Autor Wątek: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP  (Przeczytany 6260 razy)

Offline paramedmir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 28, 2022, 14:15:02 »
Jeśli pielęgniarka jest "pielęgniarką systemu" to może być ratownikiem  bez konieczności ukończenia kursu KPP   
                                                                                                                                     
 Art. 13. Ustawy o PRM                                                                                                                                                                          1a. Ratownik posiadający kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego, lekarza systemu lub pielęgniarki systemu, realizujący doskonalenie zawodowe, posiada uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy bez obowiązku ukończenia kursu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2022, 16:17:15 wysłana przez paramedmir »

Offline gibbs_00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 29, 2022, 19:21:17 »
Można z ciekawości spytać jakie województwo? Pracuję na SK i nie spotkałem się z sytuacją żeby ochotnik pisał meldunek - ja jako dyżurny telefonicznie biorę od niego wszystkie informacje jakie są do niego potrzebne, piszę IZZ, w punkcie 33/6 uzupełniam, że IZZ sporządzono na podstawie informacji uzyskanych drogą telefoniczną od KDR i tyle, zgodnie z zasadami o ile mi wiadomo. Natomiast czy zgodne z przepisami jest, żeby ochotnik korzystał z komputera służbowego? Szczególnie po ostatnim piśmie z KG, mówiącym, że każdy ma korzystać z komputerów na własnych kontach w domenie?
Takie cuda w woj. śląskim. Tak jak piszesz było jak na JRG były punkty alarmowe. Punkty alarmowe zlikwidowano i w pełni ich obowiązki przejęło SKKM. Dyżurni SKKM stwierdzili że mają na tyle roboty, że nie będą pisać meldunków za OSP, stąd decyzja ze OSP jeździ na JRG i pisze meldunek z pomocą dowódców.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 29, 2022, 22:29:32 »
Takie cuda w woj. śląskim. Tak jak piszesz było jak na JRG były punkty alarmowe. Punkty alarmowe zlikwidowano i w pełni ich obowiązki przejęło SKKM. Dyżurni SKKM stwierdzili że mają na tyle roboty, że nie będą pisać meldunków za OSP, stąd decyzja ze OSP jeździ na JRG i pisze meldunek z pomocą dowódców.
A kto wtedy płaci za paliwo i za czas "pracy" ochotnika? Wójt czy Komendant Miejski(Powiatowy)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 29, 2022, 23:03:12 »
A jak dowódca OSP nie przyjedzie napisać meldunku to co się dzieje?  :rofl: WSKR do niego dzwoni bo przecież meldunek trzeba sporządzić "niezwłocznie"  :szalony:

O Jezu. Cyrk. To już przegięcie  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2022, 10:53:16 wysłana przez rocky323 »

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 29, 2022, 23:15:51 »
Takie cuda w woj. śląskim. Tak jak piszesz było jak na JRG były punkty alarmowe. Punkty alarmowe zlikwidowano i w pełni ich obowiązki przejęło SKKM. Dyżurni SKKM stwierdzili że mają na tyle roboty, że nie będą pisać meldunków za OSP, stąd decyzja ze OSP jeździ na JRG i pisze meldunek z pomocą dowódców.
Jakby coś to na stronie 15 aktualnych Zasad Ewidencjonowania (a na pewno są Wam znane skoro sporządzacie IzZ) znajdziecie informację kto sporządza IzZ gdy na miejscu był KDR z OSP i jaką dodatkową informację i gdzie trzeba wtedy zawrzeć. Możecie zapytać przy najbliższej okazji naczelnika operacyjnej.

Offline gibbs_00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 30, 2022, 19:05:20 »
A jak dowódca OSP nie przyjedzie napisać meldunku to co się dzieje?  :rofl: WSKR do niego dzwoni bo przecież meldunek trzeba sporządzić "niezwłocznie"  :szalony:

O Jezu. Cyrk. To już przegięcie  :rofl:

Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby zastęp nie pojechał. A co jak nie pojedziemy, pewnie skończy się "banem" na wyjazdy, jak to często się zdarza ostatnim czasem.
Ekwiwalent płaci Prezydent Miasta, chociaż jeszcze nie tak dawno dyżurni SKKM wpisywali czas zakończenia działań w momencie przyjazdu zastępu na JRG, teraz już wpisują czas powroty do bazy.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 30, 2022, 21:15:24 »
"Informację sporządzono na podstawie rozmowy telefonicznej z KDR druhem......." Wystarczy, nie trzeba ściągać ochotnika.
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2022, 21:21:28 wysłana przez joker26 »

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 30, 2022, 22:31:16 »
Panowie uważam nawet jako zawodowiec, że fakt każdorazowego ściągania zastępu OSP w celu sporządzenia IzZ Est szczególnym przykładem patologi w ksrg. Myślę, że jeżeli sprawa rozejdzie się szerzej to ktoś pójdzie po rozum do głowy..w okresie reżimu sanitarnego też przyjeżdżali ?

Offline gibbs_00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 30, 2022, 22:52:34 »
Panowie uważam nawet jako zawodowiec, że fakt każdorazowego ściągania zastępu OSP w celu sporządzenia IzZ Est szczególnym przykładem patologi w ksrg. Myślę, że jeżeli sprawa rozejdzie się szerzej to ktoś pójdzie po rozum do głowy..w okresie reżimu sanitarnego też przyjeżdżali ?
Nie. Do każdej interwencji nawet bardzo prostej dosyłano zastęp PSP, często tylko po to by dowódca z PSP napisał meldunek.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 01, 2022, 09:04:43 »
A jak dowódca OSP nie przyjedzie napisać meldunku to co się dzieje?  :rofl: WSKR do niego dzwoni bo przecież meldunek trzeba sporządzić "niezwłocznie"  :szalony:

O Jezu. Cyrk. To już przegięcie  :rofl:

Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby zastęp nie pojechał. A co jak nie pojedziemy, pewnie skończy się "banem" na wyjazdy, jak to często się zdarza ostatnim czasem.
Ekwiwalent płaci Prezydent Miasta, chociaż jeszcze nie tak dawno dyżurni SKKM wpisywali czas zakończenia działań w momencie przyjazdu zastępu na JRG, teraz już wpisują czas powroty do bazy.

Po prostu dla skończenia tej patologii proponuje pismo do KM/KP albo kontakt z Zastępca Komendanta Wojewódzkiego ds. OSP.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 01, 2022, 09:51:41 »
Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby zastęp nie pojechał. A co jak nie pojedziemy, pewnie skończy się "banem" na wyjazdy, jak to często się zdarza ostatnim czasem.
Ekwiwalent płaci Prezydent Miasta, chociaż jeszcze nie tak dawno dyżurni SKKM wpisywali czas zakończenia działań w momencie przyjazdu zastępu na JRG, teraz już wpisują czas powroty do bazy.
Powiem Ci, że obraz jaki się pojawia z twoich wypowiedzi czyli sprawa IzZ czy "ban na wyjazdy" to skrajna patologia.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ŁukaszA-ów

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 01, 2022, 10:41:57 »
Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby zastęp nie pojechał. A co jak nie pojedziemy, pewnie skończy się "banem" na wyjazdy, jak to często się zdarza ostatnim czasem.
Ekwiwalent płaci Prezydent Miasta, chociaż jeszcze nie tak dawno dyżurni SKKM wpisywali czas zakończenia działań w momencie przyjazdu zastępu na JRG, teraz już wpisują czas powroty do bazy.
[/quote]
 
Ten ban to pisemnie, czy ustnie jest nakładany? 🤣
01 bierze to na siebie, czy dyżurny?

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 02, 2022, 15:21:42 »
Można z ciekawości spytać jakie województwo? Pracuję na SK i nie spotkałem się z sytuacją żeby ochotnik pisał meldunek - ja jako dyżurny telefonicznie biorę od niego wszystkie informacje jakie są do niego potrzebne, piszę IZZ, w punkcie 33/6 uzupełniam, że IZZ sporządzono na podstawie informacji uzyskanych drogą telefoniczną od KDR i tyle, zgodnie z zasadami o ile mi wiadomo. Natomiast czy zgodne z przepisami jest, żeby ochotnik korzystał z komputera służbowego? Szczególnie po ostatnim piśmie z KG, mówiącym, że każdy ma korzystać z komputerów na własnych kontach w domenie?

Wait....

To Pan ( pisze w formie grzecznosciowej) Nie czeka aż osp sporządzi ten 1,5 -/+ stronnicowy nowy zwór meldunku ze zdarzenia + nie wyśle dokuemntu  z imieniem i nazwiskiem osob które brały udział w zdarzeniu ( chodzi o druchów osp ) :O bo u nas to nroma,ze trzeba wysłac meldunek na Punkt alarmowy JRG pod które podlegamy i,ze czas na sporządzenie mamy jako - niezwłóczenie lub do końca słuzby na PA...

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 02, 2022, 15:38:00 »
Tak. Dane się zbiera telefonicznie i wypełnienie meldunku dla ogarniętego dyżurnego stanowiska kierowania to 5 minut. A to „kazanie” przesyłania wypełnionych meldunków to lenistwo dyżurnego, a tak w ogóle PA to w ogóle nie jest SK. Dane obsady tez się podaje telefonicznie. Po to są telefony nagrywane na SKKM/P. Dajecie się wykorzystywać  :mellow:

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 02, 2022, 22:40:14 »
Wait....

To Pan ( pisze w formie grzecznosciowej) Nie czeka aż osp sporządzi ten 1,5 -/+ stronnicowy nowy zwór meldunku ze zdarzenia + nie wyśle dokuemntu  z imieniem i nazwiskiem osob które brały udział w zdarzeniu ( chodzi o druchów osp ) :O bo u nas to nroma,ze trzeba wysłac meldunek na Punkt alarmowy JRG pod które podlegamy i,ze czas na sporządzenie mamy jako - niezwłóczenie lub do końca słuzby na PA...
Jeśli pytanie było na poważnie, to odpowiadam jak to robię - OSP kończy działania, wraca do koszar, zgłasza powrót - odpowiadam "Zrozumiałem, zadzwoń do mnie" (tak dla przypomnienia) - biorę obsadę imienną i uzupełniam w SWD (wcześniej liczbę druhów podali przez radio), dzwonią na nagrywany numer, pytam o to czego potrzeba do meldunku, dziekujemy sobie wzajemnie za współpracę i tyle, w kilka minut robię IzZ, akceptuję i fajrant - dla mnie i dla druhów. Najszybciej, najprościej i najlepiej dla każdego, przynajmniej wg mnie.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 05, 2022, 11:57:13 »
Jeśli pytanie było na poważnie, to odpowiadam jak to robię - OSP kończy działania, wraca do koszar, zgłasza powrót - odpowiadam "Zrozumiałem, zadzwoń do mnie" (tak dla przypomnienia) - biorę obsadę imienną i uzupełniam w SWD (wcześniej liczbę druhów podali przez radio), dzwonią na nagrywany numer, pytam o to czego potrzeba do meldunku, dziekujemy sobie wzajemnie za współpracę i tyle, w kilka minut robię IzZ, akceptuję i fajrant - dla mnie i dla druhów. Najszybciej, najprościej i najlepiej dla każdego, przynajmniej wg mnie.

W moim powiecie działa to dokładnie tak, jak przedstawiono powyżej i chyba wszyscy są zadowoleni. Jako ochotnik wiem, jakie informacje mam zebrać w trakcie działań (od czasu do czasu przychodzi z KP PSP mail z wytycznymi w tej sprawie), przekazuję je po powrocie telefonicznie do SKKP i po sprawie. Szybko, sprawnie i co najważniejsze poprawnie, bo wypełnia to osoba doświadczona - dyżurny SKKP.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 05, 2022, 13:49:14 »
kolego gibbs_00. Nie trzymaj nas w niepewności i napisz o jaką Komendę chodzi bo przez lata człowiek nasłuchał się różnych dziwactw ale to co opisujesz to już kompletny debilizm. Poziom zidiocenia w tej Komendzie osiągnął apegeum.
Niech się pomysłodawca spali ze wstydu a KG wyciągnie konsekwencje.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 06, 2022, 13:55:04 »
Wait....

To Pan ( pisze w formie grzecznosciowej) Nie czeka aż osp sporządzi ten 1,5 -/+ stronnicowy nowy zwór meldunku ze zdarzenia + nie wyśle dokuemntu  z imieniem i nazwiskiem osob które brały udział w zdarzeniu ( chodzi o druchów osp ) :O bo u nas to nroma,ze trzeba wysłac meldunek na Punkt alarmowy JRG pod które podlegamy i,ze czas na sporządzenie mamy jako - niezwłóczenie lub do końca słuzby na PA...
Jeśli pytanie było na poważnie, to odpowiadam jak to robię - OSP kończy działania, wraca do koszar, zgłasza powrót - odpowiadam "Zrozumiałem, zadzwoń do mnie" (tak dla przypomnienia) - biorę obsadę imienną i uzupełniam w SWD (wcześniej liczbę druhów podali przez radio), dzwonią na nagrywany numer, pytam o to czego potrzeba do meldunku, dziekujemy sobie wzajemnie za współpracę i tyle, w kilka minut robię IzZ, akceptuję i fajrant - dla mnie i dla druhów. Najszybciej, najprościej i najlepiej dla każdego, przynajmniej wg mnie.

Ja mówię całkiem poważnie. U mnie w powiecie i obstawiam, że w skali województwa wygląda to tak:
wyjeżdżamy sami do zdarzenia to mamy sobie spisać wszystko: od godzin naszych działań, imiona i nazwiska poszkodowanych (adres zamieszkania etc)/uczestników, adres, w przypadku kolizji/wypadku nr rejestracyjny pojazdu marka i model. I po powrocie do domu siadam przed kompem i przygotowuje meldunek dla JRG. O podawaniu danych przez telefon nie ma mowy bo jak mowia,ze nie maja czasu, a jak napisze i wysle to w razie pytań skontaktują sie z nami telefonicznie. Nigdy mi sie nie zdayzło, by PA poprosił mnie telefonicnzie o przekazanie danych do meldunku. Dostalismy chyba w połowie roku nowy wzor meldunku i musimy go uzupełniac i wysyłac

Dlatego pytam, bo jestem w szoku,ze moze sie to az tak roznic.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 06, 2022, 14:04:13 »
Cytuj
I po powrocie do domu siadam przed kompem i przygotowuje meldunek dla JRG.
Czyli przetwarzasz informacje służbowe, w tym dane osobowe, na swoim prywatnym, niezabezpieczonym sprzęcie?  :gwiazdki:

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 06, 2022, 14:31:32 »
Człowieku, bierzcie swojego naczelnika, jedźcie do komendy z której to wyszło i zapytajcie na spokojnie, dlaczego narzucają Wam taki sposób postępowania, całkowicie niezgodny z zasadami. Jak będą kręcić to śmiało powiedzcie, że złożycie zapytanie do KG jak to ma wyglądać - przecież to jest absurd, my na służbie mamy polecenie logowania na swoje konta w domenie, logowanie na swoje konto w SWD, mamy wprowadzony stopień alarmowy CRP a u Was na prywatnym sprzęcie w domu każą takie rzeczy robić, długo już pracuje ale takiego cyrku nie widziałem 🤦🏻

A co jeśli nie wyślecie takiej informacji? Przecież nikt nie może od Was wymagać, żebyście działali na prywatnym sprzęcie w domu... Weźcie się za to, mi jako dyżurnemu Was szkoda...

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 07, 2022, 09:54:46 »
Nic nie zrobią bo się boja ze dostaną „ban na alarmowanie”.

Jest to taka dziwna kara dla OSP w patologicznych częściach kraju  :rofl:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 09, 2022, 19:29:45 »
Nic nie zrobią bo się boja ze dostaną „ban na alarmowanie”.

Jest to taka dziwna kara dla OSP w patologicznych częściach kraju  :rofl:
Ban na alarmowanie działa tylko do pierwszej sytuacji, kiedy OSP podpowie właścicielowi spalonego budynku że straty mogły być mniejsze gdyby ich zadysponowano, bo byliby kilka minut wcześniej. Dobry prawnik wygra temat a i darowizna na cele statutowe wpadnie.