Autor Wątek: Ukrycia doraźne  (Przeczytany 18053 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #50 dnia: Kwiecień 03, 2024, 21:19:42 »
Moim zdaniem kluczowe będą kryteria prowadzenia tej inwentaryzacji oraz to kto będzie ją prowadził (w sensie mł. ratownik kierowca czy prezentysta z inspektorem PINB) ale spodziewam się, że niedługo się przekonamy.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline zurasluk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 03, 2024, 21:22:48 »
https://www.money.pl/gospodarka/brakuje-schronow-nik-na-miejsce-moze-liczyc-niecale-4-proc-mieszkancow-7005477784730400a.html

 :kwit: https://bip.bydgoszcz.uw.gov.pl/download/attachment/460/wytyczne_szefa_ock_dotyczace_budowli_ochronnych_-_zalacznik.pdf

Ostatni dokument mówiący o warunkach technicznych jakie powinny spełniać ukrycia doraźne, wskazuje wymagania nośności stropu nad kondygnacją podziemną obiektu, który mógłby zostać doraźnie przygotowany do funkcji ukrycia. (Strop nad piwnicą/garażem podziemnym musi przenieść obciążenia zagruzowania w przypadku zawalenia kondygnacji powyżej i jest to jedno z kilku wymagań.) Wymóg ten dyskwalifikuje większość budynków wielorodzinnych w naszym kraju.

Jedyną opcją, aby ukryć doraźnych przybyło wykładniczo, na papierze, jest obniżenie wymagań technicznych i konstrukcyjnych... ale czy tędy droga? :gwiazdki: Jedna próba już była podjęta. Rzeczoznawcy budowlani i konstruktorzy z PSP robili co mogli i wszyscy wiemy jak się to skończyło.

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 238
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 03, 2024, 23:01:03 »
Ciekawe czy znów zastępy gcba 9,5/60 będą na to jeździły paląc 70 litrów ON na 100 km
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 04, 2024, 06:57:23 »
Ciekawe czy znów zastępy gcba 9,5/60 będą na to jeździły paląc 70 litrów ON na 100 km
Cytuj
Niebawem strażacy Państwowej Straży Pożarnej ruszą w teren inwentaryzować schrony i miejsca schronienia. Poinformował o tym Wiesław Leśniakiewicz.
Chyba jest to zrozumiałe..

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 04, 2024, 07:08:31 »
Co jest zrozumiałe, że szykuje się kolejna pokazowa akcja nie niosąca za sobą zbyt wiele dla bezpieczeństwa za to wiele kontrowersji? Nie bez powodu ludzie reagują jak reagują, bo już raz przez to przechodziliśmy.

Jak nie będzie to organizowane z głową, tylko na hurra i bezsensownie jak ostatnio to szkoda zdrowia. Od oglądania "schronów" jeszcze raz ich magicznie nie przybędzie jak już ktoś zwrócił tutaj słusznie uwagę. Może przy tej okazji uda się uzyskać odpowiedź na pismo z poprzedniej akcji inwentaryzacyjnej.  :straz:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 04, 2024, 08:34:33 »
@SIUSIEK patrząc na to jak walczyliście za poprzedniej władzy o odsunięcie strażaków od sprawdzania schronów, to teraz powinniście znowu jako pierwsi stanąć naprzeciw ministra i przetłumaczyć mu, że nie jest to zadanie strażaków, a w szczególności tych z PB, a to przecież oni najwięcej tych budynków zinwentaryzowali. A jaka była jakość tej inwentaryzacji to już chyba coś na osobny temat, bo jakie pojęcie o wytrzymałości stropu ma mieć ktoś bez wykształcenia kierunkowego, a tym bardziej bez dostępu do projektu budynku. Niestety obawiam się, że jesteście już związani z obecnym rządem tak jak S była związana z PiSem...
Z drugiej strony mam nadzieję, że Pan Lesniakiewicz jest trochę bardziej pojętny w tym temacie niż AB. Natomiast tutaj jeszcze jest duża rola MF, który widział jak tj wyglądało i obecnie do weryfikacji budynków wyśle ludzi z pojęciem, np z prewencji. Wszak jest na to przewidziane przynajmniej 1,5 roku.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 903
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 04, 2024, 09:10:40 »
Weź proszę pod uwagę to, że wielu prewentystów nie ma wykształcenia kierunkowego. Znam wielu po prawie, administracji. Znam też kilku elektryków, absolwentów budowy maszyn oraz absolwentów SGSP, którzy nie ukrywajmy fachowcami od konstrukcji budynku nie są.
Poza tym sam zauważyłeś, że ciężko to będzie dobrze zrobić bez projektu budynku.
Reasumując nawet wysłanie prewentystów niczego nie zmieni w kwestii jakości i rzetelności tej inwentaryzacji.
Si vis pacem, para bellum

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.127
  • KM PSP
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 04, 2024, 09:33:50 »
No ale mimo wszystko na pewno bardziej orientują się w przepisach niż starszy operator dorabiający jako kierowca TIR-a. Pożyjemy, zobaczymy, natomiast boję się, że znowu to będzie akcja dla gawiedzi że coś się robi, a nie będzie to rodziło dalszych skutków.
Osobisci dla mnie to kolejny dramat z tą akcją i strzelenie nam w twarz, po tym co zrobiono z nami w październiku 2022.
Jest jeszcze nadzieja, że nie uchwala tej ustawy szybko, tak samo jak z setką konkretów na sto dni.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 04, 2024, 10:11:48 »
Weź proszę pod uwagę to, że wielu prewentystów nie ma wykształcenia kierunkowego. Znam wielu po prawie, administracji. Znam też kilku elektryków, absolwentów budowy maszyn oraz absolwentów SGSP, którzy nie ukrywajmy fachowcami od konstrukcji budynku nie są.
Poza tym sam zauważyłeś, że ciężko to będzie dobrze zrobić bez projektu budynku.
Reasumując nawet wysłanie prewentystów niczego nie zmieni w kwestii jakości i rzetelności tej inwentaryzacji.
Nawet jakby wysłał do tego zastępy OSP skutek będzie podobny , te stropy nie są do tego przewidziane  :kwit:  :wall: kolejny nic nie znaczący punkt na mapie 😕

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 04, 2024, 11:31:06 »
@SIUSIEK patrząc na to jak walczyliście za poprzedniej władzy o odsunięcie strażaków od sprawdzania schronów, to teraz powinniście znowu jako pierwsi stanąć naprzeciw ministra i przetłumaczyć mu, że nie jest to zadanie strażaków, a w szczególności tych z PB, a to przecież oni najwięcej tych budynków zinwentaryzowali. A jaka była jakość tej inwentaryzacji to już chyba coś na osobny temat, bo jakie pojęcie o wytrzymałości stropu ma mieć ktoś bez wykształcenia kierunkowego, a tym bardziej bez dostępu do projektu budynku. Niestety obawiam się, że jesteście już związani z obecnym rządem tak jak S była związana z PiSem...
Z drugiej strony mam nadzieję, że Pan Lesniakiewicz jest trochę bardziej pojętny w tym temacie niż AB. Natomiast tutaj jeszcze jest duża rola MF, który widział jak tj wyglądało i obecnie do weryfikacji budynków wyśle ludzi z pojęciem, np z prewencji. Wszak jest na to przewidziane przynajmniej 1,5 roku.
A gdzie napisałem że to popieram. Nawet gdyby nam się to nie podobało to teraz już stoi minister za tym. Moim zdaniem odgórnie będzie polecenie wyjazdu w ramach pomocy w celu inwentaryzacji ukryć ..patrz schrony... fachowcom, którzy mają przygotować dokumenty w sprawie doinwestowania i przygotowania ukrycia. Nie pisałem o ponownym spisie typu piwnice bo i ja jak wielu kolegów najeździło się i nachodziło robiąc tą robotę. Po drogie czy któryś z nas otrzymał przysłowiowe ..dziękuję za tą robotę.

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 443
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 04, 2024, 12:40:12 »
Jakie ukrycia doraźne schron to ma być schron a nie jakieś półśrodki ....to jest marnotrawstwo czasu i pieniędzy nie oszukujmy się i ludzi sprawdziliśmy mamy obraz że niczego nie ma i nic się nie zmieniło... :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 04, 2024, 12:59:05 »
 ..patrz schrony...
Nie pisałem o piwnicach...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 04, 2024, 17:58:59 »
..patrz schrony...
Nie pisałem o piwnicach...
Półtora roku na kilka schronów? @SIUSIEK bądź poważny...
Jak pomóc może fachowcowi budowlańcowi w inwentaryzacji typowy zastęp z JRG?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 04, 2024, 20:19:35 »
Tylko w jakim celu ?

Wydaje się że nie tędy droga. Co mi po aplikacji która nie określa realnych szans schronienia. Załóżmy że sąsiad ma piwnicę ale zgodził się że przyjmie dwóch innych sąsiadów i dla mnie nie starczy miejsca. Wydaje mi się że to społeczeństwo powinniśmy wyedukować by samo znalazło i uzgodniło sobie takie miejsce. Niema u sąsiada to może w pobliskiej szkole trzeba iść spytać czy znajdzie się dla mojej rodziny tam miejsce a nie tworzyć fikcję.

Taka ciekawostka w aplikacji najbliższe mojego miejsca zamieszkania miejsce ukrycia ma być w przedszkolu. No szkoda że to przedszkole jest z płyty warstwowej i niema żadnego podpiwniczenia. Dalej w Poznaniu i okolicy są zdemilitaryzowane dwa najbardziej chronione w czasach zimnej wojny schrony atomowe. Pierwszy zapasowe centrum kierowania Wojewody w Puszczykowie przekazane miastu i stojące puste. Drugi podobny Prezydenta Poznania na Smochowicach gdzie funkcjonuje muzeum. Żaden z tych prawdziwych schronów nie znalazł się w aplikacji
Itd. 

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.928
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #64 dnia: Kwiecień 04, 2024, 20:47:29 »
..patrz schrony...
Nie pisałem o piwnicach...
Półtora roku na kilka schronów? @SIUSIEK bądź poważny...
Jak pomóc może fachowcowi budowlańcowi w inwentaryzacji typowy zastęp z JRG?
To jak to widzisz ze swojej strony i w oparciu o słowa ministra...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.368
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #65 dnia: Kwiecień 04, 2024, 21:21:50 »
To jak to widzisz ze swojej strony i w oparciu o słowa ministra...
Zarówno z inwentaryzacją ukryć doraźnych (bo schrony są na ewidencjach od bardzo dawna) jak i ochroną ludności sprawa jest identyczną i mam taką samą opinię jeśli jest Mission Impossible to strażacy bo oni to zrobią ale już pierwsza inwentaryzacja pokazała, że hola hola nie da rady z kierowcy PSP czy dowódcy zastępu zrobić rzeczoznawcy budowlanego albo chociaż znawcy konstrukcji a komendanci goniący na wyścigi w realizacji polecenia którzy sami o tym nie mają pojęcia jeszcze pogłębiają problem... W PSP jest mniej ludzi którzy pociągnęli by ten temat niż w nadzorze budowlanym ale nadzór tego nie zrobi...  Bo przestali by realizować zadania ustawowe. Więc będzie tak jak ostatnio ewidencja masowych grobów w przypadku konfliktu zbrojnego bo tym są ceglane czy nawet drewniane stropy w kamienicach jeśli nie wiekiem od trumny.
Jeśli chodzi o budowę ochrony ludności będzie jeszcze gorzej bo budowa Korpusu Ochrony Ludności w oparciu o PSP (gdzie kierownictwo wymiata każda zmiana w sejmie) i OSP to aberracja bo bardzo szybko rośnie liczba strażaków OSP którzy pracują w służbie zdrowia w MON, Policji itp... No i w wypadku konfliktu pogotowie dostaje informację, że znika jej 20% kadry z uwagi na OL i 20% zakłada mundury żołnierzy i co mamy? Przepis na katastrofę. No i jeszcze trzeba by się zastanowić jaki status mają policjanci i pogranicznicy wg prawa międzynarodowego.
Szczerze nie wiem jak to zrobić ale nikt mi nie zlecił opracowania czegoś takiego ale wiem, że "szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów"–Albert Einstein
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2024, 21:27:26 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 830
Odp: Ukrycia doraźne
« Odpowiedź #66 dnia: Kwiecień 04, 2024, 21:37:32 »
..patrz schrony...
Nie pisałem o piwnicach...
Półtora roku na kilka schronów? @SIUSIEK bądź poważny...
Jak pomóc może fachowcowi budowlańcowi w inwentaryzacji typowy zastęp z JRG?
To jak to widzisz ze swojej strony i w oparciu o słowa ministra...
Normalnie napisać , brak schronu w rejonie. Jak jest jeden to że jeden jaki jest jego stan a nie pudrować rzeczywistość .