Autor Wątek: Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30  (Przeczytany 1704 razy)

Offline MarcinJG01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30
« dnia: Czerwiec 09, 2022, 07:37:37 »
Witam wszystkich szanownych użytkowników forum i zwracam się do Was z wielką prośbą o fachową ocenę prawidłowości usytuowania mojego domu na sporządzonym przez architekta projekcie indywidualnym - jest już do niego wydane prawomocne PNB. Mam dosyć wąską działkę (około 19 metrów) i w związku z tym jest dość blisko do sąsiednich budynków jednorodzinnych murowanych. Projektant zaprojektował odsunięcie się od jednego budynku na 8,05m i przysunięcie się do drugiego na 5,25m z koniecznością zrobienia od tej strony ściany oddzielenia przeciwpożarowego REI60 , zastosowania pasa 2 metrów niepalnego i w obrębie tych 2 metrów konieczność zastosowania okien EI30. Proszę o zerknięcie czy takie usytuowanie i zaprojektowane zabezpieczenia są prawidłowe i czy nie są niedoszacowane albo przeszacowane. Czy ewentualnie można to jakoś inaczej rozwiązać? Dołączam szkic z MDCP i rzuty gdzie widać okna i ściankę REI60. Z góry bardzo serdecznie dziękuję Wam za pomoc i Wasze opinie. Pozdrawiam.

https://ibb.co/FqQfQ8Y
https://ibb.co/smCGpkw
https://ibb.co/y0rXWm1
https://ibb.co/JqMMv8n

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2022, 08:45:10 »
Odległość budynku od granicy dzialki: 3 metry jak ściana jest bez drzwi czy okien, 4 metry jak są drzwi czy okna.

Offline MarcinJG01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2022, 08:51:00 »
To że 3 lub 4 metry od granicy działki to jest jasne jak słońce :) i tak jest to zaprojektowane. Chodzi mi  bardziej o kwestie oddalenia mojego nowobudowanego budynku od sąsiadujących budynków zgodnie z załączoną mapką, czy jest to właściwie zaprojektowane, i czy faktycznie konieczne są te okna balkonowe EI30 - ich koszt mnie mocno zszokował :/ 20.000 zł x 2 szt.

Offline Mehoo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2022, 13:32:58 »
Według mnie należy tutaj skorzystać z par. 271 ust. 11 warunków technicznych - i dla wskazanych ścian prostopadłych do ściany oddzielenia przeciwpożarowego liczy się połowę wymaganej odległości do ściany sąsiedniego budynku. Oznacza to, że te ściany ustawione w kącie 60-120 st. do ściany sąsiada muszą być oddalone tylko o 4 m. Czyli nie muszą być traktowane jako elementy oddzielenia przeciwpożarowego bo minimalna odległość budynku sąsiada jest ponad 5 m. Okna mogą być zwykłe (niepożarowe). Jedynie konstrukcja budynku przewiązana ze ścianą oddzielenia pożarowego musi spełniać R60 (jeżeli połączona jest na sztywno).
Oczywiście do potwierdzenia z projektantem bo nie znam całego kontekstu projektu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2022, 13:43:09 wysłana przez Mehoo »

Offline MarcinJG01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 09, 2022, 14:18:31 »
Mehoo bardzo dziękuję za Twoją sugestię. Chyba najlepszym pomysłem będzie dla mnie udanie się do jakiegoś rzeczoznawcy ppoż w moim mieście i zasięgnięcie wiążącej opinii. Tak czy inaczej bardzo dziękuję za Twoją wypowiedź. Jeżeli ktoś z Was, praktyków ma jeszcze jakieś pomysły to również będę za nie niezwykle wdzięczny :)

Offline Mehoo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 09, 2022, 15:41:45 »
Z doświadczenia wiem, że rzeczoznawcy ds. ppoż. mają trochę inne podejście jeżeli chodzi o budynki jednorodzinne. To znaczy ich interesuje tylko odległość projektowanego domu od granicy działki. Jeżeli jest zachowana odległość 4 m i więcej to nie wymagają robienia ścian oddzielenia przeciwpożarowego - i nie interesuje ich co jest na działce sąsiedniej (to znaczy zakładają, że na sąsiednich działkach budynki są zrealizowane zgodnie z przepisami - co akurat nie zawsze jest prawdą). Powołują się przy tym na par. 213 warunków technicznych.
Ale lepiej omówić Twój przypadek z rzeczoznawcą ds. ppoż. i niech nawet za te kilka złotych uzgodni projekt.

Offline MarcinJG01

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odległość od sąsiednich budynków - ściana REI60 okna EI30
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2022, 22:03:58 »
Dziękuję za pomoc. Rzeczoznawca ppoż z mojego miasta potwierdził to co pisał Mehoo. Okna ppoż nie są koniecznie wymagane. Pozdrawiam serdecznie wszystkich.