Autor Wątek: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady  (Przeczytany 2101 razy)

Offline smn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« dnia: Sierpień 13, 2022, 08:11:39 »
Witam. Czy funkcjonuje u Was jakiś regulamin dokonywania zamian w służbie pomiędzy zmianami? Macie określone jakieś przepisy odnośnie czasu dostarczenia raportu w w/w sprawie ? Czy może są gdzieś dostępne ogólne przepisy dla tego rodzaju sprawy. Pozdrawiam.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 13, 2022, 09:03:52 »
Przepisu jako takiego nie ma - służyłem w kilku jednostkach, i tam gdzie panowała normalna atmosfera i funkcjonariusze dobrze współpracowali z dowództwem (czyt. kiedy góra potrzebowała pomocy to podział nie odmawiał) to i w drugą stronę to działało - raport nawet na dzień przed zamianą, w sytuacjach awaryjnych i uzasadnionych ("na ostatnią chwilę") napisany raport ze zgodami dowódców zmian i dopis o telefonicznym uzgodnieniu z d-cą JRG (który podpisywał raport przy pierwszej możliwej okazji). Były sytuacje, że dowódca wiedział, że nigdy nie mógł liczyć na strażaka kiedy była realna potrzeba, wtedy zdarzały się odmowy zgody na zamianę.

Offline smn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 13, 2022, 09:26:20 »
No właśnie w mojej jednostce strażacy nie odwracają się plecami do dowództwa, a pojawił się foch na raport oddany dzień przed służbą. Nie widzę powodu, dla którego Komendant Miejski miałby się na taką zamianę nie zgodzić, skoro dowódcy obu zmian i dowódca jednostki papier podpisują. Więc to raczej zabieg bardziej informacyjny, niż wymagający jakiejś reakcji KM.

Dzięki za odpowiedź.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2022, 09:31:43 »
Powiem Ci szczerze, że pierwszy raz słyszę, żeby raport o zamianę służb między strażakami trafiał do Komendanta, ale może to ja służyłem w dziwnych jednostkach :O Wszędzie gdzie się z tym spotykałem był adresowany do D-cy JRG i tam się temat kończył i doskonale to rozumiem, jakby wszystkie takie błahostki miały trafiać do Komendanta to chyba by zwariował w dużych jednostkach... Rozkazy dzienne JRG też podpisuje u Was Komendant a nie Dowódca JRG?

Offline smn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 13, 2022, 09:36:54 »
Nie chcę robić antyreklamy komendzie więc zachowam anonimowość i też uważam, że taka sytuacja to umniejszanie znaczenia dowódcy jednostki. Od ok. 3 lat wszystkie JRG podległe komendzie kierują raporty o zamianę służby do KM.

Rozkazy dziennie zostają w gestii dowódcy.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 13, 2022, 11:59:27 »
Jeśli Komendant nie delegował (a nie musi) na dowódcę JRG należnych mu z odpowiednich  przepisów uprawnień, to jak najbardziej raport do KP/KM
« Ostatnia zmiana: Sierpień 13, 2022, 16:05:00 wysłana przez pb11 »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 13, 2022, 17:02:39 »
Dokładnie.
Urlopy i elementy związane z czasem służby przyznawane są przez uprawnionego do mianowania czyli Komendanta.
On może oczywiście dać uprawnienia dla podległej kadry żeby zajmowali się np. przyznawaniem urlopów dla swoich podwładnych.
A odnośnie zamian służb między zmianami - raport do tego elementu jest potrzebny bo jest to zmiana w zatwierdzanym grafiku miesięcznym i każde odbieganie od niego musi być pokryte jakimś kwitem.
Nie ma natomiast w przepisać informacji o wzorach raportów, zasadach ich sporządzania ani obiegu.

Offline smn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Zamiana służby pomiędzy zmianami - zasady
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 15, 2022, 21:13:45 »
Ok, dziękuję za pomoc ✌️