Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 131725 razy)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #375 dnia: Kwiecień 20, 2023, 17:06:26 »
Może nie odbiegajmy od tematu....

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #376 dnia: Kwiecień 20, 2023, 17:31:17 »
Ale to sie nawet matematycznie nie spina.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #377 dnia: Kwiecień 20, 2023, 17:55:41 »
Wysłuchałem całość. Senatorka w niebieskim nie miała zielonego pojęcia na jakiej komisji w ogóle była, chłop od PRM-u albo ma słabych informatorów, albo specjalnie klepał takie bzdury na dany temat, aby wyprowadzić KG z równowagi. Odnośnie leków w PSP to potraktowali nas, strażaków jak ćpunów i oszustów wręcz dilerów. Szacun dla KG, że nie wybuchł bo ja słuchając bzdur tych cywili rzucałem kurwami na prawo i lewo. Pomijając temat ambulansów, oni nie mają zielonego pojęcia o naszej robocie, o straży wiedzą tyle ,że robi ijo ijo, ma czerwone wozy i ściąga kotki z drzew.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #378 dnia: Kwiecień 20, 2023, 18:03:54 »
No to mamy impas, bo środowisko medyczne (przynajmniej Facebookowe) ma całkowicie przeciwną opinię do Twojej. Naprawdę, ludzie usiądźcie do rozmów i zróbcie to tak, żeby nie było na koniec pretensji do żadnej ze stron.
I jeszcze apropos ambulansów w OSP: czy będzie dla nich zapewniona stała obsada (dyżury RM), czy będzie się to odbywać na zasadzie takiej jak obecnie? Co w przypadku braku RM w obsadzie zadysponowanego ambulansu? Dysponowanie z sąsiedniej gminy? Czy te ambulanse mają być tylko do zabezpieczenia naszych działań, tak jak jest to mówione? Bo rzeczywiście w takim przypadku ich wykorzystanie w ciągu roku będzie bardzo małe, a przecież generują one koszta.
Może KG PSP postarała by się przed wejściem ustawy przybliżyć temat jak to ma wszystko funkcjonować. Pomijam już fakt, że w JRG też skądś trzeba będzie zabrać, żeby dać obsadę na karetkę (co np. w przypadku dysponowania do pożaru mieszkania, co nie wyjedzie w zamian za ambulans)? A dobrze wiemy, że w pierwszej fazie działań każda para rąk jest na wagę złota.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2023, 18:11:29 wysłana przez simek92 »

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #379 dnia: Kwiecień 20, 2023, 18:26:47 »
Wrzuć link to tego fejsbukowego środowiska medycznego, chętnie zapoznam się z tymi opiniami.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #380 dnia: Kwiecień 20, 2023, 18:34:14 »
Ratownictwo medyczne łączy nas wspólna pasja, wspomniany tutaj Lucas Felcher. Owocnej lektury.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #381 dnia: Kwiecień 20, 2023, 19:07:47 »
Zapoznałem się z opiniami owego środowiska. Jakoś nie znalazłem opinii jakiegoś autorytetu w tej dziedzinie. Jeden mnie rozbawił, bo przypomniała mi się rozmowa kilka lat wstecz z RM cyt" Niech przejdzie a zgłosimy do Trybunału konstytucyjnego o nierówne traktowanie w formie zatrudnienia, przywileje emerytalne tylko w PSP za tą samą pracę." Jeden ratownik też mi mówił, że z chęcią przejdzie na "nasze" przywileje. Ale jak dopowiedziałem, że z naszą pensją to już nie był chętny. U nas wtedy by dostał 2,5 tys a w ZRM-ie wtedy miał 8tys. I tu jest cały pies pogrzebany. Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo o co chodzi.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #382 dnia: Kwiecień 20, 2023, 19:16:52 »
No cóż każdy może wyrazić swoją opinię, natomiast poszukaj jeszcze to może trochę więcej zobaczysz niż tylko odpowiedzi w stylu my chcemy do mundurowki, my chcemy więcej itd. Każdy ma swoje zdanie na ten temat i fajnie by było, jak już kilkukrotnie tu wspomniałem, żeby ktoś na te wątpliwości wyjaśnił, ale chyba ważniejsze jest wytykanie co kto powiedział i czego nie zrobił.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2023, 19:24:53 wysłana przez simek92 »

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #383 dnia: Kwiecień 20, 2023, 19:38:25 »
Może warto wprowadzić pilotażowy program np. w 5-10 JRG i zobaczyć czy w ogóle się przyjmie. Jeżeli tak to czapki z głów, jeżeli nie to wozy można przekazać PRM-owi, MONowi czy innemu zainteresowanemu podmiotowi.

Offline koreks

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #384 dnia: Kwiecień 20, 2023, 19:51:16 »
Ja jestem ciekaw w jaki sposób planuje się zrealizować pomysł uzyskania przez 1/3 funkcjonariuszy tytułu ratownika medycznego. Jeśli ma bym to 1/3 z całej formacji to ok połowa strażaków na PB powinna ukończyć te studia. Jeśli nie przewiduje się żadnej dodatkowej kasy to już widzę tłumy chętnych do szkoły, w mojej JRG jest całych 2 chętnych którzy deklarują że zrobiliby te studia jak będzie możliwość. Rozumiem że reszta to będą przymusowi ochotnicy "zachęceni" cichym szantażem?

Offline NurasPSP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #385 dnia: Kwiecień 20, 2023, 20:17:58 »
Witam serdecznie,
Swojego czasu mówiono o KPP 2  czy ten pomysł już jest nie brany pod uwagę ?
Jestem po studiach wyższych kończyłem w 2014 roku, pracy znaleźć nie mogłem bo w kilku stacjach proponowali najpierw wolontariat, a jednak rodzinę trzeba utrzymać, zresztą sam opiekun z jednej z krakowskich uczelni mówił że w Krakowie to raczej na robotę nie ma co liczyć.
Doskonalenie zawodowe prowadzę, jednostka również zawsze pomaga w szkoleniach, sama wizja ponownej pracy mi się podoba, z chęcią wróciłbym na praktykę i przypominał sobie procedury i całą resztę.
Zabezpieczenie nurkowań też ma zawsze sens, do tego dochodzą obozy nurkowe, i same akcje.
W roku mamy kilka takich wyjazdów do wypadków gdzie z automatu dysponowana jest karetka po czym poszkodowani na miejscu nie chcą pomocy, wtedy taki wyjazd z remizy GBA plus ambulans nie angażował by PRM, może ten PRM nie miałby potrzeby dolatywać na miejsce.
W PSP widzę sens, natomiast czy w OSP ? Na pewno nie w każdej gminie.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 901
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #386 dnia: Kwiecień 20, 2023, 20:18:36 »
@koreks
Nawet biorąc pod uwagę cichy szantaż wystarczy pierwszy egzamin z anatomii czy też patomorfologii... i po studencie - koniec kariery w medycynie.
Si vis pacem, para bellum

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #387 dnia: Kwiecień 20, 2023, 20:56:41 »
@koreks
Nawet biorąc pod uwagę cichy szantaż wystarczy pierwszy egzamin z anatomii czy też patomorfologii... i po studencie - koniec kariery w medycynie.
A ja idę o zakład, że zdawalność będzie na poziomie 95%

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #388 dnia: Kwiecień 20, 2023, 21:04:31 »
Tylko kto na tym zyska, bo na pewno nie potencjalny pacjent.  Jak studia mają wyglądać jak egzaminy w OSP, to ja dziękuję za takie wsparcie systemu PRM.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 306
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #389 dnia: Kwiecień 20, 2023, 21:27:34 »
Jestem sceptycznie nastawiony z powodów, które wymieniłem wcześniej.
Mimo wszystko komisja rzeczywiście bez zielonego pojęcia i wszyscy grillujemy jednego. Dodatkowo podejście do nas jak do handlarzy leków. Bardzo to przykre i slabe

Offline Juzniestazysta

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #390 dnia: Kwiecień 20, 2023, 22:16:26 »
PSP dostaje najgorszy szajs. Kolego Ty chyba naprawdę pomyliłeś zawody! Twoje wpisy są naprawdę osłabiające… pamiętaj jak tobie tak zle idz stad ZUS się zapłaci ….

Sławne słowa o ZUSIE :rofl: na każde moje pytanie nawet konkretne i rzeczowe dostawałem odpowiedź: zwolnij się. Pytania nadal bez odpowiedzi.  może przykłady na potwierdzenie mojch słów o
najgorszym sprzęcie  podać?
 Proszę pokazać mi chociaż jakiekolwiek JRG w której funkcjonuje łączność w której dowódcą może zrozumieć ratownika pracującego w odo. Jesteśmy miliony lat świetlnych wstecz za techniką pożarniczą, bo nie ma pieniędzy na łączność podhełmową,albo wbudowaną w maski... na co to komu potrzebne z resztą.


Zakupy aut na zasadzie: macie i się cieszcie.
Biednie i tandetnie wygląda znaczna część aut psp na tle aut osp,które usiadło przed przetargiem tworząc siwz pod siebie. Niejednokrotnie tworzyłem siwz w psp tylko po to,by komenda i tak stworzyła swój bo wiecie na to nie ma kasy, na tamto też nie ma kasy itd.

Środki ochrony indywidualnej najtańsze,byle z certyfikatem.

To,że się kupi sprzęt dla chemików za miliony ,oraz limuzyny dla komendantów nie znaczy ,że straż ma tylko najlepszy sprzęt.

Lepiej te 2mld przeznaczyć na potrzebniejszy sprzęt ,a temat ratownictwa medycznego rozwiązać chociażby przez plecaki ratownictwa medycznego,a do zdarzenia wysyłać dwóch ratowników w slop.  A teksty o zwolnieniu zachować proszę do siebie,bo ktoś tu się obraża na prawdę, a to przecież boli. Mi osobiście byłoby wstyd ,gdyby ktoś salę szkoleniową nazwał moim imieniem chyba,że miałbym tak duże ego,ale może wtedy nawet to ego nie zmieściłoby się w tej sali.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2023, 06:55:44 wysłana przez Juzniestazysta »

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #391 dnia: Kwiecień 20, 2023, 22:25:11 »
@koreks
Nawet biorąc pod uwagę cichy szantaż wystarczy pierwszy egzamin z anatomii czy też patomorfologii... i po studencie - koniec kariery w medycynie.
A ja idę o zakład, że zdawalność będzie na poziomie 95%
Nie byłbym taki pewien , zdawalność KPP w OSP ostatnimi czasy na poziomie 80 procent.Także w OSP  karetki to utopia a w PSP bez zwiększenia stanu zmiany również nie ma to sensu .
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2023, 22:28:56 wysłana przez młody13 »

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #392 dnia: Kwiecień 21, 2023, 08:38:04 »
Moje wnioski po przeanalizowaniu wpisów i wysłuchaniu senackiej komisji. PRM ma obawy, że PSP to będzie konkurencja dzięki której, zaczną się oszczędności na ich stawkach, a tylko my strażacy z PB wiemy, że to nierealne. Wszyscy boimy się nowych szczególnie ciężkich wyzwań, tak było pod koniec lat 90-tych jak weszło min. KPP. I co? i nic. Nikt z nas od tej wiedzy nie umarł. Ci co się bali, odeszli i teraz do recertyfikacji podchodzimy jak do pożaru śmietnika. Nie wprowadzał bym tego na dużą skalę, tylko jako program pilotażowy w celu sprawdzenia sensowności jego powstania w pełnej skali, dało by to czas na wyszkolenie i "wypraktykowanie" ratowników. Karetki dojeżdżają bez problemów do pacjenta, taa a kto z nas nie był na zdarzeniu typu "pomoc ZRM/Policji bo się zakopali"? Kilka tysięcy izolowanych zdarzeń medycznych to niewielki odsetek w porównaniu do kilkunastu milionów, zgadza się, ale stań twarzą w twarz przed matką której kilkumiesięczne dziecko ma NZK i jej to powiedz. Zarzuty o braku kontroli leków, skomentuję tylko tak "każdy złodziej patrzy po sobie".  Wszyscy z nas pamiętają tą gówno-burzę "kurłłłaaa jest więcej limuzyn rządowych niż karetek" co jest prawdą, teraz ma się to odwrócić to też źle. W informacjach brakuje dużo danych, ważnych dla nas, ludzi z podziału. Czy będą zwiększone stany? Jaki będzie rejon działania i na jakiej zasadzie? Odpowiedzialność prawna i w przypadku błędów, kto będzie je rozpatrywał?  Pod kogo będzie służbowo podlegała obsada? pod dc-e zmiany który ma KPP, koordynatora medycznego województwa czy może pod lekarza z PRM? Z pewnością znalazło by się więcej takich pytań. I nie oczekuję od was ad vocem, bo większość z was widzi źdźbło w oku brata swego, a belki w oku swoim nie dostrzega. Tak ja marny katolik zapożyczyłem cytat z biblii. Z strażackim pozdrowieniem.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #393 dnia: Kwiecień 21, 2023, 10:07:45 »
Dyskusja powinna zacząć się od rozwiania wątpliwości, a nie wyprowadzania samochodów bez wyszkolonej i doświadczonej kadry. Nie porównywalbym KPP do RM, bo to są dwie różne pary kaloszy i inny system zdobywania tytułu. Opatrunek założy każdy, a nie każdy wprowadzi właściwe postępowanie w przypadku nagłego zagrożenia życia. Karetki dojeżdżają bez problemu, hmm tutaj rzeczywiście można dyskutować, ale czy sens jest w tym, żeby wobec tych argumentów wprowadzać 3 tysiące ambulansów, które patrząc na statystki przytoczone przez KG, wyjadą raz z hakiem na rok? Widzę sens ambulansów w JRG, kompletnie nie widzę sensu w OSP, bo pierwszym argumentem jest to, że nie mamy kadry w tych jednostkach i prędko mieć nie będziemy. A co do głównego powodu ich wprowadzenia, to działania w gminie będzie zabezpieczać karetka z OSP czy PSP? Czy obie razem? Już nie wspominam o kosztach, które będą ponoszone przez samorządy, które to te ambulanse w gminach będą utrzymywać, a to nie jest GBA, tylko samochód z lekami, z odpowiednią temperaturą wewnątrz itd.

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #394 dnia: Kwiecień 21, 2023, 10:15:41 »
Oglądałem tą komisję i naszego KG no cóż widać jak na dłoni kto gra na emocjach i przysłowiowych obietnicach wyborczych a kto ma merytoryczną wiedzę. Jeszcze kiedyś kilku chłopaków z jednostki było nawet za tym pomysłem a teraz już widzę 100procent zmiany nie chce tego każdy ma rozum i widzi że to się nie klei... Niech każdy robi swoje i by było najlepiej. A argument że KPP się obawialiśmy a teraz nic sobię z tego nie robimy. W dość dużym mieście pracuje i nie raz ręce mi opadają jak widzę jaki poziom często jest reprezentowany na egzaminie... Jak można porównać 3-4 lata studiów i kilka tysięcy godzin praktyk do dwutygodniowego kursu.... Chyba każdy widzi gdzie poprzeczka jest wyżej zawieszona.

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #395 dnia: Kwiecień 21, 2023, 10:55:02 »
Do tej pory kilka osób myślało że praca na karetce to taka taksówka z sygnałami. Poszło kilku młodych na studia RM i tak ten nie zdał farmakologi bo mechanizmu leków nie umiał a w tej chwili doszły dwa nowe leki jest już chyba pod 50lekow w karetce typu P, ten kardiologi inny cały rok powtarzał a młodzi się naprawdę uczyli. Zaczeliy opowiadać że jeden na praktykach miał kardiowersję inny cewnikowal 80letniego dziadka a któryś tam zminiał pampersy na SOR. Wydaje mi się że zwolennicy tego pomysłów nie widzą tej strony medalu jeszcze na Q&A nasz KG rozwiał wątpliwości że żadnej dodatkowej kasy za być RM w służbie nie będzie. I wtedy wszystkimi co byli za tym pomysłem  oczy się otwarły.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2023, 11:00:56 wysłana przez zegpaw »

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 448
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #396 dnia: Kwiecień 21, 2023, 11:13:14 »
@zegpaw, Przytocz moją wypowiedź, gdzie porównałem KPP do RM?. Równie dobrze, mógłbym napisać, że ludzie obawiali się nowych testów sprawności fizycznej, czy innych wprowadzanych nowinek czy technologii a wyszło, że strach ma wielkie oczy. Czytanie ze zrozumieniem się kłania. 

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #397 dnia: Kwiecień 21, 2023, 11:58:47 »
Trzeba zacząć od tego, że KPP może zrobić dosłownie każdy, kto tylko ma chęci i czas (tudzież może to być przypadkowa osoba z ulicy). Że studiami już tak łatwo nie jest, bo stety niestety trzeba już jakiś poziom reprezentować, a w przypadku studiów medycznych nie jest to lekki kawałek chleba. Więc mówienie, że KPP się każdy bał, a teraz egzamin to bułka z masłem, raczej ma się słabo do drogi jaką trzeba przejść, żeby uzyskać licencjat z RM i na bieżąco aktualizować wiedzę, plus dodatkowo wiedzieć jak podać leki (dawki itd) inne niż tlen. O innych badaniach prowadzonych przez zespoły RM już nawet nie będę wspominał.

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #398 dnia: Kwiecień 21, 2023, 12:08:03 »
@zegpaw, Przytocz moją wypowiedź, gdzie porównałem KPP do RM?. Równie dobrze, mógłbym napisać, że ludzie obawiali się nowych testów sprawności fizycznej, czy innych wprowadzanych nowinek czy technologii a wyszło, że strach ma wielkie oczy. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

A czy ja gdziekolwiek uderzałem do Ciebie ?  Nie poprostu wiem że jest taka opinia w naszym środowisku że jak KPP umiemy to już jeden krok do RM. A prawda jest taka że większości się tylko wydaje że umie KPP a RM to tak naprawdę może z 5 procent jeździ do wypadków a tak to całe spektrum od pierdol po poważne sprawy i patologię. Ostatnio mieliśmy te nowe testy sprawnościowe i jak mam być szczery kilometr dawał bardziej w kość niż beep test  :mellow:

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #399 dnia: Kwiecień 21, 2023, 12:32:46 »
Odnośnie belek we własnym oku - a to samochody strażackie nigdy się nie zakopały??
Odnośnie karetek - problem jest w tym, że często one jeżdżą z pacjentem i nie i czekają pod szpitalami na przyjęcie - wprowadzenie dodatkowych ambulansów ten problem tylko pogłębi - frustracja u obywatela raczej tylko wzrośnie.
Kolejnym problemem jest to, że zgodnie z danymi Ministerstwa zdrowia za 2022 rok ponad 2 mln zdarzeń było nie zasadnych - problem jest w przychodniach gdzie obywatel nie mogąc się dostać liczy na to że - jak wezwie karetkę to szybciej badania porobi - znów dodatkowe karetki ten problem powiększą - tym bardziej - że jako strażacy pewnie zdecydowaną większość odtransportujemy do szpitali.
Kolejny aspekt jest taki, że ten temat podnosi MSWiA bez współudziału MZ - to chyba z góry rodzi problemy dotyczące przyjęcia pacjentów od strażaków do szpitala, procedur na to itd. (zaraz ktoś napisze, że będzie cudownie - nie będzie i obawiam się, że jak 3 strażaków rano z pacjentem pojedzie to wrócą za kilka godzin - to kolejne problemy).

I ostatnie, czego absolutnie nikt nie chce słuchać - te ambulanse są świetnym pomysłem PR - strażacy się teraz dobrze sprzedają a rok jest wyborczy. Świetnie brzmi "tysiące karetek" - o reszcie, szczegółach nikt nie chce mówić - bo to są już konkretne problemy. Ale wiele programów było chwytliwych w nazwie - potem kolejne programy. Pewnie mnie za to wywalą ze służby ale prawda jest taka, że niektóre z nich, w których bierzemy aktywny udział są na zasadzie Króla Juliana - a teraz szybko, zanim dotrze do nas......

Owszem, pojedyncze ambulanse w JRG, gdzie są już ratownicy - dwóch, trzech NA ZMIANIE - to pewnie i ma sens i można by było realizować.
Najpierw zakup ambulansu, szkolenie w dalszej perspektywie sensu nie ma.

Ratownicy medyczni w OSP - praktykujący pracują w PRM - ile realnie dni są dyspozycyjni w jednostkach OSP??