Autor Wątek: ubezpieczenie strażaka  (Przeczytany 3121 razy)

Offline sekcja998/112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
ubezpieczenie strażaka
« dnia: Styczeń 03, 2023, 12:41:34 »
mam pytanie w pracy uszkodziłem samochód pożarniczy koszt to około 20 000. mam ubezpieczenie do trzykrotnej pensji jednak to nie wystarczy poinformowano mnie że pozostałą część będę musiał pokryć i teraz nasuwa mi się pytaniem kto pokrywa pozostałą część czy to może komenda bo przecież jeżeli samochód kosztuje półtora miliona złotych to strażak nie wiem z czego musiałby to zapłacić. jak to wygląda w komendach dzięki za odpowiedź pozdrawiam.

Offline kufus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2023, 14:08:41 »
a co z OC? Nie płacicie? Ubezpieczenie powinno pokryć w zależności od warunków umowy.

pompierman

  • Gość
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2023, 14:15:37 »
Na forum już ktoś pisał, że w jednej z Komend płacą nawet za uszkodzoną lampkę czy jakąś inna małą pierdółkę z ubezpieczenia. Kolejny paradoks, żeby auta za mln złotych nie posiadały AC.

Podobny temat:
https://www.strazak.pl/index.php/topic,31469.0.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2023, 14:30:39 wysłana przez pompierman »

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 03, 2023, 14:22:09 »
Obciążą CB kosztami naprawy, ale myślę że się ogarną i przez kw przejdzie temat i też pomogą. Generalnie to my nie powinniśmy prywatnie opłacać OC na sprzęt który nie jest moją-naszą własnością. Wydają pieniądze na bzdety a nie potrafią ogarnąć składek AC.

Offline kufus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 03, 2023, 14:45:41 »
Młody, nie opłacasz OC na sprzęt tylko na wypadek jakbyś coś zepsuł lub spartolił podczas działań (z Twojej winy dlatego sam opłacasz), a nieopłacenie AC przez komendę może się wiązać z niedoszacowanymi budżetami komend, pewnie rzadziej z brakiem wyobraźni 01.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2023, 14:57:05 »
zależy czy uszkodzenie było umyślne czy nieumyślne, różna jest odpowiedzialność majątkowa

Offline sekcja998/112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2023, 16:47:46 »
Też mnie zastanawiał że samochody warte półtora miliona i więcej nie posiadają AC. Uszkodzenie nie było umyślne. W tym kraju już mi nic nie zaskoczy. Mam jeszcze pytanie a co by było gdyby szkoda była jeszcze większa to co jeszcze moje dzieci będą spłacały,

Offline wygibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 03, 2023, 17:16:48 »
Jeśli wyrządzenie skody nie było umyślne, odszkodowanie dla pracodawcy należy się w wysokości wyrządzonej szkody (rzeczywista strata i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania), jednak nie więcej niż 3-krotność miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody, według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop. Innymi słowy, próbują Cię wykiwać.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2023, 20:03:12 »
Jeśli wyrządzenie skody nie było umyślne, odszkodowanie dla pracodawcy należy się w wysokości wyrządzonej szkody (rzeczywista strata i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania), jednak nie więcej niż 3-krotność miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody, według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop. Innymi słowy, próbują Cię wykiwać.
Zgadzam się w 100%  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sekcja998/112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 04, 2023, 08:41:21 »
dziękuję bardzo za odpowiedzi

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 04, 2023, 08:52:27 »
Kolego nawet jak byś zepsuł drabinę Magirusa za kilka milionów to maksymalne mogą Cię obciążyć max. 3 krotność Twojej pensji. Reszta to już problem komendanta. Chyba, że zrobisz to umyślne wtedy mogą żądać całej kwoty.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2023, 08:57:36 »
dziękuję bardzo za odpowiedzi
Jak będziesz miał problem to daj znać w PM. Kilka razy przerabiałem temat.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2023, 09:26:40 »
Kolego, znajdź sobie przez Google "Ustawę o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy" i przeczytaj aktualną wersję, ma raptem 5 stron i to tam znajdziesz potwierdzenie tego co wyżej piszą inni - jeśli szkoda była wyrządzona nieumyślnie to pokrywasz do wysokości szkody ale nie więcej niż 3-krotna pensja. Jeśli żądają od Ciebie całej kwoty, to musieli wcześniej udowodnić, że szkoda została zrobiona umyślnie. Powodzenia!

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2023, 10:29:39 »
Pytanie m tylko jedno. Uszkodzenie w czasie jazdy?

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2023, 11:14:31 »
O czym ta rozmowa ??? Czy żołnierz na wojnie płaci za uszkodzony sprzęt ?

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 04, 2023, 11:50:12 »
O czym ta rozmowa ??? Czy żołnierz na wojnie płaci za uszkodzony sprzęt ?
Nawet w czasie wojny odpowiadasz za sprzęt.

Offline sekcja998/112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 04, 2023, 12:09:47 »
uszkodzenie podczas cofania do garażu

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 04, 2023, 12:22:03 »
Wina nieumyślne.
Odpowiedzialność Max 3 uposażenia i dlatego masz na to ubezpieczenie dobrowolne.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:11:09 »
To teraz kto osądza czy to było umyślnie czy nie umyślnie.

Bo u mnie kiedyś wywaliło podest w SRw wyjeżdżając z garażu i wyszło ze umyślnie „bo umyślnie kierowca nie sprawdził czy wszystko 360 wokół auta jest zamknięte”

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:22:25 »
Trzeba było wtedy się odezwać. Wypadek czy kolizja -umyślnie to jest absolutny wyjątek. Tu u Ciebie było IMHO niedbalstwo lekkomyślność albo rażące niedbalstwo.
Dla winy umyślne musiałbyś co najmniej przewidywać skutek i na powstanie tego skutku się godzić.
Jest tysiące strony rozważań na ten temat w podręcznikach

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 04, 2023, 13:36:04 »
To teraz kto osądza czy to było umyślnie czy nie umyślnie.

Bo u mnie kiedyś wywaliło podest w SRw wyjeżdżając z garażu i wyszło ze umyślnie „bo umyślnie kierowca nie sprawdził czy wszystko 360 wokół auta jest zamknięte”

Żadnej umyślności w tym zdarzeniu nie było. Przełożeni wykorzystują swoją pozycje i narzucają swoje zdanie ale każdy prawnik by Cię z tego wybronił. Najłatwiej obciążyć strażaka. Umyślność jest wtedy gdy ktoś chce popełnić czyn albo przewiduje możliwość jego popełnienia. Jeżeli zdarzył się wypadek w skutek niezachowania ostrożności to mówimy wtedy o czynie nieumyślnym. Przecież nikt nie chciał uszkodzić samochodu specjalnie tylko zdarzył się wypadek.
Gotuje się we mnie jak słyszę takie historie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2023, 13:39:44 wysłana przez malibus »

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 04, 2023, 14:20:53 »
O czym ta rozmowa ??? Czy żołnierz na wojnie płaci za uszkodzony sprzęt ?
Nawet w czasie wojny odpowiadasz za sprzęt.
Jasne i BOR za rozwalone limuzyny ....Ale pomińmy to bo widzę że beton...dlaczego samochody nie mają AC ?

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 04, 2023, 16:08:21 »
Bo strażaka nie interesuje czy lub jakie AC ma pojazd służbowy tylko żeby w razie wypadku z jego winy nie musiał nic płacić. I dlatego mamy to ubezpieczenie.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: ubezpieczenie strażaka
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 04, 2023, 16:45:55 »
Jak czytam te posty to nie wierzę że niektóre osoby doszły do tak wysokich stanowisk jak komendant. Za takie próby mawyłudzenia - oszukania strażaka powinni się żegnać ze stanowiskami.
Nie daj się wrobić w żadne płacenie, ewentualnie wkład własny w przypadku ubezpieczenia, bo takie coś chyba jest.
Jeżeli chodzi o umyślność szkody, to nie jest to takie proste do udowodnienia i to pracodawca ma to udowodnić że cofając do garażu chciałeś uszkodzić pojazd.