Autor Wątek: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP  (Przeczytany 5711 razy)

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 20:11:03 »
https://remiza.com.pl/ambulanse-dla-psp-i-osp-za-ponad-dwa-miliardy-zlotych/

Istotny nacisk położony zostanie na współdziałanie z innymi systemami, w tym systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM) oraz na jasne określenie roli podmiotów odpowiedzialnych za dowodzenie akcją ratowniczą i podmiotów z nimi współpracujących. Istotnym wsparciem dla PRM będzie pomoc w realizacji zadań związanych z transportem medycznym przez PSP i OSP, które dysponować będzie docelowo stosownym potencjałem (ambulanse) do realizacji tych zadań. Dookreślona zostanie także kwestia współzależności pomiędzy poszczególnymi systemami i podmiotami funkcjonującymi w ramach systemu. Akcją dowodzić będzie, w zależności od zagrożenia, przedstawiciel danej służby/formacji – to fragment uzasadnienia projektu ustawy.

Ja to tylko pozostawię do dyskusji 😊🫱🏼‍🫲🏻
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline dexiorr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 26, 2022, 12:50:37 »
W bardzo dużym skrócie ja to widzę tak:
1. Ratownicy medyczni zarabiają dużo więcej od strażaków i są roszczeniowi.
2. PSP jak zawsze na wysokości zadania - wzięło ciężar odpowiedzialności w pandemii i strajku RM i zajęło się ludźmi w potrzebie.
3. Wniosek po co użerać się z PRM i płacić im 3 razy więcej.
4. Mamy strażaków zarabiają 3 razy mniej mają KPP - umieją wszystko.
5. Kupmy im karetki i mamy w budżecie różnice pensji. Strażacy łykają wszystko od zawsze. Nie będa strajkować.

Offline paramedmir

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2023, 12:50:09 »
   Komendant Główny PSP o Ustawie  na posiedzeniu Komisji Zdrowia w Senacie RP    https://www.senat.gov.pl/transmisje/podreczne-archiwum-ostatnich-transmisji/

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2023, 14:21:53 »
Oj nie mieli litości dla 01, nie mieli  :rofl: :rofl: :rofl:
Si vis pacem, para bellum

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2023, 14:55:47 »
Jak ktoś obejrzy to niech się wypowie czy nasz 01 naprawdę tak słabo wypadł ? Ja nie mogę teraz..

W social mediach środowiska medycznego ostro mieszają z błotem...

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 19, 2023, 15:12:20 »
Przewodnicząca komisji zwróciła uwagę. Nie raz.
Si vis pacem, para bellum

Offline sovec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 19, 2023, 15:51:55 »
Zero konkretnych odpowiedzi ze strony 01. Strona ratowników, wytknęła naszemu zero jeden, że posługuje się różnymi danymi na temat ilości IZRM. Przewodnicząca komisji zwracała uwagę Komendantowi, na ton i sposób wypowiedzi, aby nie manipulował tym co powiedzieli ratownicy. Generalnie wypadł słabo. Nie był przygotowany merytorycznie. Ze strony 01 padła informacja, ze nasze ambulanse, będą inaczej wyposażone niż karetki pogotowia. Mowa tu była głównie o specyfikacji samego pojazdu. Kolor czerwony, przedział medyczny kontenerowy, napęd 4x4 i podwyższone zawieszenie. Mnie interesuję standard wyposażenia medycznego. Jaka ma być obsada ambulansu. Bo mowa jest w sumie tylko o ratownikach medycznych. Których w PSP jest ok 2000 z czego połowa praktykuje w PRM, a w OSP jest ich setki. Czy jeśli OSP dostanie karetke to czy pojadą ratownicy KPP czy RM? To chyba bardzo istotne z punktu widzenia jakości udzielanych świadczeń. Jeśli furą za 800 koła maja jeździć kpp to może taniej wyjdzie wysłać SOp z ratownikami. 01 podkreślał, że wysyłanie dwoch samochodów gaśniczych to za duże koszta dla PSP. Może zmienimy zasady dysponowania do takiego zdarzenia. Polecam obejrzeć nagranie z komisji. Ja poświęciłem te 1,5h

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 19, 2023, 21:26:55 »
Zero konkretnych odpowiedzi ze strony 01. Strona ratowników, wytknęła naszemu zero jeden, że posługuje się różnymi danymi na temat ilości IZRM. Przewodnicząca komisji zwracała uwagę Komendantowi, na ton i sposób wypowiedzi, aby nie manipulował tym co powiedzieli ratownicy. Generalnie wypadł słabo. Nie był przygotowany merytorycznie. Ze strony 01 padła informacja, ze nasze ambulanse, będą inaczej wyposażone niż karetki pogotowia. Mowa tu była głównie o specyfikacji samego pojazdu. Kolor czerwony, przedział medyczny kontenerowy, napęd 4x4 i podwyższone zawieszenie. Mnie interesuję standard wyposażenia medycznego. Jaka ma być obsada ambulansu. Bo mowa jest w sumie tylko o ratownikach medycznych. Których w PSP jest ok 2000 z czego połowa praktykuje w PRM, a w OSP jest ich setki. Czy jeśli OSP dostanie karetke to czy pojadą ratownicy KPP czy RM? To chyba bardzo istotne z punktu widzenia jakości udzielanych świadczeń. Jeśli furą za 800 koła maja jeździć kpp to może taniej wyjdzie wysłać SOp z ratownikami. 01 podkreślał, że wysyłanie dwoch samochodów gaśniczych to za duże koszta dla PSP. Może zmienimy zasady dysponowania do takiego zdarzenia. Polecam obejrzeć nagranie z komisji. Ja poświęciłem te 1,5h

Zasady do IZRM już są zmienione i wyjeżdża jeden samochód z obsadą 4 osób.
Czy RM i lekarze w OSP będą dostępni 24 na dobę? Jak ma wyglądać dysponowanie?
Najlepsze jest to, że każdy zapewniał z ramienia PSP, że to mają być karteki dla RM, a okazuje się, że w projekcie ustawy jest mowa tylko o KPP, a sam transport pacjentów ma być realizowany tylko w sytuacji kryzysowej. Ogólnie podsumowując, wszystkie pytania były podobne do tych z FB, więc dziwi mnie to, że nie można było być przygotowanym.
A i statystki IZRM wzięte z lat covida na poparcie pomysłu. Pytanie ile z tych interwencji dr facto zakończyło się transportem pacjenta do szpitala? Tego już niestety w naszych statystykach zabrakło.
Podsumowując, może lepiej naprawdę zrobić karetkę powiedzmy w każdej JRG, ale naprawdę po co karetki w OSP? Kto to będzie obsadzał i utrzymywał?

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 19, 2023, 22:02:26 »
Podsumowując, może lepiej naprawdę zrobić karetkę powiedzmy w każdej JRG

Myślę, że w każdej JRG jest cała masa innych, prawdziwych potrzeb niż samochód za kilkaset tysięcy złotych do realizacji kilku lub kilkunastu IZRM-ów w ciągu roku.  :gwiazdki:  :wall:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 19, 2023, 22:12:09 »
Podsumowując, może lepiej naprawdę zrobić karetkę powiedzmy w każdej JRG

Myślę, że w każdej JRG jest cała masa innych, prawdziwych potrzeb niż samochód za kilkaset tysięcy złotych do realizacji kilku lub kilkunastu IZRM-ów w ciągu roku.  :gwiazdki:  :wall:

Oczywiście, ale jeżeli już mamy coś poprawić, to zróbmy to tam, gdzie będzie stała obsada itd, bo w OSP sobie tego nie wyobrażam (chociaż słowo poprawic nie wiem czy tu koniecznie pasuje).
A patrząc na PSP, to naprawdę mamy braki w podstawach chociażby w zakresie dobrych ŚOI.
A jeszcze wobec tej dzisiejszej komisji, to dalej nie wiemy tak naprawdę, do jakich zdarzeń te nasze ambulanse miałyby wyjeżdżać (bo zabezpieczenie to tak naprawdę może być każda akcja).

Offline Houte

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 212
  • PSP - Mój sposób na życie.
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 19, 2023, 22:30:28 »
Już widzę jak RM po 24 lub 36 godzinnym dyżurze leci jeździć karetką w OSP...
Każdy normalny ratol z systemu jak zobaczy że KSRG dubluje system i w razie protestu będzie buforem dla rządu, nie wsiadze do tych karetek...
Już w covidzie jak był protest to wymuszano na strażakach medycznych prace w systemie..

Offline kamaras

  • starszy ogniomistrz
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 938
  • kamaras
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 19, 2023, 22:44:05 »
Będą czerwone? To czemu do tej pory PSP kupuje wszystkie żółte?? A kilka już ich jest począwszy od CS PSP czy Pleszewa

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 20, 2023, 00:50:18 »
Do usunięcia.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2023, 01:03:41 wysłana przez rocky323 »

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 20, 2023, 06:13:13 »
Już widzę jak RM po 24 lub 36 godzinnym dyżurze leci jeździć karetką w OSP...
Każdy normalny ratol z systemu jak zobaczy że KSRG dubluje system i w razie protestu będzie buforem dla rządu, nie wsiadze do tych karetek...
Już w covidzie jak był protest to wymuszano na strażakach medycznych prace w systemie..

A ja bym z chęcią zobaczył, ilu tych RM i lekarzy jest w strukturach OSP, bo mówienie o setkach czy tysiącach niewiele nam mówi. I pytanie drugie: jak z ich mobilnością i ewentualną gotowością do wyjazdu. O doświadczenie może lepiej nie pytać, bo wyjdzie tak jak jest to obecnie w PSP.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 20, 2023, 08:53:51 »
Grilowanie komendanta ujawniło jak bardzo nasz ogródek zagrożony jest przez folwark jednego gospodarza, który dba o bezpieczeństwo rodaków zwłaszcza tych najmniejszych.
W ramach kontrargumentów (wobec nadzwyczaj spokojnych i łagodnych argumentów) gospodarz folwarku, któremu “od przybytku głowa nie boli” postanowił obrazić się za to że go obrażają na sali.
Nie odpowiedzenie na żaden argument, a wyłącznie emocjonalne użalanie się nad tym że został obrażony stało się głównym clue jego wypowiedzi.
Takie dziwne wrażenie odniosłem że pan gospodarz to bardzo pobudzona postać… Przyśpieszona gestykulacja, nadreaktywność i wybuchowość - te cechy na tle zachowań pozostałych osób na sali były bardzo zauważalne.
Może to moje mylne wrażenie, ale trochę smutno było patrzeć na człowieka który oczekuje oklasków jak ryba wody w sytuacji gdy tych oklasków nie było.
Koledzy nie idźcie tą drogą… Ten człowiek Was usmaży.
Subiektywne sprawozdanie z senackiej Komisja Zdrowia – 19.04.2023 r.

"(...) Mamy też ponad 2000 RM wyszkolonych w PSP. Dlatego otworzyliśmy kierunek studiów RM. Ponad tysiąc z nich cały czas pracuje w PRMie. Kończąc służbę w PSP idzie do pracy w PRMie. Niech sobie Pani Przewodnicząca wyobrazi… (“proszę zmienić ton Panie Komendancie. ja naprawdę grzecznie Pana słucham dlatego proszę grzecznie do mnie mówić” - Przewodnicząca komisji). Jestem grzeczny aczkolwiek stanowczy… Mogę kontynuować? (...)"
Nie. Nie życzę sobie żeby Pan kontynuował…
Przyznanie się do tego że pracownicy Pana latyfundium pracują ponad normę pracy stworzoną przez Pana służbę podczas komisji zdrowia jest co najmniej niemoralne.
Proszę podać statystyki ile z tych 2000 RM działa dodatkowo w OSP po godzinach pracy?
Jak to się ma do niedawno podpisanych przez Prezydenta nowelizacji kodeksu pracy (dyrektyw: rodzicielskiej, work-life-balance, ws. przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w UE)?
Zdaje Pan sobie sprawę z tego że brak BHP w zakresie normowania czasu pracy w tej branży może wiązać się z zwiększonym występowaniem zaburzeń psychicznych (PTSD, depresja, nadużywanie substancji psychoaktywnych…) wśród wyeksploatowanych RM? Interesuje to Pana?
Doskonale wiemy jak ta wieloetatowość wygląda w ochronie zdrowia. Na pewno chce Pan to skopiować do swojego resortu?
Czemu MSWiA nie wybrało do realizacji medycznych działań innego zawodu medycznego?
Skoro już wybraliście RM to zacznijcie ich słuchać bo to oni mają pełnić funkcje medyczne w Waszym resorcie nie Kierownictwo.
Bezczelne jest ignorowanie naszego środowiska/ naszego zawodu kiedy rozmawia się o naszych sprawach a tak niestety na tej komisji było.
Proszę się oduczyć tej maniery Panie Komendancie albo powierzyć te zadania osobom kompetentnym w tej dziedzinie.
Sprawozdanie z senackiej Komisja Zdrowia – 19.04.2023 r.

Źródło: Lucas Felcher, Facebook
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 20, 2023, 09:48:03 »
Zainteresowanym polecam sekcję komentarzy na FB pod postem o przekazaniu samochodów. Cóż, znowu brak argumentów, tylko my wiemy najlepiej i proszę nam nie przeszkadzać.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Ustawa o ochronie ludności, a ratownictwo medyczne w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 06, 2023, 17:51:15 »
Tyle mądrych głów na forum, a wy dalej nie widzicie lekarstwa?
medyk zgodnie z ustawą może pracować 7:35h na dobę
brakuje pielęgniarek? techników do RTG/TK/RM?
przecież można przekwalifikować!
otóż robimy tak
- wkładamy do każdej gminy karetkę (sprzęt)
- korekta ustawy, że w karetce może jeździć lekarz, pielęgniarka (każda), RM i jakiś przyszły KPP 2.0 (można rozszerzyć zawsze o fizjoterapeutów, aptekarzy po kursie.... już to przy szczepieniach przerobiliśmy)
- w 50% gmin stoją nieużywane karetki! Jak to możliwe??
- no to koniec pracy po 300-400 h w RM, kontrola pracy po numerze PWZ (już to NFZ a w poradniach specjalistycznych AOS i potrafi system wyliczyć bardzo dużo, nawet czas dojazdu z poradni A do B)
- od dzisiaj RM pracuje 7:35 h
- brakuje karetek? to zamiast płacić RM ustalamy grafiki w OSP i płacimy ekwiwalent

efekt?
- RM zaiast pracować 300-400 h robi 160 i  to za przyzwoleniem
- RM idzie dorabiać do szpitali, gdzie brakuje pielęgniarek, więc nie tylko IP ale i na oddziałach robi (problem z brakiem białego personelu w szpitalach rozwiązany!)
- Karetki typu S zostały w ramach PRM, resztę przejęły karetki z RM, KPP 2.0 za 1/3 ceny, samorządy dostały kasę na ich prowadzenie

a co dla "Kowalskiego"?
- karetek jest więcej (medyk to medyk przecież! czerwone wdzianko ma bo pewnie zdał egzaminy i ma doświadczenie)
- z 2 karetek na powiat zrobiło się 4 z czego jedna jest z lekarzem
- w szpitalach zaroiło się od pielęgniarzy. Pomagają, robią, pilnują.
- w poradniach zawsze RM i jak trzeba to przepisze skierowanie do specjalisty


I TAK BĘDĄ PCHAĆ