Autor Wątek: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.  (Przeczytany 9247 razy)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 19, 2022, 20:49:10 »
Ciekawi mnie, jaka jest podstawa tego, że komenda się nie zgodzi. Jeżeli wyrób posiada certyfikat cnbop, to za przeproszeniem nie mają nic do gadania. Ludzie sobie własne US-y kupują, albo dostają i też problemu nie ma. Chyba, że masz beton w komendzie, bo ten lubi stwarzać problemy, których nie ma.

Siemek92 przez stwierdzenie " ...nie mają nic do gadania" przebija buta i arogancja. Lepiej rozmawiać i uświadamiać o walorach innego sprzętu.
P.s. tak się składa że to organ jednoosobowo odpowiada za wszystko co się dzieje w Komendzie. Więc chyba ma "coś do gadania" ;) pozdrawiam serdecznie

Jeżeli sprzęt posiada certyfikat CNBOP, to może go używać każdy. Jest to nasza jednostka certyfikująca i jeżeli komendant ma jakieś zastrzeżenia, zawsze może zlecić nowe/dodatkowe badania określonego sprzętu, jeżeli ma jakieś wątpliwości. Takie same badania przechodzą sprzęty, które trafiają do komend i te, które trafiają do prywatnych sklepów, więc nie wiedzę tutaj zasadności wypominania mi tego, że występuje tu jakaś arogancja.
Jest kwit = można tego używać. Gdyby ludzie sami nie zaczęli nosić kiedyś rękawic technicznych zgodnych z normami, to nie wiem czy dzisiaj byłoby to w podstawowym wyposażeniu strażaka.

@madmax29 jeżeli dalej w przetargach głównym kryterium będzie cena, a budżety komend nie zostaną urealnione, to dalej przy niektórych OSP będziemy wyglądać jak bezdomni. Oczywiście chciałbym doczekać czasów, kiedy będziemy mieli najwyższej jakości sprzęt, o który nie będziemy musieli się prosić, ale czy doczekam, czas pokaże. Póki co najważniejsze są promesy dla MDP.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2022, 06:42:55 wysłana przez Butel »

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 19, 2022, 20:58:09 »
@Benq2
Cytuj
nie wyobrażam żeby 6 chłopa przyjechało do zdarzenia i każdy był w innym hełmie.
naprawdę? Aż tak masz ograniczoną wyobraźnię? Idę o zakład że w dużej części jednostek na podziale jest po kilka wzorów hełmów. Prosty przykład, w jednostce kiedyś wszystkim wymieniono hełmy na gallety. Obecnie ten model nie jest dostępny, więc świeżo zatrudnionym zaczęto kupować  galleta, ale nowy model. Niestety czasy są jakie są i ze względu na oszczędności zamiast galletów przerzucono się na kalisze. I masz już trzy modele w jednej jednostce. Żeby daleko nie szukać mamy u siebie cztery rożne modele hełmów, więc przy czteroosobowym zastępie możliwe jest  że każdy będzie miał inny garnek.  :straz:

U mnie jest ewolucja Kalisza 😂 od tego z pokrętłami z boku(który chyba powinien być wycofany) po vulcana w którym chłopaki wyglądają jakby mieli wodogłowie 😂 i przy okazji garba bo ciężki jak siporeks 😂 wiec nie dziwie się ze dużo ludzi chce kupić sobie własny hełm 😊
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 19, 2022, 22:29:31 »
Kolego PabloGCBA - beton to sobie przed domkiem możesz wylać.
madmax29 - cholera, nie rozumiecie przykładów? Takich najprostszych? Jak dla mnie możecie sobie nawet kredyty brać na nowy sprzęt, a komendant jak to będzie widział to będzie jeszcze większe szmatławce kupować. Bo po co kupić lepsze jak można najtaniej i i tak sobie kupią?
Jestem za kupowaniem najlepszego sprzętu. Za tym żeby się rozwijać ale też żeby robić to systemowo a nie wolną amerykankę uprawiać. Bo gdzie jest granica? Hełm tak, to może maskę do ODO też? Czy to już za wiele?
Pokażecie szefowi że sami kupicie to będziecie coraz gorsze śmieci dostawać.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 19, 2022, 22:34:38 »
Cytuj
Bo gdzie jest granica?
Dla każdego ta granica jest w innym miejscu. Z jednej strony masz rację, że to słuzba powinna zapewnić strażakowi to co najlepsze, a z drugiej jednak odwórcę pytanie: gdzie jest granica w drugą stronę? Tzn. ile lat można męczyć się w gównianym sprzęcie? Ludzie w pewnym momencie już mają dość czekania, tłumaczenia, wypatrywania systemowej zmiany i nie wytrzymują.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 19, 2022, 22:36:25 »
Kolego PabloGCBA - beton to sobie przed domkiem możesz wylać.
madmax29 - cholera, nie rozumiecie przykładów? Takich najprostszych? Jak dla mnie możecie sobie nawet kredyty brać na nowy sprzęt, a komendant jak to będzie widział to będzie jeszcze większe szmatławce kupować. Bo po co kupić lepsze jak można najtaniej i i tak sobie kupią?
Jestem za kupowaniem najlepszego sprzętu. Za tym żeby się rozwijać ale też żeby robić to systemowo a nie wolną amerykankę uprawiać. Bo gdzie jest granica? Hełm tak, to może maskę do ODO też? Czy to już za wiele?
Pokażecie szefowi że sami kupicie to będziecie coraz gorsze śmieci dostawać.
Kolego ja odpuściłem Ty też daj spokój, to są turbostrazaki potrzebują czasu żeby pewne sprawy zrozumieć 😉

Online madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 19, 2022, 23:11:42 »
Bo gdzie jest granica? Hełm tak, to może maskę do ODO też? Czy to już za wiele?
Pokażecie szefowi że sami kupicie to będziecie coraz gorsze śmieci dostawać.
jest wręcz odwrotnie, bo dzięki temu można pokazać 01 że na rynku są lepsze sprzęty i to nie zawsze droższe (czasami wręcz tańsze) od tego co kupuje kwatermistrz który niekoniecznie zna się na rzeczy, wystarczy znowu przypomnieć temat rękawic technicznych.
Czy to się komuś podoba czy nie, to właśnie turbole rozwijają tą instytucje, a większość nowości to skutek ich działań. Beton tylko hamuje ten rozwój, więc sam sobie powiedz kim jesteś. Kimś kto rozwija straż, czy betonem, jak nazwał cię któryś przedmówca.
 PS. a mógłbyś się odnieść  do mojej odpowiedzi na temat pstrokacizny hełmów, która podawałeś  za przykład, czy argument upadł? :straz:

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 20, 2022, 00:12:59 »
Pewnie że mogę, tylko do czego? Są 3 wzory i tyle. Wiadomo że w przeciągu np. 25 lat służby strażaka te hełmy będą różne, będą się pojawiały nowe. Znam życie, wiem że komenda nie kupi na raz np. 60 hełmów dla wszystkich bo nie będzie na to hajsu. Tyle razy ile próbowałem coś zmienić w zasadach działania tej formacji to po prostu mnie wku... jak mnie ktoś betonem nazywa.
Ralal.bula- cieszę się że można na argumenty jakieś a nie od razu "Ale Ty jesteś beton". Nic nie mówiłem w moich postach o turbostrazakach, nie krytykowałem, pokazywałem inną stronę medalu i paru zapaleńców już by na szafot prowadziło. Teraz każdy madry- było zapytać na ostatnim Q&A naszego KG co o tym sądzi ale się boi jeden z drugim oddelegowania na drugi koniec Polski.
UWAŻAM nie jest niczym złym doposażanie się w sprzęt. Bielizna termo, gadżety typu latarki itp. Ale już podstawowy sprzęt którym operuje strazak powinna zapewnić komenda. Porządny, jak najlepszy. Dobry szef jest to w stanie zapewnić bo znam komendy gdzie już nie wiedzieli co kupować tyle kasy był w stanie szef załatwić. I im OSP nie ma czym zaimponować bo sami mają sprzęt z górnej półki.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 20, 2022, 07:43:03 »
Od lat kupowaliśmy sobie polary, czapki bawełniane, rękawice techniczne, termy aż w końcu ktoś wpadł na pomysł aby uregulować to przepisami aby strażak już nie musiał sam kupować.
To że wiele komend kupuje gówno to nie jest brak pieniędzy a jedynie brak myślenia odpowiedzialnych za zakupy.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 21, 2022, 16:40:49 »
Panie Oliwier,  jak Pan napisał: " że wiele komend kupuje ....".
- to nie brak myślenia, a brak odpowiedzialności służbowej. Bo gdyby jeden czy drugi był dobrze rozliczany z wydawania publicznych złotówek to by się 5 razy zastanowił przed zakupem.
To samo dotyczy zakupów w całej państwowej machinie.
Lekko się wydaje nie swoje pieniądze pierdzac w stołek i pijąc kawę.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 21, 2022, 16:47:08 »
Nie jesteś w stanie nic zarzucić Komendantowi że kupuje najtańsze na rynku rzeczy.
Zawsze powie że dba o budżet a sprzęt posiada CNBOP więc może go kupić.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 21, 2022, 20:07:44 »
Żeby daleko nie szukać mamy u siebie cztery rożne modele hełmów, więc przy czteroosobowym zastępie możliwe jest  że każdy będzie miał inny garnek.  :straz:

Tak się zastanawiałem, aż w końcu nie wytrzymałem i poszedłem policzyć jak to jest u mnie. W chwili obecnej podział dysponuje siedmioma różnymi modelami hełmów.
Przy zdarzeniach o wyglądzie nie chce mówić, bo "mamy działać a nie wyglądać", ale wyobraźcie sobie jak to wyglądało do tej pory (przed pismem z KG) na zmianie służby.😁 To że jedni w piskowym inni w czarnym US stali to dało się jakoś jeszcze przeżyć, ale siedem różnych hełmów to jest coś - 3x Kalisz (od 15-20 letnich po Vulcana), 2x Gallet, Rosenbauer i Pab.

A i latarkę przy hełmie też mam swoją, prywatną. Czy jestem turbolem z tego powodu? Pewnie dla niektórych tak, ale ta latarka za 200zł to moje bezpieczeństwo. Skoro komenda nie chce mi kupić latarki to kupiłem sobie sam. Wydając 200zł nie zbiedniałem, a mam rodzinę i mam do kogo wracać po służbie.
« Ostatnia zmiana: Listopad 21, 2022, 20:11:22 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 21, 2022, 22:09:43 »
Własny sprzęty powinien być ostatecznością...ale niestety coraz częściej staje się normą. Wynika to z coraz większej świadomości strażaków PB i braku zgody na często niskiej jakości sprzęt, a w szczególności środki ochrony indywidualnej. Nie jest to norma, ale niestety często czynnikiem decydującym o wyborze jest cena. Okazuje się to błędnym kołem...biednego nie stac na słaby sprzęt, który w ogólnym rozrachunku trzeba czesciej wymieniać, a i parametry ochronne są niskie. Gdzie widzę światełko w tunelu, a właśnie w docelowym użytkowniku sugerującym modele godne uwagi, a często niewiele droższe niż obecnie użytkowane. Świadomość większości stanowisk kwatermistrzowskich jest niestety niska lub wynika z wieloletnich przyzwyczajeń jeżeli chodzi o ŚOI. W myśl zasady kiedyś każdy takie miał i nie narzekał :( Od jakiegoś czasu mamy stworzona listę zakupów mających priorytet przy pozyskiwaniu dodatkowych środków z KW, samorządów lub innych źródeł wtedy zawsze próbujemy upchnąć jakiś sprzet lub ŚOI z górnej półki. Duża w tym zasługa samych strażaków wnioskujących o latarki, rękawice techniczne lub lepsze kominiarki. Zawsze jednak jest to poddane analizie, czy nie jest to przerost formy nad treścią ... Własny sprzęt TAK, ale wcześniej szczegółowa weryfikacja dotychczasowych wydatków może sie okazać, że środki są tylko czesciowo przejadane na bezużyteczny szrot wynieniany co 1-2 lata. Z poziomu szeregowego strażaka może nie być mocy sprawczej, ale może ZZ, Dowódcy lub Naczelnika Komendant wysłucha.

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 27, 2022, 08:59:11 »
Pozdrawiam. Jak byś chciał się przenieść do mnie to pisz na priv. Potrzebujemy takich...
dużo wniosłeś do dyskusji tym komentarzem. Potrzebujemy takich? Wiadomo że tacy są potrzebni żeby takie betony jak Ty dalej mogły nic nie robić i udawać najmądrzejszych. Sam mam rescubag i nomex wyposażony w "zabawki" za około 300-400 zł i jeśli mają mi one ułatwić służbę to poprostu płacę i kupuję. Wiem że tak nie powinno być ale jak mam płakać i marudzić jak to kiepsko jest to wolę oszczędzić swoje nerwy :)

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 28, 2022, 20:25:57 »
Wolę być betonem i kupić dziecią cukierki niż pierd... tym i kupić sobie hełm , ktory to powinien kupić mi pracodawca tak samo jak resztę wyposażenia osobistego. Beton pozdrawia komandosów🤭🙂

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #39 dnia: Listopad 28, 2022, 23:23:43 »
Żeby była jasność nie mam z tym żadnego problemu ze kupujecie to czy tamto możecie zrzutę zrobić i kupić 1 wyjazd jak uznacie ze za mało miejsca z tyłu. Może np narazie kompozyty kupcie bo stalowe za ciężkie. Kiedyś zrozumiecie ze przełożonych w tej instytucji łatwo do dobrego przyzwyczaić. Mam prawo mieć inne zdanie Ty też, mam prawo być betonem a Ty komandosem. Szanuje to. Uważam że w złym kierunku zmierzacie. Powodzenia

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #40 dnia: Listopad 29, 2022, 11:34:39 »
Butla to był tylko przykład. Co kupisz następne to twoja sprawa. Ty mnie nie rozumiesz trzeba robić wszystkio żeby firma kupowała lepszy sprzęt. Kupowanie sprzętu przez Ciebie żeby zmotywować pracodawcę do kupowania lepszego - parodia

Offline Gosciu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 29, 2022, 13:54:29 »
Bombaj co zrobiłeś i co dzięki tobie kupiła "firma" lepszego z osobistego wyposażenia strażaka? I jak to osiągnąłeś?

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 29, 2022, 14:38:12 »
Chłopie ja nie mam problemu ze sprzętem. Hełm mam wygodny, uchwyt na latarkę ma a zabji mnie nawet nie wiem jakiej firmy. Jak ktoś ma z tym problem to niech rusza związki rozmawia z dowódca jrg komendantem. Jak napisałem wyżej zróbcie zrzutę na 1 wyjazd bo to też ma wpływ na wasz komfort i bezpieczeństwo osobiste. (pewnie zaraz jakis dzieciak napisze że 1 wyjazd ma nowy bo nie zrozumie przekazu 🤭) . Kończę bo nie ma sensu trochę dałem się sprowadzić do waszego poziomu ale stop.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 29, 2022, 14:54:01 »
I nie wprowadziles nic mądrego do tej dyskusji.

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 29, 2022, 15:13:19 »
Macie rację, trzeba inwestować swoją kasę w sprzęt dla własnej wygody. Ja zainwestowałem prywatne środki w jedną rzecz dzięki której jest mi łatwiej w służbie. Jest to długopis. Tylko tyle i aż tyle.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 29, 2022, 15:36:46 »
Macie rację, trzeba inwestować swoją kasę w sprzęt dla własnej wygody. Ja zainwestowałem prywatne środki w jedną rzecz dzięki której jest mi łatwiej w służbie. Jest to długopis. Tylko tyle i aż tyle.
Przesadziłeś z tym długopisem czy oby nie za duża ta inwestycja 😉u nas dowódca pyta co chcecie z materiałów biurowych, mówimy i mamy.

Offline Gosciu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 29, 2022, 17:53:16 »
Chłopie ja nie mam problemu ze sprzętem. Hełm mam wygodny, uchwyt na latarkę ma a zabji mnie nawet nie wiem jakiej firmy. Jak ktoś ma z tym problem to niech rusza związki rozmawia z dowódca jrg komendantem. Jak napisałem wyżej zróbcie zrzutę na 1 wyjazd bo to też ma wpływ na wasz komfort i bezpieczeństwo osobiste. (pewnie zaraz jakis dzieciak napisze że 1 wyjazd ma nowy bo nie zrozumie przekazu 🤭) . Kończę bo nie ma sensu trochę dałem się sprowadzić do waszego poziomu ale stop.
To raczej my próbowaliśmy zniżyć się do Twojego poziomu, ale właśnie pokazałeś jakim wartościowym człowiekiem jesteś na własnej jednostce. Nie udzielasz się w jednostce, więc po co tutaj głos zabierasz, wyzywasz tylko ludzi  :wall:

Przypomnij sobie po co jest mundurówka, bo na pewno nie na cukiereczki.

PS: mam nadzieję, że trzymasz się własnego zdania i nie chodzisz, dla własnej wygody, po koszarach w adidaskach czy klapkach, tylko w tym co dało PSP.
« Ostatnia zmiana: Listopad 29, 2022, 18:03:13 wysłana przez Gosciu »

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 29, 2022, 18:42:24 »
No akurat mundurówka to ekwiwalent za niewydane umundurowanie służbowe i wyjściowe, a nie pieniądze na doposażanie się w ŚOI i wypsoażenie osobiste.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 29, 2022, 19:00:38 »
Co to za gównoburza….tez jestem tego zdania ze dobry sprzęt to powinna kupować firma a nie strażacy sami sobie…. No ale cóż… z tym ze jak ktoś chce wydać swoją kasę to jego biznes aby zakupiony sprzęt był taki żeby nie zrobił sobie i innym krzywdy i miał wszelkie dopuszczenia. Fakt kupowanie sobie sprzętu jest trochę śmieszne, No ale jeden lubi rybki łowić a drugi rybki jeść  :rofl:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Własny sprzęt, wyposażenie w służbie.
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 29, 2022, 22:28:25 »
Fakt kupowanie sobie sprzętu jest trochę śmieszne, No ale jeden lubi rybki łowić a drugi rybki jeść  :rofl:
Trochę? Można kupić sobie fajny gadżet nie wiem multitoola czy nawet rękawiczki techniczne ale litości nie hełm... Dalej już jest zapasowe GCBA.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.