Autor Wątek: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz  (Przeczytany 4464 razy)

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« dnia: Wrzesień 19, 2022, 03:07:48 »
Druhowie jakie macie zdanie na temat naszego statusu.
Kilka razy w tym roku spotkałem się z pytaniem  czy to co robimy, robimy za darmo. Odpowiedziałem tak, że większość działań i prac wykonujemy za darmo, otrzymujemy pieniądze jedynie za wyjazdy alarmowe i szkolenia. Do tego u nas w jednostce nie wszyscy wnioskują o ekwiwalent - także nawet to robią jak wcześniej. Kilka dni temu nasz powiat odwiedziła delegacja z krajów bałtyckich i również padła ta kwestia. Jeden z panów stwierdził, że nas te struktury działają bardzo dobrze - no ale wam płacą. Wydało mi się to bardzo krzywdzące, poczułem się wręcz urażony - poświęciłem na swoje działania wiele lat, dużo poświęciłem. A teraz ktoś wyraża taką  opinię.
Jak to jest u was w jednostkach, jakie są wasze zdania? Jesteśmy  jeszcze ochotnikami czy mamy dorywczą pracę w weekendy i po godzinach?

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2022, 16:47:50 »
Druhowie jakie macie zdanie na temat naszego statusu.
Kilka razy w tym roku spotkałem się z pytaniem  czy to co robimy, robimy za darmo. Odpowiedziałem tak, że większość działań i prac wykonujemy za darmo, otrzymujemy pieniądze jedynie za wyjazdy alarmowe i szkolenia. Do tego u nas w jednostce nie wszyscy wnioskują o ekwiwalent - także nawet to robią jak wcześniej. Kilka dni temu nasz powiat odwiedziła delegacja z krajów bałtyckich i również padła ta kwestia. Jeden z panów stwierdził, że nas te struktury działają bardzo dobrze - no ale wam płacą. Wydało mi się to bardzo krzywdzące, poczułem się wręcz urażony - poświęciłem na swoje działania wiele lat, dużo poświęciłem. A teraz ktoś wyraża taką  opinię.
Jak to jest u was w jednostkach, jakie są wasze zdania? Jesteśmy  jeszcze ochotnikami czy mamy dorywczą pracę w weekendy i po godzinach?

Masz rację. Jesteśmy ochotnikami ilość godzin poświęcanych społecznie, nie licząc utraty zdrowia ma się nijak do ekwiwalentu, który zresztą u nas idzie głównie na straż.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2022, 06:51:51 »
Ale dlaczego poczułeś się urażony? Przecież taka jest prawda. Wprowadzenie ekwiwalentu zakończyło wolontariat w OSP. Zapytaj w dowolnej gminie ile procent budżetu idzie na ekwiwalenty, kierowców, konserwatorów i wtedy będziesz miał odpowiedź czy nadal jesteś wolontariuszem czy też pracownikiem na umowę -zlecenie
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2022, 12:28:58 »
U mnie niestety coraz częstsza sprawa ze ludzie ekwiwalent którzy przekazywali na konto OSP chcą te pieniądze mieć spowrotem jednak przelewane na swoje konto. A spowodowane to jest również niechęcią „dokładania” do OSP skoro gmina „nie ma” pieniędzy na zakup części potrzebnej do samochodu za 200 zł z tekstem „złóżcie się”…. No sorry przy obecnej inflacji nikt nie chce dokładać do OSP a poza tym każdy patrzy za dodatkowym zarobkiem a młodzi za darmo to palcem nie kiwną.

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 20, 2022, 21:11:39 »
Moja osobista sytuacja wygląda tak,  w sierpniu poświęciłem na sprawy strażackie ponad 100 godzin, koszty własne jakie poniosłem tj. np paliwo to ok 200 PLN. Byłem  na 2 akcjach razem nie całe 2h dostałam za to 30 zlotych. To ja tego nie biorę w ogóle. Najgorsze jest to, że słyszę taką  opinię jak przytoczyłem na otwarcie. Rozumiem w pewnym sensie bo mam też takich druhów u siebie, pojadą na akcje wezmą 30, wydadzą na chleb potem przyjdą na zebranie i powiedzą, że nie mają rękawic czy ich buty są do wymiany a  reszta ich nie obchodzi. I tak właśnie wrzucili nas do jednego worka. Czy to w jakiś sposób jest sprawiedliwe?

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2022, 21:46:17 »
Nie wiem czego oczekujesz?
Wolontariat to poświęcanie swojego czasu i niejednokrotnie pieniędzy. Jak Twoim zdaniem funkcjonują stowarzyszenia, których członkowie nie mają prawnie zagwarantowanych pieniędzy ze środków publicznych?
Płacenie za akcje i szkolenia to patologia w funkcjonowaniu OSP i nie ma znaczenia czy ktoś bierze do kieszeni czy oddaje do swojej jednostki.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 20, 2022, 21:47:26 »
Ale jeszcze maja gorzej osoby co pracują w PSP i są w OSP..przez jakieś tabelki i zbieranie danych dla PSP, a to dzwonili na już kto kiedy na emeryturę odchodzi(akcja z początku roku chyba), a to ile jest kierowców C, a ile w WOT, a to daty założenia OSP, a to za miesiąc znów żeby wyslac im tabele ze szkoleniami i kursami, a to z zakupionymi SOI… w jak pracujesz w JRG i jestes na wolnym to wręcz wymagają ze już natychmiast masz wyslac… masakra… już raz u 01 byłem na rozmowie czemu do 15.30 nie wysłałem jakichś danych potrzebnych operacyjnym do zbiorowej tabelki

Offline PatRyk

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2022, 07:36:50 »
Ale o czym tu jest w ogóle rozmowa ? Ochotnictwo to nie wolontariat. Powiedz gościowi co ma 400 wyjazdów w roku, niech będzie nawet na połowie czyli 200, że ma nie brać kasy, a do garnka włoży sobie czy dzieciakom dumę, że jest ochotnikiem za darmo.
Kolejna sprawa, dlaczego z ekwiwalentu chcecie kupować sprzęt ? To są wypracowane środki każdego z członków OSP, jeśli oddadzą na jednostkę to super ale jeśli nie, to niech się zarząd martwi skąd wziąć kasę na sprzęt. A jak nie potrafi zdobyć to może pora zmienić zarząd.
Przy 30 wyjazdach rocznie nie ma problemu, ale pomyślcie czy przy 200, 300 nie bralibyście kasy do ręki, tym bardziej jeśli szef w robocie wam powie, że nie dostaniecie kasy za czas kiedy byliście na akcji. I nie gadajcie, że ustawa nakazuje płacić pracodawcom za ten czas, bo ustawa mówi też, że ekwiwalent otrzymuje strażak ratownik a nie jednostka.

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 29, 2022, 22:44:16 »
Jaja sobie robicie w tej dyskusji? Płacone to jest tylko i wyłącznie za czas wyjazdów, a niejednokrotnie więcej czasu zajmuje doprowadzenie sprzętu do ładu niż zajęła sama akcja. A to już robione jest w czynie społecznym. Nikt nie płaci też za dbanie o remizę i sprzęt. Do tego papiery - prowadzenie OSP to jak prowadzenie firmy, tyle, że w czynie społecznym... Nie wspomnę czasu na bieganie po sponsorach i kłótnie z urzędnikami.

Nawet licząc pełną kwotę ekwiwalentu to jest on w wysokości jakiejś 1/3 mojej podstawowej stawki godzinowej w pracy. A jak porównam ze stawką za nadgodziny którą dostał bym za dodatkową pracę w tym czasie - o dodatku za weekendy czy święta nie wspominając to to będzie ze 20%... A że czas na akcji to mniej niż 1/4 czasu poświęcanego na OSP - to to 20% należało by jeszcze podzielić na 4... A i tak uwzględniając ile średnio członek JOTu w mojej jednostce wydaje z prywatnych pieniędzy na działalność jednostki (jeden kupuje buty bo nie może się doczekać na zakup przez gminę, inny sam płaci za badania, kolejna osoba sama zapłaciła za KPP, koszty prania UPS'ów itp) to ta kwota znacznie przekracza to "dochody" z ekwiwalentu...

Tak - pewnie są jednostki w których wygląda to inaczej - ale są też pewnie takie gdzie ofiarność druhów na rzecz jednostki idzie jeszcze dalej. Więc dla mnie to dalej wolontariat - i to z roku na rok coraz trudniejszy i bardziej niewdzięczny...

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 24, 2022, 14:42:33 »
Jaja sobie robicie w tej dyskusji? Płacone to jest tylko i wyłącznie za czas wyjazdów, a niejednokrotnie więcej czasu zajmuje doprowadzenie sprzętu do ładu niż zajęła sama akcja. A to już robione jest w czynie społecznym. Nikt nie płaci też za dbanie o remizę i sprzęt. Do tego papiery - prowadzenie OSP to jak prowadzenie firmy, tyle, że w czynie społecznym... Nie wspomnę czasu na bieganie po sponsorach i kłótnie z urzędnikami.

Nawet licząc pełną kwotę ekwiwalentu to jest on w wysokości jakiejś 1/3 mojej podstawowej stawki godzinowej w pracy. A jak porównam ze stawką za nadgodziny którą dostał bym za dodatkową pracę w tym czasie - o dodatku za weekendy czy święta nie wspominając to to będzie ze 20%... A że czas na akcji to mniej niż 1/4 czasu poświęcanego na OSP - to to 20% należało by jeszcze podzielić na 4... A i tak uwzględniając ile średnio członek JOTu w mojej jednostce wydaje z prywatnych pieniędzy na działalność jednostki (jeden kupuje buty bo nie może się doczekać na zakup przez gminę, inny sam płaci za badania, kolejna osoba sama zapłaciła za KPP, koszty prania UPS'ów itp) to ta kwota znacznie przekracza to "dochody" z ekwiwalentu...

Tak - pewnie są jednostki w których wygląda to inaczej - ale są też pewnie takie gdzie ofiarność druhów na rzecz jednostki idzie jeszcze dalej. Więc dla mnie to dalej wolontariat - i to z roku na rok coraz trudniejszy i bardziej niewdzięczny...
Możesz na mnie nakrzyczeć, ale tak to wygląda , że to jest to na co każdy "zakręcony "ochotnik poniekąd się decyduje. Nie łatwa staje się nasza służba. To już nie to co było w XX wieku.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2022, 11:36:35 wysłana przez romiwe »

Offline uqbar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 28, 2022, 16:27:04 »
Ale dlaczego poczułeś się urażony? Przecież taka jest prawda. Wprowadzenie ekwiwalentu zakończyło wolontariat w OSP. Zapytaj w dowolnej gminie ile procent budżetu idzie na ekwiwalenty, kierowców, konserwatorów i wtedy będziesz miał odpowiedź czy nadal jesteś wolontariuszem czy też pracownikiem na umowę -zlecenie

Ekhm... ja nadal się czuję ochotnikiem, czas na wyjazdach to jedno. Drugie to czas poświęcony na zbiórki, pogadanki i szkolenia z MDP, dni gospodarcze w strażnicy. Ekwiwalent z naszej JOTki idzie w całości na utrzymanie wyposażenia zgodnie z normatywem, nikt jak do tej pory kasy nie włożył do prywatnej kieszeni. Nie wspominam o "nadgodzinach" ludzi z zarządu, którzy wieczorami piszą wnioski tu i ówdzie, by jednostka mogła pozyskiwać fundusze.
Uwierz mi, że ile gmin tyle problemów. Są miejsca gdzie działa to w drugą stronę i trzeba prosić włodarza o fundusze na wykonanie badań.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2022, 16:30:19 wysłana przez uqbar »

Offline Curahee

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Nie proszę nikogo o ogień
Odp: Ochotnik to teraz pracownik czy jeszcze wolontariusz
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2022, 13:29:29 »
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.
Wyjazdy, szkolenia i ćwiczenia jak najbardziej powinny być płatne. Dobrze wszyscy wiemy, że czas poświęcony na organizację życia wokół remizy jest bezpłatny. Jesteśmy organizacją społeczną i ciężko wymagać od kogokolwiek, żeby płacono nam za naszą dobrą wole sprawienia świata lepszym.
Niestety widzę często, że OSP pełni również rolę "darmowej dziwki" - odśnieżanie, usuwanie drzew, wycinka, jakieś tematy związane z oczyszczaniem cieków wodnych - są ku temu wyspecjalizowane firmy, których wynajęciem i opłaceniem powinien zainteresować się samorząd - chyba, że ten tak mocno dotuje swoje służby, że jest to forma "odwdzięczenia" się i rekompensaty.

Czy nam płacą? Bo ja wiem, nie traktuję tego jako źródła dochodu, raczej jako miłą gratyfikację dla dobrze zrobionej roboty.