Autor Wątek: Kurs podstawowy a ekwiwalent  (Przeczytany 2706 razy)

Offline EwelinaNiewulis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Kurs podstawowy a ekwiwalent
« dnia: Sierpień 19, 2022, 13:31:41 »
Cześć, od września w naszej KP rusza kurs podstawowy.  W świetle nowej ustawy ekwiwalent należy się strażakowi ratownikowi OSP. A co z kandydatami (kierowanymi na kurs podstawowy)?

Czołem  :straz:

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2022, 13:59:55 »
czy na pewno się należy?

Offline EwelinaNiewulis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2022, 15:26:13 »
czy na pewno się należy?

właśnie nad tym się zastanawiam czy się należy. Do tej pory w naszej gminie był wypłacany w kwotach za ćwiczenia/szkolenie, ale głosy z pobliskiej gminy dochodzą, że kandydatom na strażaków ratowników OSP nie przysługuje. W tym samym czasie dociera do mnie pismo z KP o kursie, gdzie widnieje zapis: "Każdy strażak ratownik OSP skierowany na szkolenie powinien posiadać.." i w tym miejscu ten kandydat już jest traktowany jako strażak ratownik.

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2022, 16:49:27 »
czy na pewno się należy?

właśnie nad tym się zastanawiam czy się należy. Do tej pory w naszej gminie był wypłacany w kwotach za ćwiczenia/szkolenie, ale głosy z pobliskiej gminy dochodzą, że kandydatom na strażaków ratowników OSP nie przysługuje. W tym samym czasie dociera do mnie pismo z KP o kursie, gdzie widnieje zapis: "Każdy strażak ratownik OSP skierowany na szkolenie powinien posiadać.." i w tym miejscu ten kandydat już jest traktowany jako strażak ratownik.

Z tego co mi wiadomo, to jest wykładnia jednego z RIO, że nie należy się nikomu za szkolenie podstawowe wg ustawy o OSP.

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2022, 22:43:19 »
czy na pewno się należy?

właśnie nad tym się zastanawiam czy się należy. Do tej pory w naszej gminie był wypłacany w kwotach za ćwiczenia/szkolenie, ale głosy z pobliskiej gminy dochodzą, że kandydatom na strażaków ratowników OSP nie przysługuje. W tym samym czasie dociera do mnie pismo z KP o kursie, gdzie widnieje zapis: "Każdy strażak ratownik OSP skierowany na szkolenie powinien posiadać.." i w tym miejscu ten kandydat już jest traktowany jako strażak ratownik.
Bez przesady, to że ktoś wystosował pismo do OSP o kursie podstawowym i nie napisał "kandydat", nie jest podstawą do innej interpretacji przepisu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2022, 22:47:00 wysłana przez Spartan998 »

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2022, 23:01:54 »
Są gminy które korzystają z tego , że nie bardzo chcą płacić ekwiwalent, na skierowaniach piszą
Cytuj
kandydat
taki myk żeby nie płacić  :wall:

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2022, 23:46:44 »
Są gminy które korzystają z tego , że nie bardzo chcą płacić ekwiwalent, na skierowaniach piszą
Cytuj
kandydat
taki myk żeby nie płacić  :wall:
Co to zmieni, że nie napiszą "kandydat". To, że w nocy jest ciemno, nie znaczy, że Słońca nie ma. Rozumiem frustrację, ktoś poświęca czas na uczestnictwo w szkoleniu, więc powinien mieć ekwiwalent.

Offline rv.rad

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 23, 2022, 08:05:20 »
Ratownikiem jest się dopiero po pozytywnie ukończonym kursie podstawowym i zdanym egzaminie. Ekwiwalent za kurs podstawowy więc cię nie należy - według mnie jest to jasno w ustawie zapisane. Gminy nie mają podstawy prawnej by za kurs podstawowy wypłacać ekwiwalent.

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 23, 2022, 08:46:53 »
Co to zmieni, że nie napiszą "kandydat". To, że w nocy jest ciemno, nie znaczy, że Słońca nie ma. Rozumiem frustrację, ktoś poświęca czas na uczestnictwo w szkoleniu, więc powinien mieć ekwiwalent.

W mojej opinii to właśnie dobry ruch, by nie płacić za szkolenie podstawowe. Jeśli szkolenie jest robione zgodnie z ilością godzin według programu szkolenia, to taki ochotnik może dostać nawet 3000zł, a jaka jest gwarancja, że kiedykolwiek wyjedzie na zdarzenie? Mało to osób porobiło papierki, żeby było co w teczce zanieść na nabór do PSP, a w remizie nigdy więcej się nie pokazali po egzaminie podstawowym?

Dla mnie to jest realna weryfikacja tego czy ktoś to robi z chęci. A argumenty typu, że paliwo jest drogie i trzeba samemu dojechać do komendy na szkolenie to marne argumenty.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 23, 2022, 12:21:39 »
W mojej opinii to właśnie dobry ruch, by nie płacić za szkolenie podstawowe. Jeśli szkolenie jest robione zgodnie z ilością godzin według programu szkolenia, to taki ochotnik może dostać nawet 3000zł, a jaka jest gwarancja, że kiedykolwiek wyjedzie na zdarzenie? Mało to osób porobiło papierki, żeby było co w teczce zanieść na nabór do PSP, a w remizie nigdy więcej się nie pokazali po egzaminie podstawowym?

Dla mnie to jest realna weryfikacja tego czy ktoś to robi z chęci. A argumenty typu, że paliwo jest drogie i trzeba samemu dojechać do komendy na szkolenie to marne argumenty.
U mnie przez 15 lat nie trafiła się ani jedna taka osoba. Za to z tuzin odeszło nie mogąc znieść frustracji z powodu czasu oczekiwania na kursy - bo ile lat można czekać? Czy ktoś brał kasę za szkolenie -nie przypominam sobie, a zawsze jeździliśmy sami. Chociaż na upartego dałoby się temat ogarnąć wysyłając ludzi na szkolenie samochodem OSP - co zresztą część jednostek robi.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Kurs podstawowy a ekwiwalent
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 23, 2022, 15:13:14 »
W mojej opinii to właśnie dobry ruch, by nie płacić za szkolenie podstawowe. Jeśli szkolenie jest robione zgodnie z ilością godzin według programu szkolenia, to taki ochotnik może dostać nawet 3000zł, a jaka jest gwarancja, że kiedykolwiek wyjedzie na zdarzenie? Mało to osób porobiło papierki, żeby było co w teczce zanieść na nabór do PSP, a w remizie nigdy więcej się nie pokazali po egzaminie podstawowym?

Dla mnie to jest realna weryfikacja tego czy ktoś to robi z chęci. A argumenty typu, że paliwo jest drogie i trzeba samemu dojechać do komendy na szkolenie to marne argumenty.
U mnie przez 15 lat nie trafiła się ani jedna taka osoba. Za to z tuzin odeszło nie mogąc znieść frustracji z powodu czasu oczekiwania na kursy - bo ile lat można czekać? Czy ktoś brał kasę za szkolenie -nie przypominam sobie, a zawsze jeździliśmy sami. Chociaż na upartego dałoby się temat ogarnąć wysyłając ludzi na szkolenie samochodem OSP - co zresztą część jednostek robi.
Może i faktycznie lepiej . Spotkajmy się za rok o tej samej porze i porozmawiamy sobie o tym ilu przybyło nowo przeszkolonych strażaków.