Autor Wątek: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.  (Przeczytany 12562 razy)

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 04, 2022, 22:17:47 »
Ad 2. Polar, kamizelka, bluza. Tak tak, nie zdziwcie się ale nie w całym kraju jest beton. Strażakowi ma być wygodnie i komfortowo

Offline GOO1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 14, 2022, 11:30:08 »
Rastafarai super ze jesteś taki nowoczesny, takiemu prekursorowi żadne betony drogi nie zagrodzą  :rofl:. Powiedz mi tylko co ze zmianą służby podczas prawdziwej zimy. U mnie bardzo często jest - 10 a zdarza się i -20. Nie każda JRG ma samochody w jednym garażu, trzeba się przemieszczać, odgarnąć śnieg, ogarnąć coś na placu zewnętrznym,  samochodami trzeba wyjechać na zewnątrz no chyba że ktoś lubi odbierać służbę w spalinach (i nie pisz mi o odciągach bo mamy profesjonalne na każdym stanowisku ale nie każdy pojazd da się podpiąć). Jakie wtedy ubranie polecisz - na cebulkę, może wyjściowy płaszcz zimowy. Teraz jest rano +3 chłopaki już chcą żeby dowódca JRG pozwolił korzystać z lekkiej kurtki US 

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 14, 2022, 13:18:48 »
Do koszarówki jest kamizelka z doczepianymi rękawami. Daje radę bez problemu. A w połączeniu z polarem pod spodem to jest za ciepło nawet przy -20.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 14, 2022, 16:37:51 »
Gdzie takie kamizelki wydają?

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 14, 2022, 16:41:23 »
Gdzie takie kamizelki wydają?

To zwykly bezrękawnik z dopinanymi rękawami. Ja kiedyś taki dostałem w poprzedniej jednostce

Online mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 14, 2022, 17:34:20 »
Takie kamizelki powinny być wydawane wszędzie na mocy poprzedniego rozporządzenia w sprawie umundurowania PSP, kamizelka (potocznie zwana ocieplaczem) jest częścią ubrania koszarowego.
Cytując:
"Ubranie koszarowe składa się z bluzy, spodni, kamizelki i czapki, wykonanych z tkaniny w kolorze czarnym. [...]
3)kamizelka ocieplana, z przodu zapinana na zamek, kryty plisą. Kołnierz-stójka z naszytą osłoną na krtań. Z przodu dwie kieszenie górne i dwie kieszenie dolne z patkami. Tył kamizelki dłuższy od przodu. Na lewej górnej kieszeni i tyle kamizelki umieszczony jest napis "STRAŻ". W dolnej części tyłu naszyta jest taśma w kolorze żółtym ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym; kamizelka posiada możliwość dopinania rękawów"

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 14, 2022, 18:47:47 »
Takie kamizelki powinny być wydawane wszędzie na mocy poprzedniego rozporządzenia w sprawie umundurowania PSP, kamizelka (potocznie zwana ocieplaczem) jest częścią ubrania koszarowego.
Cytując:
"Ubranie koszarowe składa się z bluzy, spodni, kamizelki i czapki, wykonanych z tkaniny w kolorze czarnym. [...]
3)kamizelka ocieplana, z przodu zapinana na zamek, kryty plisą. Kołnierz-stójka z naszytą osłoną na krtań. Z przodu dwie kieszenie górne i dwie kieszenie dolne z patkami. Tył kamizelki dłuższy od przodu. Na lewej górnej kieszeni i tyle kamizelki umieszczony jest napis "STRAŻ". W dolnej części tyłu naszyta jest taśma w kolorze żółtym ze srebrnym trójkątem ostrzegawczym; kamizelka posiada możliwość dopinania rękawów"


Powinny być - a są rozdawane to dwie różne rzeczy. Tak samo jak każdy powinien dostać nóż i gwizdek… owszem wydają ale kamizelki, szczerze to ja tej kamizelki „z rękawami” przez 10 lat na żywo nie widziałem

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 14, 2022, 19:02:51 »
Nie wiem gdzie wy koledzy służycie ale czytając posty to jest jeden wielki bałagan w waszych jednostkach. U mnie poprostu kwatermistrz pyta jaką chcesz koszarówke czy to zamiast kamizelki chcesz dwie pary spodni czy chcesz kamizelkę i jedna para spodni (komplet z bluzą) i to wszystko... A u was problemy i szukanie kwadratowych kół :) 

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 14, 2022, 22:55:12 »
Nie wiem gdzie wy koledzy służycie ale czytając posty to jest jeden wielki bałagan w waszych jednostkach. U mnie poprostu kwatermistrz pyta jaką chcesz koszarówke czy to zamiast kamizelki chcesz dwie pary spodni czy chcesz kamizelkę i jedna para spodni (komplet z bluzą) i to wszystko... A u was problemy i szukanie kwadratowych kół :)
A no właśnie sam (wychodzi na to, że nie świadomie) dajesz przykład na kwadraturę koła tego "procederu"...Chodzi o to, że większość komend pewnie w ramach oszczędności kupuje komplety ubrań koszarowych tzw. 3 - częściowe (spodnie, bluza i czapka) a nie 4- częściowe (wymienione + właśnie kamizelka (nie koniecznie z rękawami, bo z tym też różnie). Następnym razem dogadaj się z kwatermistrzem niech zamiast kamizelki i kurtki wyda ci dwie pary spodni i 3 czapki (niezły tam bajzel musi mieć w magazynach mundurowych...) :gwiazdki:

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 16, 2022, 17:33:39 »
Powiedz mi tylko co ze zmianą służby podczas prawdziwej zimy. U mnie bardzo często jest - 10 a zdarza się i -20. Nie każda JRG ma samochody w jednym garażu, trzeba się przemieszczać, odgarnąć śnieg, ogarnąć coś na placu zewnętrznym
Zapytaj chłopaków, którym te same warunki nie przeszkadzają żeby wyjść zajarać. W Straży dalej to samo, wieczny płacz i lament, ale prywatę przy - 10 ogarnąć nikomu nie przeszkadza

Offline GOO1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 19, 2022, 13:56:29 »
Powiedz mi tylko co ze zmianą służby podczas prawdziwej zimy. U mnie bardzo często jest - 10 a zdarza się i -20. Nie każda JRG ma samochody w jednym garażu, trzeba się przemieszczać, odgarnąć śnieg, ogarnąć coś na placu zewnętrznym
Zapytaj chłopaków, którym te same warunki nie przeszkadzają żeby wyjść zajarać. W Straży dalej to samo, wieczny płacz i lament, ale prywatę przy - 10 ogarnąć nikomu nie przeszkadza
O czym ty mówisz i co ma piernik do wiatraka. Płacz i lament objawia się właśnie tym, że się nie chce na 20 min US ubrać, odebrać sprzęt i zrobić zmianę służby jak należy. Bo beton ma stare nawyki i każe się ubrać, ale doświnić koszarówkę na zmianie służby i potem chodzić w niej w strefie czystej jest OK. Przeżyłem już wielu różnych reformatorów i niestety większość reform w JRG do których dążyli miała na celu założyć pantofle i dresik już po śniadaniu. Podobnie jest teraz ale pan każe sługa wykonuje zobaczymy jak przyjdzie prawdziwa zima. A jeszcze jedno u nas jest palarnia

Offline Sony112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 19, 2022, 15:49:34 »
Powiedz mi tylko co ze zmianą służby podczas prawdziwej zimy. U mnie bardzo często jest - 10 a zdarza się i -20. Nie każda JRG ma samochody w jednym garażu, trzeba się przemieszczać, odgarnąć śnieg, ogarnąć coś na placu zewnętrznym
Zapytaj chłopaków, którym te same warunki nie przeszkadzają żeby wyjść zajarać. W Straży dalej to samo, wieczny płacz i lament, ale prywatę przy - 10 ogarnąć nikomu nie przeszkadza
O czym ty mówisz i co ma piernik do wiatraka. Płacz i lament objawia się właśnie tym, że się nie chce na 20 min US ubrać, odebrać sprzęt i zrobić zmianę służby jak należy. Bo beton ma stare nawyki i każe się ubrać, ale doświnić koszarówkę na zmianie służby i potem chodzić w niej w strefie czystej jest OK. Przeżyłem już wielu różnych reformatorów i niestety większość reform w JRG do których dążyli miała na celu założyć pantofle i dresik już po śniadaniu. Podobnie jest teraz ale pan każe sługa wykonuje zobaczymy jak przyjdzie prawdziwa zima. A jeszcze jedno u nas jest palarnia
dzięki Bogu rządzący nami myślą bardziej od kolegi. Lament i płacz to bije raczej od Ciebie, kolego świat się zmienia.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 19, 2022, 20:26:41 »
Jak już tak się kłócicie to kolega od płaczu i lamentu wyjaśni mi jaki jest sens zakładania US na zmianę służby i przeprowadzać ja w ten sposób? U mnie udało się w końcu zrezygnować całkowicie z US w trakcie zmiany i wszyscy funkcjonują

Offline GOO1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 20, 2022, 15:33:24 »
Jak już tak się kłócicie to kolega od płaczu i lamentu wyjaśni mi jaki jest sens zakładania US na zmianę służby i przeprowadzać ja w ten sposób? U mnie udało się w końcu zrezygnować całkowicie z US w trakcie zmiany i wszyscy funkcjonują
Nie wiem do kogo pijesz z tym płaczem i lamentem bo jeżeli chcesz pogadać na ten temat to pytaj pistoletów na tym forum dla których nowe rozwiązania są dobre ale tylko wtedy jeżeli są dla nich wygodne. U mnie również zmiana służby odbywa się w koszarówkach i zmiana na nowe trwała 1 służbę. Dowódca kazał i sprawa załatwiona. Tylko ja uważam, że najbardziej zadowoleni z tego rozwiązania są strażacy w tych jednostkach gdzie papucie zakładają już przed południem i tzw. "starzy". Inaczej mówiąc zadowolenie w większości wynika z lenistwa a nie dbałości o profilaktykę antyrakową.
A teraz odpowiadając na twoje pytanie jaki sens ma zmiana służby w US.   Przyjmowanie służby w koszarówkach jest właśnie zaprzeczeniem profilaktyki antyrakowej ponieważ:
1. Garaż to strefa brudna, samochody i sprzęt również
2. Zmiana służby to wiele czynności ze sprzętem i samochodami gdzie można się dobrudzić
3. Chodzenie po koszarach w dobrudzonej podczas zmiany służby koszarówce która dodatkowo jest czarna to narażanie się na wtórną ekspozycję przez wiele godzin
4. Brak US na zmianie służby to brak kontroli ukompletowania US i przede wszystkim jego czystości. Wiem napiszesz że można sprawdzić tylko nie wiem czy każdy z np. 20 strażaków ma indywidualnie przychodzić w US do dowódcy na kontrolę czy dowódca ma im wierzyć na słowo że są czyste. Brudne ubranie specjalne to wtórna ekspozycja podczas jazdy do zdarzenia i podczas działań np. przy MZ
5.  Po jakimś czasie "starzy" nie będą wiedzieli gdzie hełm mają bo ktoś mu przełożył a on nie zauważył
6. Co z bhp przy odpalaniu sprzętu (już widzę jak chłopaki biegną po hełm i rękawice do szatni albo na wieszak żeby odpalić pompę)
6. W JRG są profesjonalne pralnice i środki piorące do US, koszarówki pierze się w zwykłych środkach i zwykłych pralkach
7. Niskie temperatury zimą
8. Jeżeli zmiana służby w koszarówce to zakaz używania takiej koszarówki na kompanii


Offline adamus67

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 20, 2022, 16:12:49 »
Nieźle odleciałeś... :fiuu:
Z takim podejściem to może za księdza zamiast straży ?
" Dobry plan wykonany natychmiast, jest lepszy,niż idealny plan wykonany dziesięć minut później."  gen. George Patton

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 20, 2022, 16:21:16 »
Proponuje Tb żebyś na zmianę służbową zakładał również aparat ODO :)  z powodu tego ,iż  w garażu wdychasz różnego typu cząsteczki . Zmiana służbowa w US :))))))  .Daj sobie spokój i nie zaśmiecaj forum  bzdurami typu zmiana służbowa w US .3 maj się .

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 20, 2022, 18:44:40 »
Patrząc po ostatnim wyrazie w poście to chyba jakiś kolejny odklejony wykładowca ze szkoły

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 20, 2022, 18:58:46 »
Odnosząc się jeszcze do zarzutu, że odbierając sprzęt w koszarówce się ubrudzimy dodam, że ten sprzęt ma być po akcji również doprowadzony do porządku. Słyszał kolega o takim wynalazku jak myjka do węży?
W podobnym tonie objawia się beton niektórych komendantów i dowódców, co to cisną że auto ma być wypałowane po każdym wyjeździe ale już sprzęt w skrytkach mają w nosie

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 20, 2022, 19:08:11 »
Ciekawi mnie na której jednostce codziennie na zmianie służby wyciąga się cały sprzęt i dokładnie obmacuje? Może poza sprzetem spalinowym który się przepala w większości jest to ocena wizualna. Dokładnego sprawdzenia i konserwacji dokonuje się w piątki. Zakładając usyfiony nomex masz o wiele większy kontakt z substancjami szkodliwymi niż dotykając sprzętu w rękawiczkach. Rozumiem że idąc Twoim tokiem rozumowania, piątkową konserwację przez kilka godzin również mamy robić w ubraniu specjalnym?

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 20, 2022, 21:31:58 »
A wy tych nomexow nie pierzecie w ogóle czy co służbę macie pożary wewnętrzne, gdzie każdy z was wchodzi do środka? Brzydko mówiąc, czy co służbę z gownem się bijecie? Mój nomex był uprany na początku września, od tego miałem dwa pożary trawy i mnóstwo MZ(typu wypadek drogowy bez większych działań, owady, plamy oleju) i naprawdę to moje ubranie jest takie toksyczne i rakotwórcze? Bo mi się wydaje, ze moje ubranie robocze na podwórku gdzie spawam, szlifuje, chodzę do pieca podkładać i inne takie jest bardziej brudne niż ten mój nomex. No ale może się nie znam  :cooo:
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2022, 22:05:07 wysłana przez rocky323 »

Offline kufus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 20, 2022, 22:44:36 »
A wy tych nomexow nie pierzecie w ogóle czy co służbę macie pożary wewnętrzne, gdzie każdy z was wchodzi do środka? Brzydko mówiąc, czy co służbę z gownem się bijecie? Mój nomex był uprany na początku września, od tego miałem dwa pożary trawy i mnóstwo MZ(typu wypadek drogowy bez większych działań, owady, plamy oleju) i naprawdę to moje ubranie jest takie toksyczne i rakotwórcze? Bo mi się wydaje, ze moje ubranie robocze na podwórku gdzie spawam, szlifuje, chodzę do pieca podkładać i inne takie jest bardziej brudne niż ten mój nomex. No ale może się nie znam  :cooo:
Obejrzyj materiały z CFBT.PL,  to Ci rozjaśni temat.

Offline adam.pul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 21, 2022, 08:48:35 »
Statystyki mówią jasno, strażak jest niesamowicie narażony na choroby nowotworowe z powodu czynników które spotyka podczas wykonywania obowiązków służbowych, ale nie popadajmy w skrajności. Trzeba dbać o czystość, nie jest konieczności zmiany w nomex, niech każdy ma z tyłu głowy - myśl o swoim zdrowiu, ale nie tak jak zabezpieczenia podczas covid :rofl:

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Zmiana służby w ubraniu specjalnym.
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 21, 2022, 21:25:24 »
Ilości WWA wydzielające się podczas pożaru trawy są porównywalne z pożarem mieszkania. Więc swoje US prałeś co najmniej o 2 razy za mało