Autor Wątek: Fundusz sołecki  (Przeczytany 4420 razy)

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Fundusz sołecki
« dnia: Kwiecień 04, 2022, 20:10:21 »
Witam, jest ktoś może dobrze zaznajomiony z funkcjonowaniem funduszu sołeckiego? Otrzymałem informację, iż sołectwo nie może finansowo wesprzeć stowarzyszenia jakim jest OSP bo nie zezwalają na to jakieś warunki ogólnopolskiego funduszu sołeckiego. Nie znalazłem nigdzie zapisu zabraniającego wsparcia OSP. Mógłby ktoś wytłumaczyć jak pozyskać środki z takiego funduszu?

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2022, 21:02:13 »
U mnie w gminie również jest praktykowane nie przekazywanie na OSP funduszu sołeckiego, ale w gminie nie potrafią tego wytłumaczyć dlaczego nie. W zapisach które dotyczą funduszu sołeckiego są zadania gminy które leżą w ich obowiązku i tam są też zapisy o ochronie zdrowia itp. Jeżeli ktoś ma sprawdzony sposób na ugryzienie tego to również proszę o poradę w tym temacie
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2022, 21:59:18 »
Działania własne gminy czyli zapewnienie gotowości bojowej OSP , jeśli mieszkańcy zdecydują to żaden problem . U nas normalnie praktykowane co roku we wszystkich OSP.
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2022, 18:43:34 »
Jak mówią że nie można funduszu przeznaczyć na OSP to niech przedstawią podstawę prawną takiego twierdzenia. A jak go nie mają to nie ma przeszkód.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2022, 23:35:04 »
Z funduszu Soleckiego nie można finansować zadań własnych gminy, w przepisach o samorządzie jest zapis że nie można finansować zadan własnych,  z własnych funduszy przydzielonych na inne zadania czytaj gmina daje na FS kasę a FS daje na gotowość bojowa, czy to co powinno być w budżecie gminy w innym miejscu zapisane.
Za to każde inne działanie OSP np festyn, drużyna MDP, nauka Pierwszej Pomocy można finansować z FS.

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2022, 00:20:55 »
U mnie z Funduszu Sołeckiego też nie mogliśmy na sprzęt, ani nic związanego z gotowością bojową jednostki.
Mogliśmy natomiast dostać pieniądze na remont świetlicy i kuchni w remizie, wraz z zakupem wyposażenia typu krzesła, stoły czy meble do kuchni.
Kasę dostaliśmy, remonty zrobiliśmy i wszystko zostało rozliczne bez żadnych uwag.
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline domandd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2022, 11:59:29 »
Fundusz sołecki to pieniądze mieszkańców i to oni decydują na co je przeznaczyć. Mogą i wszystko na OSP jakby chcieli. Przynajmniej tak jest w mojej gminie.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2022, 14:05:00 »
Z funduszu Soleckiego nie można finansować zadań własnych gminy, w przepisach o samorządzie jest zapis że nie można finansować zadan własnych,  z własnych funduszy przydzielonych na inne zadania czytaj gmina daje na FS kasę a FS daje na gotowość bojowa, czy to co powinno być w budżecie gminy w innym miejscu zapisane.
Za to każde inne działanie OSP np festyn, drużyna MDP, nauka Pierwszej Pomocy można finansować z FS.
Ustawa o funduszu sołeckim mówi wprost przeciwnie: Środki funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku, o którym mowa w art. 5,
zadaniami własnymi gminy
, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 08, 2022, 00:56:51 »
Niestety RIO ma inne zdanie. Część izb już kwestionuje wydatki na osp z FS np jeleniogórskie RIO

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 08, 2022, 11:54:03 »
Niestety RIO ma inne zdanie. Część izb już kwestionuje wydatki na osp z FS np jeleniogórskie RIO
Może być  :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki: :gwiazdki:jak to w Polsce .

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 08, 2022, 19:45:16 »
ciekawe czy możliwe jest zakupienie np. AED lub kamery termowizyjnej na własność sołectwa i użyczenie sprzętu na np. 25 lat dla OSP?

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 08, 2022, 22:12:19 »
U mnie nie można było kupować sprzętu pożarniczego itp. o czym pisałem wcześniej.

Każdy projekt zgłaszany i realizowany z budżetu FS musiał zapewniać nieograniczony dostęp dla mieszkańców. Myślę, że u mnie AED dałoby radę przepchnąć, ale pod warunkiem zainstalowania go na zewnątrz budynku jako urządzenie ogólnodostępne, a nie zamknięte w garażu. Wiem, że jednostka z sąsiedniego powiatu tak zrobiła (pozyskali AED z ogólnodostępną gablotą), lecz nie mam pewności czy to akurat było finansowane z Funduszu Sołeckiego czy jakiegoś innego projektu dla mieszkańców wsi.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2022, 22:57:54 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline Strazak9111

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2022, 22:36:57 »
Fundusz Sołecki jest częściowo dotowany ze środków budzetu państwa i przekazywany gminie na zadania własne.  Zadaniem własnym gminy jest m.in. ochrona przeciwpożarowa, więc tego typu wydatki mogą być finansowane z funduszu. W mojej wsi corocznie w ramach współpracy część środków z funduszu sołeckiego przeznaczana jest na zakup sprzętu i śoi, w zamian za to strażacy koszą trawę na placach, przy drogach i przy kościele w centrum wsi. Kazdy ma korzyść - wieś ma zawsze ładnie wykoszone trawniki, a OSP dodatkowe środki na funkcjonowanie. No i pieniądze zostają u nas, a koszt i tak jest mniejszy w porównaniu z zewnętrzną firmą. Nie widzę jednak możliwości przekazywania środków z funduszu sołeckiego w formie dotacji celowej dla OSP, wydatki muszą być ponoszone bezpośrednio z budżetu gminy, ktorego wyodrębnioną częścią jest fundusz sołecki.

Offline Kaftan96

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 11, 2022, 15:24:00 »
U mnie co roku z FS przeznaczana jest jakas czesc na OSP zakupy sa zarówno jako zapewnienie bezpieczeństwa- monitoring jak i doposażenie osp w niezbędny sprzęt

Offline Kubala9427

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Fundusz sołecki
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 13, 2022, 11:20:08 »
 W przypadku mojej gminy sprawa wygląda tak, że możemy przy pomocy wsparcia FS można realizować działania związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Pracownik Gminy przedstawił pismo z RIO w tej sprawie, tyle że wkradła się w to jakaś nadinterpretacja, ponieważ w momencie gdzie chcieliśmy aby część FS została przeznaczona na remont strażnic powiedziano nam, że nie jest to możliwe ponieważ nie są to działania związane z działalnością przeciwpożarową. Natomiast w przypadku gdybyśmy budowali nowy budynek na rzecz straży, to mogli byśmy skorzystać ze środków FS. Co najdziwniejsze w całej tej sytuacji, to rozbudowa już istniejącej infrastruktury nie może być dotowana z FS.