Autor Wątek: Klapy ppoż. w strefie pożarowej  (Przeczytany 498 razy)

Offline Sanitariusz1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Płeć: Mężczyzna
Klapy ppoż. w strefie pożarowej
« dnia: Sierpień 12, 2022, 13:16:03 »
Dzień dobry,

Pytanie dot. konieczności zastosowania klap ppoż. w przegrodach.
Budynek podzielony na strefy pożarowe - na przejściu kanałów wentylacyjnych przez ścianę oddzielającą strefy wstawiam klapę ppoż - tu sprawa jasna.
A co z przegrodami w ramach tej samej strefy pożarowej, które mają określoną klasę odporności ogniowej (wycinek z Warunków Technicznych dot. budynków poniżej)- czy w takch przegrodach również jest konieczność umiejscowienia klapy ppoż?

Rodział 6. §  268.  [Wymogi dotyczące instalacji wentylacji mechanicznej i klimatyzacji]
Pkt 1, ppkt 5) maszynownie wentylacyjne i klimatyzacyjne w budynkach mieszkalnych średniowysokich (SW) i wyższych oraz w innych budynkach o wysokości powyżej dwóch kondygnacji nadziemnych powinny być wydzielone ścianami o klasie odporności ogniowej co najmniej E I 60 i zamykane drzwiami o klasie odporności ogniowej co najmniej E I 30; nie dotyczy to obudowy urządzeń instalowanych ponad dachem budynku."

Offline Tepaee

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Klapy ppoż. w strefie pożarowej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 12, 2022, 14:56:04 »
W tym przypadku będzie miał zastosowanie § 234 ust. 3
Cytuj
Przepusty instalacyjne o średnicy większej niż 0,04 m w ścianach i stropach pomieszczenia zamkniętego, dla których wymagana klasa odporności ogniowej jest nie niższa niż E I 60 lub R E I 60, a niebędących elementami oddzielenia przeciwpożarowego, powinny mieć klasę odporności ogniowej (E I) ścian i stropów tego pomieszczenia.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2022, 15:03:02 wysłana przez Tepaee »