Autor Wątek: Czy ponadprzeciętne L4 jest powodem do ponownych badań lekarskich?  (Przeczytany 2098 razy)

Offline Curahee

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Nie proszę nikogo o ogień
Tak jak w temacie - czy druh, który przebywał prawie pół roku na zwolnieniu lekarskim (tematy kardiologiczne) powinien być skierowany na badania lekarskie potwierdzające jego sprawność?

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Czy ponadprzeciętne L4 jest powodem do ponownych badań lekarskich?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 03, 2022, 14:35:50 »
Dwa lata temu był u mnie jeden druh, który ponad pół roku był na chorobowym (kręgosłup) i nie przechodził od nowa badań lekarskich. Po zakończeniu leczenia normalnie mógł z nami wyjeżdżać.

Nie wiem co na to ustawa o OSP, bo nie zagłębiałem się w temat. Słyszałem tylko, że zmianieja się badania na wstępne i okresowe oraz zostały niektóre elementy rozszerzone. Proponuję doczytać czy czegoś tam nie ma na ten temat.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Czy ponadprzeciętne L4 jest powodem do ponownych badań lekarskich?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 03, 2022, 16:21:37 »
myślę że obowiązku nie ma. Ale można skierować takiego druha na ponowne badania, a on jest zobowiązany się im poddać. No chyba że przyniesie zaświadczenie od lekarza, który prowadzi jego leczenie, gdzie napisze że jest zdolny do działań w OSP. Ale przypuszczam że nikt po leczeniu u kardiologa nie dostanie od niego takiego kwitka. Bo żaden lekarz się nie podłoży mając świadomość z czym się wiążą wyjazdy do akcji (stres, wysiłek, presja)
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Czy ponadprzeciętne L4 jest powodem do ponownych badań lekarskich?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 03, 2022, 18:34:13 »
Obawiam się, że w razie problemów ktoś się może przyczepić powołując się na kodeks pracy:
Art. 229 § 2 Kodeksu Pracy
Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Wg mnie to szara strefa - z jednej strony nie podlegamy temu wprost, z drugiej w wielu przypadkach stosuje się analogię pomiędzy przynależnością do JOTu, a pracą na etacie (choćby kwestia szkoleń BHP w ostatnich latach).

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Czy ponadprzeciętne L4 jest powodem do ponownych badań lekarskich?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2022, 21:01:45 »
 A skąd jednostka pozyskała informacje ze druh jest na L4? Nawet jakby był to pracownik gminy to jest to łamanie tajemnicy służbowej.

Offline Curahee

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Nie proszę nikogo o ogień
Odp: Czy ponadprzeciętne L4 jest powodem do ponownych badań lekarskich?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2022, 15:28:39 »
A skąd jednostka pozyskała informacje ze druh jest na L4? Nawet jakby był to pracownik gminy to jest to łamanie tajemnicy służbowej.

Druh sam o tym poinformował i ciężko nie zauważyć półrocznej aktywności poza zawodowej

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy ponadprzeciętne L4 jest powodem do ponownych badań lekarskich?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2022, 19:00:24 »
Kodeks pracy i praca, czy służba, to zupełnie inna para kaloszy niż wolontariat w OSP.

Natomiast co do sytuacji służbowej w wojsku jak byłem, była taka sytuacja że facet krótko po przyjęciu poszedł na dłuugie L4, to po powrocie dowódca napisał kwit o skierowanie na komisję lekarską w celu orzeczenia zdolności do pełnienia służby... Bo w sumie na cholerę mu typ, który jest tylko na papierze i etat zajmuje.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE