Służba > Forum ochotników

Badania lekarskie w OSP - wg aktualnej ustawy

(1/5) > >>

mathias_c:
Koledzy,
od początku roku w mojej gminie brak jest możliwości wystawienia skierowania na badania lekarskie dla strażaków bądź strażaków/kierowców.
Wskazany powód: brak rozporządzeń do aktualnej ustawy OSP.
Efekt: Z podziału wypadają strażacy i kierowcy, którym mija termin badania lekarskiego.
Jak to wygląda u Was?

ksoniek:
zapytaj po co im rozporządzenia i na jakiej podstawie do tej pory kierowali na badania.
w ustawie masz wprost zapis:
Art. 10. 1. W ramach realizacji zadania własnego w zakresie ochrony przeciwpożarowej gmina zapewnia, stosownie
do posiadanych sił i środków, ochotniczym strażom pożarnym:
3) badania lekarskie strażaków ratowników OSP przeprowadzane w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do udziału w działaniach ratowniczych;

Do każdego artykułu ustawy nie powstają osobne rozporządzenia.

krzysiek_2k:

--- Cytat: mathias_c w Kwiecień 19, 2022, 11:42:02 ---Koledzy,
od początku roku w mojej gminie brak jest możliwości wystawienia skierowania na badania lekarskie dla strażaków bądź strażaków/kierowców.
Wskazany powód: brak rozporządzeń do aktualnej ustawy OSP.
Efekt: Z podziału wypadają strażacy i kierowcy, którym mija termin badania lekarskiego.
Jak to wygląda u Was?

--- Koniec cytatu ---

Nowe rozporządzenie ma datę 11 kwietnia
https://samorzad.pap.pl/sites/default/files/2022-04/D2022000082801.pdf

Edit: poprawiłem link

wujo 2010:

--- Cytat: mathias_c w Kwiecień 19, 2022, 11:42:02 ---Koledzy,
od początku roku w mojej gminie brak jest możliwości wystawienia skierowania na badania lekarskie dla strażaków bądź strażaków/kierowców.
Wskazany powód: brak rozporządzeń do aktualnej ustawy OSP.
Efekt: Z podziału wypadają strażacy i kierowcy, którym mija termin badania lekarskiego.
Jak to wygląda u Was?

--- Koniec cytatu ---
   
Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem CO-VID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) dodano do ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374) art. 31k zgodnie z którym ważność orzeczeń lekarskich, o których mowa w art. 71b ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, art. 75c ust. 8 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 305), art. 42 ust. 1a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1499, 1635, 1726 i 2020), art. 53 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o Straży Marszałkowskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1940), art. 135 ust. 10 pkt 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2018 r. o Służbie Ochrony Państwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 384) oraz art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1372, 1518, 1593 oraz z 2020 r. poz. 471) przedłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.      Nie odwołano jeszcze pandemii , będziecie mieli jeszcze 3 miesiące ważne po ogłoszeniu Ktoś Was w błąd wprowadza .

Feniks:
Skoro odwołano już pandemię to odświeżam temat :)

I mam pytanie - czy młodzież kończąca 18lat i kierowana na badania lekarskie przechodzi jakieś dodatkowe badania w stosunku do strażaków przechodzących zwykłe badania okresowe? Bo spotkałem się z interpretacją, że powinni dodatkowo przejść badania psychologiczne. Ale czytałem Ustawę o OSP i nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia i wg mnie podstawowy zakres badań jest identyczny - a ewentualne dodatkowe badania (i ewentualne różnice) zależą jedynie od lekarza medycyny pracy który te badania przeprowadza - może on, ale nie musi skierować na dodatkowe badania (np psychologiczne).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej