Autor Wątek: Czas już rozpocząć protest?  (Przeczytany 193244 razy)

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Czas już rozpocząć protest?
« dnia: Kwiecień 29, 2022, 06:40:01 »
Witam.
W moim odczuciu, narasta i będzie narastać niezadowolenie społeczne. Kolejne grupy zawodowe upominają się o podwyżki.
Każdy z Nas doświadcza skutków obecnej sytuacji,  galopującej inflacji i chcę powiedzieć, że w moim odczuciu, to dobry moment by ZZ Służb Mundurowych również wystąpiły z postulatem podwyżki.
Zbliżamy się do wyborów i w strukturach ZZ a i parlamentarne idą w kierunku przyśpieszenia, co uważam za korzystny moment.
Jestem za wdrożeniem wszelkich  kroków w tym kierunku, później znów będziemy zapomnieli, bądź pominięci.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2022, 07:03:12 »
Związki strażackie aczkolwiek nie wszystkie w ubiegłym roku poinformowały że w momencie podpisywania podwyżek na 2023 rok jeśli wskaźniki będą wysokie w stosunku do waloryzacji odbędą się konsultacje a jeśli nie to przewidywany jest protest.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2022, 10:18:00 »
Węgiel po 2000 tysiące za tonę. Kredyty po 1000 zł w górę, niedługo jedna wypłata pójdzie żeby dzieci w domu ciepło miały. Tragedia.  W tym momencie podniesienie uposażenia o 500 zł to minimum godnego życia….

Jedna ciekawa kwestie zauważyłem. Jak zarobki w PSP były fajne w 2018,2019 roku względem cen i innych zawodów to każdy inaczej podchodził do służby. Teraz każdy siedzi bo siedzi, z nadzieja ze będą podwyżki żeby znów więcej zarabiać niż pani w Kauf*landzie a motywacji do dodatkowych zadań nie ma żadnej. A poza tym większość strażaków to nie zwykle lejtki spod sklepu czy po podstawówce tylko ludzie po studiach, z pełnym prawem jazdy, uprawnieniami ratownika medycznego itp, które nie kosztowały 5 zł i wyciągało się je z paczki chipsów, a człowieka wykształconego należy dobrze opłacać, przecież to odwieczne prawo natury. Przykład mojej siostrzenicy, poszła od pracy na stanowisko biurowe po szkole średniej w międzynarodowej korporacji a zarabia więcej niż zastępca dowódcy JRG  :rofl:

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2022, 12:10:14 »
ehh, w każdej branży, w każdym zakładzie pracy jest to samo. Skąd nagle każdy pracodawca (czy państwowy, czy prywatny) ma mieć na podwyżki? Podwyżki wygenerują też większą inflację, czyli dalej będziemy się napędzać.
@rocky323 - siostrzenica dobrze trafiła, ale prawda od lat jest i będzie - w prywatnej firmie zawsze więcej zarobisz. Inna sprawa, że w prywatnej firmie ważne są kompetencje, a nie "papierki" o których piszesz.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2022, 14:24:23 »
ehh, w każdej branży, w każdym zakładzie pracy jest to samo. Skąd nagle każdy pracodawca (czy państwowy, czy prywatny) ma mieć na podwyżki? Podwyżki wygenerują też większą inflację, czyli dalej będziemy się napędzać.
@rocky323 - siostrzenica dobrze trafiła, ale prawda od lat jest i będzie - w prywatnej firmie zawsze więcej zarobisz. Inna sprawa, że w prywatnej firmie ważne są kompetencje, a nie "papierki" o których piszesz.
"a pieniędzy nie ma i nie będzie" można i tak, czekać biernie, ale wiernie.
Aż ciężko mi komentować Twoją wypowiedź, popraw mnie proszę, bo stracę resztki nadziei - nie jesteś na podwyższeniem wynagrodzenia  :gwiazdki:, bo to napędzi inflację?

Offline SainT

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2022, 20:22:31 »
Pisałem post w  "podwyżkach", pisaliście później coś o emce ale kto do tej emki dożyje w dobrym zdrowiu ? Całe życie nas okradają potem dadzą trochę więcej i z reguły trzeba się prosić. Dla przykładu odnośnie plac mój tata d-ca zmiany, odchodząc w 2012 miał w KP 700 zł dodatku, teraz mamy połowę 2022 dodatki w tej samej KP dowódców 800.  Niesamowity wzrost, u mnie w powiecie pracodawcy reagują chcąc zatrzymać pracowników  ponieśli pensje do 4000-4500 a u nas się niby należy ale nie dadzą bo nie mają pieniędzy w KP a chodzi np o 50 zł dodatku. Ja w swoim przypadku przeszedłem na SK i w sumie służba w straży to dla mnie czas na odpoczynek od pracy zarobkowej co mi pasuje i pewnie znajdzie się więcej. Pozdrawiam turbo strażaków co im pasują zarobki.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 20:27:11 wysłana przez SainT »

Offline Raizo

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2022, 23:07:11 »
ehh, w każdej branży, w każdym zakładzie pracy jest to samo. Skąd nagle każdy pracodawca (czy państwowy, czy prywatny) ma mieć na podwyżki? Podwyżki wygenerują też większą inflację, czyli dalej będziemy się napędzać.

chłopie ... weź to powiedz wójtom, prezydentom, czy posłom których podwyżki nie wynosiły 4%, nie 10%, nie 30% ...;
my w sumie to możemy za tysiaka robić ? może to korzystnie wpłynie na inflację ??

Offline Gutek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2022, 08:55:35 »
Tak się kończy rozdawnictwo.Wszyscy za to zapłacimy.Część z nas pamięta czasy wysokiej inflacji.Nie zmienia to faktu,że nasi wodzowie i związek powinni już dyskutować o podwyżkach.Nowi generałowie niech sie wykażą.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 30, 2022, 12:30:57 »
Wątpię w to, szczególnie po ostatnich wypowiedziach. W straży zarabia się dobrze, a reszta to powołanie. Dziękuję.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 01, 2022, 13:49:50 »
Śmieszy mnie gadanie, że w prywatnej firmie płacą za kompetencje, a nie papierki. No niestety, ale u nas nie płacą za papierki, a już napewno nie chcą płacić za kompetencje. O zaangażowaniu już nie wspomnę. Generalnie to, że ludziom się jeszcze chce to tylko efekt trzymania etosu strażaka i tylko tyle. Nie wspomnę już o tym, że jak za każdym razem jesteś w jedynej formacji, gdzie okradają Cię z podwyżki na rzecz ratowania budżetu komendy to już nie chce się gadać nawet.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 01, 2022, 19:52:42 »
Śmieszy mnie gadanie, że w prywatnej firmie płacą za kompetencje, a nie papierki. No niestety, ale u nas nie płacą za papierki, a już napewno nie chcą płacić za kompetencje. O zaangażowaniu już nie wspomnę. Generalnie to, że ludziom się jeszcze chce to tylko efekt trzymania etosu strażaka i tylko tyle. Nie wspomnę już o tym, że jak za każdym razem jesteś w jedynej formacji, gdzie okradają Cię z podwyżki na rzecz ratowania budżetu komendy to już nie chce się gadać nawet.
Może I w tym jest trochę prawdy ale...jeśli nie chce Ci się pracować..chyba wiesz o co chodzi.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 07, 2022, 20:31:27 »
Śmieszy mnie gadanie, że w prywatnej firmie płacą za kompetencje, a nie papierki. No niestety, ale u nas nie płacą za papierki, a już napewno nie chcą płacić za kompetencje. O zaangażowaniu już nie wspomnę. Generalnie to, że ludziom się jeszcze chce to tylko efekt trzymania etosu strażaka i tylko tyle. Nie wspomnę już o tym, że jak za każdym razem jesteś w jedynej formacji, gdzie okradają Cię z podwyżki na rzecz ratowania budżetu komendy to już nie chce się gadać nawet.
Może I w tym jest trochę prawdy ale...jeśli nie chce Ci się pracować..chyba wiesz o co chodzi.

Jak każdy pracuje jeszcze gdzie indziej. Człowiek pogada to chociaż mu lżej :huh:

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 08, 2022, 13:14:36 »
Po pierwsze nie każdy pracuje jeszcze gdzie indziej.
Po drugie jeśli ktoś brał kredyt hipoteczny gdy WIBOR był na poziomie 0,10% i w banku wykazał max możliwości aby dostać jak najwięcej kasy to nie rozumiem skąd teraz taki płacz. Nie trzeba być po studiach ekonomicznych aby wiedzieć że utrzymanie tak niskich stóp procentowych w długiej perspektywie jest nierealne. Smutna mentalność Polaków - zastaw się a postaw się.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 08, 2022, 15:33:08 »
Po pierwsze nie każdy pracuje jeszcze gdzie indziej.
Po drugie jeśli ktoś brał kredyt hipoteczny gdy WIBOR był na poziomie 0,10% i w banku wykazał max możliwości aby dostać jak najwięcej kasy to nie rozumiem skąd teraz taki płacz. Nie trzeba być po studiach ekonomicznych aby wiedzieć że utrzymanie tak niskich stóp procentowych w długiej perspektywie jest nierealne. Smutna mentalność Polaków - zastaw się a postaw się.

Mówiąc o pracy mlalem na myśli, że jak większość sam dorabiam. Jeśli chodzi o kredyty to nie wiem skąd tu taki wywód. Generalnie jestem takiego samego zdania. Sam uważałem, że dużo skoczy, tylko nie aż tyle. Nie mniej jednak nie może byc tak że Ci ostrożni spłaca tych nieostrożnych. Nie jest to jednak temat dyskusji

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 08, 2022, 17:34:22 »
Nie może tak być a tak będzie. W imię ratowania banków, które i tak zarobią. Życie.

Offline krzysiek478

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2022, 19:14:09 »
Ale wytłumacz mi dlaczego to kredytobiorcy mają ratować gospodarkę i inflację ?? A może ci co mają pieniądze lub dostali w spadku mieszkanie może im dowalić jakiś podatek ?? Ja brałem kredyt przy stopach 1.75, wiedziałem że może być ruch stop w górę i w dół ok. Ale nie tak drastycznie jak teraz. Baaa tu nie chodzi tylko o stopy, a o ceny. Gdyby stopy były na takim poziomie jak są teraz ale ceny z przed pandemii ok niema problemu ale tutaj ceny szaleją i dobija się tych co chcieli założyć rodzinę kupili własne cztery kąty , bo nie mieli pomocy od rodziców czy też żadnego spadku, a muszę gdzieś mieszkać. 

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 08, 2022, 19:27:14 »
Chodzi mi o to że wzrost stóp procentowych nie może być dla nas postulatem podczas rozmów ze stroną rządową.
Inflacja to zupełnie inny temat.
Generalnie musimy wprawdzić rewolucję w naliczaniu naszych wynagrodzeń, która nie będzie wymagała ciągłej walki o podwyżki.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline krzysiek478

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 09, 2022, 06:23:59 »
Wzrost nie ale inflacja dwucyfrowa już tak, która w przyszłym roku również taka będzie więc jak dla mnie na dzień dzisiejszy wzrost wynagrodzenia również powinien wynosić realnie bez przesady ale  minimum 1200 zł .

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 09, 2022, 09:02:12 »
Ale wytłumacz mi dlaczego to kredytobiorcy mają ratować gospodarkę i inflację ?? A może ci co mają pieniądze lub dostali w spadku mieszkanie może im dowalić jakiś podatek ?? Ja brałem kredyt przy stopach 1.75, wiedziałem że może być ruch stop w górę i w dół ok. Ale nie tak drastycznie jak teraz. Baaa tu nie chodzi tylko o stopy, a o ceny. Gdyby stopy były na takim poziomie jak są teraz ale ceny z przed pandemii ok niema problemu ale tutaj ceny szaleją i dobija się tych co chcieli założyć rodzinę kupili własne cztery kąty , bo nie mieli pomocy od rodziców czy też żadnego spadku, a muszę gdzieś mieszkać.

Nie wiem dlaczego, ale mam swoje przypuszczenia. Sam mam kredyt (jeszcze 18 lat). Tyle mojego szczęścia, że ostatnie 5 nadpłacałem ile się dało (nie robiłem remontów, krótkie wakacje po taniości, jedno auto XX lat - tak to wszystko kosztem rodziny ale dziś w miarę spokojnie znoszę podwyżki) i dalej nadpłacam.
A cóż, najgorzej mają Ci co są za bogaci, żeby dostać od tzw: "państwa" a za biedni, żeby spłacić kredyt lub kupić za gotówkę. Ci zubożeją strasznie. Ale zawsze to oni dźwigali budżet tak państwa jak i banków - najbogatsi nigdy nie stracą, najbiedniejsi też (gorzka refleksja ale prawdziwa - bo nie mają co stracić). Najgorzej mają średniaki.
Więc żyłujemy się dalej dokąd się da - powodzenia.

Offline dexiorr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2022, 11:18:41 »
Chodzi mi o to że wzrost stóp procentowych nie może być dla nas postulatem podczas rozmów ze stroną rządową.
Inflacja to zupełnie inny temat.
Generalnie musimy wprawdzić rewolucję w naliczaniu naszych wynagrodzeń, która nie będzie wymagała ciągłej walki o podwyżki.

I tu pełna zgoda... Mechanizm uzależniający nasze pensje od inflacji już był ale rząd zawiesił to kilkanaście lat temu. Związki siedzą cicho.
Ogólnie żenujące jest podejście rządzących do klasy robotniczej (za którą nas uważają).
Od dobrych kilku lat widać, że PSP nie idzie w dobrym kierunku (w mojej opinii). Stosunek Komendantów do strażaków jest skandaliczny: " nikt Cię na siłę nie trzyma" :D
Miliony uprawnień i kursów, poszerzane zakresy zadań formacji za którym nie idą żadne szkolenia doskonalące na miarę potrzeb...
Kurs PSP na ratownictwo medyczne? Dlaczego PSP a nie Policja/ SW / BOR? Nikomu nie przyjdzie do głowy żeby policje dysponować do zawału albo porodu a PSP...
Wiadomo, że chodzi o kasę w budżecie. Tylko dlaczego siedzimy cicho? Zwykły robotnik zarabia więcej od Strażaka... Czy to jest normalne traktowanie formacji mundurowej od wszystkiego?

Offline connaissance

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 10, 2022, 08:49:39 »
Odnośnie pytania zawartego w tytule....protest to jeszcze nie ten etap, ale rozmowy na temat naszych pensji powinny już trwać. Każdy zdaje sobie sprawę z rosnących cen ( mówię głównie o jedzeniu i rachunkach).  Od dnia 1 stycznia 2023 kwota o jaką wzrośnie uposażenie powinna być znana jak najszybciej, bo chyba nie podlega dyskusji że uposażenie wzrosnąć powinno.

 Osobiście liczę też na jakieś fajne rozwiązanie dotyczące obliczania naszych uposażeń. Rozwiązanie które będzie brało pod uwagę nie tylko stanowisko ale także pozostałe obowiązki, uprawnienia, inflację itp.
"Ludzie to debile i kretyni zresztą. Frajer jest po to żeby go skubać" - nie bądź frajerem.

Offline krzysiek478

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 10, 2022, 09:16:01 »
W przyszłym roku o ile dobrze pamiętam jest zaplanowane 277 zł na modernizacje . Przy inflacji planowanej na przyszły rok 12 procent to według mnie 277 z modernizacyjnej plus inflacja 12 procent. Tylko pytanie skąd to wziąć, bo według mnie, chyba niema nikt tutaj już złudzeń, że rząd już nie jest w stanie raczej na dzień dzisiejszy na pewno takich pieniędzy znaleźć i co dalej w takim przypadku.

Offline jachu33333

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 10, 2022, 10:10:41 »
"W przyszłym roku o ile dobrze pamiętam jest zaplanowane 277 zł na modernizacje" - to nieprawda.
Na przyszły rok jaki i na lata kolejne nie ma zaplanowanych pieniędzy na podwyżki aż do roku 2025. Podwyżka była jedna i innej nie będzie, bynajmniej na obecną chwilę.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 10, 2022, 10:24:52 »
A kto ma prowadzić te rozmowy? ZZ😅? Z drugiej strony dodawanie kolejnej kasy ludziom przy obecnej inflacji, tylko ja pogłębia. Pytanie, gdzie znaleźć złoty środek...
PS. Wiem, parlamentarzystom i samorządowcom nie przeszkadzało dawanie sobie podwyżek o 50%.

Offline kamil153

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Masz wrogów? To dobrze. To znaczy , ze masz jaja!
Odp: Czas już rozpocząć protest?
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 10, 2022, 11:12:48 »
Od 2023 roku waloryzacja uposażeń funkcjonariuszy podległych MSWiA będę obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej.