Autor Wątek: przeniesienie do biura z podziału  (Przeczytany 2617 razy)

Offline Szparag

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
przeniesienie do biura z podziału
« dnia: Lipiec 27, 2022, 13:28:34 »
Witam. Mam sytuację, że w wydziale kontrolno-rozpoznawczym komendy powiatowej potrzebowali kogoś do pomocy ze względu na nadmiar zadań do wykonania. Nie ma wakatów w biurze. Mam stanowisko d-cy sekcji. Otrzymałem od komendanta polecenie pełnienia obowiązków służbowych w wydziale w systemie 8 godzinnym do odwołania. Czy w tym przypadku komendant skorzystał z art. 37a ustawy o PSP
Cytuj
"Strażakowi można powierzyć pełnienie obowiązków służbowych zgodnie z jego kwalifikacjami na innym stanowisku w tej samej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej na okres do 6 miesięcy w roku kalendarzowym. W okresie tym strażakowi przysługuje uposażenie przewidziane dla stanowiska, na którym powierza się pełnienie obowiązków, lecz nie niższe od dotychczasowego."
? Czy mógł skorzystać z innego przepisu? I czy jest możliwe, żeby ten okres był praktycznie do odwołania?

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.208
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: przeniesienie do biura z podziału
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 27, 2022, 16:59:15 »
Polecenie ustne czy na piśmie?
Jeśli na piśmie to masz podstawę prawną.
Jeśli ustnie to poproś o formę pisemną z podstawą prawną.
Oczywiście poproś pisemnie.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline mpolskie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: przeniesienie do biura z podziału
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2022, 08:13:38 »
Patrząc po tym co mówisz wnioskuję, że nie masz na to papieru - gdyby był wiedziałbyś na jakim stanowisku masz pełnić obowiązki, poproś więc pisemnie uprzejmie o dokument - na piśmie będziesz miał napisane na jakiej podstawie, dodatkowo powinien być określony czas do kiedy a nie "do odwołania". Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby powierzać komuś pełnienie obowiązków na stanowisku, które nie jest wolne, więc raczej w inny sposób komendant to rozwiąże. A możliwości na to niestety ma.

A jeśli będzie to rzeczywiście powierzenie pełnienia obowiązków, to praktycznie jeśli zacząłeś w lipcu to będzie to mogło trwać zgodnie z przepisami rok - 6 miesięcy w roku obecnym i od stycznia od nowa liczy się kolejne 6 miesięcy.

Offline Szparag

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: przeniesienie do biura z podziału
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2022, 12:38:29 »
"Na podstawie art. 13 ust. 6 pkt. 1 ustawy o PSP ......... w związku z potrzebą zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Wydziały Kontrolno Rozpoznawczego  polecam Panu od dnia 1 lutego 200 do odwołania pełnić służbę w systemie codziennym i wykonywać czynności służbowe stosownie do zakresu czynności ustalonego przez kierującego powyższą komórką organizacyjną."

Offline wydz408

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: przeniesienie do biura z podziału
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2022, 15:45:44 »
Kolego coś ci się powaliło jaki art 13 ? To nie jest podstawa do takich decyzji !!!!!

Offline mpolskie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: przeniesienie do biura z podziału
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2022, 16:17:20 »
Szczerze nie spotkałem się z przypadkiem wydania takiej decyzji na podstawie tego paragrafu, ciężko mi cokolwiek doradzić, idąc tym tokiem rozumowania komendant równie dobrze mógłby wydać najbardziej absurdalną decyzję, bo powołuje się na paragraf, który mówi jedynie o tym, że on kieruje komendą... Może ktoś bardziej oblatany doradzi coś konstruktywnego...

To co przychodzi mi do głowy, to że możesz zerknąć do regulaminu swojej komendy - powinieneś znaleźć tam informację kto i dla kogo ustala zakresy obowiązków. Teoretycznie jesteś d-cą sekcji, masz więc obowiązki d-cy sekcji, skoro masz robić coś nowego - powinieneś dostać nowy zakres obowiązków, ustalony przez osobę uprawnioną regulaminem do jego wydania. A to co widać w powyższym przykładzie to ewidentne powierzenie pełnienia obowiązków bez faktycznego ich powierzenia... Doczytałbym dokładnie regulamin Waszej komendy czy może nie mówi o takich sytuacjach.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.291
Odp: przeniesienie do biura z podziału
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2022, 19:43:26 »
   Regulamin organizacyjny komendy (jakiejkolwiek - nawet KG) nie ma tu nic do rzeczy. Ma zastosowanie ustawa o PSP z odpowiednimi przepisami wykonawczymi czyli rozporządzeniami.
Komendant który w takiej formie "wydaje" "polecenia" czuje się jak pan i władca folwarku. Dziwię się, że jego kadrowa nie mówi mu że daje babole jak małolat po alkoholu.
    Do odwołania????? To jakieś jaja. Na marginesie - nawet dowódca jogurtu nie może dać strażakowi zakresu czynności czy zmienić je sobie tak o. To że uczestniczy w ich ustalaniu to inna bajka - podpisuje 01!!!
    Gdyby to było takie proste jak wydaje się temu 01 to większa część strażaków z mojej komendy w poprzednich latach byłaby "poprzerzucana" na inne stanowiska "w nagrodę" za otwarty konflikt z człowiekiem któremu wydawało się, że jest szefem prywatnego folwarku.
pozdrawiam