Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 138606 razy)

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #400 dnia: Kwiecień 21, 2023, 13:31:18 »
@sorbent, oczywiście, że się zakopały i wtedy zadysponowaliśmy ZRM 4X4 i nas wyciągnęli..... a nie chwila, jednak nie. 

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #401 dnia: Kwiecień 21, 2023, 14:00:43 »
Czyli my jako straż musimy kupić karetkę 4x4 ,bo karetka 4x2 zrm się kiedyś zakopała? U mnie na powiecie od kilkunastu jak nie od powstania psp zaden zastęp nie został zadysponowani do wyciagniecia karetki.

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #402 dnia: Kwiecień 21, 2023, 14:12:55 »
@sorbent, oczywiście, że się zakopały i wtedy zadysponowaliśmy ZRM 4X4 i nas wyciągnęli..... a nie chwila, jednak nie.

Nie no argument pierwsza klasa... Kupimy prawie 3tys. Karetek bo kiedyś się jakaś zakopała.... W Małopolsce już od dawna są 4x4. Kupimy odrazy USG do karetek bo też kiedyś nie działo w jakiejś karetce...

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.129
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #403 dnia: Kwiecień 21, 2023, 14:27:48 »
@sorbent, oczywiście, że się zakopały i wtedy zadysponowaliśmy ZRM 4X4 i nas wyciągnęli..... a nie chwila, jednak nie.

A jak się zakopie wóz z OSP/PSP to na każdą jednostkę mamy kupić rotator?

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #404 dnia: Kwiecień 21, 2023, 15:26:19 »
Oj ta nasza młodzież. Nie trzeba było w szkołę kamieniami rzucać. Nic nie zrozumieliście, kompletnie nic.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.129
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #405 dnia: Kwiecień 21, 2023, 16:24:23 »
Oj ta nasza młodzież. Nie trzeba było w szkołę kamieniami rzucać. Nic nie zrozumieliście, kompletnie nic.

No widzę argumenty na poziomie...

Offline qba90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #406 dnia: Kwiecień 21, 2023, 22:08:10 »
A czemu ten temat nie został po prostu skonsultowany z nami, strażakami?

Dlaczego nie zrobiono ankiety wśród strażaków z pytaniami np.:
1. Czy są za takim rozwiązaniem?
2. Czy w związku z jego wprowadzeniem planują podniesienie swoich kwalifikacji do ratownika medycznego?
3. Jakie będą z tego tytułu gratyfikacje finansowe? Czy nie spowoduje to zachwiania znowu siatki płacowej w jakiś absurdalny sposób żeby znaleźć tylko chętnych.
Dialog prowadzony wśród jakiegoś wąskiego grona strażaków, a wszystko realizować będą Ci w pierwszej linii.

Na posiedzeniu komisji zrozumiałem Naszego włodarza, ale argumenty strony przeciwnej są też bardzo mocne. Jeżeli ten system ma wejść to tylko w pełnej zgodzie - później będą same problemy... odzyskiwanie sprzętu, przekazywanie poszkodowanych na miejscu zdarzenia, a nie mówiąc już o przekazywaniu poszkodowanych na SOR gdzie obecnie niejednokrotnie przyjeżdża zespół ZRM i ma problem ze "zdaniem" pacjenta - brak miejsc.

Tu jest taki ogrom kwestii, a chce się to przepchnąć pomijając dialog z systemem, a co najgorsza całym środowiskiem strażackim.
Indywidualne ambicje nie ponad wszystko...

Pozdrawiam gorąco!

Edit: z mojej strony jedno pytanie - czy jeżeli system wejdzie w planowanym kształcie lub bardzo podobnym i nie będzie chętnych strażaków do podnoszenia kwalifikacji do ratownika medycznego to będą przychodziły po prostu na komendy rozdzielniki ilu ma w danym roku rozpocząć studia? jeżeli ktoś zostanie oddelegowany na studia, a nie będzie w stanie ich skończyć? jakie konsekwencje?

Jest tyle kwestii, które interesują wszystkich strażaków....



Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #407 dnia: Kwiecień 22, 2023, 07:41:21 »
Najpierw niech zapewnią pieniądze na podstawowe wydatki,potem reszta.Rozwój jedt ważny,ale z głową i poszanowaniem ludzi.

Offline Dzikidziki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #408 dnia: Kwiecień 22, 2023, 19:33:06 »

Program w obecnej postaci zadowala tylko osoby z medycyną nie związane np. starsze panie które lubią jak strażacy po mieście jeżdżą bo zawsze pomachają ich wnuczkom.
Czemu nikt nie pytał medyków z PB o zdanie? Bo odpowiedź jest jasna. Nikt nie chce dodatkowych obowiązków gdy nie idą w parze z gratyfikacjami.
Zaznaczmy że niedawno Panowie z ZRM  strajkowali nie przychodząc na dyżury, przez co karetki nie wyjeżdżały, zawyżając (podobnie jak covid) statystki naszych wyjazdów IZRM. Wywalczyli ładne podwyżki i 30% dodatek wyjazdowy przez co ich zarobki są dwukrotnie wyższe niż u nas.
Jeśli więc ktoś tam dorabia to wizja odwalania dwóch zawodów za 30zl/h nikogo nie zadawała.
KG mówił że i tak to robimy tylko teraz będziemy mieli warunki. Dotychczas nie musiałem w straży
zakładać wenflonow, intubowac, robić EKG, odbarczac odmę, podawać 50lekow i transportować pacjentów.    Warunkowo zostawiam , ale na przyszłość proszę nie pisać post pod postem . Początek niestety ocenzurowany bo to Forum branży strażackiej . Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2023, 21:26:48 wysłana przez wujo 2010 »

Offline Dzikidziki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #409 dnia: Kwiecień 22, 2023, 19:35:30 »
To że raz kiedyś gdzieś w Polsce ewakuowali pacjenta na sor wozem bojowym a byłoby taniej ambulansem jest słabym argumentem. Dostac ambulans to jedno. Utrzymać go wraz z całym wyposażeniem gdy w komendach brak pieniędzy na nadgodziny, naprawy zepsutego sprzętu czy podstawowe sorty mundurowe to drugie. Dodatkowo wolałbym zawieźć takiego pacjenta wozem gdzie mogę polegać na 5 kolegach niż ambulansem tylko z kierowcą (bo nikt nie powiedział że obsada będzie 3osobowa). W pogotowiu mogę polegać na drugim ratowniku medycznym i odpowiedzialność za pacjenta rozkłada się. "A co jakby podczas ewakuacji wozem pacjent zmarł?" To samo co podczas transportu abmulansem- ktoś za to beknie.
Dodatkowo naszym ambulansem nie pojedziesz wyciągnąć karetki ZRM. Pomóc znieść pacjenta z 4 piętra też łatwiej całym zastępem niż dwóm osobom

Offline Dzikidziki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #410 dnia: Kwiecień 22, 2023, 19:36:54 »
Co do obsady. W mojej PSP jest 8 RM. Z czego 5 nigdy nie pracowało w zawodzie. Transportować pacjenta w stanie zagrożenia życia z osobami bez doświadczenia to jak jechać samemu.
Z 3 pozostałych RM tylko jeden mógłby pełnić funkcję kierownika zespołu ZRM bo przepracował 5 tys godzin w systemie.
Dlaczego Pan KG nie podał tych statystyk. Albo ilu medyków jest w OSP. Pracowałem w SOR/ZRM w 3 powiatach i mógłbym tam ich policzyć na palcach jednej ręki. Z tym że oni pracując po 400h więc w OSP pełnią funkcję raczej honorową.
Biorąc pod uwagę że ambulanse mają być kontenerowe dochodzi pytanie czy ich kierowcy będą musieli posiadać kat. C. Znaleźć jednocześnie takiego kierowcę i RM to jak wygrać na loterii

Offline Dzikidziki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #411 dnia: Kwiecień 22, 2023, 19:38:28 »
Co do obaw PRMu wcale im się nie dziwię. Jak będą chcieli strajkować i nie obstawią dyżurów to dostaniemy rozkaz i  potulnie będziemy za nich jeździć. Juz teraz zaczynamy im zabierać robotę szkoląc z KPP.  Kiedyś można było sobie dorobić, firmy zewnętrzne płaciły ponad 60zl/h. Teraz masz w weekend się stawić, szkolić i nikogo nie obchodzi. A dodatek może dostaniesz a może nie bo pieniędzy brak.
W mojej okolicy doszło nawet do takiej sytuacji że pewien ambitny komendant rozpoczął szkolenie KPP mając do dyspozycji 3 RM. Z czego tak naprawdę szkolic mógłby tylko jeden (który ma 3lata doświadczenia w ZRM). Rozwiązanie problemu: ściąganie medyków z komend sąsiadujących podczas ich służb. Na wymóg 3 letniego doświadczenia w zawodzie nikt już nawet nie patrzy.

Offline Dzikidziki

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #412 dnia: Kwiecień 22, 2023, 19:40:49 »
Co do KPP że kiedyś się bali dziś mamy wszystko w małych palcach. Nie wiem jak w innych województwach ale w moim jest koordynator którego nawet RM świeżo po studiach się boją. Bo procedura rzecz święta i trzeba się jej wykuć na blachę. Albo zapyta Cie o opatrunek którego nie widziałeś nawet w najstarszych książkach o desmurgi 😁
Odnośnie pytania o dozór narkotyków. Normalne pytanie biorąc pod uwagę że jakiś czas temu można było znaleźć koło od wozu bojowego PSP na olxie a gdzie indziej bramę na prywatnej posesji dowódcy jrg  :rofl:
A tak na poważnie nasza grupa zawodowa ma predyspozycje do uzależnień. Dotychczas walczyliśmy z alkoholizmem, kto wie jak sytuacja się potoczy gdy inne substancje będą bardziej dostępne.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #413 dnia: Kwiecień 22, 2023, 21:01:54 »
Dziki, chyba czas odstawić używki.
Z moim szacunkiem do firmy, zawodu i strażaków.  Dużo zmian w straży już przeżyłem i prawie za każdym razem ktoś straszył. Jak "likwidowano" punkt alarmowy cała starszyzna krzyczała, teraz to będziemy jeździć jako karawan etc. Jakby nie było, wozy lepiej wyposażone, sprzętu mnogo, ubiór itd. A to wszystko w niedługim okresie. Może i ja stary, ale tyle narzekania co w ostatnim czasie, to ja nie pamiętam. Dodam tylko, że kiedyś murowaliśmy w wolnym między wyjazdami w jednostce + inne roboty gospodarcze, starym jelczem się jechało ... i nikt tyle nie biadolił co teraz!

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.129
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #414 dnia: Kwiecień 22, 2023, 21:54:33 »
A może po prostu ludzie są co raz bardziej świadomi i cenią swoją wiedzę i umiejętności? I wiedzą z czym wiążą się pewne nie do końca przemyślane działania? Czasy są inne, ludzie już też są inni, więc nie ma się co dziwić, że są głosy sprzeciwu itd.
Akurat dziki przedstawił argumenty, z którymi większość praktykujących RM się zgodzi i choćby przytoczenie RM w OSP jest jak najbardziej trafne, bo na moim rodzinnym "ogródku" w całej gminie ratowników medycznych można policzyć na palcach jednej ręki i nawet nie doliczymy do pięciu.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2023, 22:32:03 wysłana przez simek92 »

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #415 dnia: Kwiecień 22, 2023, 22:13:39 »
Dziki ładnie to podsumował. A odnośnie młodych że narzekają to przytoczę sytuację z mojego rejonu. Dowódcą cisnoł w nową specjalizację a już jedną mamy jak pojawiły się argumenty że ta jedna co już od lat istnieję nigogo nie zachęca grupy specjalistów są nie opsadzone i może lepiej zadbajmy o to co mam i o chłopaków którzy sporo czasu i serca w to wkładają. A dowódcą mówi będzie kolejna specjalizacją będą pieniążki i więcej grup.... Starzy mówili do mnie że się nie znam... A już z 5 lat minęło dowódcą dawno na emeryturze a grup jak nie było tak nie ma. Doszła tylko dodatkowa robotą i sprzed który jest wadliwy. A Ratownictwo medyczne to 10 razy poważniejszy temat i większą odpowiedzialność ale stary wie że on nie będzie tego robił zresztą RM to taka taksówka na sygnale przeraża mnie to myślenie. Zapraszam na studia i praktyki i każdy zobaczy jaki to kawałek chleba. RM sobie wywalczyli podwyżki lepsze ale to nie znaczy że mam im zazdrościć tylko zastanowić się czemu my tak nie mamy...

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #416 dnia: Kwiecień 23, 2023, 11:03:03 »
Dziki, chyba czas odstawić używki.
Z moim szacunkiem do firmy, zawodu i strażaków.  Dużo zmian w straży już przeżyłem i prawie za każdym razem ktoś straszył. Jak "likwidowano" punkt alarmowy cała starszyzna krzyczała, teraz to będziemy jeździć jako karawan etc. Jakby nie było, wozy lepiej wyposażone, sprzętu mnogo, ubiór itd. A to wszystko w niedługim okresie. Może i ja stary, ale tyle narzekania co w ostatnim czasie, to ja nie pamiętam. Dodam tylko, że kiedyś murowaliśmy w wolnym między wyjazdami w jednostce + inne roboty gospodarcze, starym jelczem się jechało ... i nikt tyle nie biadolił co teraz!

Takich ludzi w straży nam trzeba  :rofl: :wall: idź muruj dalej za 500zl motywacyjnego  :szalony:
W pogotowiu tez jeździły polonezy trucki, ja jednak wole sprintery, CRAFTery itp. Równa się w górę, a nie w dół …
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 444
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #417 dnia: Kwiecień 23, 2023, 11:45:44 »
Ktoś na tej komisji powiedział że w karetkach bądź w radiowozach mogli by wozić środki gaśnicze i w razie potrzeby coś ugasić ....ale w naszej formacji jest dużo zawodów i pasjonatów i co chwila ktoś ma parcie na szkło ...

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #418 dnia: Kwiecień 23, 2023, 13:24:19 »
Dziki, chyba czas odstawić używki.
Z moim szacunkiem do firmy, zawodu i strażaków.  Dużo zmian w straży już przeżyłem i prawie za każdym razem ktoś straszył. Jak "likwidowano" punkt alarmowy cała starszyzna krzyczała, teraz to będziemy jeździć jako karawan etc. Jakby nie było, wozy lepiej wyposażone, sprzętu mnogo, ubiór itd. A to wszystko w niedługim okresie. Może i ja stary, ale tyle narzekania co w ostatnim czasie, to ja nie pamiętam. Dodam tylko, że kiedyś murowaliśmy w wolnym między wyjazdami w jednostce + inne roboty gospodarcze, starym jelczem się jechało ... i nikt tyle nie biadolił co teraz!

była największa patologia robiłeś za strażaka i budowlańca no ale starzy  tacy byli

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #419 dnia: Kwiecień 23, 2023, 14:44:20 »
Dziki, chyba czas odstawić używki.
Z moim szacunkiem do firmy, zawodu i strażaków.  Dużo zmian w straży już przeżyłem i prawie za każdym razem ktoś straszył. Jak "likwidowano" punkt alarmowy cała starszyzna krzyczała, teraz to będziemy jeździć jako karawan etc. Jakby nie było, wozy lepiej wyposażone, sprzętu mnogo, ubiór itd. A to wszystko w niedługim okresie. Może i ja stary, ale tyle narzekania co w ostatnim czasie, to ja nie pamiętam. Dodam tylko, że kiedyś murowaliśmy w wolnym między wyjazdami w jednostce + inne roboty gospodarcze, starym jelczem się jechało ... i nikt tyle nie biadolił co teraz!

I nadal żyjemy w tym przekonaniu starych,a dobitnie świadczą o tym przeglądy.  Kupuje się plaki i bitexy,a auta np od dwóch lat nie mają wymienionych filtrów i oleju ,bo nie ma kasy. Nie będę wspominał o olejach w mostach,skrzyni itd. Tego w strazy nie uraczysz. Łatwiej nam kupić auto za kilka milionów niż potem o niego dbać

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.129
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #420 dnia: Kwiecień 23, 2023, 15:07:37 »
Zapomniałeś wspomnieć o serwisie klimy 😉 tu nowotwory, zasady a odgrzybienie układu to cały czas sfera marzeń...

Offline Gosciu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 257
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #421 dnia: Kwiecień 23, 2023, 18:09:41 »
Dziki, chyba czas odstawić używki.
Z moim szacunkiem do firmy, zawodu i strażaków.  Dużo zmian w straży już przeżyłem i prawie za każdym razem ktoś straszył. Jak "likwidowano" punkt alarmowy cała starszyzna krzyczała, teraz to będziemy jeździć jako karawan etc. Jakby nie było, wozy lepiej wyposażone, sprzętu mnogo, ubiór itd. A to wszystko w niedługim okresie. Może i ja stary, ale tyle narzekania co w ostatnim czasie, to ja nie pamiętam. Dodam tylko, że kiedyś murowaliśmy w wolnym między wyjazdami w jednostce + inne roboty gospodarcze, starym jelczem się jechało ... i nikt tyle nie biadolił co teraz!
Jeszcze pracujesz w straży czy szybko już odszedłeś? Dziki napisał samą prawdę i tylko ci co włażą głęboko w du.. nie przyznają mu racji  :wall:
Układałem płytki i malowałem, i inne prace musiałem robić w straży, i wcale nikt nie był z tego zadowolony. To narzekanie nazywa się świadomość własnej wartości.
PS: dowiedzcie się ile kosztuje utrzymanie tych dwóch wielkich chemików, a co mówić o takiej ilości karetek  :fiuu:

Offline paramedyk87

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #422 dnia: Kwiecień 24, 2023, 11:02:40 »
Temat karetek w PSP będzie się jeszcze długo ciągnął zanim dojdzie do finalizacji tego projektu. Czy pomysł karetek w straży to dobry pomysł trudno powiedzieć na daną chwilę wszystko jest zależne od tego jak to zostanie rozwiązane systemowo. (dodatkowe etaty itp.) Wiadomo że głównym czynnikiem motywującym ludzi są pieniądze i jeśli projekt ma wypalić i ma przynieść realną pomoc osobie poszkodowanej to tych ratowników medycznych w strukturach straży pożarnej trzeba jakoś zachęcić. Tak mi się wydaje, że jakaś 9 grupa i dodatek 1500zł byłby na miarę możliwości psp osiągalny aby to zaproponować ratownikom medycznym którzy podejmą się jeżdżenia na karetce. Mówienie, że ktoś tam z dowództwa zarobi mniej, zawsze może iść na karetkę i poczuć tą odpowiedzialność za pacjenta.  Miejmy tego świadomość że puki co nie ma co marzyć o zarobkach jak ratownicy medyczni pracujący w systemie ratownictwa medycznego. Drugą sprawą jest pozyskanie odpowiedniej ilości tych ratowników do służby w psp, a gdyby tak przy okazji tych studiów ratownictwa medycznego na akademii pożarnictwa w warszawie dana osobo kończyła je z stopniem np. sekcyjnego,(kurs podstawowy traw teraz około 3 miesiące wydaje mi się z w okresie wakacyjnym śmiało dałoby się to zrobić) podoficerowie sią bardzo ważni i potrzebni w straży, byłby to czynnik motywujący dla młodych ludzi, którym się nie udało dostać na szkołę aspirantów lub szkołę główną aby pójść na ratownictwo medyczne właśnie na tej uczelni bo będzie jej otwierać drogę do pracy w psp.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #423 dnia: Kwiecień 24, 2023, 12:18:37 »
Może warto zacząć od tego co najważniejsze, a więc od celów. Jeśli celem jest wspomaganie PRM, to faktycznie cały proces powinien się odbywać w porozumieniu z drugim systemem, wskazać miejsca, gdzie KSRG może wspomóc PRM i jakimi środkami to może zrealizować, a następnie dopiero planować i wdrażać.
Jeśli celem jest z kolei poprawienie jakości i tak już prowadzonych przez KSRG działań, to warto pochylić się nad realnymi potrzebami. Biorąc pod uwagę ilość IZRM, które obecnie realizujemy, zakładając, że będzie utrzymywała się na podobnym poziomie, myślę, że karetka na powiat to w zupełności wystarczająco. Czy maja trafić wyłącznie do JRG, czy może wytypować w powiatach OSP, które faktycznie mogłyby zapewnić obsadę RM o każdej porze, to już kwestia lokalnych rozpoznań.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.129
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #424 dnia: Kwiecień 24, 2023, 12:26:02 »
No i to jest odpowiedź odpowiednia do tej całej rozmowy o ambulansach.
@paramedyk naprawdę myślisz że ludzie np. z Krakowa czy Rzeszowa rzuca się do SGSP na ratownictwo? Przecież ten projekt tego kierunku, to będzie dobrze jak wypali dla ludzi z mazowsza, bo ja bym w życiu nie dojeżdżał 400 km na RM tylko dlatego, że jest to robione w resortowej uczelni.