Autor Wątek: Przeniesienie do innej jednostki w innym województwie  (Przeczytany 2955 razy)

Offline edamdenu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Przeniesienie do innej jednostki w innym województwie
« dnia: Sierpień 08, 2022, 12:30:05 »
Czołem!
Czytałem i wiem, że temat kilkakrotnie pojawiał się na grupie, lecz w pełni nie znalazłem odpowiedzi, która by mnie  zaspokoiła.
Po szkole w SA dostałem przydział do miasta oddalonego od moich rodzinnych stron o 800km.
Na rozmowie z komendantem z jednostki, w której dostałem przydział  o pytanie czy zamierzam wrócić  odpowiedziałem, że tak, mam w planach powrót, ze względu na żonę, która została w rodzinnych stronach. W odpowiedzi usłyszałem, ze muszę „odsłużyć” swoje i może po 3/4 latach liczyć na powrót.
Czy faktycznie tak jest, można przyspieszyć ten proces?
Wiem, że KG rozpatruje to i mógłbym prosić o wzór raportu?

Pozdrawiam!

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Przeniesienie do innej jednostki w innym województwie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2022, 12:58:52 »
Nie ma na to żadnego przepisu, ale przeniesienie w takim przypadku podpisuje KG, po opinii obu KW i KM/KP, więc jeśli Twój KM/KP negatywnie zaopiniuje to przeniesienie to może być ciężko aby doszło do skutku, ale nie jest to niemożliwe. Dziwne że jeszcze nie wiesz takich rzeczy...

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Przeniesienie do innej jednostki w innym województwie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2022, 09:34:16 »
Myślę że masz jakieś szanse na uzyskanie zgody, ale :
1. musisz uzyskać zgodę Komendanta jednostki do której chcesz się przenieść ze ciebie zatrudni,
2.jeśli masz lub twoja żona mieszkanie w swojej miejscowości to masz większe szanse,
3. W raporcie położyć nacisk na sytuację rodzinną (rozdzielenie małżeństwa i brak perspektyw na powiększenie rodziny).

Powodzenia!

Offline Druh Heldens

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 93
Odp: Przeniesienie do innej jednostki w innym województwie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2022, 16:00:36 »
Tak jak napisali przedmówcy - KP/M, KW tylko opiniują raport o przenosiny a KG podejmuje decyzję. Spróbuj też pogadać jak człowiek z komendantem, każda sytuacja jest inna. Przede wszystkim najpierw podzwoń do Komend w okolicy czy będą mieli etat dla Ciebie bo to też nie jest oczywiste.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Przeniesienie do innej jednostki w innym województwie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 13, 2022, 09:22:22 »
Odezwij się do mnie w prywatnej wiadomości z adresem mailowym to przekażę Ci wzory, bo nie potrzebujesz jednego dokumentu tylko dwóch (przenosiłem się sam między województwami). Pierwszy dokument wynika z Ustawy o PSP i jest to Wniosek o przeniesienie do dalszego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej PSP (na wniosek zainteresowanego lub za jego zgodą) a drugi dokument to raport do Komendanta Głównego - który załączasz do wniosku, w treści którego argumentujesz i popierasz swój wniosek.

Za poprzedniego KG było powiedziane wprost, że przeniesienie po odsłużeniu min. 2 lat po szkole w pierwszej jednostce, obecnie podejście KG jest bardziej liberalne. Cała procedura wygląda tak, że piszesz swoje dokumenty, umawiasz się do Komendanta w jednostce, do której chcesz się przenieść (musi mieć dla Ciebie miejsce), bierzesz od niego podpis z pozytywną opinią pod wnioskiem, swojemu komendantowi dajesz do zaopiniowania wniosek (i najważniejsze - nawet jeśli komendant w Twojej jednostce wyda negatywną opinię to ten wniosek wraz z raportem ma iść dalej, bo adresatem jest KG a nie Twój KP, także Twój nie może Ci wstrzymać itp.) Oficjalna procedura wygląda tak, że powinieneś te dokumenty złożyć u siebie na książkę i dalej powinny być wysyłane pomiędzy komendami bez Twojego udziału, ale z praktyki, jeśli Ci zależy to najlepiej jest zebrać podpisy powiatowych i umówić się do KW z której chcesz się przenieść, jeśli się uda umówić z komendantem to idealnie, bo będziesz miał szansę go przekonać, żeby pomimo negatywnej opinii KP on jednak wydał pozytywną. A dalej z Twojej wojewódzkiej już jest przesyłane do województwa gdzie chcesz się przenieść a stamtąd do KG (o ile mnie pamięć nie myli, może być na odwrót).
Znam przypadek, gdzie pomimo negatywnej opinii KP, który nie chciał "oddać" strażaka KG i tak przeniósł strażaka. Polecam zadzwonić do kadr KW skąd planujesz się przenieść, tam powinni Ci wszystko wyjaśnić jak u nich to wygląda, bo może się nieznacznie różnić. Ale przede wszystkim załatwienie miejsca i rozmowa z powiatowymi.