Autor Wątek: Sprowadzanie LPR  (Przeczytany 4796 razy)

Offline mixxol1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Sprowadzanie LPR
« dnia: Wrzesień 01, 2022, 20:23:55 »
Witam mam pytanie czy przy sprowadzaniu na ziemie LPR musi być samochód średni/ciężki czy może być samochód lekki ?

Offline Yywicio

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 146
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 01, 2022, 20:49:26 »
Witam mam pytanie czy przy sprowadzaniu na ziemie LPR musi być samochód średni/ciężki czy może być samochód lekki ?
Nie musi.

Wszystko zależy czy jest dzien- noc jaki jest teren ile jest ludzi a ostatecznie i tak pilot zdecyduje.

Offline mixxol1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2022, 21:13:52 »
Może się źle wysłowiłem przepraszam bardziej chodzi mi czy jest gdzieś zapisane czy też być może w jakiś zasadach dysponowania aby na sprowadzanie LPR z użyciem pojazdu powinien być samochód średni/ciężki

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2022, 21:49:55 »
Jeśli już to zabezpieczenie miejsca lądowoania, śmigłowca LPR się nie sprowadza, to pilot decyduje gdzie będzie lądował, może się ewentualnie sugerować miejscem przygotowanym przez straż

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2022, 21:22:47 »
Z tego co wiem, nie ma takiej zasady co do pojazdu będącego na miejscu zdarzenia. Musi to być pojazd oznakowany i mający sygnały świetlne. W porze nocnej musi to być obowiązkowo pojazd. W ciągu dnia wystarczą sami ratownicy.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2022, 07:28:30 »
Podczas operacji lądowania nie jest wymagane wykorzystanie samochodu a wystarczy czterech ludzi w narożnikach wyznaczonego pola (w nocy posiadający latarki).
Decyzję jaki zastęp zadysponować podejmuje dyżurny SK chociaż dobrą praktyką jest aby był to co najmniej samochód typu GBA.


PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 06, 2022, 10:19:45 »
Czytałem kiedyś (dawno temu) procedurę, w której było napisane, że w dzień straż nie musi być dysponowana do zabezpieczenia lądowania LPR poza lądowiskiem. W tym przypadku decyduje załoga LPR czy w chce straż do pomocy i zabezpieczenia czy nie.

Natomiast w nocy każde lądowanie LPR poza wyznaczonym i oświetlonym lądowiskiem według tej procedury musi być zabezpieczone przez co najmniej GBA-Rt w sile (jeśli się nie mylę) 6 ratowników. Czyli musi być minimum GBA i mieć funkcję -Rt.

Nie mogę teraz na szybko tego znaleźć, więc nie jestem w stanie podać źródła. Nie wiem też czy ta procedura jest nadal aktualna czy być może to już jest zmienione i nie ma takich wytycznych.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 06, 2022, 10:32:34 »
tutaj znajdziecie interesujące Was informacje:

https://www.lpr.com.pl/pl/dla-jednostek-ratowniczych/#post-content

Ogólnie wg materiałów zabezpieczać może czterech strażaków - pojazd nie jest wymagany.

Ogólnie na tej stronie sprawdzicie lądowiska, miejsca gminne i wiele innych danych. Są filmiki instruktażowe.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 06, 2022, 10:36:44 wysłana przez sorbent »

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Sprowadzanie LPR
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2023, 19:31:26 »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...