Autor Wątek: Poczet sztandarowy zachowanie  (Przeczytany 8739 razy)

Online Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 04, 2023, 00:36:54 »
Ten temat już od początku ma widoczny jeden zadaniczy problem - każdy robi po swojemu, jak mu pasuje, bo żadnych konsekwencji z tego nie ma. ZOSP ma swoje regulaminy, ceremoniały i wzory umundurowania, ale OSP nie są, nie były i raczej nie będą formacją mundurową, czymś co stanowi spójną jedność, o braku nadzoru nie wspominając. Zamiast tego mamy samowolkę, trudną do porównania do czegoś... nie wiem, stowarzyszenia Pancerni Poznań czy Polskich Drużyn Strzeleckich. Czasem mi się wydaje - przynajmniej patrząc przez pryzmat tych problemów - że OSP powinny podlegać również w zakresie innym niż bojowy spełniać wymagania stawiane przez PSP.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 20, 2023, 12:38:04 »
To nic nie zmieni dopóki nie zmieni się mentalność.
Dla wielu mundury, sztandary, ceremoniał to nic nie znaczące symbole.
Zresztą sami ze sztandarów robimy "szmatę" na kiju.
Mamy ceremoniał pożarniczy ale co z tego skoro niewielu go przeczytało a jeszcze mniej osób się do niego stosuje.
W moim mieście jest jednostka wojskowa i nigdy nie wystawili samego sztandaru bez asysty kompani. A strażacy wrzucają swoje sztandary do bagażnika, zbierają trzech ledwie odzianych "ochotników" i latają w ten sposób po wszystkich możliwych imprezach bo tak sobie ktoś wymyślił.
Jeansy, obuwie sportowe, mundury galowe i hełm, spodnie wpuszczone w buty bojowe i inne wariacje w umundurowaniu od których włos na głowie staje.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Online Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 21, 2023, 19:47:18 »
Nie no pewnie, temat da się ogarnąć, przynajmniej w ramach jednej czy drugiej jednostki - wybrać ludzi do kompanii honorowej, ubrać odpowiednio, przeszkolić. Tylko jakoś nigdy nie widziałem żeby była gdzieś taka wola, a nawet po utworzeniu czegoś takiego, zawsze brakowało elementu spinającego tę "kompanię" w całość. No i jest jeszcze kwestia nastawienia innych jednostek, gdy słyszy się o "pajacowaniu"... przy czym akurat w tym przypadku to akurat nie zawsze jest nieprawda, zwłaszcza kiedy chęci są, a brakuje umiejętności...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 23, 2023, 08:43:04 »
[...] Tylko jakoś nigdy nie widziałem żeby była gdzieś taka wola, a nawet po utworzeniu czegoś takiego, zawsze brakowało elementu spinającego tę "kompanię" w całość. [...]

Info z https://straz.lomianki.pl/osp/aktualnosci/14722,Zbiorka-szkoleniowa-Musztra-i-ceremonial-pozarniczy-24102022.html

Cytuj
Nasi członkowie odpowiedzialni za uczestnictwo w uroczystościach z pocztem sztandarowym wzięli udział w zajęciach mających na celu doskonalenie w tym zakresie.
O tym, że Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko wyjazdy do działań ratowniczo-gaśniczych, regularnie informujemy na naszej stronie.

Jedną z takich poza operacyjnych aktywności jest reprezentowanie jednostki na uroczystościach gminnych i przy okazji obchodów o charakterze oficjalnym, na które jesteśmy zapraszani. Wtedy do akcji wkracza nasz poczet sztandarowy, który od pewnego czasu wyznacza u nas co raz wyższe standardy. Wszystko to za sprawą humorystycznie i roboczo określanej przez nas "Kompanii Sztandarowej", utworzonej nie tak dawno przez naszego zastępcę naczelnika ds. wyszkolenia. Jest to grupa wyselekcjonowanych druhen i druhów, którym tematyka musztry i znajomość ceremoniału pożarniczego jest bardzo dobrze znana. Posiadają oni dodatkowe elementy ubrania galowego, aby godnie reprezentować naszą straż i gminę Łomianki na uroczystościach. Dodatkowo spotykamy się zajęciach przypominających zasady musztry i utrwalających praktykę.


Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 23, 2023, 11:29:49 »
Wszystko fajnie, trwa to pare uroczystości i już po ludziach, gdzie do strażaka dochodzi tylko to ze pełni role ładnej otoczki  :rofl: u mnie od dawna w OSP jeśli chodzi o sztandar to nie ma komu chodzić bo nikomu się nie chce stać…. W ogóle na jakieś uroczystości strażackie gdzie trzeba gdzieś jechac to ciężko chętnych znaleźć  :rofl: ale tak jest w większości jednostek jak podejrzewam

Offline zeusss

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 866
  • Bogatemu to i byk się ocieli
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 23, 2023, 12:40:08 »
Wszystko fajnie, trwa to pare uroczystości i już po ludziach, gdzie do strażaka dochodzi tylko to ze pełni role ładnej otoczki  :rofl: u mnie od dawna w OSP jeśli chodzi o sztandar to nie ma komu chodzić bo nikomu się nie chce stać…. W ogóle na jakieś uroczystości strażackie gdzie trzeba gdzieś jechac to ciężko chętnych znaleźć  :rofl: ale tak jest w większości jednostek jak podejrzewam

Ciężko o ludzi do takich spraw, bo lepiej siedzieć na dupie i czekać aż zawyje, bo kasa za wyjazd wpadnie, a ze sztandarem to tak jak piszesz, tylko umęczyć się można, bo przecież stać trzeba (tak wiem, że to nie łatwe).

Reprezentowanie jednostki ze sztandarem powinno być traktowane jako nagroda i taki "delikwent" powinien czuć się zaszczyconym

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 03, 2023, 09:15:19 »
Ciężko o ludzi do takich spraw, bo lepiej siedzieć na dupie i czekać aż zawyje, bo kasa za wyjazd wpadnie, a ze sztandarem to tak jak piszesz, tylko umęczyć się można, bo przecież stać trzeba (tak wiem, że to nie łatwe).
Wytłumacz mi dlaczego mam iść stać ze sztandarem do kościoła, którego bojkotuję od wielu lat? Dlaczego mam być na uroczystości organizowanej ku czci Związku, który od lat jest polityczny? który wprowadził limity na odznaczenia za które i tak trzeba płacić?

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Poczet sztandarowy zachowanie
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 03, 2023, 10:15:19 »
Zgadzam się z przedmówca…. po ostatniej uroczystości na Powiatowym Dniu Strażaka gdzie nowe :odznaczenia dla OSP dostali ludzie W OGÓLE nie angażujący sie w działalność operacyjna OSP,  a jedynie bijący brawo kiedy trzeba, każdy słusznie stwierdził ze Dziekuje za taka parodie.