Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 128210 razy)

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #200 dnia: Styczeń 10, 2023, 16:25:09 »
Cały problem w tym,że karetki w PSP to powinna być ewolucja naturalna, a nie "genialny" plan na już.

Offline dexiorr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #201 dnia: Luty 09, 2023, 12:00:56 »
Tak się zastanawiam w związku z tym artykułem: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/straz-pozarna/co-trzeci-strazak-ratownikiem-medycznym
Obecnie nie ma raczej problemu ze zgoda funkcjonariuszy na skierowanie na kursy i szkolenia. Wiadomo są sytuacje losowe ale ogólna tendencja jest taka, że ludzie w kursach i szkoleniach widzą potencjał rozwoju. Z RM raczej nie wiąże przyszłości 1/3 strażaków (może 1/5).
Potencjalne skierowania strażaków na studia RM - jakie mamy możliwości odmowy?
W umowie o pracę obowiązuje kodeks pracy, nowe obowiązki - nowa umowa. U nas wiadomo, że dostajesz nowy zakres i podpisujesz.
Co gdy się nie zgodzisz? Jakie mamy możliwości?
Jak myślicie kogo będą kierować? Jak dowódca  ma dowodzić działaniami gdy nie ma kompetencji i wiedzy RM?

Kolejne pytanie. Czy nie możemy dogadać się z ratownikami medycznymi i wyjść na ulice w proteście do tych pomysłów? "Gdzie są związki?"
Czy tylko dół widzi olbrzymi spór kompetencji?

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #202 dnia: Luty 09, 2023, 12:04:43 »
Dodatkowe obowiązki w PSP czytaj dodatkowa stówa brutto na dzień strażaka i masz być zadowolony  :gwiazdki: :szalony:

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #203 dnia: Luty 09, 2023, 12:35:03 »
Na początku nie będzie problemu z chętnymi.Dopiero kiedy na żywca zobaczą co to za miodek i za jakie pieniądze,reszta stanie okoniem.Medialnie wygląda dobrze.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #204 dnia: Luty 09, 2023, 12:36:18 »
Tak się zastanawiam w związku z tym artykułem: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/straz-pozarna/co-trzeci-strazak-ratownikiem-medycznym
Obecnie nie ma raczej problemu ze zgoda funkcjonariuszy na skierowanie na kursy i szkolenia. Wiadomo są sytuacje losowe ale ogólna tendencja jest taka, że ludzie w kursach i szkoleniach widzą potencjał rozwoju. Z RM raczej nie wiąże przyszłości 1/3 strażaków (może 1/5).
Potencjalne skierowania strażaków na studia RM - jakie mamy możliwości odmowy?
W umowie o pracę obowiązuje kodeks pracy, nowe obowiązki - nowa umowa. U nas wiadomo, że dostajesz nowy zakres i podpisujesz.
Co gdy się nie zgodzisz? Jakie mamy możliwości?
Jak myślicie kogo będą kierować? Jak dowódca  ma dowodzić działaniami gdy nie ma kompetencji i wiedzy RM?

Kolejne pytanie. Czy nie możemy dogadać się z ratownikami medycznymi i wyjść na ulice w proteście do tych pomysłów? "Gdzie są związki?"
Czy tylko dół widzi olbrzymi spór kompetencji?

Pierwsze pytanie to kto za te studia będzie płacić, bo jeżeli funkcjonariusz, to nikt na siłę Ciebie tam nie powinien wypchnąć. Pytanie drugie, skąd nagle komendy wezmą będą miały tyle kasy, żeby zapłacić za studia tym brakującym osobom (przypominam, że co roku na inz SGSP idzie około 160-180 osób i jest problem z płaceniem). Pytanie trzecie, czy dowódca zmiany będzie dowodził działaniami bez RM? Raczej tak, bo wydaję mi się, że RM to będzie oddzielna działka, a kierownik/dowódca karetki będzie kolejnym jakoby KDR na zmianie.
Góra nie widzi w tym problemu, a jak widzi to ktoś z dołu to są wyciągane konsekwencje, więc chyba się nie dogadamy.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #205 dnia: Luty 09, 2023, 21:10:31 »
Tak się zastanawiam w związku z tym artykułem: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/straz-pozarna/co-trzeci-strazak-ratownikiem-medycznym
Obecnie nie ma raczej problemu ze zgoda funkcjonariuszy na skierowanie na kursy i szkolenia. Wiadomo są sytuacje losowe ale ogólna tendencja jest taka, że ludzie w kursach i szkoleniach widzą potencjał rozwoju. Z RM raczej nie wiąże przyszłości 1/3 strażaków (może 1/5).
Potencjalne skierowania strażaków na studia RM - jakie mamy możliwości odmowy?
W umowie o pracę obowiązuje kodeks pracy, nowe obowiązki - nowa umowa. U nas wiadomo, że dostajesz nowy zakres i podpisujesz.
Co gdy się nie zgodzisz? Jakie mamy możliwości?
Jak myślicie kogo będą kierować? Jak dowódca  ma dowodzić działaniami gdy nie ma kompetencji i wiedzy RM?

Kolejne pytanie. Czy nie możemy dogadać się z ratownikami medycznymi i wyjść na ulice w proteście do tych pomysłów? "Gdzie są związki?"
Czy tylko dół widzi olbrzymi spór kompetencji?

A mnie ciekawi skąd wniosek ze 1/5 strażaków może wiązać przyszłość z RM? Bo jak patrzę na moją JRG to jest to może 5%

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #206 dnia: Luty 09, 2023, 22:20:36 »
U mnie natomiast jest masa medyków na 60 etatów jest aż jeden który jeździ na ZRM. Jest jest jeszcze 2 z papierami bez praktyki oraz 2 w trakcie nauki.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #207 dnia: Luty 09, 2023, 22:24:48 »
U mnie natomiast jest masa medyków na 60 etatów jest aż jeden który jeździ na ZRM. Jest jest jeszcze 2 z papierami bez praktyki oraz 2 w trakcie nauki.

No to akurat wystarczy, żeby na trzech zmianach obsadzić karetkę 😉
1/3 to marzenie osób decyzyjnych.ktore myślą, że ludzie rzucą się na te studia za darmo, bo wg zapowiedzi nie będzie dla nich odpowiednich grup, a podwyżka to pewnie podniesienie służbowego o 100 złotych.
Już nie mówię o tym, że większość z nich jest bez żadnego doświadczenia w systemie PRM, co tylko stwarza zagrożenie dla nich i potencjalnych pacjentów.

Offline Ognikowy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #208 dnia: Luty 10, 2023, 01:07:47 »
Witam, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o karetkach w PSP. Nie łudziłem się, że ich nie będzie ale zasady na jakich maja funkcjonować i kto ma w nich jeździć budzą dużo kontrowersji w komendach. KPP 2 stopnia, prawdopodobnie wysyłanie ludzi na kierunek rat med. Nie oszukujmy się nie każdy się do tego nadaje i nie każdy chce to robić. Nie ma planu na nowe grupy uposażeń dodatki, rozwój na poziomie oficerskim, jakaś zachęta… odpowiedzialność będzie bardzo duża, nie wiem jakie wnioski wyciągnęła grupa jadąca do Chicago czy Ci ludzie jeżdżą w podziale ? I dodatkowo w PRM, żeby moc stwierdzić jak to ma wyglądać ? Porozmawiajmy, wypowiedzcie swoje zdanie na ten temat  -_- może ktoś z was wie coś więcej.
Czy po straremu. Braki kadrowe, brak przejrzystości, procedur i kasy

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #209 dnia: Luty 10, 2023, 07:15:29 »
Na początku nie będzie problemu z chętnymi.Dopiero kiedy na żywca zobaczą co to za miodek i za jakie pieniądze,reszta stanie okoniem.Medialnie wygląda dobrze.
Nie tak bardzo bym się tego obawiał. oczywiście nie jest to regułą. RM to dobry kierunek szkoły dla strażaka - połączy fach i  dobrze dorobi. Może dlatego tak wielu młodych wybiera tą szkołę.
Jak jeszcze przy naborze, ustalą, że musi być RM, to szybko wypełnią "lukę"

Offline Miszczu112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #210 dnia: Luty 10, 2023, 11:27:41 »
Osobiście nie wydaje mi się zły pomysł z karetkami w podziale, ale tylko do wykorzystania dla KDR-a. Jeśli będzie to dla naszych działań typowo np. transport poszkodowanego z miejsca zdarzenia bo nie ma wolnej karetki a stan jego na to pozwala to czemu nie. Obawiam się tylko że wejdą karetki ( i słusznie) rok, dwa może trzy będzie wszystko zgodnie z procedurami czyli nie zastępujemy ZRM w ich robocie a później ktoś się obudzi, że przecież straż ma karetki które im kupiliśmy to niech odciążą karetki z SOR-u. Zakres obowiązków który nam co jakiś czas dokładają niestety będzie się przekładał na spadek profesjonalizmu w służbie bo przecież nie da się być dobrym we wszystkich dziedzinach, -jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego. Ale na inspekcji powiedzą Ci że Ty masz to umieć, setki procedur które co chwile ktoś zmienia a później jedna wyklucza drugą. Generalnie nie mam nic do tych karetek(a nawet popieram),bo Pandemia faktycznie pokazała że przydałyby się w podziale takie pojazdy ALE TYLKO dla KDR-a a nie jako substytut ZRM.

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #211 dnia: Luty 10, 2023, 11:50:25 »
Panie Miszczu112. Zgadzam się z Panem.
Ja jednak widzę to tak, że kiedy już straż będzie miała te karetki, i ruszy to pełną parą- to dojdzie do likwidacji ZRM- i PSP wchłonie karetki ZRM.
Straż zapewni budynki, garaże,  pokoje, itp itd, co do ludzi- będzie rozkaz, i trzeba będzie się szkolić, uczyć. Czy teraz można odmówić udziału w szkoleniu ?


Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #212 dnia: Luty 10, 2023, 12:31:51 »
Czy teraz można odmówić udziału w szkoleniu ?
Jak najbardziej odmówić udziału w szkoleniu nie możesz. Ale, żeby mieć uprawnienia "medyczne" musisz zdać odpowiedni egzamin i może się okazać, że 99% strażaków po egzaminie nie nabędzie nowych uprawnień (nikt Cię nie zmusi do napisania poprawnej odpowiedzi, czy na egzaminie praktycznym - do wykonania prawidłowych czynności).

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #213 dnia: Luty 10, 2023, 12:42:54 »
Osobiście nie wydaje mi się zły pomysł z karetkami w podziale, ale tylko do wykorzystania dla KDR-a. Jeśli będzie to dla naszych działań typowo np. transport poszkodowanego z miejsca zdarzenia bo nie ma wolnej karetki a stan jego na to pozwala to czemu nie. Obawiam się tylko że wejdą karetki ( i słusznie) rok, dwa może trzy będzie wszystko zgodnie z procedurami czyli nie zastępujemy ZRM w ich robocie a później ktoś się obudzi, że przecież straż ma karetki które im kupiliśmy to niech odciążą karetki z SOR-u. Zakres obowiązków który nam co jakiś czas dokładają niestety będzie się przekładał na spadek profesjonalizmu w służbie bo przecież nie da się być dobrym we wszystkich dziedzinach, -jak ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego. Ale na inspekcji powiedzą Ci że Ty masz to umieć, setki procedur które co chwile ktoś zmienia a później jedna wyklucza drugą. Generalnie nie mam nic do tych karetek(a nawet popieram),bo Pandemia faktycznie pokazała że przydałyby się w podziale takie pojazdy ALE TYLKO dla KDR-a a nie jako substytut ZRM.

Od transportu poszkodowanych są karetki PRM, Od transportu zatrzymanych radiowozy Policji, do wypompowania gówna z szamba są szambiarki.
Nie rozumiem po co komplikować i rozwarstiac system? Pieniądze przeznaczone na karetki czy szkolenie można włożyć w PRM i go usprawnić.
Kolejna sprawa. Co z małymi JRG z 7 strażakami na zmianie?? Dojdą wakaty?? Wątpię. Co jak zespół pojedzie z pacjentem na SOR i nie bedzie ich kilka godzin?? Dowódca zmiany będzie miał 5 osób? Co z wyjazdem do pożaru mieszkania? 5 będzie gasić a 2 czekać na potencjalnego pacjenta? Nie wiem jak można widzieć jakieś pozytywy w tym chorym pomysle...

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #214 dnia: Luty 10, 2023, 13:34:21 »
Podałeś bardzo dobre argumenty, ale niestety przykro to stwierdzić, pomysłodawcy mają ją schowane głęboko w szufladzie. Bez zwiększenia stanów doprowadzimy do jeszcze gorzej patologii niż jest obecnie.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #215 dnia: Luty 10, 2023, 14:12:36 »
Podałeś bardzo dobre argumenty, ale niestety przykro to stwierdzić, pomysłodawcy mają ją schowane głęboko w szufladzie. Bez zwiększenia stanów doprowadzimy do jeszcze gorzej patologii niż jest obecnie.

Tu się nie zgodzę.
Argumenty człowieka który SOR nie widział. Załoga karetki nie czeka. Ma pierszeństwo w przekazaniu pacjenta.
I chyba chodziło o etaty a nie wakaty.
Co do dysponowania się nie wypowiadam. Ale w Kanadzie GBA obsada 3 osoby z torbą medyczną do zawału serca widziałem.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #216 dnia: Luty 10, 2023, 14:20:30 »
Karetka z pacjentem ma pierwszeństwo na SOR?  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Haha

Z jakiej ty się choinki urwałeś, widać jakie masz pojęcie.  :rofl:

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #217 dnia: Luty 10, 2023, 15:42:43 »


Podałeś bardzo dobre argumenty, ale niestety przykro to stwierdzić, pomysłodawcy mają ją schowane głęboko w szufladzie. Bez zwiększenia stanów doprowadzimy do jeszcze gorzej patologii niż jest obecnie.

Tu się nie zgodzę.
Argumenty człowieka który SOR nie widział. Załoga karetki nie czeka. Ma pierszeństwo w przekazaniu pacjenta.
I chyba chodziło o etaty a nie wakaty.
Co do dysponowania się nie wypowiadam. Ale w Kanadzie GBA obsada 3 osoby z torbą medyczną do zawału serca widziałem.

A napisałem że zespół utkwi na SORze? Ode mnie jest ponad 40 minut w jedną stronę dojazdu na najbliższy SOR. Do tego przekazanie pacjenta nie trwa zawsze natychmiastowo. Dziwię się twoim wypowiedziom. Jesteś albo odklejony od rzeczywistości albo bardzo mocno związany z naszą władzą i przyklaskujesz każdy pomysł. Nawet jako nieliczny legitymacje dostales ok. W mojej komendzie niestety nie było takiego szczęśliwca.
I po co z jakąś Kanadą wyjeżdżasz? W kongo do zawału przychodzi wioskowy szaman. I co to ma do rzeczy?

pompierman

  • Gość
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #218 dnia: Luty 10, 2023, 15:51:33 »
Podałeś bardzo dobre argumenty, ale niestety przykro to stwierdzić, pomysłodawcy mają ją schowane głęboko w szufladzie. Bez zwiększenia stanów doprowadzimy do jeszcze gorzej patologii niż jest obecnie.

Tu się nie zgodzę.
Argumenty człowieka który SOR nie widział. Załoga karetki nie czeka. Ma pierszeństwo w przekazaniu pacjenta.
I chyba chodziło o etaty a nie wakaty.
Co do dysponowania się nie wypowiadam. Ale w Kanadzie GBA obsada 3 osoby z torbą medyczną do zawału serca widziałem.

Toś dowalił  :szalony: chyba nie widziałeś rzeczywistości na SORze, Twoja wypowiedź to typowego teoretyka jak inni.

Już widzę, jak po zapisie w warunkach naboru z ulicy Ratownicy Medyczni pchają się do PSP za 25zł/h :D
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2023, 16:07:41 wysłana przez pompierman »

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #219 dnia: Luty 10, 2023, 16:38:51 »
Młodzi stażem strażacy pokończą RM za kasę PSP i odejdą do PRM bo tam lepiej zarobią. A ZUSy zapłacą komendanci.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #220 dnia: Luty 10, 2023, 17:00:07 »
@hasici99
Nic dodać, nic ująć. Zwłaszcza piąte i szóste zdanie Twojej wypowiedzi. :wacko:
Si vis pacem, para bellum

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #221 dnia: Luty 10, 2023, 17:23:41 »
Taaak.
SOR nie widziałem. ...
Do SOR ma straż 40 minut? A w którym to powiecie?
Czemu przejazd alarmowy 40 minut plus przekazanie pacjenta ma zająć kilka godzin?!
Przestańcie opowiadać kocopały.  :rofl:

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #222 dnia: Luty 10, 2023, 17:27:11 »
Nie kompromituj się.
EOT.
Si vis pacem, para bellum

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #223 dnia: Luty 10, 2023, 17:41:58 »
Podałeś bardzo dobre argumenty, ale niestety przykro to stwierdzić, pomysłodawcy mają ją schowane głęboko w szufladzie. Bez zwiększenia stanów doprowadzimy do jeszcze gorzej patologii niż jest obecnie.

Tu się nie zgodzę.
Argumenty człowieka który SOR nie widział. Załoga karetki nie czeka. Ma pierszeństwo w przekazaniu pacjenta.
I chyba chodziło o etaty a nie wakaty.
Co do dysponowania się nie wypowiadam. Ale w Kanadzie GBA obsada 3 osoby z torbą medyczną do zawału serca widziałem.

Widziałeś w Kanadzie i co? GBA pojechało w 3 osoby, wg nowych zasad dysponowania u nas ma bodajże jechać 4 osoby i pytanie, czy jest to argument do wprowadzenia karetek w każdej JRG? Zobacz ile w Krakowie było IZRM w ciągu roku i potwierdź, czy dla kilkudziesięciu interwencji należy wywalać tyle kasy, zamiast przenieść ją do systemu PRM.
A co do samego dysponowania w przypadku wprowadzenia karetek to powinien być to jeden z pierwszych punktów, który powinien zostać ustalony, bo z czegoś na pewno trzeba będzie zabrać. Każdy pożar wewnętrzny powinien być zabezpieczany pod względem medycznym i w tym przypadku z czego rezygnujemy w przypadku wysłania karetki do tego zdarzenia? Z podnośnika np?
Dlaczego u nas zawsze trzeba wszystko zaczynać od d... strony. Nie możemy zwiększyć etatów do minimum 8 na małych JRG, a pchamy się w karetki, gdzie połowa pracujących w PSP RM ma tylko papier, bez doświadczenia.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #224 dnia: Luty 10, 2023, 18:02:57 »
Nie kompromituj się.
EOT.
Jak zwykle zabrakło argumentów :rofl: