykonując rozkaz ".
Nie zakładam, że zrobił tabelkę źle bo miał taki kaprys, poprostu się pomylił a jego przełożony nadgorliwy mógł to kazać poprawić nowej obsadzie SK itp.
Ty naprawdę myślisz, że chodziło mi wyłudzenie tych paru godzin ???:rofl:

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 04, 2023, 21:44:06 »
Czyli jak przełożony oczekuje od podwładnego, żeby wykonał coś prawidłowo to jest nadgorliwy? Ciekawe podejście.

A ja Tobie też wytłumaczę, że są (bardzo często) w naszej firmie "tabelki" terminowe, które są (równie często) bardzo ważne - z punktu widzenia przełożonych wyższego szczebla i my możemy mieć inne zdanie na temat zasadności szybkiego sporządzenia takiej tabelki, ale zgdonie z poleceniem trzeba ją zrobić. Przecież KW też ma SWD, niech sobie sami poszukają? Jaki sens ma taki system skoro trzeba na za 30 minut statystykę wysłać czy to ile pomp mamy na jednostkach?
Zawsze możesz swojemu 01, albo od razu KW powiedzieć, macie SWD to sobie wyfiltrujcie.

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 04, 2023, 21:57:27 »
Panie in_ flames, zawsze się robi prawidłowo, ale można się pomylić pod presją czasu, mieć gorszy dzień itp - i wtedy ten przełożony powinien być wyrozumiały.
Co do tabelek- nieraz robiłem " durne wykazy " całego sprzętu OSP z określonego rejonu i nigdy na czas- bo popełnić błąd, w takim zestawieniu jest bardzo łatwo. A jak ktoś się budzi, że potrzebuje coś na wczoraj ale zapomniał o tym powiedzieć, bo był zarobiony  itp - i teraz szybko szybko szybko  musisz to zrobić w 10 minut ( a roboty na 2 godziny ) -  :rofl:   to wiesz-  jak tak nauczysz " przełożonych " czy innych to tak będą zawsze już po Tobie jeździć.  Twój wybór.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 05, 2023, 00:24:54 »
Czyli jak przełożony oczekuje od podwładnego, żeby wykonał coś prawidłowo to jest nadgorliwy? Ciekawe podejście.

A ja Tobie też wytłumaczę, że są (bardzo często) w naszej firmie "tabelki" terminowe, które są (równie często) bardzo ważne - z punktu widzenia przełożonych wyższego szczebla i my możemy mieć inne zdanie na temat zasadności szybkiego sporządzenia takiej tabelki, ale zgdonie z poleceniem trzeba ją zrobić. Przecież KW też ma SWD, niech sobie sami poszukają? Jaki sens ma taki system skoro trzeba na za 30 minut statystykę wysłać czy to ile pomp mamy na jednostkach?
Zawsze możesz swojemu 01, albo od razu KW powiedzieć, macie SWD to sobie wyfiltrujcie.


Oczywiście ze są ważne tabelki, ale wiele razy to jak wypełnic tabelkę zmienia się w trakcie jej robienia, do tego dochodzi obsługa zdarzeń i dokumentacji - można popełnić błąd i od tego jest służba dyżurna dnia następnego a nie zostawanie po godzinach.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 343
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 05, 2023, 18:14:50 »


Co do tabelek- nieraz robiłem " durne wykazy " całego sprzętu OSP z określonego rejonu i nigdy na czas

Nie wiem gdzie Ty się uchowałeś,że nigdy tabelki na czas nie robiłeś.
No tak można wtedy popełnić błąd. Tak samo jak pod presją czasu i tego co się dzieje na miejcu akcji decyzję musi podjąć KDR. Taka służba i za tym idzie odpowiedzialność. Nikt chyba nikogo nie zmuszał, żeby zostać strażakiem.
Ale jak czytam to idzie nowe... macie rację nie ma co od ludzi wymagać przecież przyszli do służby, a jak to co robią robią źle to trudno... ktoś po nich poprawi, a oni do tej drugiej pracy muszą lecieć (tak wiem generalizuję i upraszczam) i tam już błędów nie popełniają bo o ile oni nie są pracodawcą (ciekawe czy wtedy są tak wyrozumiali dla swoich pracowników jak tego oczekują od swojego przełożonego) to ich drugi pracodawca tak wyrozumiały nie jest.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 05, 2023, 18:21:47 »
@in_flames mam praktycznie wiek emerytalny za samą służbę w biurze i byłem w 3 kluczowych działkach naszej firmy i wierz mi na słowo spychanie na dyżurnych roboty przez operacyjną to lipa jest! Dyżurni mogą pomagać ale nie odpowiadać za nie swoją część pracy wydziału tak ja by coś odwalił dowódca zastępu na JRG a za to miał zebrać kierowca.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Dyscyplina służbowa
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 06, 2023, 15:56:58 »


Co do tabelek- nieraz robiłem " durne wykazy " całego sprzętu OSP z określonego rejonu i nigdy na czas

Nie wiem gdzie Ty się uchowałeś,że nigdy tabelki na czas nie robiłeś.
No tak można wtedy popełnić błąd. Tak samo jak pod presją czasu i tego co się dzieje na miejcu akcji decyzję musi podjąć KDR. Taka służba i za tym idzie odpowiedzialność. Nikt chyba nikogo nie zmuszał, żeby zostać strażakiem.
Ale jak czytam to idzie nowe... macie rację nie ma co od ludzi wymagać przecież przyszli do służby, a jak to co robią robią źle to trudno... ktoś po nich poprawi, a oni do tej drugiej pracy muszą lecieć (tak wiem generalizuję i upraszczam) i tam już błędów nie popełniają bo o ile oni nie są pracodawcą (ciekawe czy wtedy są tak wyrozumiali dla swoich pracowników jak tego oczekują od swojego przełożonego) to ich drugi pracodawca tak wyrozumiały nie jest.


Oho… widzę pan naczelnik lub zastępca wydziału operacyjnego. Jeszcze niedługo to OSP zaczniecie traktować jako swoich pracowników „bo ma iść i podać marki mundurów co kupił w tym roku, albo wiedzieć kto kiedy z osp idzie ja emeryturę(była taka tabelka w tamtym roku) lub z godziny na godzinę podać kto ma jakie prawo jazdy albo ma kurs dowódców”

Tak, strażak idzie albo leżeć, albo pic piwo, albo jak ma zgodę to do drugiej pracy i tobie nic do tego co robi po zdaniu swojej służby.


Ps. I kolejny hit, obdzwanianie przez dyżurnego 120 jednostek na terenie powiatu bo trzeba znać jakaś dana do tabelki  :rofl: :rofl:

Teraz to już nie jest dyzurny tylko telefonista.


Ps. Mój naczelnik jak byłem na SKKP kazał mi pisać notatkę dlaczego w nocy przed służba pojechałem na wyjazd z OSP bo wg niego przed służba mam mieć 11 godzin wypoczynku  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2023, 16:02:44 wysłana przez rocky323 »