Autor Wątek: Ratownik medyczny w OSP  (Przeczytany 2709 razy)

Offline adrian01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Ratownik medyczny w OSP
« dnia: Sierpień 03, 2022, 21:55:59 »
Witajcie,
mam pytanie odnośnie ratownika medycznego w OSP.
Czy ratownik medyczny musi zrobić KPP, aby prowadzić działania medyczne jako strażak OSP?
Jest gdzieś unormowane prawnie czy tytuł ratownika medycznego równoważy jego zadania z kursem KPP czy mimo iż posiada tytuł ratownika, dla OSP i tak musi przejść kurs KPP?

Pozdrawiam

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2022, 22:31:13 »
Nie, nie musi robić KPP. Może wykonywać medyczne czynności ratunkowe podczas działań jeżeli jest ratownikiem medycznym.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 04, 2022, 05:12:53 »
Pod warunkiem że pracuje w zawodzie i podbija książeczkę.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline NickName

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2022, 09:38:08 »
Podpinam się. Czy jest jakaś podstawa prawna wyłączająca rat meda z robienia re-certyfikacji KPP? Czy powinno się zanieść do Komendy kopie dyplomu takiego ratmeda, żeby był "na stanie" jednostki OSP?

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2022, 13:08:11 »
Podpinam się. Czy jest jakaś podstawa prawna wyłączająca rat meda z robienia re-certyfikacji KPP? Czy powinno się zanieść do Komendy kopie dyplomu takiego ratmeda, żeby był "na stanie" jednostki OSP?

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Wszystkie odpowiedzi na wasze pytania są tam.

Offline Fado

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2022, 11:43:05 »
Oczywiście, że powinna być kopia dyplomu w dokumentach OSP.

Mam nadzieję, że nie pyta o to ratownik medyczny..

Offline adrian01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2022, 15:22:18 »
Dziękuję za odpowiedzi, przejrzałem ustawę oraz zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG i wszystko jest już jasne.
Pozdrawiam.

Offline NickName

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 08, 2022, 09:38:46 »
Oczywiście, że powinna być kopia dyplomu w dokumentach OSP.

Mam nadzieję, że nie pyta o to ratownik medyczny..

Nawet jeśli pytałbym ratownik medyczny, to co to ma do rzeczy? Retmed ma mieć wiedzę, gdzie "powinny" znajodwać się jego dokumenty? I rodzi się pytanie: dlaczego powinny się tam znajdować? Nie znalazłem żadnej podstawy prawnej regulującej status ratownika medycznego w OSP ani jakiegokolwiek obligatoryjnego informawania KM/P o posoadaniu takiego dyplomu. Wszystkie informację odnoszą się do ratowników KPP. 

Offline NickName

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 08, 2022, 09:49:03 »
Update! W zasadach organizacji ratownictwa medycznego w KSRG na poziomie zaawansowanym jest jednak info o Ratowniku medycznym w OSP, takż weryfikuje to mój poprzedni wpis. Pozdrawiam

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Ratownik medyczny w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 08, 2022, 10:29:28 »
Oczywiście, że powinna być kopia dyplomu w dokumentach OSP.

Mam nadzieję, że nie pyta o to ratownik medyczny..

Nawet jeśli pytałbym ratownik medyczny, to co to ma do rzeczy? Retmed ma mieć wiedzę, gdzie "powinny" znajodwać się jego dokumenty? I rodzi się pytanie: dlaczego powinny się tam znajdować? Nie znalazłem żadnej podstawy prawnej regulującej status ratownika medycznego w OSP ani jakiegokolwiek obligatoryjnego informawania KM/P o posoadaniu takiego dyplomu. Wszystkie informację odnoszą się do ratowników KPP. 

Niestety ale mylisz się. Powtórzę jeszcze raz -  USTAWA z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym dokładnie reguluje gdzie ratownik medyczny może realizować swoje zadania zawodowe - odnosi się to także do OSP. Myślę, że każdy ratownik medyczny powinien być zapoznany z tą ustawą i wiedzieć co gdzie i kiedy może robić.