Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 132321 razy)

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #650 dnia: Marzec 17, 2024, 22:25:19 »
Panie MIKO.
Jak Pan sobie wyobraża ochronę  infrastruktury krytycznej przez PSP ? To jest bardzo ciekawe. Bo wydaje mi się, że do ochrony takich obiektów wykorzystane zostanie wojsko, wot itp.
W razie potrzeby- jak już coś dupnie to PSP będzie prowadzić swoje działania.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2024, 22:28:32 wysłana przez mietek90 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #651 dnia: Marzec 17, 2024, 22:30:05 »
Napisałem ochrony to też trzeba gasić - chronione są stałe bazy logistyczne, a te które powstaną czasowo w głębi operacyjnej ? Wojsko niema dużych SIS ochrony ppoż wolnych - wy myślicie że oni będą tam walczyć a wy będziecie w jednostkach siedzieć :)  to wam się tylko wydaje :)
Zobaczcie kryzys na granicy i ile było już działań straży - a to pierdołka była do pełnoskalowej wojny albo ewakuacja ludności z terenów objętych działaniami wojennymi, ewakuacja zakładów o znaczeniu strategicznym itd. itd. itd. tu zadań jest tyle że zabraknie tego potencjału WOT, PSP i OSP więc nie licytujcie się :)  bo to niema żadnego uzasadnienia
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2024, 22:45:14 wysłana przez MIKO »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #652 dnia: Marzec 17, 2024, 22:54:35 »
Na start zobacz, czym jest " infrastruktura krytyczna" jest dok. z 2016 roku sporo wyjaśni.
PSP w całości jest reklamowana funkcjonariusze nie podlegają mobilizacji, od tego wojsko ma swoje zaplecze i odpowiedni sprzęt tech. Po to utworzono WOT i możliwość mobilizacji cywili.

W warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, jednostki organizacyjne PSP pozostają w swoich dotychczasowych strukturach realizując swoje zadania uzupełnione o zadania wynikające z opracowanej i utrzymywanej w stałej aktualności dokumentacji z zakresu przygotowań obronnych.
Proponuję też zapoznać się z powszechnie dostępnymi dokumentami analizującymi możliwość funkcjonowania ksrg w czasie wojny, 90 % analiz wieszczy rozpad systemu ksrg i dalsze jego funkcjonowanie oparte tylko na  PSP.

Co do meritum sprawy.
Mieszasz mnóstwo rzeczy, piszesz, aby się nie licytować a startujesz od sytuacji pełnoskalowej wojny. OC to nie tylko działania w czasie wojny, ale głównie mnóstwo zadań i przygotowań w czasie pokoju. Odnoszę wrażenie, że w twoich wyobrażeniach wszystko będzie się działało na zasadzie oddolnego zrywu, na dzień dzisiejszy w służbach są odpowiednie plany i instrukcje, to nie OSP nie skrzykniemy się i nie polecimy.

« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2024, 08:07:24 wysłana przez pb11 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #653 dnia: Marzec 17, 2024, 23:13:42 »
Nic nie mieszam - ale niech tak będzie jak piszesz - bo przecież tak było w przypadku ewakuacji Ukrainców z granicy czy działań z uchodźcami :) PSP miało pozostać w jednostkach :)

A co do OC byłem w tym OC, uczyłem się o tym OC tak jak o ZK , prawie humanitarnym i jeszcze kilku pobocznych rzeczach ale znam realia. Nikt w Polsce nie zbuduje w najbliższej dekadzie THW Niemieckiego. W pierwszej kolejności musimy zmienić mentalność społeczeństwa o obowiązku ochrony ojczyzny który jest dość mizerny. Co też obserwuję na żywych przykładach. I dalej jeśli  przepisy mają rozszerzać zadania OSP  o ochronę ludności i ZK to w przemyślany sposób bo właśnie problemem jest otwieranie pewnych furtek na czas pokoju które już były przerabiane. Mamy do dziś problem z wieloma definicjami jak choćby kryzys który w różny sposób jest definiowany na poziomie lokalnym co tworzy dziwne wynaturzenia i obawiam się że otworzymy sobie kolejne.

PS. Ale ja nigdzie nie napisałem że PSP zostanie zmobilizowane - niema takiej potrzeby ponieważ jest służbą podległą MSWiA i nie musi mieć karabinów by realizować określone zadania.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2024, 23:36:35 wysłana przez MIKO »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.449
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #654 dnia: Marzec 17, 2024, 23:27:35 »
Tymczasem osobiście mam nadzieję że nigdy nie będzie potrzeby sprawdzenia naszych teoretycznych rozważań w prawdziwym życiu
Pzdr.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #655 dnia: Marzec 17, 2024, 23:52:52 »
Mentalność ludzi o ochronie ojczyzny - cóż mamy 2024 rok, a nie 1939, gdzie większość nie miała dostępu do jakichkolwiek informacji o tym kto rozpętał wojnę, kto uciekł pierwszy z kraju wydając jednocześnie polecenia z Londynu i wysyłając słowa wsparcia. Jeżeli w tym momencie dojdzie do wybuchu jakiekolwiek wojny, to ja wcale ludziom się nie dziwię, że mają obronę ojczyzny daleko w ...., bo wszyscy widzimy kto do tej wojny prze i kto szybko ucieknie za granicę i będzie sobie tam żył jak pączek w maśle, a my za ich interesy będziemy walczyć. A pierwszy przykład tchórza który się zawinie, to będzie ten od wgniatania Putina w ziemię, potem poleci reszta.
Oczywiście również mam nadzieję, że scenariusze wojenne się nie spełnią, ale obecnie chyba już nie mają za bardzo czym straszyć, więc wchodzi temat wojny.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.363
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #656 dnia: Kwiecień 05, 2024, 21:10:48 »
Moim zdaniem to może srogo namieszać we wszelkich planach z typoszeregu karetki, OL czy wozy ewakuacji medycznej:
https://defence24.pl/sily-zbrojne/szef-mon-powstanie-komponent-wojsk-medycznych-szybkiego-reagowania
Co by nie mówić MON musi to zrobić bazując na doświadczeniach Ukr...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #657 dnia: Kwiecień 05, 2024, 21:31:43 »
Moim zdaniem to może srogo namieszać we wszelkich planach z typoszeregu karetki, OL czy wozy ewakuacji medycznej:
https://defence24.pl/sily-zbrojne/szef-mon-powstanie-komponent-wojsk-medycznych-szybkiego-reagowania
Co by nie mówić MON musi to zrobić bazując na doświadczeniach Ukr...
I bardzo dobrze, obserwując atak na strażaków na Ukrainie czy też atak na konwój humanitarny w Strefie Gazy raczej w takich warunkach to miejsce dla ratowników wojskowych przynajmniej w ambulansie typu rosomak . Na wojnie nie ma żadnych świętości jak widać 😢