Autor Wątek: Karetki w PSP…  (Przeczytany 131402 razy)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #125 dnia: Listopad 05, 2022, 10:47:47 »
Projekt widziałem, ale załóżmy hipotetycznie pożar mieszkania na 4p. Wedle zasad dysponowania (patrzę na nowy projekt) to mamy tam standardowo 12 osób i załóżmy, że dysponowana jest JRG że stanem 13 ludzi (12PB+PA). I co wtedy, standard mówi o 2 gaśniczych i drabinie/podnośniku, więc teraz pojawia się pytanie skąd wziąć dodatkowych 3 ratowników do karetki, bez podniesienia stanu minimalnego? Dysponowanie z sąsiedniego rejonu? Jeżeli karetka ma być w każdym JRG i ma być jako zabezpieczenie naszych działań, to za bardzo mi się tutaj to wszystko nie klei. Może się mylę, ale warto rozwiać wątpliwości już na samym początku.

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #126 dnia: Listopad 05, 2022, 11:49:50 »
To zamartwianie, naprawdę nie jest potrzebne. Do tego są powołani ludzi dobrze opłacani i niech wdrażają innowacje.
Służby Zdrowia nie uzdrowią nawet największe pieniądze, jedynie zastosowania pewnych rozwiązań może polepszyć stan.
Odwołam się do sytuacji, kiedy w pogotowiu wprowadzono zespoły 2 osobowe. Ileż było lamentu, straszenia i złych prognoz. Nawet pamiętam RM, którzy  złożyli wypowiedzenia (równie szybko je wycofali).
Ba skoro w pogotowiu daje radę dwóch to u nas spokojnie obleci jeden  :straz:

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #127 dnia: Listopad 05, 2022, 12:07:31 »
Projekt widziałem, ale załóżmy hipotetycznie pożar mieszkania na 4p. Wedle zasad dysponowania (patrzę na nowy projekt) to mamy tam standardowo 12 osób i załóżmy, że dysponowana jest JRG że stanem 13 ludzi (12PB+PA). I co wtedy, standard mówi o 2 gaśniczych i drabinie/podnośniku, więc teraz pojawia się pytanie skąd wziąć dodatkowych 3 ratowników do karetki, bez podniesienia stanu minimalnego? Dysponowanie z sąsiedniego rejonu? Jeżeli karetka ma być w każdym JRG i ma być jako zabezpieczenie naszych działań, to za bardzo mi się tutaj to wszystko nie klei. Może się mylę, ale warto rozwiać wątpliwości już na samym początku.

Dysponujemy cały dostępny stan najbliższej JRG a braki uzupełniamy innym JRG lub OSP w KSRG.
Tutaj nie ma filozofii. Najważniejszy jest czas dotarcia pierwszego zastępu a reszta i za dwie godziny może dojechać. Byle była zadysponowana w pierwszym rzucie zgodnie z procedurą.
Przecież wielokrotnie nie miałeś w JRG 100% ludzi i sprzęt i jakoś SK dawało sobie radę.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #128 dnia: Listopad 05, 2022, 12:27:30 »
No dawało, ale to tylko pokazuje, że cały czas jedziemy na farcie i coś nam się udaje.
Czyli lepimy dalej, zamiast dać ludzi, którzy będą tylko na karetce, a nie raz do wchodzić do pożaru, a potem jechać do porodu.
I znam sytuacje, gdzie była zadysponowana miejscowa JRG, potem wyjechały dwie sąsiednie i do kolejnego zdarzenia w tej pierwszej już nie było kogo zadysponowac. Dobrze, że to była pierdoła, więc nic się większego nie stało, ale to tylko pokazuje, jak dokłada nam się obowiązków obciążając cały czas te same osoby.
Może zamiast dawać kasę na nowe wozy do OSP z liczbą wyjazdów 20 w roku, lepiej byłoby dać na etaty w JRG 🤔

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #129 dnia: Listopad 05, 2022, 15:06:55 »
Co się lepiej sprzedaję, 3 nowe etaty czy nowy wóz dla osp?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.444
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #130 dnia: Listopad 05, 2022, 15:45:40 »
Dokładnie ani to poświęcić ani wstęgi przeciąć, no i przekazać potem do OSP nie ma jak.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #131 dnia: Listopad 05, 2022, 16:10:00 »
Ostatnio zastanawialiśmy się czy nie lepiej podnieść minima operacyjne i wrócić do dziesiątek. Wypracowane nadgodziny liczyć jak cywilom. Większość chłopaków jest zwolennikami takiego rozwiązania bo było by ono dobre dla wszystkich. Firma nie ma problemu z obsadami, system szkoleń wróci do normalności a ludzie więcej zarobią.
Dziś jesteśmy tak bogatą instytucją że stać nas na utrzymanie połowy załogi na wolnym.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #132 dnia: Listopad 05, 2022, 17:11:54 »
Ostatnio zastanawialiśmy się czy nie lepiej podnieść minima operacyjne i wrócić do dziesiątek. Wypracowane nadgodziny liczyć jak cywilom. Większość chłopaków jest zwolennikami takiego rozwiązania bo było by ono dobre dla wszystkich. Firma nie ma problemu z obsadami, system szkoleń wróci do normalności a ludzie więcej zarobią.
Dziś jesteśmy tak bogatą instytucją że stać nas na utrzymanie połowy załogi na wolnym.

Wyjaśnij swój pomysł bo młodsi koledzy których już jest zdecydowana większość w straży chyba nie wiedza o co chodzi, ja sam nie znam tego systemu choć coś tam słyszałem, robisz 9 służb i 10 wolna? Czy coś mylę?

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #133 dnia: Listopad 05, 2022, 19:25:37 »
Ostatnio zastanawialiśmy się czy nie lepiej podnieść minima operacyjne i wrócić do dziesiątek. Wypracowane nadgodziny liczyć jak cywilom. Większość chłopaków jest zwolennikami takiego rozwiązania bo było by ono dobre dla wszystkich. Firma nie ma problemu z obsadami, system szkoleń wróci do normalności a ludzie więcej zarobią.
Dziś jesteśmy tak bogatą instytucją że stać nas na utrzymanie połowy załogi na wolnym.

Wyjaśnij swój pomysł bo młodsi koledzy których już jest zdecydowana większość w straży chyba nie wiedza o co chodzi, ja sam nie znam tego systemu choć coś tam słyszałem, robisz 9 służb i 10 wolna? Czy coś mylę?
Tak tzn jak wypadło bo czasem miało się 2 lub 3 nazbierane bo chciało się pracować i łapać doświadczenie :)

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 271
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #134 dnia: Listopad 05, 2022, 19:53:20 »
Ostatnio zastanawialiśmy się czy nie lepiej podnieść minima operacyjne i wrócić do dziesiątek. Wypracowane nadgodziny liczyć jak cywilom. Większość chłopaków jest zwolennikami takiego rozwiązania bo było by ono dobre dla wszystkich. Firma nie ma problemu z obsadami, system szkoleń wróci do normalności a ludzie więcej zarobią.
Dziś jesteśmy tak bogatą instytucją że stać nas na utrzymanie połowy załogi na wolnym.

Wyjaśnij swój pomysł bo młodsi koledzy których już jest zdecydowana większość w straży chyba nie wiedza o co chodzi, ja sam nie znam tego systemu choć coś tam słyszałem, robisz 9 służb i 10 wolna? Czy coś mylę?
Tak tzn jak wypadło bo czasem miało się 2 lub 3 nazbierane bo chciało się pracować i łapać doświadczenie :)

I gdzie są zalety tego systemu bo ja ich nie widzę może nie licząc wypracowania ogromnej ilości nadgodzin w skali roku, cześć starych strażaków pamięta ten system, cześć takich jak je nie za starych ale już nie najmłodszych słyszało o nim ale nie słyszałem żeby ktokolwiek mówił ze dobrze by było pracować w ten sposób

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #135 dnia: Listopad 05, 2022, 20:32:48 »
Bo wcześniej 9 służb było obligatoryjne bez jakichkolwiek nadgodzin. Taki był system.
Dziś średnio wypada 7 służb w miesiącu. Dwie dodatkowe to 48h. I te powinny być obowiązkowo płatne.
Że dużo nadgodzin? A dziś ile utrzymujemy etatów aby jakoś to wszystko posklejać?
Zrób minimalny stan każdej zmiany na 15 osób (bez maksimum) a zobaczysz jaki będzie komfort pracy. GBA, GCBA, SH i te nieszczęsne karetki też da się obsadzić.
Urlopy do wykorzystania a reszta jak komu pasuje. Chcesz wolną służbę to bież, wolisz pieniądze to ok.
Oczywiście są osoby, które będą krzyczeć że im się to nie opłaca bo na wolnym zarabiają 10 razy więcej no i biura że oni tego nie mają ale to jest temat na inną rozmowę.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 519
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #136 dnia: Listopad 05, 2022, 21:02:32 »
Nie wiem czy jest sens tutaj dywagować. Sprawa jest oczywista. Albo będziemy bawić się w PRM kosztem zwiększenia etatów albo kosztem skuteczności akcji ratowniczo gaśniczych. To że niektóre powiatówki jeżdżą w 7 jest już patologią. Nie wyobrażam sobie nawet oddelegowania 2 czy 3 strażaków na karetki... Nie wyobrażam sobie też że nagle zwiększa w tych najmniejszych JRG Stan zmiany o 3.
Temat jak dla mnie całkowicie nie przemyślany. Tak jak wspominali poprzednicy. Ktoś za dużo ogląda amerykańskich seriali, nie doceniając tego co mamy i co funkcjonuje. Zamiast zakupić karetki do PRMow i zwiększyć im etaty, robi się jakieś hybrydy.
Z mojego doświadczenia ratmedzi w Polsce są na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do innych krajów. Nie wchodziłbym im w kompetencjie.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 897
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #137 dnia: Listopad 06, 2022, 14:06:04 »
(...)Chcesz wolną służbę to bież, wolisz pieniądze to ok.
Oczywiście są osoby, które będą krzyczeć że im się to nie opłaca bo na wolnym zarabiają 10 razy więcej no i biura że oni tego nie mają ale to jest temat na inną rozmowę.
jako tzw. "biurowy" uważam, że mi osobiście kasa z wypracowanych nadgodzin jest zbędna - robię ich po prostu za mało, żeby bić się o pieniądze. Jak pomyślę ile kadrowa i księgowa ma z tym roboty, to sobie odpuszczam, zwłaszcza, że jak skumuluje mi się ich znaczna ilość, to wybieram cały dzień. Ewentualnie gdzieś zawsze mogę urwać godzinę czy dwie, żeby załatwić jakieś sprawy urzędowe na mieście (a służę w innej miejscowości niż mieszkam). Od niedawna, żeby głupi dowód osobisty wyrobić, to trzeba się dwa razy do urzędu pofatygować, bo nie da się "epuapem" wniosku złożyć.

(...)Z mojego doświadczenia ratmedzi w Polsce są na bardzo wysokim poziomie w porównaniu do innych krajów. Nie wchodziłbym im w kompetencjie.
Jest takie mądre powiedzenie - "Nie pchaj palców między drzwi" lub "nie wpieprzaj się między wódkę a zakąskę".
Ratownicy medyczni pracujący w systemie mają większą wiedzę i doświadczenie niż strażak, który zrobił dyplom, żeby mieć punkty na naborze do PSP, a nigdzie nie pracował - co zostało w tym wątku już wielokrotnie poruszone.
Si vis pacem, para bellum

pompierman

  • Gość
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #138 dnia: Listopad 06, 2022, 14:26:48 »
Ciekawe jak długo będziemy czekać na oponie i wnioski delegatów,  którzy wyjechali do USA  :fiuu:
Odnosząc się do kwesti MCR co w sytuaci jeśli dany strażak RM odmówi podpisania nowego zakresu obowiązków ?

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #139 dnia: Listopad 06, 2022, 15:41:11 »
Znam  powiatówkę gdzie jeździ 6,oraz posterunek z 4.Jak to nazwać? Karetkę obsadzą chyba OSP.

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #140 dnia: Listopad 06, 2022, 20:21:27 »
Znam  powiatówkę gdzie jeździ 6,oraz posterunek z 4.Jak to nazwać? Karetkę obsadzą chyba OSP.

a u nas są takie 4 Komendy Myslibórz u siebie 7 Posterunek w Dębnie 6  Sławno 7 a Posterunek Darłowo 5  Kamień Pomorski 6/7 a Posterunek Międzydroje 4 Goleniów 8 a Posterunek Nowogard 4 i jak to ma niby działać niech pan główny sobie wsiądzie na karetkę i jeździ

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #141 dnia: Listopad 06, 2022, 20:22:39 »
Ciekawe jak długo będziemy czekać na oponie i wnioski delegatów,  którzy wyjechali do USA  :fiuu:
Odnosząc się do kwesti MCR co w sytuaci jeśli dany strażak RM odmówi podpisania nowego zakresu obowiązków ?

Opinie wydaję mi się sądząc po komentarzach na FB, są bardzo dobre na zasadzie "wszystko jest dobrze, proszę realizować projekt".
Ciekawi mnie czy ktoś pofatygował się w PSP na określenie ilu mamy "czynnych" RM w PSP, a nie takich co zrobili punkty do naboru. Obstawiam, że ktoś mogły się bardzo negatywnie zdziwić ilu mamy ludzi naprawdę mających pojęcie o tym fachu.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 828
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #142 dnia: Listopad 06, 2022, 21:38:59 »
Ciekawe jak długo będziemy czekać na oponie i wnioski delegatów,  którzy wyjechali do USA  :fiuu:
Odnosząc się do kwesti MCR co w sytuaci jeśli dany strażak RM odmówi podpisania nowego zakresu obowiązków ?

Opinie wydaję mi się sądząc po komentarzach na FB, są bardzo dobre na zasadzie "wszystko jest dobrze, proszę realizować projekt".
Ciekawi mnie czy ktoś pofatygował się w PSP na określenie ilu mamy "czynnych" RM w PSP, a nie takich co zrobili punkty do naboru. Obstawiam, że ktoś mogły się bardzo negatywnie zdziwić ilu mamy ludzi naprawdę mających pojęcie o tym fachu.
Spokojnie  :fiuu: w ramach powtórzenia wiadomości przejdą kurs KPP 2 stopień i w papierach będzie się zgadzać . Gorzej z tymi co zostaną na podziale bez dodatkowego zastępu. Może w dużych miastach można liczyć na wsparcie innych JRG, ale na powiatach będzie lipa w pierwszym rzucie w razie czegoś większego  :'(

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #143 dnia: Listopad 07, 2022, 05:55:05 »
Ciekawe jak długo będziemy czekać na oponie i wnioski delegatów,  którzy wyjechali do USA  :fiuu:
Odnosząc się do kwesti MCR co w sytuaci jeśli dany strażak RM odmówi podpisania nowego zakresu obowiązków ?

Opinie wydaję mi się sądząc po komentarzach na FB, są bardzo dobre na zasadzie "wszystko jest dobrze, proszę realizować projekt".
Ciekawi mnie czy ktoś pofatygował się w PSP na określenie ilu mamy "czynnych" RM w PSP, a nie takich co zrobili punkty do naboru. Obstawiam, że ktoś mogły się bardzo negatywnie zdziwić ilu mamy ludzi naprawdę mających pojęcie o tym fachu.
Nie zagłębiaj się tak,  bo równie dobrze można poruszać inne umiejętności np. Kierowców.  Czy są "doszkalani " Na specjalnych płytach manewrowych przez instruktorów ?
Odnoszę wrażenie, że w większości wypowiadają się osoby z PRM a nie straży.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #144 dnia: Listopad 07, 2022, 08:24:58 »
Porównanie raczej słabe, że względu na to, że odpowiedzialność RM jest jednak większa, niż kierowcy. Poza tym jeżeli już rozmawiamy o.doskanleniu i doświadczeniu, to zdecydowanie wolę jeździć z kierowcą dorabiajacym po godzinach chociażby na ciężarówce, niż z kimś kto ma tylko C, a doświadczenie zdobywał na jazdach przed egzaminem. Tak samo jest z RM, wiesz jaka jest wiedza RM co skończył studium 10 lat temu i nie siedzi w temacie? Żadna.
A nawet jak wypowiadają się w większości RM to w tym przypadku jest akurat dobrze, bo to oni najlepiej znają ten system.
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2022, 08:41:32 wysłana przez simek92 »

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #145 dnia: Listopad 07, 2022, 08:41:44 »
Porównanie raczej słabe, że względu na to, że odpowiedzialność RM jest jednak większa, niż kierowcy.
A nawet jak wypowiadają się w większości RM to w tym przypadku jest akurat dobrze, bo to oni najlepiej znają ten system.
To się zdecyduj, bo  wyżej podważałeś umiejętności i wiedzę RM.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #146 dnia: Listopad 07, 2022, 11:07:10 »
Podważam umiejętności tych, którzy nie pracują w systemie PRM/SOR tylko przyszli to PSP mając zrobionego RM tylko dla punktów preferencyjnych.

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #147 dnia: Listopad 09, 2022, 22:41:01 »
Dobra, pany, przecież mamy już kilka karetek w PSP (np Pleszew) Może niech się wypowiedzą jak to u nich funkcjonuje??? BTW moim zdaniem jedna karetka na potrzeby zabezpieczenia dużych akcji wystarczyła by w KW z obsadą 24h. Już teraz SPGaz potrafią jeździć np z Łodzi (302) po prawie całym wojewodztwie do dużych pożarów...

pompierman

  • Gość
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #148 dnia: Listopad 14, 2022, 19:53:25 »
Widać jakoś cisza od kolegów gdzie są karetki  :fiuu:
Co do SpGaz-karetka to faktycznie mogłoby to tak funkcjonować, ale porównując SPGaza do karetki to ten pierwszy jest mniej medialny i nie ma czym się chwalić rządzącym, a tak karetka przyjeżdża do pacjenta w obsadzie strażackiej i pacjent ma szczęścia,  że najbardziej szanowana formacja mu "pomaga". Miejmy nadzieję,  że zmiany na gorze będą jak najszybciej i ten chory plan legnie w gruzach
« Ostatnia zmiana: Listopad 14, 2022, 20:01:59 wysłana przez pompierman »

Offline Marek99998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Karetki w PSP…
« Odpowiedź #149 dnia: Listopad 15, 2022, 13:06:21 »
ci co byli w USA powiedzą w KW lub KG jak to fajnie jest super i trzeba wprwoadzić