Autor Wątek: Rzecznik prasowy  (Przeczytany 3314 razy)

Offline rzecznik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Rzecznik prasowy
« dnia: Czerwiec 20, 2022, 18:30:22 »
Witam.

Ostatnio zetknąłem się sytuacją, że komendant miał pretensję, że nie odebrałem telefonu rzecznika prasowego poza godzinami pracy.
W związku z powyższym mam parę pytań.
1. Jakie akty prawne odnoszą się funkcji rzecznika prasowego?
2. Czy komendant może wymóc ode mnie wieczną dyspozycyjność pod telefonem służbowym ("bo media mogą dzwonić jakby cos się stało")?
3. Zaistniała sytuacja miała miejsce w czasie, gdy przebywałem na uroczystości rodzinnej i ze względu na przebywanie pod wpływem alkoholu odbieranie telefonu byłoby co najmniej nie stosowne w moim odczuciu. Czy mam racje, że jest to wystarczające wytłumaczenie?
4. Czy w przypadku odebrania telefonu i udzielenia informacji mogę domagać się doliczenia godzin nadliczbowych (w końcu wykonuje pracę poza godzinami z harmonogramu służby)?

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2022, 19:39:19 »
Odpowiem trochę wymijająco, zgodnie z wykładnią na miejscu działań jeżeli nie ma Rzecznika Prasowego informacji mediom powinien udzielać KDR. Telefonicznie informacji może udzielać Stanowisko Kierowania z uwzględnieniem priorytetów ratowniczych. W innych przypadkach, dziennikarze itp. raczej mogą poczekać i podjąć kontakt w godzinach pracy Komend.

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2022, 20:24:41 »
Z tego co sie orientuje to w ogóle udzielanie informacji mediom przez KDR-a jest obligatoryjne dopiero na poziomie taktycznym. Na poziomie interwencyjnym nie ma takiej konieczności.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 21, 2022, 19:49:47 »
@laciok; @Kamilos83 jakieś podstawy prawne jesteście w stanie przytoczyć?
:straz:

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2022, 20:44:53 »
@r0cq Rozporządzenie MSWiA z dnia 17 września 2021 r. w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego rozdział 5 par 27 jasno określa zadania kierującego działaniem ratowniczym na poziomie interwenycjnym, taktycznym, strategicznym.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2022, 20:55:04 »
Dzięki! O to właśnie mi chodziło @kamilos83.
:straz:

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2022, 21:01:12 »
Proszę bardzo, cieszę się, że mogłem pomóc :) Wracając do tematu, a mianowicie punktu 3 uważam, że w zaistniałej sytuacji przekazywanie informacji pod wpływem mogłoby mieć zły wpływ na wizerunek formacji w przypadku popełnienia jakiegoś błędu, więc w mojej ocenie wytłumaczenie jest zasadne pod warunkiem, że nie pełniłeś wtedy służby lub nie przebywałeś na dyżurze domowym. Natomiast chętnie usłyszę zdanie innych, najlepiej podparte jakimś aktem prawnym :D
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2022, 21:05:17 wysłana przez Kamilos83 »

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 22, 2022, 14:21:53 »
A "Zasady współpracy jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego ze środkami masowego przekazu"? Wg mnie jasno określa, że jak nie ma rzecznika/oficera na miejscu zdarzenia to KDR przekazuje informacje. Nie ma tu również rozgraniczenia poziomu kierowania działaniami.

Dokument wszedł w życie 10 lat temu, ale chyba jeszcze nikt go nie zmienił na nowszy...

Offline Kamilos83

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: Rzecznik prasowy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 22, 2022, 21:15:45 »
@taz_org Rozporządzenie MSWiA jest aktem prawnym wyższej rangi niż wymienione przez Ciebie zasady. Oczywiście nie neguję tego, że w przypadku braku rzecznika prasowego na miejscu informacji może udzielić KDR, lecz w myśl rozporządzenia nie jest to obligatoryjne dla poziomu interwencyjnego. Dla pozostałych poziomów kierowania działaniem ratowniczym jasno określono, że przekazywanie informacji środkom masowego przekazu jest zadaniem KDR-a więc jest obligatoryjne, lecz nie musi być wykonywane osobiście przez KDR-a, a może być również przez osobę przez niego wyznaczoną.
Z tego co się orientuję i z tego co pisze @rzecznik coraz częstszą praktyką jest, że lokalne media oczekują informacji dotyczących wielu zdarzeń (często nawet stosunkowo błahych) i wydzwaniają do rzeczników w celu uzyskania informacji. Domyślam się, że jest to zależne od dziennikarzy i powiatu, ale z tego co pisze @rzecznik kierownicy jednostek organizacyjnych wymagają pełnej dyspozycyjności pod telefonem nawet poza czasem służby. O ile w przypadku rzeczywiście sporych działań udzielenie informacji nawet z domu uważam za uzasadnione o tyle odpowiadanie na telefony dotyczące każdej kolizji jest w mojej ocenie grubą przesadą, bo po to jest czas wolny od służby, żeby od niej odpocząć.