Autor Wątek: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.  (Przeczytany 2482 razy)

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Witam wszystkich. Temat nie ma na celu wywołania jakichkolwiek przepychanek na linii podział-biuro. Czysta wymiana poglądów. Jestem ciekawy jak załatwia się u Was w jednostce sprawy zakupu/napraw sprzętu. Kwatermistrzostwo mojej jednostki stoi na wytycznych KG PSP (podobno) i wygląda to w ten sposób:
Załóżmy, że kończy się płyn AddBlue do samochodu. Kierowca, który to stwierdził musi napisać zapotrzebowanie na zakup ww. płynu na ściśle określonym druku. Dodatkowo koniecznie musi podać cenę owego płynu oraz zrobić rozeznanie rynku ze wskazaniem na najniższą cenę. Na tym samym druku zapotrzebowania musi podać dane kontaktowe firmy, w której znalazł owy płyn wraz jej telefonem, adresem, nazwą i ustaloną ceną. Powtarzam-to wszystko musi zrobić nie kwatermistrz, a kierowca.
Jak wygląda to u Was?  To jest faktycznie wymóg polityki materiałowej w PSP czy tylko lokalne zwyczaje?

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2022, 22:22:08 »
Moje JRG korzysta z kart flotowych ORLEN.Jadę tankować,biorę kanister ad blue, zalewam dwa auta, wpisuję do kart drogowych.Może chodzi o zakup hurtowy?

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 12, 2022, 22:50:49 »
Nie. Nie chodzi o zakup hurtowy. AddBlue, zakup jednej sztuki latarki, żarówki do samochodu itd. Dowolna rzecz musi przejść przez zapotrzebowanie-rozeznanie rynku-podanie ceny-podanie danych firmy.  Zaczynam podejrzewać, że nie do końca jest to zaleceniem KG PSP ^_^

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2022, 23:02:44 »
U nas niedawno weszło takie pisanie zapotrzebowania, ale w mojej opinii jest to na tyle racjonalnie zrobione, że nie ma takich głupot jak szukanie po internecie gdzie będzie taniej.

Składa się zapotrzebowanie na wzorze określonym przez kwatermistrza, ale jak on twierdzi to jest bezpiecznik dla obu stron - on nie zapomni kupić, nawet jeśli nie ma go w danym dniu (bo ma czarno na białym co jest potrzebne z datą napisania wniosku), a jednocześnie nikt mu nie wmówi, że o czymś był informowany, a tego nie uzupełnił.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2022, 07:35:06 »
W poprzedniej jednostce gdzie służyłem właśnie tak to wyglądało jak opisujesz, chociaż akurat na adblue się zapotrzebowania nie pisało, to w sumie tak jakbyś pisał zapotrzebowanie na olej napędowy. Ale na wszystko inne zapotrzebowanie i tak jak mówisz wpisana orientacyjna cena. A co do szukania firmy itp - tego akurat nie trzeba robić, to już powinno być po stronie kwatermistrzostwa.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2022, 08:31:51 »
A jak skończy się ropa w aucie to też tak samo postępujecie? bo nie rozumiem czym się różni zakup adblue od ropy do auta? u nas takich cyrków nie ma, faktycznie jeśli jest informacja że szukamy sprzętu na siłownie np. czy jakiś innych mniej typowych rzeczy to wysyłamy do kwatermistrzostwa proponowane sprzęty wraz z linkiem gdzie i za ile, ale wszystko inne to robi samo kwatermistrzostwo, latarki, kominiarki, baterie, żarówki itd.

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 13, 2022, 09:40:29 »
Na ropę do samochodów nie. Jedziesz i tankujesz. Ale dosłownie cała reszta już tak. O ile (tak jak wyżej koledzy opisują, takie zapotrzebowania mogą być "dupokrytką" zarówno dla kwatermistrza, jak i zgłaszającego zakup), o tyle robienie rozeznania rynku odnośnie cen wydaje mi się lekkim nieporozumieniem. Powiem więcej. Jeżeli nie wpiszemy takiej ceny (już po dokładnym rozeznaniu rynku) lub cena będzie podana z sufitu, to zapotrzebowanie nie będzie zrealizowane, a ten który je napisał musi się z tego tłumaczyć... Na razie w formie rozmowy, ale co będzie dalej?
Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że rozpoznanie rynku nie jest wymagane żadnym dokumentem a stanowi tylko...No właśnie (nie będę kończył ^_^)

Offline mietek90

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2022, 10:49:02 »
Panie Szary Strazak- ten wasz kwatermistrz i jego wydział to musi być " za....."  robota , że wysługuje się strażakami z PB w kwestii zakupow itp. pierwsze słyszę, żeby kazać ludzie szukać gdzie taniej itp. poza tym uważajcie , bo ktoś może wam zarzucić ,że kupujecie w firmie X ( a tam właściciel jest 3  kuzynem kolegi z PB) i już będzie smród. Poproś swojego dce o pismo na które powołuje się  kwatermistrz.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 13, 2022, 10:55:52 »
Witam wszystkich. Temat nie ma na celu wywołania jakichkolwiek przepychanek na linii podział-biuro. Czysta wymiana poglądów. Jestem ciekawy jak załatwia się u Was w jednostce sprawy zakupu/napraw sprzętu. Kwatermistrzostwo mojej jednostki stoi na wytycznych KG PSP (podobno) i wygląda to w ten sposób:
Załóżmy, że kończy się płyn AddBlue do samochodu. Kierowca, który to stwierdził musi napisać zapotrzebowanie na zakup ww. płynu na ściśle określonym druku. Dodatkowo koniecznie musi podać cenę owego płynu oraz zrobić rozeznanie rynku ze wskazaniem na najniższą cenę. Na tym samym druku zapotrzebowania musi podać dane kontaktowe firmy, w której znalazł owy płyn wraz jej telefonem, adresem, nazwą i ustaloną ceną. Powtarzam-to wszystko musi zrobić nie kwatermistrz, a kierowca.
Jak wygląda to u Was?  To jest faktycznie wymóg polityki materiałowej w PSP czy tylko lokalne zwyczaje?

Wasz kwatermistrz to śmierdziel i leń patentowany.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 13, 2022, 11:05:00 »
Panie Szary Strazak- ten wasz kwatermistrz i jego wydział to musi być " za....."  robota , że wysługuje się strażakami z PB w kwestii zakupow itp. pierwsze słyszę, żeby kazać ludzie szukać gdzie taniej itp. poza tym uważajcie , bo ktoś może wam zarzucić ,że kupujecie w firmie X ( a tam właściciel jest 3  kuzynem kolegi z PB) i już będzie smród. Poproś swojego dce o pismo na które powołuje się  kwatermistrz.

Twój kwatermistrz, to zwykły cwaniak stosujący spychologię i to bezpodstawnie. U mnie zapotrzebowania też zgłaszamy, ale do dowódcy JRG, który formalnie pisze kwit, ale na zasadzie ile czego potrzeba, a nie jakieś rozeznania cenowe, itp. bo to robota czysto kwatermistrzowska. Trudno Twoją sytuację wytłumaczyć, ale albo ten gościu jest dobrze :poukładany" z 01, albo liczy na waszą naiwność, albo (najbardziej prawdopodobne) jak piszą przedmówcy - jest leniem, leserem, cwaniakiem :gwiazdki:

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 13, 2022, 17:42:51 »
U mnie jest tak że zainteresowany kupnem, wymianą czy zużytym sprzętem zgłasza do dowódcy JRG lub zastepcy..ten dzwoni do kwatermistrzostwa i ustala co i jak. Daje znać że sprawa jest załatwiona i kwatermistrzostwa kupuje. Dodatkowo 12 robi zapotrzebowanie na druku,  podbija i wpisuje zasadność zakupu. I tyle..
A ten Wasz chłop chyba nie potrafi szperać po stronach internetowych więc robi taką spuściznę w dół.

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 882
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 14, 2022, 07:06:53 »
U mnie podobnie jak u kolegów wyżej.
Kadra JRG wpisuje na specjalnym druku zapotrzebowanie, ale tylko rodzaj materiału/sprzętu, ilość sztuk, wymogi (typu żarówka H7 - 2 szt.), uzasadnia konieczność zakupu i składa u 01 do akceptacji. Dalej ruch po stronie kwatermistrza.
I tak jak wyżej pisano: Twòj kwatermistrz to leń i cwaniak.
Si vis pacem, para bellum

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 14, 2022, 13:01:02 »
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Dały mi bardzo dużo i utwierdziły w przekonaniu, że coś jest w temacie naciągane.  :straz:

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 14, 2022, 22:13:08 »
U mnie podobnie jak u kolegów wyżej.
Kadra JRG wpisuje na specjalnym druku zapotrzebowanie, ale tylko rodzaj materiału/sprzętu, ilość sztuk, wymogi (typu żarówka H7 - 2 szt.), uzasadnia konieczność zakupu i składa u 01 do akceptacji. Dalej ruch po stronie kwatermistrza.

U mnie nawet tego nie ma. Potrzeby z kwatermistrzostwem ustala się "na gębę" i wszystko od wielu lat jakoś się kręci. Chociaż ostatnio słabiej się kręci, bo na nic nie ma pieniędzy  :wall: :gwiazdki:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 14, 2022, 23:02:52 »
Nie ma pieniędzy? Przecież jest tak kolorowo, góra nic nie mówi o brakach na kontach komend. Wręcz przeciwnie można powiedzieć, nigdy nie było lepiej 😅😅

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Zapotrzebowanie na zakup/naprawę sprzętu - jak to u Was wygląda.
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 15, 2022, 08:48:40 »
Nie ma pieniędzy? Przecież jest tak kolorowo, góra nic nie mówi o brakach na kontach komend. Wręcz przeciwnie można powiedzieć, nigdy nie było lepiej 😅😅
Nie będzie lepiej , zobaczcie ceny opału. U nas grzeją ekogroszekiem więc sezon grzewczy razy dwa trzeba liczyć.