Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 128340 razy)

Offline szampan

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #175 dnia: Styczeń 09, 2023, 18:10:02 »
Gdybym w 2001 nie widział w Toronto GBA przyjeżdzającego do zawału serca to może i bym się bulwersował.
To jedź teraz do tego Toronto i zapytaj ile zarabia strażak jeżdżacy w karetce i porównaj to z odpowiedzialnością i różnica w pensji przyslowiowej kasjerki w Toronto i w Polsce

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #176 dnia: Styczeń 09, 2023, 18:14:27 »
Ładne słowo klucz, czyli wspomóc. A wspomagać można np teraz jak jest dużo przypadków grypy, w lato kiedy jest dużo omdleń, itd. Jak widać papier wszystko przyjmie, a powolutku powolutku będzie odbierana robota systemowi PRM.

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #177 dnia: Styczeń 09, 2023, 18:29:49 »
Gdybym w 2001 nie widział w Toronto GBA przyjeżdzającego do zawału serca to może i bym się bulwersował.
To jedź teraz do tego Toronto i zapytaj ile zarabia strażak jeżdżacy w karetce i porównaj to z odpowiedzialnością i różnica w pensji przyslowiowej kasjerki w Toronto i w Polsce
Skąd ty się urwałeś?!
 Napisałem GBA chyba jasno. GBA to taki czerwony samochód specjalny że zbiornikiem wody i auto pompą. Dodam że tylko dlatego się spytałem czemu mają obsadę 3 osoby i z torbą biegną do wieżowca. Dodam że w koszulkach i dołach od bojowego :)

Mroovka jak języka polskiego nie rozumiesz to i historii nie przyswoisz. Chyba że w innym języku

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #178 dnia: Styczeń 09, 2023, 18:40:16 »
Bo szukają tanich ratowników…. Ratownik medyczny ma 60 zł + dodatek kierownika zespołu.

A tu będą mieli karetki ze strażakami, gdzie już wspomniano ze „kasy dodatkowej nie będzie” a obowiązki tak i taki strażak będzie kierownikiem za 4500-5000 zł….

Jak się zapytałem jednego Pana na odprawie czy będą dodatki dla ratowników medycznych rodem z PRM to była odpowiedz ze nie bo „wasi dowódcy by mniej zarabiali”

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #179 dnia: Styczeń 09, 2023, 20:17:01 »
Klasyk gatunku w PSP.Za darmo znaleźć jeleni do czarnej roboty,a niby sezon na jelenie nie jest.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #180 dnia: Styczeń 09, 2023, 20:58:02 »
Nie wiem czym Wy się tak podniecacie? Karetki w każdej JRG to plan na lata, który tak naprawdę nie wiadomo jak będzie realizowany.
Dużo czasu musi minąć aby wykształcić kadry i zbudować schematy działania a także dostosować cały cykl szkoleń i służby.
Poza tym rat-med wchodzi w zakres naszych obowiązków jako formacji co już w tej chwili regulują stosowne przepisy i praktycznie codziennie setki strażaków realizują te zadania podczas służby więc o jakich dodatkach ma być mowa?


PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #181 dnia: Styczeń 09, 2023, 21:41:43 »
Zgadzam się z tym że to plan na lata i całkiem możliwe że to nie wypali. Natomiast pisanie że podawanie leków 47 i robienie EKG należy do naszej czynności to pierwsze słyszę.... Prawda jest taka że praktycznie nikt z podziału nie chce tego w PSP. Odpowiedzialność olbrzymia a profity żadne. Trzy lata trzeba studiować na RM z olbrzymią liczbą godzin praktyk i jeszcze niedługo będzie mgr. dla Ratowników medycznych. Przeciętne zarobki u nich są dwa razy wyższe niż nasze. A my się w to pchamy jeszcze nic się strażakowi nie należy. Widać ktoś tu ma głowę do interesów... by dodać nam pracy i to dużo pracy za miskę ryżu. Tu nigdy nie będzie dobrze...

Offline Tadzik987

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 285
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #182 dnia: Styczeń 09, 2023, 21:54:38 »
Nie tylko straz podziałem żyje. Nie będziesz chciał jeździć to system codzienny chętnie Cię przyjmie  :rofl:

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #183 dnia: Styczeń 09, 2023, 22:09:08 »
I to jest rozwiązanie, straszenie pracą na ósemki... Macie rację Ja bym chętnie jeszcze w ziemię odśnieżał a w lecie trawniki kosił na posesjach za darmo między wyjazdami. W tędy dopiero by nas ludzie chwalili komendnt by był dumny z nas.  A żona i dzieci były by przeszczęśliwe w końcu pieniądze są nie ważne. Wolontariat i charyzma to jest to  :rofl:

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #184 dnia: Styczeń 09, 2023, 22:21:56 »
Zgadzam się z tym że to plan na lata i całkiem możliwe że to nie wypali. Natomiast pisanie że podawanie leków 47 i robienie EKG należy do naszej czynności to pierwsze słyszę.... Prawda jest taka że praktycznie nikt z podziału nie chce tego w PSP. Odpowiedzialność olbrzymia a profity żadne. Trzy lata trzeba studiować na RM z olbrzymią liczbą godzin praktyk i jeszcze niedługo będzie mgr. dla Ratowników medycznych. Przeciętne zarobki u nich są dwa razy wyższe niż nasze. A my się w to pchamy jeszcze nic się strażakowi nie należy. Widać ktoś tu ma głowę do interesów... by dodać nam pracy i to dużo pracy za miskę ryżu. Tu nigdy nie będzie dobrze...
Straż pożarna od lat "pożarna" jest tylko z nazwy. Czy nam się to podoba czy nie staliśmy się służbą ratowniczą realizującą wszystkie dziedziny ratownictwa, które wymusił rozwój cywilizacyjny.
Karetki to zapewne kolejny etap i kto wie co przyszłość przyniesie.
KPP kiedyś też było fanaberią budzącą sprzeciw podziału a dziś nikt się nad tym nie zastanawia.
Zresztą używanie AODO było oznaką słabości a teraz?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline paramedyk87

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #185 dnia: Styczeń 09, 2023, 23:13:14 »
Zastanawia mnie czy naprawdę znajda się strażacy z wykształceniem rat med którzy podejmą sie wyzwania "dobrowolnie". Bo mieć dyplom i nie praktykować to troche inna bajka niż pracować na codzienne w zrm. Praca jest bardzo obciążająca psychofizycznie. A teraz gdy weszła ustawa o zawodzie rat med ktora ma dużo plusów to też umożliwia szybsze pociągnięcie rat med do odpowiedzialności a i społeczeństwo jest coraz bardziej roszczeniowe więc z roku na rok pozwów o błędy będzie coraz więcej. Więc jeśli nie bedzie gratyfikacji dla rat med strażaków to ciężko to widzę aby karetki wyjeżdżały. A druga sprawa nie jest problemem to że rat med zaczęli dobrze zarabiać problemem jest to że my strażacy zarabiamy nie adekwatnie od obowiązków i przeszkolenia.

Offline zegpaw

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #186 dnia: Styczeń 10, 2023, 07:15:23 »
Te czasy gdy praca w aparatach była uznawana za obciach to minęły około 12lat temu przynajmniej u mnie. A KPP stoi na niskim poziomie po za kilkoma osobami ogarniętymi to dalej kołnierz tlen i to wszystko. A między KPP a MCR przed szpitalnymi jest przepaść. Tak jak piszesz czas pokaże co będzie dalej ale jak ktoś jest od wszystkiego to sami wiecie co. I tak jak tu kolega piszę w PRM się zarabia przyzwoicie w porównaniu do nas to nie wina PRM. A my będziemy jeździć do zatrzymania moczu i mnóstwa innych wyjazdów za pochwałę wzrokową. A medycy będą się śmiać z nas.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #187 dnia: Styczeń 10, 2023, 07:37:12 »
Ktoś zinterpretował słowa 01 i "kataklizm" gotowy.
To dość ciężko skomentować jak  zachowują się osoby, od których oczekuje się opanowania i przemyślanego działania.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #188 dnia: Styczeń 10, 2023, 08:06:51 »
Nie tylko straz podziałem żyje. Nie będziesz chciał jeździć to system codzienny chętnie Cię przyjmie  :rofl:
Dlatego w katalogu kar dyscyplinarnych zaraz po upomnieniu powinno być "przeniesienie do pełnienia służby w systemie codziennym"

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #189 dnia: Styczeń 10, 2023, 09:07:40 »
Kolejny pretekst ze osoby w PSP co maja jakieś uprawnienia lub szkoly to maja gorzej…

Na szczęście aktywnych ratowników medycznych co maja uprawnienia być kierownikiem zespołu jest niewiele  :rofl:

Znaczy powiem wam szczerze, ja studia ukończyłem kilka lat temu(ponad 6) gdzie teraz nawet żadna stacja PRM mnie nie zatrudni bo moje uprawnienia jako ratownika med. „wygasły”. W dodatku ja nigdy nie pracowałem w zawodzie, nawet wkłucia nie umiem zrobić, nie mówiąc o podawaniu leków czy czymś innym, to jaka to byłaby realna pomoc? Żadna.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2023, 09:11:51 wysłana przez rocky323 »

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #190 dnia: Styczeń 10, 2023, 09:18:52 »
Zgadzam się z tym że to plan na lata i całkiem możliwe że to nie wypali. Natomiast pisanie że podawanie leków 47 i robienie EKG należy do naszej czynności to pierwsze słyszę.... Prawda jest taka że praktycznie nikt z podziału nie chce tego w PSP. Odpowiedzialność olbrzymia a profity żadne. Trzy lata trzeba studiować na RM z olbrzymią liczbą godzin praktyk i jeszcze niedługo będzie mgr. dla Ratowników medycznych. Przeciętne zarobki u nich są dwa razy wyższe niż nasze. A my się w to pchamy jeszcze nic się strażakowi nie należy. Widać ktoś tu ma głowę do interesów... by dodać nam pracy i to dużo pracy za miskę ryżu. Tu nigdy nie będzie dobrze...
Straż pożarna od lat "pożarna" jest tylko z nazwy. Czy nam się to podoba czy nie staliśmy się służbą ratowniczą realizującą wszystkie dziedziny ratownictwa, które wymusił rozwój cywilizacyjny.
Karetki to zapewne kolejny etap i kto wie co przyszłość przyniesie.
KPP kiedyś też było fanaberią budzącą sprzeciw podziału a dziś nikt się nad tym nie zastanawia.
Zresztą używanie AODO było oznaką słabości a teraz?

Czym innym jest rozszerzanie zakresu naszych działań przez pojawienie się zdarzeń których wcześniej nie było, a czym innym wykonywanie zadań innej służby która jest do tego o wiele lepiej przygotowana od nas w imię szukania oszczędności! No bo po co rozszerzać struktury PRM żeby był zapas w razie przeciążenia systemu, skoro można PRM utrzymywać w możliwie niskiej obsadzie a w razie konieczności wciskać te zadania PSP, które jest 2 razy tańsze, a to że jakość udzielonej pomocy będzie o wiele niższa już nikogo nie interesuje...

pompierman

  • Gość
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #191 dnia: Styczeń 10, 2023, 09:29:01 »
Dokładnie Panowie, druga kwestia jest taka, że większość osób z którymi rozmawiam pracujących na terenie kraju w PSP nie chcą brać udział w szkoleniu podwyższającym KPP 2 jak to ładnie nazwali. Większość osób musi dorabiać, żeby dopiąć rodzinny budżet i nikt nie zostawi dodatkowego dorabiania, żeby pójść na dokształcenie w szpitakach MSW czy karetkach. Tak samo z osobami,  którzy chcą wznowić uprawnienia rat. med. Wykonac min 160h w systemie, aby później brać sobie na plecy jednego, wielkego garba

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #192 dnia: Styczeń 10, 2023, 09:48:20 »
Kolejny pretekst ze osoby w PSP co maja jakieś uprawnienia lub szkoly to maja gorzej…

Na szczęście aktywnych ratowników medycznych co maja uprawnienia być kierownikiem zespołu jest niewiele  :rofl:

Znaczy powiem wam szczerze, ja studia ukończyłem kilka lat temu(ponad 6) gdzie teraz nawet żadna stacja PRM mnie nie zatrudni bo moje uprawnienia jako ratownika med. „wygasły”. W dodatku ja nigdy nie pracowałem w zawodzie, nawet wkłucia nie umiem zrobić, nie mówiąc o podawaniu leków czy czymś innym, to jaka to byłaby realna pomoc? Żadna.

Z obserwacji wydaje mi się, że właśnie takich ratowników mamy w PSP (oczywiście bez urazy). Większość ma tylko papier, a tych którzy mają pojęcie o ratownictwie i pracują w systemie jest zdecydowana mniejszość.  Nie wiem jak można kupować auta, nie mając odpowiednio wyszkolonych ludzi (w sensie doświadczenia, bo papier też sobie mogę zrobić). Ale cóż, pomysłodawca tego wszystkiego prędzej czy później pójdzie na emke, a ludzie będą dźwigać pewne nieprzemyślane decyzje.

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #193 dnia: Styczeń 10, 2023, 10:22:43 »
Kolejny pretekst ze osoby w PSP co maja jakieś uprawnienia lub szkoly to maja gorzej…

Na szczęście aktywnych ratowników medycznych co maja uprawnienia być kierownikiem zespołu jest niewiele  :rofl:

Znaczy powiem wam szczerze, ja studia ukończyłem kilka lat temu(ponad 6) gdzie teraz nawet żadna stacja PRM mnie nie zatrudni bo moje uprawnienia jako ratownika med. „wygasły”. W dodatku ja nigdy nie pracowałem w zawodzie, nawet wkłucia nie umiem zrobić, nie mówiąc o podawaniu leków czy czymś innym, to jaka to byłaby realna pomoc? Żadna.

Z obserwacji wydaje mi się, że właśnie takich ratowników mamy w PSP (oczywiście bez urazy). Większość ma tylko papier, a tych którzy mają pojęcie o ratownictwie i pracują w systemie jest zdecydowana mniejszość.  Nie wiem jak można kupować auta, nie mając odpowiednio wyszkolonych ludzi (w sensie doświadczenia, bo papier też sobie mogę zrobić). Ale cóż, pomysłodawca tego wszystkiego prędzej czy później pójdzie na emke, a ludzie będą dźwigać pewne nieprzemyślane decyzje.
Dokładnie apropo policjantów brakuje to może w pakiecie i radiowozy można by kupić ... :wall: :wall: :wall:

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 10, 2023, 11:26:35 »
Kolejny pretekst ze osoby w PSP co maja jakieś uprawnienia lub szkoly to maja gorzej…

Na szczęście aktywnych ratowników medycznych co maja uprawnienia być kierownikiem zespołu jest niewiele  :rofl:

Znaczy powiem wam szczerze, ja studia ukończyłem kilka lat temu(ponad 6) gdzie teraz nawet żadna stacja PRM mnie nie zatrudni bo moje uprawnienia jako ratownika med. „wygasły”. W dodatku ja nigdy nie pracowałem w zawodzie, nawet wkłucia nie umiem zrobić, nie mówiąc o podawaniu leków czy czymś innym, to jaka to byłaby realna pomoc? Żadna.

Z obserwacji wydaje mi się, że właśnie takich ratowników mamy w PSP (oczywiście bez urazy). Większość ma tylko papier, a tych którzy mają pojęcie o ratownictwie i pracują w systemie jest zdecydowana mniejszość.  Nie wiem jak można kupować auta, nie mając odpowiednio wyszkolonych ludzi (w sensie doświadczenia, bo papier też sobie mogę zrobić). Ale cóż, pomysłodawca tego wszystkiego prędzej czy później pójdzie na emke, a ludzie będą dźwigać pewne nieprzemyślane decyzje.
Dokładnie apropo policjantów brakuje to może w pakiecie i radiowozy można by kupić ... :wall: :wall: :wall:
Kupowanie radiowozów nie ma sensu. Mamy swoje sopy. Wystarczy kupić gaz, pałki, kajdanki i jakoś to bedzie :szalony: :gwiazdki: :kwit:

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #195 dnia: Styczeń 10, 2023, 11:34:03 »
Nie tylko straz podziałem żyje. Nie będziesz chciał jeździć to system codzienny chętnie Cię przyjmie  :rofl:
Dlatego w katalogu kar dyscyplinarnych zaraz po upomnieniu powinno być "przeniesienie do pełnienia służby w systemie codziennym"
Nie, nie. Przed upomnieniem najlepiej.

@andoria
Po co kasę na gaz wydawać i pałki?
Można ten asortyment zastąpić gaśnicami proszkowym i całym katalogiem podręcznego sprzętu burzącego.
Si vis pacem, para bellum

Online Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 10, 2023, 12:04:45 »
Nie ma co się niezdrowo podniecać. Ta formacja spotkała się już z niejednym pomysłem, który najpierw wzbudzał gorące dyskusje, potem czas upływał, kurz opadał, system wracał na stare tory, a "reformatorzy" już dawno siedzą w kapciach w bujanych fotelach.
Póki co u mnie podstawowy samochód gaśniczy od długiego czasu jest wystawiony, bo nie ma pieniędzy na naprawę. A w księgowości jak słyszą o konieczności zakupu kolejnej pary elektrod do AED to mało co sami wymagają jego użycia. Gdzie do tego jeszcze karetki, gdzie ludzie z odpowiednim przeszkoleniem do nich, gdzie wyposażenie z datą ważności...  :rofl: :gwiazdki:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 10, 2023, 13:01:08 »
Rządzący zauważyli, że mają prawie darmową siłę roboczą z dobrym statusem wizerunkowym i można ich wykorzystać do różnego rodzaju przedsięwzięcie. Mogą wozić towary i ludzi, wspomóc drogi w utrzymaniu system ochrony zdrowia itp. W sumie to mogli by też odśnieżać drogi i zamiatać ulice czemu nie? Przecież nieodśnieżony chodnik stanowi zagrożenie dla zdrowia/życia ludzi. Nie bardzo "protestują", nie odmawiają, robią to co każą. Raz na 2-3 lata da im się 3 stówki podwyżki i zadowoleni.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 10, 2023, 13:13:33 »
Jeśli chodzi o zarobki w stosunku do np. PRM to naszym przekleństwem stało się to że jesteśmy silnie schierarchizowaną formacją mundurową w dodatku zarządzaną modelem wschodnim. Każdy ma nad sobą przełożonego któremu nie za bardzo może się postawić, a który może go w legalny sposób "ukarać" za "nieposłuszeństwo" dlatego nikt nie chce się wychylać, a ciężko o jedność w tak poróżnionym społeczeństwie jakim obecnie jesteśmy. Cała drabinka ciągnie się do samej góry gdzie jest rząd któremu wiadomo na czym zależy. W PRM jest kierownik stacji który koordynuje kilka zespołów i tyle, każdy jest na kontrakcie i nic go nie "trzyma" tak jak nas, więc mogli o wiele swobodniej protestować i robili to.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 10, 2023, 16:18:49 »
Kolejny pretekst ze osoby w PSP co maja jakieś uprawnienia lub szkoly to maja gorzej…

Na szczęście aktywnych ratowników medycznych co maja uprawnienia być kierownikiem zespołu jest niewiele  :rofl:

Znaczy powiem wam szczerze, ja studia ukończyłem kilka lat temu(ponad 6) gdzie teraz nawet żadna stacja PRM mnie nie zatrudni bo moje uprawnienia jako ratownika med. „wygasły”. W dodatku ja nigdy nie pracowałem w zawodzie, nawet wkłucia nie umiem zrobić, nie mówiąc o podawaniu leków czy czymś innym, to jaka to byłaby realna pomoc? Żadna.

Z obserwacji wydaje mi się, że właśnie takich ratowników mamy w PSP (oczywiście bez urazy). Większość ma tylko papier, a tych którzy mają pojęcie o ratownictwie i pracują w systemie jest zdecydowana mniejszość.  Nie wiem jak można kupować auta, nie mając odpowiednio wyszkolonych ludzi (w sensie doświadczenia, bo papier też sobie mogę zrobić). Ale cóż, pomysłodawca tego wszystkiego prędzej czy później pójdzie na emke, a ludzie będą dźwigać pewne nieprzemyślane decyzje.
Dokładnie apropo policjantów brakuje to może w pakiecie i radiowozy można by kupić ... :wall: :wall: :wall:


Ej, No już przecież były patrole mieszane z policja nad wodą :rofl: