Autor Wątek: Zapytanie o Wojskową Straż Pożarną  (Przeczytany 2271 razy)

Offline Yaro161

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Zapytanie o Wojskową Straż Pożarną
« dnia: Sierpień 14, 2022, 15:38:51 »
Witam.

Chciałbym zaczerpnąć informacji na temat pracy w wojskowej straży pożarnej.

Szukałem troszkę informacji w tym temacie ale nie ma za wiele konkretów np takich jak: czy trudno sie tam dostać; limit wiekowy; misje zagraniczne wchodzą w grę; system zmianowy; okresy umowy; widełki zarobków od najniższego szczebla (identyczne jak szergowego zawodowego lub inny system wynagdodzeń i dodatków); szkolenia; ewentualny awans na wyższy stopnień?

Może jest jakieś inne forum gdzie jest wiecej info na temat WSP?

Z góry dziękuję za poświęcony czas na udzielenie mi odpowiedzi na dowolne zagadnienie.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Diabełcspsp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Zapytanie o Wojskową Straż Pożarną
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 14, 2022, 22:10:50 »
A może ktoś wie jak jest ze służbą wojskowa, doliczają do emerytury przed osiągnięciem 15 lat w PSP, czy po 15 latach.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Zapytanie o Wojskową Straż Pożarną
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2022, 09:21:30 »
Ale chcesz się dostać do WSP jako cywil, żołnierz czy strażak? Bo każda z tych opcji to inna droga. Jako cywil - zarobki zazwyczaj minimalne, jako żołnierz - zarobki MONowskie, jako strażak - zarobki zgodne z naszymi przepisami. System zazwyczaj 24/48, ale to zależne też od jednostki. Jak zacząć - o ile mnie pamięć nie myli to jako cywil dowiesz się wszystkiego w dziale kadr danej jednostki  i tam zaczniesz, jako żołnierz w WKU właściwym terytorialnie, a jako strażak PSP musisz się starać o przeniesienie do Delegatury Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Zapytanie o Wojskową Straż Pożarną
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2022, 13:58:41 »
Służbę wojskową doliczasz przed a nie po 15 latach służby w PSP .

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Zapytanie o Wojskową Straż Pożarną
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 17, 2022, 18:09:01 »
czy trudno sie tam dostać
Dość tak... Z PSP chyba najłatwiej jest się przenieść.
misje zagraniczne wchodzą w grę
Raczej nie.
widełki zarobków od najniższego szczebla
Stawki uposażenia zasadniczego masz ogólnodostępne - jak dla żołnierzy zawodowych, zależnie od stopnia. Dodatki są, ale trudno określić ich nawet zbliżoną wartość ze względu na różne stawki w różnych jednostkach.
Jako cywil kokosów nie zarobisz -ze dwa lata temu miałem możliwość wejścia na etat cywilny do JW, to wychodziła najniższa krajowa + dodatek stażowy (po 5 latach 5%, potem już naliczane co roku). Przy czym dodatek stażowy zaliczają tylko za pracę na umowie - jak ktoś miał firmę, lub robił na umowach cywilnoprawnych to nie liczy mu się nic. Jak jest ze służbą - czy się liczy - nie wiem.
okresy umowy
Jako żołnierz w korpusie szeregowych pełnisz służbę kontraktową, pierwszy kontrakt jest na 2 lata z reguły, najdłuższe są na 6 lat. Jako podoficer jesteś w służbie stałej, no a cywil to wiadomo - umowa o pracę.
ewentualny awans na wyższy stopnień?
Przychodząc jako szeregowy, awansujesz w ramach tego korpusu - st. szeregowy i nowy jeszcze ma być st. szeregowy specjalista. Różnica w wypłacie ok. 50zł przy każdym awansie. Na podoficerkę w służbie szanse są, ale nie za wielkie, bo liczba miejsc jest mocno ograniczona, niektórzy latami czekają na miejsce. Ale tu już bazowo jest ok. 1000zł różnicy.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE