Autor Wątek: podwyżki 2023 nowe  (Przeczytany 406924 razy)

pompierman

  • Gość
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1275 dnia: Luty 20, 2023, 15:18:27 »
Kpina, nad kpinami z podwyżkami wg. kalkulatora 5gr. 11 lat wysługi uwaga... 355,20zl  :szalony: :rofl: wzrost o 6,28%
Jedynie co mnie pociesza, że wypisując się z ZZ , będę miał dodatkową  podwyżkę.  Żenada.

Offline sebaxll

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1276 dnia: Luty 20, 2023, 16:22:37 »
Kpina, nad kpinami z podwyżkami wg. kalkulatora 5gr. 11 lat wysługi uwaga... 355,20zl  :szalony: :rofl: wzrost o 6,28%
Jedynie co mnie pociesza, że wypisując się z ZZ , będę miał dodatkową  podwyżkę.  Żenada.
W ostatnich latach jak była podwyżka dla grup 1-8 i ostatnio też podwyższenie grup tych najniższych to nikt z wyższych grup nie płakał na forum że wogole nic nie dostał.

Offline staryogien

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1277 dnia: Luty 20, 2023, 16:35:30 »
Na podwyższeniu grup każdy zyskał średnio 30 złotych do pensji..

Offline sebaxll

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1278 dnia: Luty 20, 2023, 16:56:21 »
Na podwyższeniu grup każdy zyskał średnio 30 złotych do pensji..
Wtedy tyle Ale skutkuje to w tym roku jaką kwotą... popatrz troszkę szerzej.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.360
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1279 dnia: Luty 20, 2023, 17:05:29 »
Na podwyższeniu grup każdy zyskał średnio 30 złotych do pensji..
Średnio 30 poważnie:
z 2 na 3 to było 110 zł
z 3 na 4 to było 100 zł
dopiero z 4 na 5 to było 30 zł.
Wyciągnij z tego średnią  :rofl:
Moim zdaniem czas podwyżek po równo musiał się skończyć bo już to doprowadziło do niezłego zamieszania.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

pompierman

  • Gość
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1280 dnia: Luty 20, 2023, 18:05:42 »
Żyje tu i teraz i przy aktualnej sytuacji gospodarczej taki system podwyżek jaki podpisaliście to porażka. Do rozszerzenia różnic w grupach powinny być dodatkowe środki, a nie zabieranie ludziomi z tych podwyżek i łatanie czegoś co Wam pasuje.

Offline granat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1281 dnia: Luty 20, 2023, 18:17:52 »
Żyje tu i teraz a ostatnio to bylo z jakiejś innej kasy? Wtedy Ci pasowało?  :wall:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.360
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1282 dnia: Luty 20, 2023, 18:55:42 »
Żyje tu i teraz i przy aktualnej sytuacji gospodarczej taki system podwyżek jaki podpisaliście to porażka. Do rozszerzenia różnic w grupach powinny być dodatkowe środki, a nie zabieranie ludziomi z tych podwyżek i łatanie czegoś co Wam pasuje.
Nawet nie wiesz jak mnie wkurza takie gadanie bo jak Ty dostawałeś Ja nie to było ok teraz jak po prostu przywracana jest równowaga to nagle foch na cały swiat gówniarz jesteś i tyle a na potwierdzenie moich słów to co obiecałem od dawna czyli kto ile dostał połączenie 3 podwyżek czyli 1-8, 2-5 oraz obecnej... 
Grupa  1-8     2-5       obecnie      suma
1         200    0          250             450
2         180    grupa bez obsady w roku 2023
3         190    110      250              550
4         180    100      250              530
5         160    30        310              500
6         120    20        380             520
7         90      0          440             530
8         70      0          490             560
9         0        0          560            560
A teraz podsumowanie 560 to najwyższa obecnie podwyżka... Dla grup 1-5 będą dość duże podwyżki dodatku służbowego... Wiec dla wszystkich piszących, że ktoś oszukał "młodych" niskie grupy itp. weźcie się czasem zastanówcie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

pompierman

  • Gość
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1283 dnia: Luty 20, 2023, 19:27:21 »
Żyje tu i teraz a ostatnio to bylo z jakiejś innej kasy? Wtedy Ci pasowało?  :wall:
Wtedy koszt życia i utrzymania rodziny był nieporównywalnie inny niż aktualnie. Mydliliscie oczy o 20%, a rząd bez mydła Was wydymał na niecałe 8% to o czym tu pisać i przyklepywać kolejny sukces jak to lubicie ?

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 371
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1284 dnia: Luty 20, 2023, 19:32:15 »
Żyje tu i teraz a ostatnio to bylo z jakiejś innej kasy? Wtedy Ci pasowało?  :wall:
Wtedy koszt życia i utrzymania rodziny był nieporównywalnie inny niż aktualnie. Mydliliscie oczy o 20%, a rząd bez mydła Was wydymał na niecałe 8% to o czym tu pisać i przyklepywać kolejny sukces jak to lubicie ?

Koszt życia był dla wszystkich taki sam!!! Po raz kolejny pytam dlaczego ja wtedy nie dostałem a ty tak inny żołądek miałem ja i moje dzieci?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.360
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1285 dnia: Luty 20, 2023, 19:33:53 »
Wtedy koszt życia i utrzymania rodziny był nieporównywalnie inny niż aktualnie. Mydliliscie oczy o 20%, a rząd bez mydła Was wydymał na niecałe 8% to o czym tu pisać i przyklepywać kolejny sukces jak to lubicie ?
Aha czyli teraz po równo czyli twoja grupa 5 dostała by w sumie 160+30+580 a twój dowódca zmiany 580 wiec sprawiedliwie wg Ciebie? Twój dowódca ma niższe koszty życia, że mu wystarczy 190 zł mniej bo nie rozumiem. Średnia podwyżka jest na poziomie (mniej więcej) inflacji...
Skoro 355 zł to 6,28% to 500 zł to już ok 10% zgodzisz się ze mną?  Do tego dojdzie przeciętnie 87,51 zł w dodatku służbowym dla grupy 5 co oznacza że suma wyniesie 587,51 ( ok 12-13%) raczej  a przeciętnie ile miałeś dostać 582 zł? I teraz krzycz OSZUKALI MNIE! Wredne związki...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1286 dnia: Luty 20, 2023, 19:37:23 »
Jak były podwyżki w niższych grupach, to w wyższych podniesiono dodatki służbowe, żeby jakoś to zróżnicować. Nie było o tym głośno tak jak teraz o tych 8%. U nas nie było z tym problemu nikt nie płakał. W wielu komendach z tego co wiem komendanci podnosili dodatki służbowe od d-cy sekcji wzwyż. Wtedy podwyżki były do stopnia. Teraz nagle jak dotyczy to wyższych grup z dużą wysługą daje się do grupy.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.360
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1287 dnia: Luty 20, 2023, 19:42:06 »
Jak były podwyżki w niższych grupach, to w wyższych podniesiono dodatki służbowe, żeby jakoś to zróżnicować. Nie było o tym głośno tak jak teraz o tych 8%. U nas nie było z tym problemu nikt nie płakał. W wielu komendach z tego co wiem komendanci podnosili dodatki służbowe od d-cy sekcji wzwyż. Wtedy podwyżki były do stopnia. Teraz nagle jak dotyczy to wyższych grup z dużą wysługą daje się do grupy.
Człowieku a skąd się miały wziąć podwyżki na te dodatki? Bo jak była ta podwyżka to wolnych środków nie było... Budżety w wielu komendach są bardzo napięte i nagle na przykładzie jednej czy dwóch chcesz wyciągać wnioski... Najlepszy wskaźnik to to, że te 8% obejmie 10650 strażaków wg. stanu na 31 grudnia 2022 r. więc obstawiam, że do czerwca to będzie miedzy 11500 a 12000...
Wszędzie się doszukujesz jakiegoś drugiego dna... Jak zróżnicować grupy nie dając do grupy!?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mikesh998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1288 dnia: Luty 20, 2023, 19:45:09 »
Uważam, ze naprawa siatki płac jest potrzebna bez dwóch zdań ale to 7,8 % jak w całej budżetówce powinno być dla każdego a kwota na różnicowanie powinna zostać wywalczona w tym proteście…jeżeli się nie dało to powiedzmy to wprost…taka jest sytuacja państwa i nasz protest nic lub niewiele dał, dostaliśmy tyle co wszyscy tylko podzieliliśmy to w inny sposób (czy to kosztem młodych czy emerytów itd.), ale udało nam się wywalczyć dodatek za brak lokalu. I wtedy to rozumiem. I można dyskutować czy taki podział jest dobry - tu się zgadzam w pełni z Giermkiem. Ale nie róbmy jakiś wielkich sukcesów z tego ze cała budżetówka dostała 7,8% a my tu bedziemy się chwalić ze najwyższa podwyżka. Przed denominacja były podwyżki w milionach a mimo to ludziom z roku na rok nie przybywało majątków. Skoro waloryzacja emerytur jest ponad 14%, inflacja ponad 14% to każdy kto dostał rdr podwyżkę niższa niż 14% to tak naprawdę mniej zarabia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.360
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1289 dnia: Luty 20, 2023, 19:49:10 »
Uważam, ze naprawa siatki płac jest potrzebna bez dwóch zdań ale to 7,8 % jak w całej budżetówce powinno być dla każdego a kwota na różnicowanie powinna zostać wywalczona w tym proteście…jeżeli się nie dało to powiedzmy to wprost…taka jest sytuacja państwa i nasz protest nic lub niewiele dał, dostaliśmy tyle co wszyscy tylko podzieliliśmy to w inny sposób (czy to kosztem młodych czy emerytów itd.), ale udało nam się wywalczyć dodatek za brak lokalu. I wtedy to rozumiem. I można dyskutować czy taki podział jest dobry - tu się zgadzam w pełni z Giermkiem. Ale nie róbmy jakiś wielkich sukcesów z tego ze cała budżetówka dostała 7,8% a my tu bedziemy się chwalić ze najwyższa podwyżka. Przed denominacja były podwyżki w milionach a mimo to ludziom z roku na rok nie przybywało majątków. Skoro waloryzacja emerytur jest ponad 14%, inflacja ponad 14% to każdy kto dostał rdr podwyżkę niższa niż 14% to tak naprawdę mniej zarabia.
Średnio strażacy otrzymali poziom inflacji to 7,8% (jak cała budżetówka) +1,56%  razem 9,36% do tego +15 oraz 540 zł dodatku stołecznego obejmie sporo ponad 1500 strażaków.
Tylko mi nie mówcie, że średnio bo inflacja też jest średnio!
Dla przykładu wpisałem parametry @pompierman do kalkulatora i wrzuciłem dodatek stołeczny no i wyszło 16,22% podwyżki.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mikesh998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 66
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1290 dnia: Luty 20, 2023, 21:36:45 »
Cytuj
Średnio strażacy otrzymali poziom inflacji to 7,8% (jak cała budżetówka) +1,56%  razem 9,36% do tego +15 oraz 540 zł dodatku stołecznego obejmie sporo ponad 1500 strażaków.
Tylko mi nie mówcie, że średnio bo inflacja też jest średnio!
Dla przykładu wpisałem parametry @pompierman do kalkulatora i wrzuciłem dodatek stołeczny no i wyszło 16,22% podwyżki.

Przecież inflacja w Polsce średnio wyniosła 14,4%.
7,8 % to jest za 10 miesięcy (od marca), więc to 1,56 % to wcale nie jest "plus" tylko to są pieniądze za pierwsze dwa miesiące roku. Jak by nie było na 12 miesięcy i tak wyszło niecałe 8% (średnio).
Fakt dodatek stołeczny pominąłem - tutaj też popieram, fajna rzecz.
Dodatek stażowy też fajna sprawa na plus, na minus że emeryci zostali pominięci w tych całych podwyżkach.
Jeszcze raz podkreślę - Uważam, że pieniądze zostały fajnie podzielone i rozdysponowane (zza wyjątkiem tego, że faktycznie przykładowy ratownik specjalista z 25 letnim stażem będzie miał większą wypłatę niż dowódca zmiany z 14 letnim stażem, bo odpowiedzialność nieporównywalna...no ale to też jestem w stanie zrozumieć).
Ale jedynie nie rozumiem tej retoryki,przekazu, że niby udało się wywalczyć dużo pieniędzy. Jest to zdecydowanie mniej niż wzrost cen i trzeba to otwarcie powiedzieć. Jeśli chodzi o realną wartość wypłaty, wiele osób dostanie obniżkę w stosunku do pensji na początku 2022 roku i tyle.

Offline wojtek111

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1291 dnia: Luty 20, 2023, 21:37:14 »
Cytat z ustawy
Cytuj
Przesłankami przyznania strażakowi dodatku służbowego są:
1)
dyspozycyjność związana z zajmowanym stanowiskiem służbowym i odpowiedzialność za podejmowane decyzje służbowe oraz zdyscyplinowanie przy realizacji zadań służbowych;
2)
wykonywanie na zajmowanym stanowisku służbowym złożonych zadań;
3)
szczególna sprawność fizyczna;
4)
wykazywanie inicjatywy i kreatywności w odniesieniu do realizowanych zadań, w szczególności zwiększających ich jakość i efektywność;
5)
posiadanie tytułu zawodowego, stopnia naukowego lub tytułu profesora, kwalifikacji pożarniczych lub przeszkolenia specjalistycznego oraz ich przydatność w realizacji zadań na zajmowanym stanowisku służbowym.
2.
Dodatek służbowy przyznaje się strażakowi w miesięcznej stawce kwotowej powyżej 1% i nie więcej niż 50% sumy otrzymywanego uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień.
3.
Przesłankami podwyższania strażakowi dodatku służbowego są:
1)
stopień wywiązywania się z obowiązków służbowych;
2)
wykorzystywanie posiadanych kwalifikacji i umiejętności na zajmowanym stanowisku służbowym;
3)
zmiana zakresu obowiązków służbowych lub warunków służby;
4)
podnoszenie kwalifikacji, o których mowa w ust. 1 pkt 5, oraz ich przydatność w realizacji zadań na zajmowanym stanowisku służbowym.
Teraz pytanie do przedstawicieli ZZ.
Czy nie uważacie że pomysł z minimalnym dodatkiem na poziomie 8% wypacza cała rolę jaką miał pełnić dodatek służbowy z definicji zawartej w ustawie? Zwłaszcza już przy tak mocno napiętych budżetach komend?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.360
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1292 dnia: Luty 20, 2023, 21:41:01 »
Teraz pytanie do przedstawicieli ZZ.
Czy nie uważacie że pomysł z minimalnym dodatkiem na poziomie 8% wypacza cała rolę jaką miał pełnić dodatek służbowy z definicji zawartej w ustawie? Zwłaszcza już przy tak mocno napiętych budżetach komend?
To chyba nie z ustawy  :wacko:
Czemu minimalny funkcyjny 20% nic nie wypacza a służbowy 1% jest ok ale już 8% to problem...
Wchodzi za pewnie czas w swój okres naliczania podstawy naliczenia emki bardzo duża grupa strażaków i już teraz trzeba zacząć o nich myśleć... 8% to dopiero początek następnym krokiem i jest to zapisane w porozumieniu jest 10%  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1293 dnia: Luty 20, 2023, 21:53:15 »
Equinox podziwiam Cię za próbę argumentowania do ludzi których ani fakty ani logika ani matematyka nie przekonują.

Dwie ostatnie strony to próba kolejnej wyrzutki trzech zawsze niezadowolonych...
Kalkulator każdy może sprawdzić. No ale w skali 30 tyś ludzi kilku pokrzywdzonych będzie.

Vade jak jest w związku to niech pyta po linii związkowej.

I przypomnę pozwy zbiorowe już kilka razy próbowano zrobić w mundurowce  i chyba się nie udało...

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1294 dnia: Luty 20, 2023, 22:06:34 »

Vade jak jest w związku to niech pyta po linii związkowej.

I przypomnę pozwy zbiorowe już kilka razy próbowano zrobić w mundurowce  i chyba się nie udało...
Owszem pytał u siebie w jednostce związkowca ten miał się czegoś dowiedzieć i tyle. Co do tych prób nie wiem nie śledzę. Pytanie było czy coś w tym kierunku się dzieje? Czy ludzie się zgłaszają do was z tym problemem ? Czy w ogóle ten temat jest w jakiś sposób poruszany?

Offline wojtek111

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1295 dnia: Luty 20, 2023, 22:07:34 »
Teraz pytanie do przedstawicieli ZZ.
Czy nie uważacie że pomysł z minimalnym dodatkiem na poziomie 8% wypacza cała rolę jaką miał pełnić dodatek służbowy z definicji zawartej w ustawie? Zwłaszcza już przy tak mocno napiętych budżetach komend?
To chyba nie z ustawy  :wacko:
Czemu minimalny funkcyjny 20% nic nie wypacza a służbowy 1% jest ok ale już 8% to problem...
Wchodzi za pewnie czas w swój okres naliczania podstawy naliczenia emki bardzo duża grupa strażaków i już teraz trzeba zacząć o nich myśleć... 8% to dopiero początek następnym krokiem i jest to zapisane w porozumieniu jest 10%  :wacko:
Fakt mój błąd z rozporządzenia.

Czyli równamy do dołu, w myśl idei czy się stoi czy się leży..
Ale odpowiedź jak na związkowca przystało czyli wymijająco.

Przypomnę tylko że był kiedyś taki fajny postulat urealnienia budżetów komend.

8-10% dodatku służbowego to na PB moim zdaniem dużo.
Teraz zrównani zostali Ci którzy się angażują w służbę z tymi którzy mają wywalone na wszystko.

Bo przecież Ci którzy przed podwyżka mieli dodatek w okolicach 8 procent nie dostaną podwyzki dodatku służbowego, bo skąd komendant ma na to wziąć pieniądze.

A co do tej grupy która wchodzi w swój okres naliczania, to tak się składa że w niej jestem i co prawda trochę zyskam na podniesieniu dodatku służbowego ale sposób w jaki została rozdysponowana podwyżka do mnie nie przemawia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.360
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1296 dnia: Luty 20, 2023, 22:25:54 »
Czyli równamy do dołu, w myśl idei czy się stoi czy się leży..
Ale odpowiedź jak na związkowca przystało czyli wymijająco.
Przypomnę tylko że był kiedyś taki fajny postulat urealnienia budżetów komend.
8-10% dodatku służbowego to na PB moim zdaniem dużo.
Teraz zrównani zostali Ci którzy się angażują w służbę z tymi którzy mają wywalone na wszystko.
Bo przecież Ci którzy przed podwyżka mieli dodatek w okolicach 8 procent nie dostaną podwyzki dodatku służbowego, bo skąd komendant ma na to wziąć pieniądze.
A co do tej grupy która wchodzi w swój okres naliczania, to tak się składa że w niej jestem i co prawda trochę zyskam na podniesieniu dodatku służbowego ale sposób w jaki została rozdysponowana podwyżka do mnie nie przemawia.
Czemu wprowadzanie jakiegoś limitu i danie na to dodatkowych pieniędzy to równanie do dołu? A może to wyrównanie szans pomiędzy absolwentami dziennych szkół a ludźmi przyjętymi z ulicy?
Ostatnio sporo rozmawiam z ludźmi i uważam, że ten postulat urealnienia budżetów komend już nigdy nie powinien pojawić się w ZZ.
Co do tego skąd komendant ma wziąć pieniądze to nie spotkałem się z sytuacją aby zgłaszali braki w budżecie na uposażenia a już trochę lat pracuje wiec zapewne uważają, że ci strażacy nie zasługują na podwyżkę bo jeśli by mieli inne zdanie to chyba honor oficera kazał by im wystąpić o zwiększenie średniej.
Co do oceny tej podwyżki to w przypadku roczników 2013-2014 czas oceny nastąpi już niedługo a to, że są tam dwie grupy czyli wym. powyżej to już inna para kaloszy... Jednym się pomaga a innym nie szkodzi bo przecież jest dodatkowa kasa a to, że ktoś jest jak pies ogrodnika to nic na to nie poradzę. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online pawel1993

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1297 dnia: Luty 21, 2023, 08:56:10 »
Cytuj
Co do tego skąd komendant ma wziąć pieniądze to nie spotkałem się z sytuacją aby zgłaszali braki w budżecie na uposażenia a już trochę lat pracuje wiec zapewne uważają, że ci strażacy nie zasługują na podwyżkę bo jeśli by mieli inne zdanie to chyba honor oficera kazał by im wystąpić o zwiększenie średniej.


Proszę Cię. Oni nie występują o dodanie kasy bo im wystarcza.
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2023, 10:29:37 wysłana przez Butel »

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1298 dnia: Luty 21, 2023, 09:47:43 »
Tak w ogóle, czy ta podwyżka wjedzie na konto 1.03? :szalony: :szalony:

Offline strari

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: podwyżki 2023 nowe
« Odpowiedź #1299 dnia: Luty 21, 2023, 13:15:17 »
Owszem nie ma co mówić trzeba się cieszyć z każdej podwyżki, ale sytuacja jaka jest na rynku to ta podwyżka jest tak jak by tylko po to żebyśmy siedzieli cicho w domach. Przy tej inflacji jaka jest na rynku wszystko podrożało dość sporo (inflacja w styczniu ponad 17%), płaca minimalna w tym roku idzie do góry około 20%, w prywatnych firmach podnoszą pensje żeby utrzymać pracowników też średnio 20% bo życie kosztuje.  Tymczasem podwyżka w straży średnio 7,8%, te wszystkie podwyżki które dostawaliśmy latami wywalczone, żeby ten zawód był prestiżowy to teraz zlecieliśmy równo pochylnią w dół,
pracując w straży to nie życie, tylko walka o przetrwanie. Niejednemu kredyt hipoteczny, żeby mieć gdzie mieszkać wzrósł 100% nie mówiąc już o opłatach... Tymczasem z początkowym postulatem z jakimi związki szły o podwyżkę 20%, przystali na 7,8%, to czujemy się lekko oszukani. Czy w przyszłości możemy się spodziewać jakichś podwyżek?. W mediach uważają nas wszystkich za najlepszych i wyszkolonych strażaków jako "elita światowa" a my nadal zarabiamy poniżej średniej krajowej.