Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 128212 razy)

Offline LucasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Karetki w PSP…
« dnia: Październik 25, 2022, 16:29:53 »
Witam, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o karetkach w PSP. Nie łudziłem się, że ich nie będzie ale zasady na jakich maja funkcjonować i kto ma w nich jeździć budzą dużo kontrowersji w komendach. KPP 2 stopnia, prawdopodobnie wysyłanie ludzi na kierunek rat med. Nie oszukujmy się nie każdy się do tego nadaje i nie każdy chce to robić. Nie ma planu na nowe grupy uposażeń dodatki, rozwój na poziomie oficerskim, jakaś zachęta… odpowiedzialność będzie bardzo duża, nie wiem jakie wnioski wyciągnęła grupa jadąca do Chicago czy Ci ludzie jeżdżą w podziale ? I dodatkowo w PRM, żeby moc stwierdzić jak to ma wyglądać ? Porozmawiajmy, wypowiedzcie swoje zdanie na ten temat  -_- może ktoś z was wie coś więcej.

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2022, 16:36:08 »
Mogą być karetki ale taką karetkę obstawiać powinni osoby z odpowiednim wykształceniem i praktyką. Gdzie my z PB po KPP :) Muszą zwiększyć etety o obsadę karetki, ale jaki Medyk przyjdzie za te pieniądze które są w PSP :)

Offline KaRoX

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2022, 17:14:38 »
Powstaje na SGSP nowy kierunek to zapewne znajdą się ochotnicy z PB.

Offline qsefthuko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2022, 17:20:29 »
1.Jedyny sens takiej karetki jest wtedy gdy jest ona obsadzona przez minimum 2 rat med którzy pracują w systemie i mają doświadczenie!
W innych przypadkach mija się to z celem !

2. Nie da się dołożyć do takiej karetki trochę sprzętu obecnie obowiązującego w podstawowych ZRM i "leczyć"! Tak jak wypowiada się KG.

3.Nikt normalny kto dorabia w systemie nie zdecyduje się jeździć w takim tworze zwanym karetką w ramach obowiązków służbowych!!!
Jakoś wcześniej nikt mi nie zapłacił za szkołe rat med, nie ułatwiał mi zdobywać doświadczenie w ZRM! a wręcz przeciwnie! robili i robią problem z tego tytułu. Więc teraz co?? Teraz rat med z doświadczeniem jednak jest ok?

Jednym słowem pomyłka ludzi którzy o pracy w ZRM nie mają pojęcia ...


Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 25, 2022, 17:26:09 »
Pomysł jest ale wykonanie będzie porażka pan  Bartkowiak  mówi zwiększenia stanów osobowych nie będzie czyli co miasto powiatowe JRG 8 - 7 osób na zmianie i co dwóch pojedzie karetką a np będzie jakiś akcja i co karetką wrócą by wyjechać gaśniczym a co jak pojedzie GBA I GCBA i zostanie kierowca i np wyjazd karetką i co pojedzie sam kierowca karetką
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2022, 17:35:58 wysłana przez Marek99998 »

Offline LucasPSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 25, 2022, 17:39:26 »
Dodam, ze uważam, iż plecak ratownika medycznego to wystarczająca rzecz do zabezpieczenia pacjenta „wyleczenia” ew w domu. Co i tak niesie dodatkowe obowiązki i wysoka odpowiedzialność działania w pojedynkę i podaży leków. Co rodzi i tak pewna hipokryzje bo plecak może używać osoba mająca 5lat w prm a tutaj maja być po kpp w karetce lub tylko z kwitem rat med bez doświadczenia No bo na doświadczenie trzeba kilka lat zapracować. Ciężko mi sobie to wszystko wyobrazić. Ale większość ratowników medycznych będzie wolała przejść do PRM, nie ma już tak dużych benefitów w PSP a każdy wyżyć musi wiec lepiej mieć odpowiedzialność w jednej pracy z dostosowanym zespołem i doświadczonym, który tylko jeździ jako ZRM.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2022, 17:43:04 wysłana przez LucasPSP »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 25, 2022, 17:50:36 »
Skończy się na 100 karetkach przed wyborami i to będzie tyle. Co do ratowników med.  to będzie tak jak z pozyskaniem ludzi po chemii, informatyce itp.  czyli specjalistów dziedzinowych ktorzy obecnie nie mają problemu z zarobieniem dużo wiekszych pieniążków niż w PSP na rynku prywatnym.
Bedzie sukces bo ma byc sukces, no bo kto da radę jak nie my.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2022, 17:54:54 wysłana przez pb11 »

Offline qsefthuko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 25, 2022, 17:55:23 »
Czy jest wystarczający to bym się nie zgodził ponieważ jadac do bólu brzucha i lecząc go może to być ściana dolna... więc tu nie ma zabawy...co do reszty się zgadzam.

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 25, 2022, 18:25:03 »
Z mojej perspektywy jest to pijarowa zagrywka przed wyborami. W sąsiedniej jednostce PSP była kiedyś karetką i kierowca był dysponowany do nich z podziału a dwóch RM nie będących w strazy a z PRM w niej jeździli. Chłopaki mieli dość jak ich wpisywali tam na obsad. Teraz RM zarabia dwa razy więcej niż strażak z 10letnim stażem więc ich nie przyciągnie służba w PSP. A nam dadzą 100zl bo to służba jest jak nie daj Boże leki będą to będziemy mieć na obiedzie prokuratora

pompierman

  • Gość
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2022, 18:33:56 »
Nie miejmy złudzeń.. etos strażaka pomału umiera, co przekłada się na coraz to mniejsze zainteresowanie przyjściem nowych osób do służby... może, że ktoś jest pasjonatem, ale z pasji nie utrzymasz rodziny. Poświęcając się tej pracy Państwo powinno zachęcać przywilejami, a w obecnych czasach odrzuca, jedyne co ma do zaoferowania to możliwość dodatkowego zarobkowania - chyba jedyne co przyciąga wielu i aktualnie trzyma nas tu gdzie jesteśmy -  i to nie w każdym przypadku.
Rozmawiając z dużą ilością osób pracujących czy to na kontraktach czy etacie w ZRM, dowiadując się czym straż zachęca to od każdego usłyszałem , że to jakiś żart... teraz doświadczony ratownik medyczny, na godzinę ma około 60zł/brutto i nawet nie mają chęci przychodzić do PSP, a taki zamiar ma góra, aby pozyskać ratowników.. taka osoba wiedząc ile zarobi w systemie nawet nie spojrzy na pracę w straży bo niczym ona nie zachęta moim zdaniem w tych czasach. Aby wyszkolić dobrego ratownika to co najmniej 10lat licząc ze szkołą i odpowiednią ilością wypracowanych godzin w systemie. U nas nawet nie będzie mowy o jakimś dodatku służbowym za wykonywanie nowego zakresu obowiązków, już teraz budżety komend są prawie w pełni napięte, a jeśli nawet to 200-300zł nie zachęcą , aby podejmować takie ryzyko na własne barki.
Wiadomo , że znajdą się napaleńcy, którzy będą jako pierwsi pchać się do karetki, ale karetka bez doświadczonych ratowników to tylko pojazd..

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 25, 2022, 18:34:29 »
do USA polecieli ludzie nie wiem że Szczecin poleciał typ z KW PSP a więc on na podziale nie robi

pompierman

  • Gość
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 25, 2022, 18:39:15 »
do USA polecieli ludzie nie wiem że Szczecin poleciał typ z KW PSP a więc on na podziale nie robi
Tam poleciały osoby, które miały polecieć i nie wypowiedzą się negatywnie na ten temat  :mellow:  zauważ, że najwięcej mają do powiedzenia osoby, które najmniej się znają najmniej mają do czynienia z czymś.
Co można wynieść po kilkudniowej wizycie ? Jeśli coś to taka wizyta, delegacja powinna trwać kilka lat, przypatrując się jak to konkretnie działa, a nie jechać napisać notatki na kolanie i wrócić i jakoś to będzie.. wrzucimy karetki, bo wyżej tego chcą, a co nam to... a po sądach, przesłuchaniach Ty będziesz chodził  :cooo:
W wielu powiatach brakuje pieniędzy na zakup nowych ambulansów gdzie stare mają przejechane ponad 500tys. i co tydzień wizyty na serwisie, tam są bardziej potrzebne.. to jest abstrakcja.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2022, 18:44:54 wysłana przez pompierman »

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 25, 2022, 19:04:52 »
do USA polecieli ludzie nie wiem że Szczecin poleciał typ z KW PSP a więc on na podziale nie robi
Tam poleciały osoby, które miały polecieć i nie wypowiedzą się negatywnie na ten temat  :mellow:  zauważ, że najwięcej mają do powiedzenia osoby, które najmniej się znają najmniej mają do czynienia z czymś.
Co można wynieść po kilkudniowej wizycie ? Jeśli coś to taka wizyta, delegacja powinna trwać kilka lat, przypatrując się jak to konkretnie działa, a nie jechać napisać notatki na kolanie i wrócić i jakoś to będzie.. wrzucimy karetki, bo wyżej tego chcą, a co nam to... a po sądach, przesłuchaniach Ty będziesz chodził  :cooo:
W wielu powiatach brakuje pieniędzy na zakup nowych ambulansów gdzie stare mają przejechane ponad 500tys. i co tydzień wizyty na serwisie, tam są bardziej potrzebne.. to jest abstrakcja.

Kolego bo tak jest zawsze, a te karetki to nie wypali oni myślą że ratownicy systemu  usłyszą że PSP szuka ratowników to oni się rzucą na PSP

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 25, 2022, 19:34:23 »
Jak dowódca mi mówi że straż jest biedna to odpowiadam mi byśmy się przeszli na garaż zobaczyć ile pieniędzy podatników zmarnowaom. W Krakowie zakupili laboratorium na kołach specjalne grupy były przygotowane dla studentów chemi a efekt jest taki że nikt się nie zgłosił taki :rolleyes: ixhlopaki co się na tym za bardzo nie znają to obsługują kasy lepszej nie mają a podobno przegląd tych czujników pochłonie lwią część budżetu PSP. Z RM będzie tak samo albo jeszcze gorzej bo tu człowieka można zabić za stówkę dodatku

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2022, 19:56:14 »
Odpowiedzialność jest w całej naszej profesji, czy opiniowanie pomieszczeń na schrony, gdzie schronienie mogą znaleźć setki ludzi, nie jest kolejną?
Po co ten "jazgod", przecież dadzą ( o ile będzie za co zakupić) te karoce,  to będziemy jeździli. Jak wprowadzano IZM , tez wrzało ...

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 25, 2022, 20:16:56 »
Jak dowódca mi mówi że straż jest biedna to odpowiadam mi byśmy się przeszli na garaż zobaczyć ile pieniędzy podatników zmarnowaom. W Krakowie zakupili laboratorium na kołach specjalne grupy były przygotowane dla studentów chemi a efekt jest taki że nikt się nie zgłosił taki :rolleyes: ixhlopaki co się na tym za bardzo nie znają to obsługują kasy lepszej nie mają a podobno przegląd tych czujników pochłonie lwią część budżetu PSP. Z RM będzie tak samo albo jeszcze gorzej bo tu człowieka można zabić za stówkę dodatku

Powiem ci tak kupują Jakieś wozy DECON co kosztuje kilka MLN a inne GBA GCBA czy inne mają 20 lat niektóre i nie ma planu wymiany jak u nas SH z 2004 roku nawet nie wymienione jak w Łobzie się SH rozbił w tym roku do tej pory jedzą na SH  z OSP

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 25, 2022, 20:58:29 »
Normalni ludzie najpierw  mają budżet dopięty a potem szaleją.U nas jest odwrotnie,nie ma na podstawowe wydatki serwisy etc.,ale kupimy karetki,nowe auta zrobione na sztukę i będziemy się lansować.Jak ktoś się odezwie że jest inaczej to poleci.

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 25, 2022, 21:57:11 »
Normalni ludzie najpierw  mają budżet dopięty a potem szaleją.U nas jest odwrotnie,nie ma na podstawowe wydatki serwisy etc.,ale kupimy karetki,nowe auta zrobione na sztukę i będziemy się lansować.Jak ktoś się odezwie że jest inaczej to poleci.

kupią Karetki ale już częsc JRG ma problem z zmieszczeniem obecnej liczby wozów gdzie upchają te karetki

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 25, 2022, 23:24:27 »
Normalni ludzie najpierw  mają budżet dopięty a potem szaleją.U nas jest odwrotnie,nie ma na podstawowe wydatki serwisy etc.,ale kupimy karetki,nowe auta zrobione na sztukę i będziemy się lansować.Jak ktoś się odezwie że jest inaczej to poleci.

Normalni ludzie to najpierw mają rezerwę kadrową, a potem myślą o sprzęcie. Jeżeli teraz mamy 2000 RM w PSP, liczba JRG w kraju to coś koło 500, to siła rzeczy licząc po 3 RM na każdej zmianie, to z chwilą wprowadzenia ambulansów potrzeba nam na start 6000 ludzi gotowych do pracy i co najważniejsze WYSZKOLONYCH z odpowiednią praktyką, a nie dyplomem zrobionym 10 lat temu, bo były punkty przy naborze.  I te 6000 tysięcy to jest minimum.
A jakby ktoś chciał wiedzieć to RM na SGSP w tym roku nie ruszyło.

Offline pafnucek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 25, 2022, 23:54:12 »
Nie będę wykonywał dwóch zawodów za jedną wypłatę...to nie PSP mi dało wykształcenie.
Przy covidzie już nam obiecywali cuda na kiju - szkoły, awanse, stanowiska. Jak zwykle słowa nie dotrzymali. O dodatku covidowym tylko słyszałem za pracę w szpitalu bo się okazało, że oddelegowanym/wysłanym rozkazem się nie należy...

Brakuje obsady na karetki, koledzy w zrm tyrają po kilkaset godzin i zamiast ten system usprawnić to nam wciskają karetki. Chyba za dużo Chicago Fire wierchuszka się naoglądała...



Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 25, 2022, 23:54:31 »
Niech oni najpierw zrobią porządek innym rzeczami a później niech się biorą za coś innego np Posterunek PSP Chojna pow Gryfino od 25 lat robią nie mogą zrobić  fakt kolejny przykład łączność radiowa są powiaty gdzie jest z tym problem i też to olewka jest a oni Karetki pewnie będzie tak kupią Karetki i tak sobie będą czekały ale foty będą na facebook dla posłów itp
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2022, 00:18:55 wysłana przez Marek99998 »

Offline dziadzia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 26, 2022, 09:01:44 »
Nie będę wykonywał dwóch zawodów za jedną wypłatę...to nie PSP mi dało wykształcenie.
Przy covidzie już nam obiecywali cuda na kiju - szkoły, awanse, stanowiska. Jak zwykle słowa nie dotrzymali. O dodatku covidowym tylko słyszałem za pracę w szpitalu bo się okazało, że oddelegowanym/wysłanym rozkazem się nie należy...

Brakuje obsady na karetki, koledzy w zrm tyrają po kilkaset godzin i zamiast ten system usprawnić to nam wciskają karetki. Chyba za dużo Chicago Fire wierchuszka się naoglądała...

Gdzie brakuje RM na obsady w ZRM ?
Biorą dyzury z własnego wyboru.

Offline pafnucek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 26, 2022, 11:05:57 »
Wszędzie...

My też nadgodziny bierzemy z własnego wyboru? Wszyscy możemy zrezygnować i wybierać wolne?

Offline dziadzia

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 26, 2022, 12:27:53 »
Wszędzie...

My też nadgodziny bierzemy z własnego wyboru? Wszyscy możemy zrezygnować i wybierać wolne?
No Coment 🙆‍♀️

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 26, 2022, 15:54:12 »
Tak jak koledzy wcześniej pisali - pomysł poroniony.
Zapewne w ślad za wstawieniem karetki do JRG nie przyjdą dodatkowe etaty, jak się domyślam w niektórych JRG po dwa etaty na zmianę służbową (co najmniej).
Nie wspomnę o odpowiedzialności przed prokuratorem oraz powództwem cywilnym rodzin, które sobie ubzdurają, że źle strażacy udzielili pomocy medycznej. A jak znam życie, to w przypadku takiego oskarżenia ratownicy medyczni z PSP usłyszą, że "mecenas jest, ale dla komendanta" i żadnej pomocy prawnej ze strony komendy nie uzyskają.
Pomijam już poruszany brak doświadczenia ratowników medycznych w zespołach wyjazdowych PRM, czy na SOR-ach. Znam kilku ratowników medycznych, którzy w zawodzie nie pracowali. Sam mam papiery rat-med i co prawda na SOR pracowałem, ale od 14 lat w zawodzie nie siedzę, więc nie wyobrażam sobie rzucenia takich ratowników na głęboką wodę, na zasadzie: "bo masz dyplom".
Za dużo Chicago Fire, jak ktoś napisał, się naoglądali.
Si vis pacem, para bellum