Autor Wątek: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP  (Przeczytany 6259 razy)

Offline uqbar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« dnia: Listopad 19, 2022, 00:35:19 »
Czołem Braci Strażackiej.
Jako że to mój pierwszy post na forum, to chciałbym wszystkich serdecznie powitać.
Wstąpiłem na to forum, bo niestety - nie mogę zrozumieć polityki PSP w ramach kursów dla dowódców OSP. Jeszcze kilkanaście lat temu organizowane były przez lokalne KM/KP PSP w trybie weekendowym. W mojej JOT są chętni by wziąć udział w szkoleniach, jednak proponowane dni (dni robocze, w godzianch pracy) uniemożliwiają wyszkolenie kadry - wedle normatywu.
Jak Wy do tego podchodzicie? Bo wg mnie jest to swoiste (pewnie niezamierzone) rzucanie kłód pod nogi. Dziwię się, że OW ZOSP RP nic z tym (niestety) nie robią.
Jeżeli jest nas więcej (z podobną opinią), to może warto byłoby pomyśleć nad jakimś zbiorowym pismem skierowanych do KG PSP? Co sądzicie?

Offline grikol

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 19, 2022, 09:13:07 »
U nas wszystko weekendowo (ale przy niedawnym kursie było pytanie jak wolimy), choć ostatni kurs dowódców i tak był z 2 lata temu.
Generalnie przy wszelkich kursach kombinujemy i szukamy po znajomych, czy w innej komendzie nie mają miejsc, by w ogóle kogoś wysłać.
Mocno liczymy, że wreszcie wprowadzą teorię on-line, to by mocno ułatwiło.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 19, 2022, 09:38:21 »
A wy uważacie że w PSP ludzie to nie mają rodzin aby każdy weekend poświęcać na szkolenie OSP?
Przecież nikt Was nie zmusza aby się szkolić. Robocie to z własnej woli.
Do akcji też jeździcie tylko w weekendy?
Gdyby nie ten ciągły płacz wielu OSP że "przecież my pracujemy" i szkolenia mogą być tylko w weekendy to liczba wszelkiej maści szkoleń była by dużo większa.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 19, 2022, 10:18:03 »
1. Szkolenie on line daje mizerne rezultaty, zdawalność na egzaminie teorii mizerna.
2. Wieczne narzekania na brak szkoleń z poszczególnych OSP - zbierasz zapotrzebowanie i wychodzi, że na dowodców chętnych 5 w powiecie. Zresztą kursy na dowodców są na poziomie KW, i u nas robią (z dużym udziałem powiatów) łączone dla kilku powiatow sąsiednich.
Argument, że od dwóch lat szkoleń dowodców brak - aby iść na dowodców 3 lata od podstawowego ma upłynąć- może jest tylko kilka osób spełniających warunki i czekają na wiecej osób.
Uogólnianie kwestii szkoleń z punktu widzenia jednej OSP nie daje rzeczywistego obrazu  sytuacji.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 19, 2022, 11:35:08 »
A u mnie ogólnie jak było kiedyś w porządku czyli kursy były w weekend, to teraz jeden weekend jest w macierzystej komendzie, to drugi weekend jest w ośrodku szkolenia PSP oddalonym 150 km od powiatu i komenda zaznacza „brak zapewnienia noclegu” w związku ze tam nie ma bezpośredniego połączenia komunikacja publiczna a i dojazd droga tez jest dość słaby, to liczba chętnych spadła do 0.

Offline gibbs_00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 19, 2022, 13:21:22 »
Kursy OSP w zakresie specjalistycznym i dowódczym przejęły Ośrodki Szkolenia, a tam pracują pon-pt 7.30-15.30. Jeśli OSP chce się rozwijać i ich druhowie muszą się dostosować. W przypadku jednostek z mojego powiatu są chętni, ale KM PSP blokuje kierowanie na kurs bo wg excela jest za dużo dowódców.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 19, 2022, 14:02:53 »
Są i takie przypadki - wg  danych wśród członków czlonków JOT jest 10 dowódców, no to nie ma potrzeb. Naczelnik informuje, że 7 to nigdy nie wyjeżdża - to pytam - dlaczego jeszcze wykazujesz ich w JOT? Niech bedą członkami OSP ale nie JOT. Po zo robisz im badania, ponosisz koszty jak oni od X lat nigdy nie wyjechali? Tzw. Martwe dusze trzeba wykreślać z JOT - bedą wiarygodne tabelki Excel - może Twój KP bedzie wtedy musiał robić szkolenie, a tak ma dane że potrzeb brak.

Offline uqbar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 19, 2022, 23:38:23 »
A wy uważacie że w PSP ludzie to nie mają rodzin aby każdy weekend poświęcać na szkolenie OSP?
Przecież nikt Was nie zmusza aby się szkolić. Robocie to z własnej woli.
Do akcji też jeździcie tylko w weekendy?
Gdyby nie ten ciągły płacz wielu OSP że "przecież my pracujemy" i szkolenia mogą być tylko w weekendy to liczba wszelkiej maści szkoleń była by dużo większa.

To może rozszerzę kontekst. W 2022 w zasadzie KP organizowała 10 sesji szkoleń podstawowych, w trybie weekendowym. Wg mnie nic nie stoi na przeszkodzie, by przekonfigurować program (na szczeblu KG czy KW), tak by na 10 kursów SP zrobić jedną sesję  Szkolenia Dowódców w trybie weekendowym, organizowanym przez KP PSP.
Co z tego, że szkolimy nowych na pęczki skoro, przy 2/3 dysponowań nie ma "kierownika"...

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 20, 2022, 07:27:02 »
Czyli mamy iść na ilość a nie na jakość?
Szkolenia podstawowe, szkolenia dowódców, szkolenia naczelników, szkolenia komendantów gminnych, LPR, szkolenia specjalistyczne: ratownictwo techniczne, GPRy, chemia, wodne, KPP, komora dymowa itd.
I w/g Ciebie wszystko ma się odbywać w weekendy?
W sumie skoro za szkolenie w OSP odpowiada Naczelnik to PSP powinna organizować jedynie egzamin.
Zdawalność zapewne wtedy była by mizerna ale najważniejsze że egzamin byłby w weekend.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline uqbar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 20, 2022, 10:40:04 »
Czyli mamy iść na ilość a nie na jakość?
Szkolenia podstawowe, szkolenia dowódców, szkolenia naczelników, szkolenia komendantów gminnych, LPR, szkolenia specjalistyczne: ratownictwo techniczne, GPRy, chemia, wodne, KPP, komora dymowa itd.
I w/g Ciebie wszystko ma się odbywać w weekendy?
W sumie skoro za szkolenie w OSP odpowiada Naczelnik to PSP powinna organizować jedynie egzamin.
Zdawalność zapewne wtedy była by mizerna ale najważniejsze że egzamin byłby w weekend.

Kolego nie wiem czemu się tak unosisz?  -_-
Gdzie napisałem o ilości? Mój głos poparty jest opinią z kilku sąsiednich OSP. Zapewne w skali kraju podobnych głosów jest jeszcze więcej. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że mniejsze OSP na terenach wiejskich i w małych miasteczkach, to nie to samo co 20-30 lat temu. Obecnie mało osób jest na miejscu, większość wykonuje prace poza miejscem zamieszkania. Zorganizowanie czasu (urlop) na 4 dni nie dla wszystkich jest czymś łatwym.
Dalej pozostaję przy opinii, że kursu KDR mogłby zostać z powrotem powrócone na łono KP PSP. Wydaje mi się, że nie miałoby to wpływu na jakość - wszak, dalej wykładowcami będą praktycy.

Offline tayron

  • "Wystarczy odrobina tlenu, by wybuchł w śmiertelnym szale..."
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 224
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 20, 2022, 19:10:37 »
Sprawdziłem teraz, że szkolenie dowódców OSP trwa 36 godzin także nie oszukujmy się nie jest to jakaś ogromna ilość czasu... Myślę, że jeśli strażak naprawdę chce zostać dowódca OSP to zorganizuje sobie tak czas by być na szkoleniu :)
Jestem też ciekawy czy dla autora tematu godziny robocze są do godziny 16:00 czy 18 itp...  ^_^ bo wydaje mi się że żadna komenda nie organizuje szkoleń wcześniej niż o 16...  -_-
Pozdrawiam

Offline gibbs_00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 20, 2022, 20:00:39 »
Są i takie przypadki - wg  danych wśród członków czlonków JOT jest 10 dowódców, no to nie ma potrzeb. Naczelnik informuje, że 7 to nigdy nie wyjeżdża - to pytam - dlaczego jeszcze wykazujesz ich w JOT? Niech bedą członkami OSP ale nie JOT. Po zo robisz im badania, ponosisz koszty jak oni od X lat nigdy nie wyjechali? Tzw. Martwe dusze trzeba wykreślać z JOT - bedą wiarygodne tabelki Excel - może Twój KP bedzie wtedy musiał robić szkolenie, a tak ma dane że potrzeb brak.
Czy się wykreśla czy nie, to kwestia jednostki akurat w mojej Naczelnik wyrzuca z podziału bojowego po roku bez wyjazdu. Bardziej blokuje też standaryzacja, że w jednostce minimum jest posiadanie dwóch osób z uprawnieniem KDR-a.
Druga sprawa, że w jednostkach OSP jest coraz większa rotacja ktoś kto udzielał się bardzo porobił uprawnienia, a potem zmiana pracy, rodzina więcej obowiązków i na straży pojawia się rzadziej, a do usunięcia z SWD-ST nie ma podstaw bo od czasu do czasu wyjedzie.

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 20, 2022, 20:26:04 »
A wy uważacie że w PSP ludzie to nie mają rodzin aby każdy weekend poświęcać na szkolenie OSP?
Przecież nikt Was nie zmusza aby się szkolić. Robocie to z własnej woli.
Do akcji też jeździcie tylko w weekendy?
Gdyby nie ten ciągły płacz wielu OSP że "przecież my pracujemy" i szkolenia mogą być tylko w weekendy to liczba wszelkiej maści szkoleń była by dużo większa.

Ręce opadają... odwieczny płacz malkontentów z PSP.  A Druch to może na wczasy pod gruszą przyjeżdża ,bo akurat nie miał co robić w weekend? Biedny funkcjonariusz musi przeprowadzić dla nich szkolenie.  Ty się ciesz, że OSP się  chce działać ,bo przy takim gardzącym podejściu to za chwilę sam będziesz  robił na akcjach . Rozumiem też ,że w weekendy PSP zamyka straznice i nic się nie dzieje ? Dla uściślenia działam i w OSP I PSP. Praca na podziale.  I nigdy nie było problemem ,gdy trzeba było w weekend pojechać do OSP.przeprowadzić szkolenie. Dodatkowo świetnie  ugoszczeni i towarzysko miło spędzony czas. Mniej kija w czterech literach ,a więcej empatii
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2022, 20:29:10 wysłana przez Juzniestazysta »

Offline uqbar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 20, 2022, 20:37:54 »
Szkolenia w OSz KW, prowadzone od 8.00 do 16.00 w ciągu tygodnia, łącznie 4 dni.
Autor czyli ja, takie szkolenie odbyłem jeszcze w trybie, gdy było organizowane przez KP.
Pewnie, że dla chcącego nic trudnego - jednal jeżeli weźmiemy pod uwagę urlop + koszt dojazdu/noclegu, to niestety motywacji potencjalnym chętnym może zabraknąć (wiemy jaka jest obecnie sytuacja).
Jednostki z mniejszych miejscowości i miasteczek mogą dostać zadyszki. A rozwiązanie nie jest arcyskomplikowane. Ale ok, dalej upierajcie się przy swoim.
Z mojego rejonu, sama KP narzeka że ciężko jest zebrać chętnych (mało zgłoszeń na szkolenie).

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 20, 2022, 20:48:32 »
Ale lepiej zajmować się bezsensownymi legitymacjami dla osp jak i wprowadzaniem ustawy pełnej nieścisłości ,a potem się dziwić,że gminy lub starostwa inaczej interpretują ustawę chociaż nasz wielmożny 01kg będzie  zrzucał winę na innych tylko nie na to ,że zrobili parę bubli

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 20, 2022, 22:50:24 »
A wy uważacie że w PSP ludzie to nie mają rodzin aby każdy weekend poświęcać na szkolenie OSP?
Przecież nikt Was nie zmusza aby się szkolić. Robocie to z własnej woli.
Do akcji też jeździcie tylko w weekendy?
Gdyby nie ten ciągły płacz wielu OSP że "przecież my pracujemy" i szkolenia mogą być tylko w weekendy to liczba wszelkiej maści szkoleń była by dużo większa.

Ręce opadają... odwieczny płacz malkontentów z PSP.  A Druch to może na wczasy pod gruszą przyjeżdża ,bo akurat nie miał co robić w weekend? Biedny funkcjonariusz musi przeprowadzić dla nich szkolenie.  Ty się ciesz, że OSP się  chce działać ,bo przy takim gardzącym podejściu to za chwilę sam będziesz  robił na akcjach . Rozumiem też ,że w weekendy PSP zamyka straznice i nic się nie dzieje ? Dla uściślenia działam i w OSP I PSP. Praca na podziale.  I nigdy nie było problemem ,gdy trzeba było w weekend pojechać do OSP.przeprowadzić szkolenie. Dodatkowo świetnie  ugoszczeni i towarzysko miło spędzony czas. Mniej kija w czterech literach ,a więcej empatii
Dla Twojej informacji.
Od poniedziałku do piątku szkoliłem druhów z OSP. Zajęcia codziennie po 8 godzin. Wieczorami w domu przygotowywałem się do zajęć. Dziś niedziela a ja ją spędziłem z druhami OSP zamiast z rodziną. Od jutra znów tygodniowe zajęcia z OSP i następna niedziela również będzie spędzona z ochotnikami. Pomijam popołudnia spędzone na zajęciach on-line. Oczywiście dokumentacja tworzy się sama.
Więc mój kij w dupie oczywiście nijak ma się do Twoich weekendowych spotkań w remizie w miłej atmosferze.
Też jestem ochotnikiem ale koledzy z mojej OSP zaczynają zapominać jak wyglądam (chyba że się spotkamy na szkoleniu).
I proszę Cię nie strasz że przy akcjach nie będzie miał kto robić bo są miejsca w kraju gdzie nie ma OSP i świat się nie zawalił.
PSP i OSP ma współpracować a nie licytować kto komu służy.
Skoro druhowie chcą się szkolić (i chwała im za To) to powinni zrozumieć że nie da się wszystkiego zrobić wyłącznie w soboty i niedziele bo po prostu jest to fizycznie niemożliwe.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 21, 2022, 09:53:34 »
Cytuj
Myślę, że jeśli strażak naprawdę chce zostać dowódca OSP to zorganizuje sobie tak czas by być na szkoleniu :)
A jeśli nie chce? Skąd założenie, że druhowie są tak chętni żeby zostawać dowódcami? Robią te kursy bo muszą.
To PSP wymaga, żeby był dowódca z kwitem, a w tym samym czasie robi ochotnikom pod górkę ze szkoleniem, bo nie dość że ktoś niekoniecznie chce tym dowódcą być to jeszcze musi wykorzystywać na to urlop.

Offline uqbar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 22, 2022, 13:45:32 »
Cytuj
Myślę, że jeśli strażak naprawdę chce zostać dowódca OSP to zorganizuje sobie tak czas by być na szkoleniu :)
A jeśli nie chce? Skąd założenie, że druhowie są tak chętni żeby zostawać dowódcami? Robią te kursy bo muszą.
To PSP wymaga, żeby był dowódca z kwitem, a w tym samym czasie robi ochotnikom pod górkę ze szkoleniem, bo nie dość że ktoś niekoniecznie chce tym dowódcą być to jeszcze musi wykorzystywać na to urlop.

I wydaje się, że to jest clue tej całej dyskusji...

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 22, 2022, 17:24:04 »
Oczywiście ze tak, kursy podstawowe to jeszcze robią ale nie ze chcą czegoś się dowiedzieć tylko dlatego ze ich do SWD nie da się ich dopisać i za wyjazdy im się staż do emerytury OSP nie nalicza. A na reszte kursów to ciężko namówić. Właściwie to już polega na namawianiu, u mnie w OSP na żaden inny kurs nikt nie chce iść bo nie widzi sensu… jak zaproponowałem pielęgniarce która u nas jeździ pójście na kurs KPP to się zaśmiała.  :rofl:

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 23, 2022, 16:36:59 »
A z innej beczki po co pielęgniarce kpp skoro nie musi robić jak ratownik medyczny ?

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 23, 2022, 16:40:20 »
No jak nie musi…jak musi.

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 24, 2022, 21:12:28 »
Nie musi :
"5. Ratownik posiadający kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego,
lekarza systemu lub pielęgniarki systemu, realizujący doskonalenie zawodowe
o którym mowa w pkt. 6.6., posiada uprawnienia do udzielania KPP bez
obowiązku ukończenia kursu art. 13 pkt. 1a ustawy o PRM(7)"

Cytat z zasad rat.med ksrg 2021
« Ostatnia zmiana: Listopad 24, 2022, 21:15:53 wysłana przez Juzniestazysta »

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 24, 2022, 21:53:12 »
Pielęgniarka a pielęgniarka systemu to są dwie inne osoby.

Offline gibbs_00

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 27, 2022, 13:17:29 »
No u mnie druhowie są chętni do szkoleń, mimo tego że KM PSP ze wszystkich robi pod górkę. Co składamy zapotrzebowanie na szkolenie specjalistyczne itd to zawsze mamy negat. Na szkolenie dowódców chętni zawsze byli, mimo większej ilości minusów niz plusów bycia KDR-em.
PLUSY:
- Zastęp OSP wyjedzie do zdarzenia(U nas bez KDR SKKM nie puszcza do zdarzenia nawet w przypadku zagrożenia życia)
- Możliwość rozwoju
MINUSY:
- Odpowiedzialność(pan prokurator sprawdzi każdą decyzję jak coś poszło nie tak)
- SKKM/Whatsup( Zastęp jeszcze nie dojedzie, a SKKM już woła o fotki na FB, przekazania od razu na SKKM w wersji elektronicznej, fotki z drzew itd)
- Pisanie meldunków z zdarzenia na JRG( po zakończeniu działań samodzielnych jedziemy na JRG i piszemy samodzielnie meldunek z zdarzenia)
- Przebieranie na JRG( Z związku z wprowadzeniem stref czystości, dowódca OSP przyjeżdzający pisać meldunek musi się zebrać z SOI i założyć inne buty)

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Szkolenie dowódców OSP - polityka PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 28, 2022, 09:09:34 »
Można z ciekawości spytać jakie województwo? Pracuję na SK i nie spotkałem się z sytuacją żeby ochotnik pisał meldunek - ja jako dyżurny telefonicznie biorę od niego wszystkie informacje jakie są do niego potrzebne, piszę IZZ, w punkcie 33/6 uzupełniam, że IZZ sporządzono na podstawie informacji uzyskanych drogą telefoniczną od KDR i tyle, zgodnie z zasadami o ile mi wiadomo. Natomiast czy zgodne z przepisami jest, żeby ochotnik korzystał z komputera służbowego? Szczególnie po ostatnim piśmie z KG, mówiącym, że każdy ma korzystać z komputerów na własnych kontach w domenie?