Autor Wątek: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka  (Przeczytany 4736 razy)

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« dnia: Listopad 19, 2022, 12:11:19 »
Jako że KG oficjalnie zaaprobowała stosowanie w straży narzędzi których zastosowanie ułatwia otwieranie drzwi z minimalizacją strat wrzucam materiały które pokazują o co w tym chodzi.
 Wyrywanie bębenka wkładki za pomocą dzwonu: https://youtu.be/CfYz-5c-tKI
 Łamanie wkładki zamka za pomocą sprzętu podręcznego: https://youtu.be/R3pkv4FTcGY
Jak w końcu znajdę czas, to nagram, zmontuję i wrzucę filmy z działania łamaków do wkładek.  :straz:

Offline czesoi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2022, 16:23:40 »
To już lepiej rozwiercać wkładkę zamka. Tylko wszytko pięknie wygląda, gdy nie masz presji od osoby z rodziny i możesz sobie pozwolić na odwleczenie w czasie.
W większości przypadków z którymi się spotkałem to drzwi trzymały co najmniej w trzech punktach w futrynie.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2022, 18:32:42 »
@czeosi tak ciekawości,  ile w życiu rozwierciłeś wkładek? Bo akurat ta z filmu z dzwonem jest bardzo kiepska do rozwiercania. Jeżeli twierdzisz że  większość drzwi które musiałeś sforsować to ryglowane w kilku kierunkach, to sam sobie przeczysz, bo wyważenie ich wszystkich potrafi  trwać długo, a jeżeli mamy dostęp do wkładki, to czas złamania i odblokowania za jednym  ich wszystkich może być krótsze od sprawienia wyważarki.

Offline czesoi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2022, 13:02:45 »
Na całe szczęście nie ja podejmuję decyzję. W PSP w większości przypadków wyważamy drzwi. Prywatnie za to kilkanaście zamków rozwiercałem.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 21, 2022, 23:20:01 »
N właśnie. Wyważamy, ale czy zawsze ma to uzasadnienie presją czasu? Podobno mamy pomagać i ratować, dla mnie w definicji tego mieści się również minimalizowanie strat, stad ten temat.
 PS. W strażach na zachodzie sprzęt do łamania i wyrywania wkładek oraz wytrychy są na porządku dziennym. Czy nasz działania aż tak się różnią?

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2022, 18:10:44 »
Tym razem łamanie wkładki jednym z dostępnych na rynku zestawów dedykowanych do tego: https://youtu.be/UfGgQbG1q10

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 07, 2023, 23:41:24 »
Bardzo się cieszę, że tematyka dostawania się do pomieszczeń/otwierania drzwi inaczej niż tylko siłą, młotem i wyważarką dotarła również na forum!
Wiedza i możliwość jej wykorzystania to zawsze dodatkowa opcja!
Wiele drzwi siłowo otwiera się dłużej niż z wykorzystaniem innych technik - o stratach dla ludzi, do których z założenia jedziemy żeby ich ratować, nawet nie wspominam!

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 08, 2023, 08:31:31 »
A ja się spytam z drugiej strony tematu. A po co my w ogóle wyważamy drzwi na prośbę Policji? Wiele razy robimy tak, nawet jak są w środku domu/mieszkania osoby niebezpieczne. Policja nie ma swoich grup AT(czy jak je tam zwał)? Argument ze „przyjadą za kilka godzin” to nie argument - to nie jest problem PSP/OSP.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 08, 2023, 10:43:36 »
A ja się spytam z drugiej strony tematu. A po co my w ogóle wyważamy drzwi na prośbę Policji? Wiele razy robimy tak, nawet jak są w środku domu/mieszkania osoby niebezpieczne. Policja nie ma swoich grup AT(czy jak je tam zwał)? Argument ze „przyjadą za kilka godzin” to nie argument - to nie jest problem PSP/OSP.
Dobre pytanie. Ale co to znaczy "wyważamy"? kto wyważa? Ty? Ja?
Za każdym razem jest to decyzja KDR i nikt go do niej nie może zmusić, szczególnie w opisanym przez Ciebie przypadku.
A co do policyjnych grup realizacyjnych, to miałem okazję ćwiczyć z tymi ludźmi i są bardzo chętni do wyważania drzwi. Do tego się szkolą i na to czekają. Więc to nie jest zawracanie im głowy. Raczej lenistwo policjantów z patrolu.

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2023, 11:00:37 »
A ja się spytam z drugiej strony tematu. A po co my w ogóle wyważamy drzwi na prośbę Policji? Wiele razy robimy tak, nawet jak są w środku domu/mieszkania osoby niebezpieczne. Policja nie ma swoich grup AT(czy jak je tam zwał)? Argument ze „przyjadą za kilka godzin” to nie argument - to nie jest problem PSP/OSP.
Dobre pytanie. Ale co to znaczy "wyważamy"? kto wyważa? Ty? Ja?
Za każdym razem jest to decyzja KDR i nikt go do niej nie może zmusić, szczególnie w opisanym przez Ciebie przypadku.
A co do policyjnych grup realizacyjnych, to miałem okazję ćwiczyć z tymi ludźmi i są bardzo chętni do wyważania drzwi. Do tego się szkolą i na to czekają. Więc to nie jest zawracanie im głowy. Raczej lenistwo policjantów z patrolu.
Problemem moze byc to ze uruchomienie spkp odbywa sie u nich przez komendanta wojewódzkiego i niektórzy policjanci boją sie tego robic.
Co do otwierania przy niebezpiecznych w srodku jestem za uzyczeniem sprzętu policji.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2023, 11:36:18 »
A ja się spytam z drugiej strony tematu. A po co my w ogóle wyważamy drzwi na prośbę Policji? Wiele razy robimy tak, nawet jak są w środku domu/mieszkania osoby niebezpieczne. Policja nie ma swoich grup AT(czy jak je tam zwał)? Argument ze „przyjadą za kilka godzin” to nie argument - to nie jest problem PSP/OSP.
Dobre pytanie. Ale co to znaczy "wyważamy"? kto wyważa? Ty? Ja?
Za każdym razem jest to decyzja KDR i nikt go do niej nie może zmusić, szczególnie w opisanym przez Ciebie przypadku.
A co do policyjnych grup realizacyjnych, to miałem okazję ćwiczyć z tymi ludźmi i są bardzo chętni do wyważania drzwi. Do tego się szkolą i na to czekają. Więc to nie jest zawracanie im głowy. Raczej lenistwo policjantów z patrolu.
Problemem moze byc to ze uruchomienie spkp odbywa sie u nich przez komendanta wojewódzkiego i niektórzy policjanci boją sie tego robic.
Co do otwierania przy niebezpiecznych w srodku jestem za uzyczeniem sprzętu policji.



No właśnie, a PSP się nie boja uruchomić bo to tylko kliknięcie w formatce.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2023, 14:12:17 »
A ja się spytam z drugiej strony tematu. A po co my w ogóle wyważamy drzwi na prośbę Policji? Wiele razy robimy tak, nawet jak są w środku domu/mieszkania osoby niebezpieczne. Policja nie ma swoich grup AT(czy jak je tam zwał)? Argument ze „przyjadą za kilka godzin” to nie argument - to nie jest problem PSP/OSP.
Dobre pytanie. Ale co to znaczy "wyważamy"? kto wyważa? Ty? Ja?
Za każdym razem jest to decyzja KDR i nikt go do niej nie może zmusić, szczególnie w opisanym przez Ciebie przypadku.
A co do policyjnych grup realizacyjnych, to miałem okazję ćwiczyć z tymi ludźmi i są bardzo chętni do wyważania drzwi. Do tego się szkolą i na to czekają. Więc to nie jest zawracanie im głowy. Raczej lenistwo policjantów z patrolu.
Problemem moze byc to ze uruchomienie spkp odbywa sie u nich przez komendanta wojewódzkiego i niektórzy policjanci boją sie tego robic.
Co do otwierania przy niebezpiecznych w srodku jestem za uzyczeniem sprzętu policji.



No właśnie, a PSP się nie boja uruchomić bo to tylko kliknięcie w formatce.
Bo u nas to nie jest kwestia strachu tylko przez lata wypracowanych i już długo stosowanych procedur. My np. wiele razy przerzucaliśmy siły z jednego końca Polski na drugi i to w kilka godzin i wyjazd, kwestia dyspozycji z kckru do wskr i jazda. Kumpel co robi w wojsku jest pozytywnie zaskoczony naszymi prpcedurami bo u nich żeby cokolwiek ruszyć poza jednostkę to decyzje muszą zapadać na najwyższych szczeblach.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Siłowe otwieranie- nie tylko wyważarka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 09, 2023, 21:27:09 »
Panowie, od lat w naszych zasadach jest że my użyczamy sprzęt Policji a nie otwieramy drzwi.
Skoro większość KDRów nie zna zasad to warto się doszkolić aby później nie mieć problemów.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)