Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 131071 razy)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #450 dnia: Kwiecień 25, 2023, 14:26:45 »
Dlatego jestem zwolennikiem stopniowego wprowadzania tych rozwiązań.
Zacznijmy od JRG z obsadą minimum 10 osób a w powiatach gdzie jest 7-8 na zmianie skupmy się na budowaniu tego systemu w oparciu o OSP.
Życie zweryfikuje dalsze działania.

Człowieku tu nikt niczego nie będzie weryfikował itd, zobacz jakie jest podejście do tego, żadnych rozmów, mamy kadrę, mamy OSP, mamy chęci, mamy wszystko. Tu nikt z nikim nie rozmawia i dlatego zrobiły się już z tego 23 strony wątku. Pierwsze od czego trzeba zacząć, żeby to wszystko jakoś grało, to należy wykształcić kadrę i zapewnić jej zdobywanie doświadczenia, a jak widać nikt się do tego nie rwie (chyba że ktoś myśli, że SGSP to recepta na wszystko - jak tak to gratuluję pozytywnego myślenia).
Co do wzywania PRM do otwarcia drzwi, no to ja powiem z własnego doświadczenia, że 98% wyjazdów do tego typu zdarzeń ma zadysponowane na miejsce pogotowie.
Zauważ że nikt nie chce nam dać etatów (a nawet je nam po części zabiorą wrzucając ludzi na karetki, bo prowadzi to do osłabienia podczas działań), a o wykształconej kadrze już wspomniałem. Jeżeli mamy mieć ambulanse tylko w JRG (rozwiązanie najbardziej optymalne i nie przesiąknięte polityką), to na zmianie powinno być przynajmniej 3 RM, czyli ogółem wychodzi (przy założeniu 500 JRG  kraju), 4500 ratowników medycznych. Ilu mamy dzisiaj? Ilu z nich ma doświadczenie, żeby udzielać fachowej pomocy? No właśnie, jeszcze dużo nam brakuje, a wykształcenie 2 tysięcy ratowników zajmie parę lat, więc z czym do ludzi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2023, 15:45:36 wysłana przez simek92 »

Offline mixxol1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #451 dnia: Kwiecień 25, 2023, 15:01:36 »
Ja chciałbym wspomnieć jeszcze jedną ciekawostkę.

Z chwilą utworzenia Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego przyjęto zasadę że jedna jednostka z KSRG będzie przypadała na 32 km2 ponadto w 1995 roku przewidywano że za 5 lat w systemie będzie około 10 tyś jednostek

Ile mamy dzisiaj ?

Prawie 6000 po prawie 30 latach jak ktoś przewidywał.

Nie jest to może związane bezpośrednio z karetką w PSP ale jeden problem nie został rozwiązany a już ktoś chce karetki w straży :straz:

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 895
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #452 dnia: Kwiecień 25, 2023, 17:19:46 »
To chyba wina tych złych ochotników, że nie chcą do KSRG przystąpić  :szalony:
A tak na poważnie na tych 23 stronach w tym wątku padło wiele argumentów przeciwko wdrożeniu pomysłu, jaki ma nasze kierownictwo.
Wielu z Was zauważyło też codzienne problemy jakie mamy z obecnym sprzętem, który jest w naszej dyspozycji (chociażby wymiana olejów w mostach, skrzyniach biegów - a co raz więcej "automatów" do nas wszystkich trafia, odgrzybianiem klimatyzacji i jej nabiciem, kosztami utrzymania pojazdów itd.) oraz z rosnącymi kosztami utrzymania poszczególnych komend (wzrost opłat za praktycznie wszystkie media i paliwo), pomimo faktu że budżety na wydatki bieżące pozostają na tym samym poziomie co dwa, trzy lata temu.
Zróbmy więc najpierw porządek z tak prozaicznymi kwestiami, zanim jako formacja weźmiemy sobie "na garba" kolejny sprzęt, materiały podlegające ciągłej wymianie i obowiązki.
Popatrzcie na Wasze gospodarstwa domowe. Czy będąc obciążeni kredytem hipotecznym, tzw. kosztami życia, nieplanowanymi wydatkami na lekarza dla dziecka (bo na NFZ nie możemy liczyć) bierzecie kolejne kredyty, "chwilówki" itp.?
Chyba nie. Porządkujecie swoje budżety domowe, żeby wszystko się spinało. A nie dokładacie sobie kolejnych zmartwień.
Si vis pacem, para bellum

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #453 dnia: Kwiecień 25, 2023, 18:00:47 »
Dobrze ujęte.Kłopot polega na tym,że nasze szefostwo żyje w innym świecie.Tam na wszystko jest kasa,stworzenia są zadowolone ze swoich zarobków i z dumą proszą o nowe obowiązki.Nikt nie śmie powiedzieć w oczy KG   żejest inaczej

Offline hopek999

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #454 dnia: Kwiecień 25, 2023, 18:24:56 »
Pomijając wszystkie wcześniejsze argumenty na temat pomysłu ambulansów w straży, to moim zdaniem jeżeli już miałoby to być robione to tylko w takiej formie jak na zdjęciach i tylko w JRG. Wtedy upada argument o zastępowaniu/dublowaniu systemu, na pewno lepsze rozwiązanie do pomocy w terenie niż planowana  gigantyczna zabudowa kontenerowa (nawet jeżeli 4x4). Dodatkowo rzeczywiście auto mogłoby służyć do DORAŹNEGO transportu pacjenta z miejsca lub transportu w ostateczności w stanie bezpośredniego zagrożenia życia gdzie zysk czasowy faktycznie byłby realny.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 828
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #455 dnia: Kwiecień 25, 2023, 20:04:06 »
Pomijając wszystkie wcześniejsze argumenty na temat pomysłu ambulansów w straży, to moim zdaniem jeżeli już miałoby to być robione to tylko w takiej formie jak na zdjęciach i tylko w JRG. Wtedy upada argument o zastępowaniu/dublowaniu systemu, na pewno lepsze rozwiązanie do pomocy w terenie niż planowana  gigantyczna zabudowa kontenerowa (nawet jeżeli 4x4). Dodatkowo rzeczywiście auto mogłoby służyć do DORAŹNEGO transportu pacjenta z miejsca lub transportu w ostateczności w stanie bezpośredniego zagrożenia życia gdzie zysk czasowy faktycznie byłby realny.
No i cena max raczej 300 tys zł .  :kwit: :klol: czyli można taniej  :straz:

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #456 dnia: Kwiecień 25, 2023, 21:58:16 »
A ja uważam,że  jeśli iść  w Rat-med to na zasadzie grupy specjalistycznej. Niech będą np dwie w województwie z mobilnym  pojazdem ambulatoryjnym ( coś na zasadzie czeskiego szpitala polowego itd) ,które w ramach zdarzeń mnogich lub masowych jest wysyłane.  Np katastrofa pod Szczekocinami była w o tyle dobrym miejscu ,że na Śląsku  ,gdzie jest sporo zrm, a co by było ,gdyby takie zdarzenie miało miejsce w innym rejonie Polski ? A codzienne sytuacje zostawmy zrm. Niech im dodadzą karetek. Rozumiem,że  jak policji zacznie brakować ludzi to KG kupi nam radiowozy?

Offline adam.pul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #457 dnia: Kwiecień 26, 2023, 14:20:23 »
Z ratownictwem w straży nikt nie będzie miał problemu jak będziemy zarabiać jak ratownicy medyczni. Mało tego powinniśmy zarabiać dużo więcej. Pożary, wypadki, koty na drzewie, IZM, chemia, ciągłe szkolenia, kursy, kontrole, utrzymanie strażnicy, samochodów itp. itd. Obecnie ratownik medyczny zaczynający pracę w PRM zarabia na poziomie dowódcy JRG, a z stażem 20 lat lepiej jak komendant. Zapłaćcie ludziom za ich prace, a nikt nie będzie się żalił.

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #458 dnia: Kwiecień 26, 2023, 20:18:12 »
Pierw to niech wymienią Podnośniki Volvo złomy których na pomorzu zachodnim jeszcze są w/g norm już powinny, być wymienione lub inne Gaśnicze  przekroczonymi normami albo KW PSP  kupuje dla jedniej JRG nostop coś inni mają złomy.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2023, 20:41:55 wysłana przez Marek99998 »

Offline mixxol1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #459 dnia: Kwiecień 28, 2023, 09:51:40 »
No przecież piaskowe ubrania z czego się wzięły ?

Chicago fire  :straz: :straz:

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #460 dnia: Kwiecień 28, 2023, 11:56:37 »
My tu gadu gadu o ambulansach i lekach i innych takich, a pomijamy całkowicie temat zarobków ratowników medycznych w służbach państwowych pod różnymi resortami.

Jeśli RM wyciągają minimum średnią krajową i mają odpowiednie dodatki, nie są ignorowani przy awansach to ok. Tzn. że ta służba dba o swojego medycznego pracownika.

Ale jak klepią biedę i mają dodatkowe obowiązki (szkolenia KPP / TC3…) nie wspominając o utrzymaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego to jest coś nie tak w Państwie Polskim.

Skoro funkcjonuje w rzeczywistości prawnej tabela najniższych wynagrodzenie w ochronie zdrowia, która mówi że medycy nie powinni być oszukiwani niższymi pensjami to dlaczego medyczne czynności mają być niżej wyceniane w podmiocie niemedycznym?

Przecież ci medycy ze służb będą mieli podwójnie a nawet poczwórnie przewalone:

👉Oprócz swoich wewnątrzresortowych szkoleń co 5 lat będą musieli udowadniać że dorabiają w podmiotach leczniczych lub co 5 lat uczestniczyć w (mam nadzieję nie darmowych) półrocznych przeszkoleniach zgodnych z ustawą o zawodzie RM.

👉Oprócz swoich rutynowych/ służbowych szkoleń będą musieli robić dodatkowo punkty edukacyjne do swoich książeczek doskonalenia zawodowego.

👉Ciekawe ile też będzie wynosiła miesięczna składka na izbę bo na pewno nie mniej niż 100 zł…?

👉Nie Dość że RM pracujący w służbach podlegają wewnętrznym kodeksom dyscyplinarnym to na dodatek będą podlegać Sądom Dyscyplinarnym naszego zawodu.

👉Drogie Służby👈

Jeśli chcecie ściągnąć podstępem RM dając mu fory na rekrutacji a później wypiąć się na niego nie doceniając go finansowo to wasze spojrzenie jest bardzo krótkowzroczne.

Zdaje sobie sprawę z tego że to nie od Was zależy wysokość budżetu, ale jeśli chcecie żeby medycy walili do Was drzwiami i oknami i trzymali się Waszej firmy to musicie zadbać o to żeby Was było stać na takie usługi.

👉Drogi Rządzie👈

Jeśli chcesz się wyręczać najtańszymi (wg tabeli) medykami wszędzie tam gdzie są oni potrzebni zapłać im przynajmniej to minimum z tabeli.

👉Drodzy Niemedyczni Współpracownicy👈

Nie gniewajcie się na RM jeśli okaże się że chcą więcej niż Wy zarabiacie (a mam nadzieję że tak nie jest).

Jak Was coś zaboli lub będziecie potrzebować kroplówki zmacniającej na dyżurze pamiętajcie że zawsze będzie w pobliżu RM co nie odmówi wsparcia. Najważniejsze jest jednak to że RM uratuje Was jak zajdzie taka potrzeba.

👉Drodzy RM w służbach👈

Nie godzicie się na głodowe stawki i nabijanie nadgodzin dla idei tylko dlatego że medyków jest za mało w firmie.

Zbierzcie się wszyscy razem do kupy i lobbujcie za swoimi interesami wspólnie. Nie dajcie się nabić w butelkę.

👉Droga przyszła Izbo RM👈

Nie ignoruj potrzeb RM pracujących w innych resortach niż MZ.

👉Drogie Związki Zawodowe i Stowarzyszenia RM👈

Interesy RM w służbach to interesy naszej całej grupy zawodowej. Jeśli nie potrafimy połączyć kropek to będziemy wiecznie skłóconą grupą zawodową.
-----------------------------------------

Ps. Należy też pamiętać jak mówił na ostatniej Komisji Zdrowia Pan Komendant że kiedy wezmą nas RM z PRM w kamasze wtedy przynajmniej będzie miał kto ratować nasze społeczeństwo w czasie wojny.

Źródło: Lucas Felcher, Facebook
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #461 dnia: Czerwiec 02, 2023, 07:29:50 »
Hej czy coś w tym temacie się rusza ruszyło? Ktoś coś? Pozdrawiam
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline maysteer

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #462 dnia: Czerwiec 02, 2023, 12:46:46 »
A co byś chciał żeby się ruszyło? najlepiej niech ten temat umrze śmiercią naturalną



Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #465 dnia: Czerwiec 05, 2023, 17:57:09 »
Jak to co ostatnio w RMF słyszałem że nasz komendant główny jest drugim najlepiej zarabiającym komendantem z całego resortu MSWiA chyba 34tys miesięcznie ale już dokładnie nie pamiętam. Więc nie jest źle przynajmniej niektórym...:p

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #466 dnia: Czerwiec 06, 2023, 05:31:20 »
Jak to co ostatnio w RMF słyszałem że nasz komendant główny jest drugim najlepiej zarabiającym komendantem z całego resortu MSWiA chyba 34tys miesięcznie ale już dokładnie nie pamiętam. Więc nie jest źle przynajmniej niektórym...:p
A co to źródło wiedzy RMF? Jest oświadczenie majątkowe i zainteresowani mogą szybko uzyskać wiarygodne info. Prawie na równi z KG Policji, prawie, bo troszku więcej :)

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #467 dnia: Czerwiec 30, 2023, 23:16:05 »
Zastanawia mnie jedna rzecz... Skoro obsadę ambulansu mają stanowić dwie osoby, to musi to być kierowca i co najmniej dowódca zastępu? Ratownik medyczny lub ratownik KPP który będzie stanowił obsadę będzie musiał mieć stanowisko min dcy zastępu? Ja tego inaczej nie widzę...

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #468 dnia: Lipiec 01, 2023, 08:01:28 »
Zastanawia mnie jedna rzecz... Skoro obsadę ambulansu mają stanowić dwie osoby, to musi to być kierowca i co najmniej dowódca zastępu? Ratownik medyczny lub ratownik KPP który będzie stanowił obsadę będzie musiał mieć stanowisko min dcy zastępu? Ja tego inaczej nie widzę...
Niekoniecznie bo może być tak, że ambulans będzie na kategorię B prawka.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 305
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #469 dnia: Lipiec 01, 2023, 12:23:24 »
Zastanawia mnie jedna rzecz... Skoro obsadę ambulansu mają stanowić dwie osoby, to musi to być kierowca i co najmniej dowódca zastępu? Ratownik medyczny lub ratownik KPP który będzie stanowił obsadę będzie musiał mieć stanowisko min dcy zastępu? Ja tego inaczej nie widzę...
Niekoniecznie bo może być tak, że ambulans będzie na kategorię B prawka.

Mają być kontenery, więc raczej na b szans nie ma. Zresztą i normalne busy na karetki to już rzadkość na b. Zresztą koledze chyba nie chodzi o kierowcę, tylko o to, że kierownik zespołu powinien być jednocześnie min. Dowódca zastepu

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #470 dnia: Lipiec 01, 2023, 20:53:11 »
Tak, pytałem o "kierownika" a nie kierowcę...

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #471 dnia: Lipiec 01, 2023, 21:05:47 »
Tak, pytałem o "kierownika" a nie kierowcę...
A jakie przepisy pożarnicze wymagają "kierownika"  :wacko:
Twardo przekładanie PRM na PSP się nie uda z obu stron takie jest moje zdanie  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #472 dnia: Lipiec 01, 2023, 21:56:34 »
O czym Wy w ogóle rozmawiacie. Ustawa o OL już miała być dawno gotowa, a jak jest każdy widzi. Napalili się na te karetki jak szczerbaty na suchary, a żeby nie było tak, że nic z tego nie będzie.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #473 dnia: Lipiec 01, 2023, 22:26:14 »
Jprdl Eqinox....... Wiesz że chodziło mi o osobę siedzącą po prawicy kierowcy... W końcu to zastęp więc chyba kierowca i dowodca zastępu minimum?

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 828
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #474 dnia: Lipiec 01, 2023, 22:31:12 »
Zastanawia mnie jedna rzecz... Skoro obsadę ambulansu mają stanowić dwie osoby, to musi to być kierowca i co najmniej dowódca zastępu? Ratownik medyczny lub ratownik KPP który będzie stanowił obsadę będzie musiał mieć stanowisko min dcy zastępu? Ja tego inaczej nie widzę...

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka
We dwóch to se mogą jedynie wezwać jakiś zastęp do pomocy do zniesienia czy wniesienia pacjenta  :wall: dokąd zmierzamy?  :'(