Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 135539 razy)

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #500 dnia: Sierpień 04, 2023, 22:13:06 »
Poziom. Nie wynika tylko z braku chęci, ale również dostępności materiałów. Wszystko idzie do przodu, dużo szukamy samo, ale z góry często te informacje nie są aktualizowane.

Panie kolego, masz skrypt z RT napisany przez Juniora. Skrypt dostępny na stronie KG. Jeżeli chodzi o skrypt z RM to dno i tona mułu jak dla mnie 😊 pisany przez ludzi, którzy widzieli ostatnio karetkę w środku, ale chyba z oznaczeniem „R”. Przypominam, że czasy „sanitariuszy noszowych” się już dawno skończyły.
Ja napisałem swój autorski skrypt z RM na 60 stron i jakoś każdy ogarnia, bo napisany jest od strażaka dla strażaka, czyli po chłopsku, bo nie zrobisz ze starego ognia ratownika medycznego. Nie widzę potrzeby pisania skryptu na 300 stron i wymieniania w nim 6 rodzai pozycji bocznej  :wall:
Dlatego jeszcze raz powtórzę… zacznijmy od podstaw, uzupełnijmy na autach podstawowe wyposażenia, a potem dopiero zacznijmy, zaznaczam ZACZNIJMY rozmowy o RM w straży.

Pozdrawiam wszystkich rozsądnych fuszy  :straz:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #501 dnia: Sierpień 05, 2023, 11:39:24 »
Z tym wyszkoleniem to bym nie upraszczał. Oczywiście jest różnie ale doświadczenie ostatnich lat pokazuje że im większy zespół (większa akcja) to mamy większe trudności by uzyskać skuteczność. Dlatego 2 osobowa rota czy zespół na karetce jest jeszcze na tyle samodzielny że czego nie wie to się nauczy. Natomiast podważać dyplomów wyższych uczelni nie wpada - masz dyplom, etat musisz dawać radę. PRM powstał w dużej części z ratowników po studium medycznym i pielęgniarek/pielęgniarz z specjalizacją.

Osobiście mam natomiast obawy że sytuacja będzie całkowicie odwrotna niż zakładacie. Czyli PRM będzie nas dymał na każdym kroku co już ma miejsce. Czyli pod hasłem braku dostępności dostaniemy cały śmietnik izolowanych zdarzeń medycznych co powoli już i tak się dzieje. Tylko dziś prędzej czy później muszą do niego dojechać. Jak będziemy mieli "Ambulanse" dojechać już nie będą musieli. I dostaniemy w prezencie panią 80 lat z dusznością od 5 lat której rodzina chce się pozbyć na święta i będziemy bujać się po SOR wysłuchując od lekarzy.

Niestety zderzenie systemu opłacanego centralnie z tym komercyjnym gdzie płaci się za karetko dobę i to co się zaoszczędzi może iść np. na płace może być całkowicie odmienne od zakładanego.   

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 306
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #502 dnia: Sierpień 05, 2023, 12:10:43 »
Ma sens jeżeli usuwasz cały dach, a nie pół, a gościa i tak nie wyciągasz w osi kręgosłupa. To jest właśnie poziom KPP. Bo nie pogłębianie urazów też wchodzi w zakres pierwszej pomocy.
A jeżeli chodzi o aktualizowanie wiedzy no to cóż, OSz raczej prymu w tym nie wiodą, większość rzeczy uczysz się na prywatnych kursach. Czy np temat zarządzania powietrzem jest obecnie omawiany w ośrodkach szkolenia? Czy mamy tylko polegać na książkach cywilnych autorów i podmiotach prywatnych. Tak samo jest z KPP, zbliża się egzamin to rozwijamy wszystkie żagle i dawaj bo trzeba zdać, a potem trzy lata na wszystko wywalone. Z RM w PSP jest podobnie, wysłanie kogoś raz na parę lat do CSM nie zastąpi pracy z żywym pacjentem i nie wierzę w to, że tacy ludzie, którzy mają tylko dyplom bez doświadczenia mogą wykonywać MCR na wysokim poziomie. Nie od tej strony powinniśmy zaczynać.

Tu się zgodzę. Edukacyjnie to jedynie skrypty które zostałt utworzone, ale są spore i trzeba przy nich posiedzieć. Doskonalenie leży, a na WOsz jeszcze gorzej.

Kolega pisał o skrypcie z rat. Tech. No super jest, przeczytałem, naprawdę dobrze zrobiony i nawet przecwiczylem. No, ale cóż część betonu odkrywa nagle gdzieś technikę majaca że 30 lat jako super fantastyczna nowość. No leżą podstawy, a wszystko ciągnie dlatego, że część robi więcej niż musi
« Ostatnia zmiana: Sierpień 05, 2023, 12:15:04 wysłana przez andoria »

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #503 dnia: Sierpień 06, 2023, 00:08:41 »
Ale takie tematy co do szkoleń w psp można wymieniać.
1. Czy ktoś na szkołach uczy rozliczać czasu służby?
2. SWD? Matko, czarna magia dla świeżych podchorążych i kadetów.
3. Działka operacyjna, szkolenia, analizy, inspekcję
4. Metodyka kontrolno rozpoznawczą? Nie sztuka pokazać cegłę i tak macie robić. A metodyki nikt nie omówi, nie pokaże gdzie haczyki i błędy.
5. Kadry - kompletne zero.
6. Już nie mówiąc o finansach. To się dopiero zacznie, jeszcze 3-5 lat kiedy będzie po prostu brak chętnych na to stanowisko. Dobra księgowa w prywatnej firmie, a księgowa w PSP  :gwiazdki:

A dyskusja jest tutaj o skryptach, książkach dla JRG. Dyskututjemy o czymś co powinno być w doskonaleniu zawodowym.... hmmm w czym?  :gwiazdki: byleby się godziny zgadzały zajęć. Przecież trzeba ogarnąć garaż, tereny zielone, a tu wycieczka, sport. A zapomniałem że jesteśmy elita  :gwiazdki: tego się trzymajmy 😊

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #504 dnia: Sierpień 06, 2023, 00:20:23 »
Ale takie tematy co do szkoleń w psp można wymieniać.
1. Czy ktoś na szkołach uczy rozliczać czasu służby?
2. SWD? Matko, czarna magia dla świeżych podchorążych i kadetów.
3. Działka operacyjna, szkolenia, analizy, inspekcję
4. Metodyka kontrolno rozpoznawczą? Nie sztuka pokazać cegłę i tak macie robić. A metodyki nikt nie omówi, nie pokaże gdzie haczyki i błędy.
5. Kadry - kompletne zero.
6. Już nie mówiąc o finansach. To się dopiero zacznie, jeszcze 3-5 lat kiedy będzie po prostu brak chętnych na to stanowisko. Dobra księgowa w prywatnej firmie, a księgowa w PSP  :gwiazdki:

A dyskusja jest tutaj o skryptach, książkach dla JRG. Dyskututjemy o czymś co powinno być w doskonaleniu zawodowym.... hmmm w czym?  :gwiazdki: byleby się godziny zgadzały zajęć. Przecież trzeba ogarnąć garaż, tereny zielone, a tu wycieczka, sport. A zapomniałem że jesteśmy elita  :gwiazdki: tego się trzymajmy 😊

Te tematy zostały pominięte, bo to nie ten temat 😊 to co wymieniłeś to również kuleje  :gwiazdki:
Wróćmy do karetek  :kusm: Ja bym zrobił ankietę wśród ratowników, kto chce karetki w PSP :)
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #505 dnia: Sierpień 06, 2023, 09:24:11 »
Ankieta fajny pomysł ale w śród wszystkich a nie tylko RM w straży w końcu też zwykły strażak może być kierowcą. Myślę że wyniki były by jednoznaczne  :rolleyes:

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #506 dnia: Sierpień 06, 2023, 09:34:11 »
Miliony much nie mają racji 😉 Ambulanse, tak w przyszłości na innych zasadach niż w PRM. Jesteśmy na etapie braku odpowiednich ŚOI i wolelibyśmy po prostu dobry nomex, kominiarkę a o nowej żółtej koszarowca nie wspomnę. Nie znam nikogo kto by miał swój drugi nomex.  Pytanie komu robimy dobrze ? Politykom,  społeczeństwu, chłopakom na podziale ? 

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.128
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #507 dnia: Sierpień 06, 2023, 09:45:21 »
Drugie US już nie jest tak rzadkim zjawiskiem jak kiedyś, ale dalej norma przewiduje jedno ubranie na osobę, więc drugi komplet to kombinatoryka. Na pewno takie zmiany nie robią dobrze strażakom pracującym na pierwszej linii, bo to oni zostaną obarczeni odpowiedzialnością i pomysłami osób, które wprowadziły to w życie.

Offline LukasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #508 dnia: Sierpień 06, 2023, 09:49:06 »
Nierealne do zrealizowania, karetka bez ludzi to tylko samochód :) średnio na większości komend jest 2 może 3 rat med albo wcale, którzy pracują dodatkowo w systemie i mają jakieś pojęcie :)  a co do produkcji nowych chętnych zbytnio ich nie ma, a komendy raczej takich studiów nie opłacą. Co do innych dziedzin ratownictwa w PSP to najlepsze szkolenia i najnowsze są poza PSP gdzie dopiero później ta wiedza wędruje w skrypty czy cokolwiek. Strażacy najczęściej nie chcą jeździć na szkolenia w Ośrodkach KW a co dopiero opłacać samemu chociażby rescue days… Co do poziomu zgadzam się. Ankieta wykazałaby jednoznacznie, że 99% osób tego nie chcę, bo kto chcę brać dodatkową odpowiedzialność za ludzkie życie i podjęte decyzję nie dostając nic za to, tak nic, bo z pasji człowiek nie wyżyje a jak popełnisz błąd to Ty będziesz się tłumaczyć w sądzie, mcr nie polegają na zniesieniu pacjenta i transporcie do szpitala :) Temat jest bardzo skomplikowany…

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.128
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #509 dnia: Sierpień 06, 2023, 10:54:05 »
Z tymi szkoleniami poza PSP to powiedziałbym, że są komendy gdzie za takie wyjazdy strażacy mają zwracane koszta w całości albo przynajmniej w części. I fakt jest niezaprzeczalny, że na takich szkoleniach czegoś się nauczysz i wyjedziesz z nową wiedzą, a nie tak jak w OSz jedziesz zazwyczaj "za karę", bo akurat wypadło na ciebie.
Temat obecnie po kwietniowej komisji zdrowia wszedł w stan hibernacji, nikt nie wie co dalej, były zbierane dane na temat izrm, ilości ratowników itd, ale gdzie to dalej poszło to tylko wie ten, co te ankiety wysłał. I pytanie podstawowe: czy dla 11 izrm w ciągu roku trzeba kupować karetkę?

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #510 dnia: Sierpień 06, 2023, 12:08:04 »
Moim zdaniem kolejność powinna być taka: 1.podniesienie budżetu,2.umundurowanie i ŚOI na poziomie,łączność! 3.kasa szkolenia kadr RM,4.może karetki.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #511 dnia: Sierpień 06, 2023, 13:59:12 »
Ambulanse, tak w przyszłości na innych zasadach niż w PRM. Jesteśmy na etapie braku odpowiednich ŚOI i wolelibyśmy po prostu dobry nomex, kominiarkę a o nowej żółtej koszarowca nie wspomnę. Nie znam nikogo kto by miał swój drugi nomex.  Pytanie komu robimy dobrze ? Politykom,  społeczeństwu, chłopakom na podziale ?
Komu robimy dobrze pytanie z podtekstem  :rofl: Co do SOI i tego, że nie znasz nikogo kto ma dostępny drugi nomeks to ja jestem w szoku powiem ci szczerze bo u mnie jest obowiązek na JRG posiadania kilku zapasowych US i dotyczy to raczej całego województwa... Moim zdaniem w temacie SOI idziemy do przodu i to szybko natomiast mentalność i kwestie organizacyjne leżą ale to nie wina w tym przypadku góry (bo góra robi dużo w tym zakresie  :wacko: ) tylko dołu tak jak np. ta historia z uczczeniem Powstania Warszawskiego gdzie chłopaki na zbiórkach stali w SOI mimo tego, że żaden przepis tego nie nakazuje.
Co do karetek to problem którego nie ma w tym momencie urasta do rangi hekatomby. Niedługo minie rok od założenia tego wątku i od tego czasu było tyle sprzecznych informacji na tych 26 stronach, że głowa mała. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.128
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #512 dnia: Sierpień 06, 2023, 14:31:57 »
Jakby nie było problemu, to nie byłoby tego wątku i wszelkich wątpliwości, które się tu pojawiały. Problem jest w tym, że nikt dokładnie nie wie na jakiej zasadzie ma odbywać się to nasze ratownictwo, jedyne co wiadomo to to, że rzucą nam karetki i martwcie się sami co będzie dalej. Są plany zwiększenia budżetów komend na te samochody? Na leki, sprzęt itd? Nagle może się okazać, że ustawa wchodzi za dwa tygodnie i wszyscy obudzimy się w nowej, niekoniecznie wyczekiwanej przez większość rzeczywistości. Na to chcesz pozwolić? Jak masz więcej info na ten temat to się tu nimi podziel, bo akurat w tym temacie z góry można usłyszeć tylko że damy radę, bo mamy tyle i tyle RM. No super, mnie to przekonało, jestem pewien że damy radę 🤣
A co do wyposażenia mamy ŚOI na lepszym poziomie, ale np łączność, ile jednostek ma komplet gruszek do radiostacji? Wiesz jak wygląda procedura wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia i jak trudno jest to zrobić w ciasnej przestrzeni z radiem bez mikrofonoglosnika? Druga sprawa to sygnalizatory bezruchu, ilu jeszcze strażaków chodzi z nimi zawieszonych przy kurtkach, a nie przy aparacie?
Naprawdę, karetki to aktualnie ostatnia rzecz, która powinna być wprowadzona na szeroką skalę do PSP. I takie mamienie pt. zabezpieczenie działań. Jakie to mają być działania i kto ma to robić? Z jakiego samochodu zdejmujemy ludzi, żeby stać karetką przy pożarze trawy albo sadzy?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2023, 15:12:16 wysłana przez simek92 »

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #513 dnia: Sierpień 06, 2023, 14:58:12 »
A co do wyposażenia mamy ŚOI na lepszym poziomie, ale np łączność, ile jednostek ma komplet gruszek do radiostacji?

Gruszki to nam są na wierzbie obiecane. U mnie w użyciu jeszcze Motorole GP340 bez wyświetlaczy, pooklejane obdartymi karteczkami z obsadą kanałową, w radiotelefonach połamane anteny, aż druty w nich widać, baterie czasem padają po prowadzeniu korespondencji przy jednym zdarzeniu, sygnalizatory bezruchu 20-letnie z popękanymi, nieszczelnymi obudowami. Nie ma na to pieniędzy. Profesjonalna formacja ratownicza na miarę XXI wieku. Pieniądze są na to, co się ładnie sprzeda pod publikę - na masową skalę nowe samochody dla OSP, łodzie, laptopy i dresy dla MDP, banery MSWiA, ambulans w każdej gminie :gwiazdki:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #514 dnia: Sierpień 06, 2023, 16:19:29 »
@Feuerwehrmann jak czytam wpisy takie jak twój to myślę, że w PL są PSP dwóch prędkości i zaczynam się zastanawiać z czego to wynika... GP340 pamiętam ale nie wiem ile lat temu wszystko do OSP trafiło... Baterię do radiostacji jeszcze niedawno miałem na zapasie w szafie ale przetargi centralne spowodowały, że są 3 różne warianty w 4 autach  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.128
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #515 dnia: Sierpień 06, 2023, 16:53:16 »
PSP sprzętowo jak i mentalnie (porównując niektóre komendy na wschodzie z tymi w centralnej Polsce) znajduję się obecnie na dwóch prędkościach, więc to co zostało napisane wyżej, wcale nie musi być bajką.

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #516 dnia: Sierpień 06, 2023, 17:02:37 »
Zaryzykowałbym stwierdzenie, że nawet trzy prędkości trzecią pędzi KG.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #517 dnia: Sierpień 06, 2023, 17:05:24 »
PSP sprzętowo jak i mentalnie (porównując niektóre komendy na wschodzie z tymi w centralnej Polsce) znajduję się obecnie na dwóch prędkościach, więc to co zostało napisane wyżej, wcale nie musi być bajką.
Centralna Polska ostatnio wykonała taki manewr, że na wschodzie za to by łby poleciały... Zbieram dane odnośnie "akcji" (żeby nie było nie gaśniczej ani ratowniczej) w Wieruszowie ale na ten moment wychodzi mi głęboki PRL...
Jeśli ktoś coś wie zapraszam do kontaktu PM....
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.128
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #518 dnia: Sierpień 06, 2023, 17:27:21 »
Może i wykonała, ale od razu zostało to wyciągnięte na powierzchnię i przeprowadzono odpowiednie szkolenia. Natomiast jak wschód jeździ dalej w górze US i spodniach koszarowych oraz ODO do pożaru (wypadki też obsługują w takim komplecie, oczywiście bez ODO) to jakoś łby tam nie lecą. Więc jakoś słabo z tym wyciąganiem wniosków. Dobra, zresztą to nie jest temat umundurowania i tego co się stało w Wieruszowie. Lepiej jakbyś wypowiadał się w temacie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.379
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #519 dnia: Sierpień 06, 2023, 17:56:23 »
Może i wykonała, ale od razu zostało to wyciągnięte na powierzchnię i przeprowadzono odpowiednie szkolenia. Natomiast jak wschód jeździ dalej w górze US i spodniach koszarowych oraz ODO do pożaru (wypadki też obsługują w takim komplecie, oczywiście bez ODO) to jakoś łby tam nie lecą. Więc jakoś słabo z tym wyciąganiem wniosków. Dobra, zresztą to nie jest temat umundurowania i tego co się stało w Wieruszowie. Lepiej jakbyś wypowiadał się w temacie.
O widzisz obecność manewru potwierdzasz  :rofl: Ja naiwnie myślałem, że stosując rozporządzenie wprost czyli będąc KDR i powalając zgodnie z rozporządzaniem doniedawna obowiązującym na te czarne spodnie które są "zasadniczym przedmiotem odzieży specjalnej" działam lege artis.
W Wieruszowie z tego co słyszę (traktować jak plotkę) strażacy pojechali myć okna w szkole na sali gimnastycznej... No ale czekam na oficjalne potwierdzenie  :wacko: Bo na ten moment byli na sali i po kłótni z dyrektor szkoły odmówili mycia ale 01 chciał wysłać kolejną zamianę która odmówiła. Oczywiście czekamy na oficjalne potwierdzenie tej "akcji" Centralna Polaka  :rofl: :rofl: :rofl: 
Co do karetek to to uważam to wszystko za burzę w szklance wody. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.128
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #520 dnia: Sierpień 06, 2023, 20:03:43 »
No to napisz wprost jak to będzie z tymi karetkami, skoro uważasz że większość z nas robi burzę w szklance wody. Bo tak piszesz chyba dla pisania, a nie wynika z tego żaden konkret.

A co do niedawnych błędów to oczywiście była taka akcja, ale jest to zdarzenie z tych jednorazowych wpadek (o czym chyba zresztą każdy się dowiedział), a nie ciągłość działania przy zdarzeniach w nieodpowiednim ubraniu. Suma summarum wychodzi tutaj brak szkoleń i znajomości potencjalnych zagrożeń, czyli tak czy siak płyniemy na dwie prędkości. Dodatkowo należy wspomnieć o braku nadzoru w organach nadrzędnych czy też w bezpośrednim kierownictwie. Pomijam już fakt wprowadzania jakiś innowacji w straży w poszczególnych województwach i rozsyłaniu tego na resztę kraju (typu roty asekuracyjne czy szkolenia z sytuacji awaryjnych).

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #521 dnia: Sierpień 06, 2023, 22:43:49 »
Komu robimy dobrze pytanie z podtekstem  :rofl: Co do SOI i tego, że nie znasz nikogo kto ma dostępny drugi nomeks to ja jestem w szoku powiem ci szczerze bo u mnie jest obowiązek na JRG posiadania kilku zapasowych US i dotyczy to raczej całego województwa... Moim zdaniem w temacie SOI idziemy do przodu i to szybko natomiast mentalność i kwestie organizacyjne leżą ale to nie wina w tym przypadku góry (bo góra robi dużo w tym zakresie  :wacko: ) tylko dołu tak jak np. ta historia z uczczeniem Powstania Warszawskiego gdzie chłopaki na zbiórkach stali w SOI mimo tego, że żaden przepis tego nie nakazuje.
Co do karetek to problem którego nie ma w tym momencie urasta do rangi hekatomby. Niedługo minie rok od założenia tego wątku i od tego czasu było tyle sprzecznych informacji na tych 26 stronach, że głowa mała.

Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że posiadanie 10 czy 15 zapasowych nomeksów na całą jednostkę nie oznacza 2 nomeksów na strażaka? Bo co mi po tym, że mamy x zapasowych nomeksów, skoro w jednym wyglądam, jakbym założył coś "po starszym, dużo większym bracie", a w kolejny nie wchodzę, bo za mały. Na zmianie masz ludzi z różną rozmiarówką i jak Ci przyjdzie, że 80% załogi musi zmienić nomeks, to okazuje się, że część z niech nie ma się w co ubrać.

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #522 dnia: Sierpień 07, 2023, 07:04:57 »
Tak. Mamy trzy prędkości w PSP i dobrze. Ktoś musi wskazywać kierunek rozwoju. Chodzi o to, że 20% decyduje co się wydarzy u 80😉 Burza jest bo koordynatorzy już potwierdzili że karetki będą a dowódcy Jrg policzyli kto jest na pierwszym roku ratownictwa i już się wszystko zgadza. Proponuje zrobić tak kurs spadochronowy. Śmigłowce będą wiec co za problem, ile taki spadochron kosztuje. Sprawdźcie w Warszawie jaki będzie procent tych a) tych co wsiądą na pokład b) tych do przeżyją c) tych co będą bez kontuzji.
Powodzenia i do służby

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.128
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #523 dnia: Sierpień 07, 2023, 07:23:26 »
A jak wygląda sprawa naboru na RM w APoż? Są chętni?
A co do dowódców JRG i wskazania ile osób jest na I roku, to pojawia się pytanie kiedy oni skończą te studia, nabędą jakiekolwiek doświadczenie itd. Rozumiem, że na tych JRG co mają być karetki są ratownicy z odpowiednim poziomem doświadczenia mogący spokojnie wziąć odpowiedzialność za ewentualnego pacjenta. Czy może jednak nie? Bo okaże się że to będą tacy strażaccy stażyści po ukończeniu kursu podstawowego (w tym przypadku z dyplomem bez doświadczenia). To że mamy 1,5 tys. RM wcale nie oznacza, że nadają się oni do tej roboty. Tak samo jak powiedzmy 20 tysięcy strażaków ma kat. C, a jeździć potrafi połowa.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 07, 2023, 07:28:37 wysłana przez simek92 »

Offline wneku6

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #524 dnia: Sierpień 07, 2023, 09:42:26 »
Jeszcze jedna kwestia.
Czy ktoś w ogóle pyta Ratowników Medycznych, którzy sami wykształcili się za własne pieniądze, z własnego wolnego czasu i doświadczenie zdobywają głównie między służbami czy oni chcą podejmować MCR w PSP?
Znam dwóch RM którzy celowo nigdzie nie zgłaszali, że studiują, po ukończeniu studiów nie przynieśli dyplomu i generalnie nie chcieli się oficjalnie chwalić, aby PSP za darmo ich nie wykorzystywała.
No to w KM/KW wyciągnięto listy RM chyba od Wojewody przez co figurują w statystykach. Na jednostce mam kilku RM, a w komendzie paru kolejnych i każdy otwarcie mówi, że nie jest zainteresowany wykonywaniem MCR w PSP. Ciekawe czemu.
Zapewne jak ktoś będzie chciał to takich Strażaków odpowiednimi zapisami w ustawie czy rozporządzeniu zmusi do podejmowania czynności. Tylko do czego to prowadzi.
Czy nie powinno się najpierw usiąść ze środowiskiem RM w PSP i przegadać tj. KG / MSWiA: mamy taki pomysł i taki pomysł, jak Wy to Panowie widzicie, może zrobimy tak, a może inaczej? Słuchamy propozycji, słuchamy pomysłów. Na pewno przekaz byłby zupełnie inny.